Γενικό -  Μετεξεταστέοι Μαθητές

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,241 μηνύματα.
Και οι 2 έχετε ελπίδες αρκεί να στρώσετε τον ποπό σας κάτω και να διαβάσετε !
Εξαρτάται απ' τους γραπτούς σου βαθμούς το πόσο πρέπει να γράψεις για να βγαίνει τουλάχιστον 9.5 γενικός Μ.Ο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

afthentikos

Νεοφερμένος

Ο afthentikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σας παιδια...εμεινα σε 8 μαθηματα για σεπτεμβρη...στα τετρσμινα ειχα γενικο 10 και στο 2ερο 11....στο σεπτεμβρη ποσο πρεπει να νγραψω για να περασω???

οταν λετε πανω απο 9,5 μεσο ορο τι ενοειτε??? με τους βαθμους των τετραμηνων??? μετρανε κ οι βαθμοι που εργαψα τον ιουνιο????

help!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,241 μηνύματα.
Μετράνε και οι βαθμοί των γραπτών.Απ' αυτούς έμεινες εξάλλου.
Όταν λέμε 9.5 μέσο όρο εννοούμε ο γενικός μέσος όρος τετραμήνων και γραπτών να είναι από 9.5 και πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Για σας που μείνατε μετεξεταστέοι στην Α λυκείου: Το Σεπτέμβριο θα περάσετε, με ελάχιστη προσπάθεια, καθώς (κατά κανόνα) οι καθηγητές τους βοηθάνε όλους υπερβολικά για να μην μείνουν στην ίδια τάξη. Έτσι θα πάρετε βαθμό Α λυκείου 09,5 και θα προαχθείτε στη Β λυκείου. Και λοιπόν?
Το θέμα είναι άλλο. Να μαντέψω γιατί μείνατε? Γιατί όλη τη χρονιά δεν διαβάζατε καθόλου, απαξιώνατε τα πάντα στο σχολείο, δεν καταβάλατε την παραμικρή προσπάθεια, στις τελικές εξετάσεις πηγαίνατε εντελώς αδιάβαστοι. Αυτά σημαίνουν ότι έχετε άπειρα κενά σε όλα τα μαθήματα και είστε εντελώς έξω από κάθε κλίμα διαβάσματος. Να κάνω και πρόβλεψη για το μέλλον? Αν το Σεπτέμβριο περάσετε και συνεχίσετε να έχετε την ίδια νοοτροπία, τον επόμενο Ιούνιο θα συμβούν και πάλι τα ίδια, επίσης και τον παραεπόμενο, οπότε τελικά (με την 1η ή τη 2η φορά) θα πάρετε ένα χαριστικό απολυτήριο με βαθμό 09,5. Και ύστερα?
Υπάρχουν 2 λύσεις. Πρώτη λύση (δύσκολη, αλλά όχι αδύνατη) : Το καλοκαίρι αρχίζετε γερό διάβασμα, μάλλον με βοήθεια, αναπληρώνετε τα κενά σας, μπαίνετε σε πρόγραμμα μελέτης, αλλάζετε εντελώς νοοτροπία για το σχολείο, το Σεπτέμβριο περνάτε την τάξη με το σπαθί σας και στη Β λυκείου ξεκινάτε από την αρχή σαν κανονικοί μαθητές με στόχους. Δεύτερη λύση : Περνάτε όπως-όπως το Σεπτέμβριο με το 09,5 που θα σας χαρίσουν, αλλά δεν συνεχίζετε στο γενικό λύκειο. Πηγαίνετε σε ΕΠΑΛ ή ΕΠΑΣ όπου πιθανώς θα ασχοληθείτε με κάτι που θα σας ενδιαφέρει, αλλά και (το πιο βασικό) θα αποκτήσετε και κάποια επαγγελματικά εφόδια. Η απόφαση δική σας.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ανεξάρτητα από τα οικονομικά προβλήματα που έχετε (γιατι πολλά παιδιά όντως έχουν) , ανεξάρτητα από το καθισιό που ρίξατε ως τώρα να ξέρετε

ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΑΚΟΜΑ.
ΕΧΕΤΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΓΕΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ.
ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΙΣΤΕΣ ΓΙΑΤΙ ΣΕ 5-6 ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΗΔΗ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙ

Στις πανελλαδιες δεν υπάρουν εξυπνοι και χαζοι υπάρχουν συνεπείς και ασυνεπείς.

Μπαίνουν πάρα πολλοί στο ischool μεγάλης ηλικίας που θέλουν να ξαναδώσουν πανελλαδικες (προσπαθούν και μπράβο τους για αυτο να διορθώσουν τα λάθη τους).
Εσείς ακόμα είστε μικροί μπορείτε να ακόμα και τώρα να επιτυχετε σε οποια σχολή θέλετε.


2 πορτές έχει η ζωή.... ανοίξτε αυτή που πρέπει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MarkocEspana

Νεοφερμένος

Ο MarkocEspana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ρε παιδια και εγω ειμαι 1η λυκειου και εμεινα απο χαζομαρα σε 5 μαθηματα για ελαχιστο μεσο ορο επειδη στης εξετασεις του ιουνιου δεν διαβαζα καθολου..το θεμα ειναι πως πλησιαζει η μερα που θα αρχισω να γραφω και δεν εχω διαβασει πολυ καλα εκτος απο αρχαια που εχω διαβασει παρα πολυ και κατι ψηλα χημεια και φυσικη..ολοι μου λενε πως περνας πολυ ευκολα αλλα οπως καταλαβενεται οσο περνανε οι μερες με πιανει ολο και περισσοτερο ανγχος..υπαρχει καποιος που να εχει βρεθει στην θεση μου πιο πριν και να μου πει κανα 2 πληροφοριες??Αν μπορει καποιος ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
τι να σου πει ? Αυτη ειναι η υλη κατσε και διαβασε την . Θελω να μου πεις ομως πως καταφερες να μεινεις σε 5 μαθηματα γιατι ακουω εγω κατι φημες απο το γυμνασιο οτι πολυ δυσκολα σε αφηνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MarkocEspana

Νεοφερμένος

Ο MarkocEspana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Δεν ξερω ρε φιλε καποια πληροφορια που μπορει να μην ξερω...οντως δεν μενεις με τιποτα μονο που στο δικο μας λυκειο εγινε της τρελης για την ακριβεια εγω εμεινα στα λιγοτερα..αφισανε 14 παιδια μεταξεταστεα και 11 παιδια απο απουσιες απο την πρωτη..ετσι πιστευα και εγω πως ειναι θαυμα να μεινης και το πληρωσα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Θελω να μου πεις ομως πως καταφερες να μεινεις σε 5 μαθηματα γιατι ακουω εγω κατι φημες απο το γυμνασιο οτι πολυ δυσκολα σε αφηνουν.
Πράγματι, αλλά αν ένας μαθητής δεν ανοίγει βιβλίο όλη την χρονιά, τι να κάνουν και αυτοί οι καθηγητές; :P

Ρε παιδια και εγω ειμαι 1η λυκειου και εμεινα απο χαζομαρα σε 5 μαθηματα για ελαχιστο μεσο ορο επειδη στης εξετασεις του ιουνιου δεν διαβαζα καθολου..το θεμα ειναι πως πλησιαζει η μερα που θα αρχισω να γραφω και δεν εχω διαβασει πολυ καλα εκτος απο αρχαια που εχω διαβασει παρα πολυ και κατι ψηλα χημεια και φυσικη..ολοι μου λενε πως περνας πολυ ευκολα αλλα οπως καταλαβενεται οσο περνανε οι μερες με πιανει ολο και περισσοτερο ανγχος..υπαρχει καποιος που να εχει βρεθει στην θεση μου πιο πριν και να μου πει κανα 2 πληροφοριες??Αν μπορει καποιος ευχαριστω :)
Τουλάχιστον στο δικό μου το σχολείο, τα θέματα που έβαζαν στους μετεξεταστέους τον Σεπτέμβριο ήταν σχεδόν ίδια με αυτά που έβαζαν στις εξετάσεις του Ιουνίου.
Ότι περνάς εύκολα είναι γεγονός, αλλά για να σε περάσουν οι καθηγητές, θα πρέπει να δουν και κάποια προσπάθεια από εσένα. Αν παρουσιάσεις τις επιδόσεις που παρουσίασες στα γραπτά του Ιουνίου, πιστεύω ότι είναι δύσκολο να περάσεις, αντιθέτως αν δείξεις ότι έχεις στρώσει τον κώλο σου και διάβασες κάπως, τότε μάλλον δεν θα έχεις πρόβλημα. Βέβαια, η ευκολία του να περάσεις, εξαρτάται επίσης, εκτός από το διάβασμα, από την ελαστικότητα των καθηγητών γενικότερα, αλλά και τον Μ.Ο. που είχες πριν μείνεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MarkocEspana

Νεοφερμένος

Ο MarkocEspana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ φιλε μου..οπως ειπα και πριν αρχαια ετσι οπως εχς διαβασει ολο το καλοκαιρι γραφω χαλαρα ενα 14-15 και επισις εχω διαβασει γενικα εκτος απο τα μαθηματικα που δεν καταλαβενω τιποτα γιατι τα εχω παρατησει εδω και χρονια με την δικαιολογια οτι θα παω θεωριτικη..αλλα μου υποσχεθηκε ενα φιλαρακι οτι θα με βοηθησει..9,6 πρεπει να γραψω μεσο ορο τον σεπτεμβρη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kassandra5696

Νεοφερμένος

Η Kassandra5696 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδια εγω που νομιζω οτι εχω μ.ο κατω απο 9.5 στη φυσικη και στη γεωμετρια αλλα στα αλλα μαθηματα εχω γραψει καπου στο 16 με 17 μπορω να μεινω μεταξεταστεα????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Λοιπον.οπως λεει και ο τιτλος εχω μεινει ιστορια χάρις το καινουργιο αθλιο συστημα..Δεν θα κατσω να γραφω ενα κατεβατο για το συστημα διοτι δεν εχει νοημα..Τελος παντων στα τρίμηνα ειχα και δυο 10 αρα μεσος ορος 10..Επρεπε να γραψω 6 και πηγα και εγραψα 4 με 5 λεπτα διαβασμα..ναι ξερω βλακεια μου δεν εχει σημασια τωρα ομως..Θα ηθελα την βοηθεια σας γιατι απο σημερα αρχισα να διαβαζω και εχω λιγο χαθει! Αν μπορειτε πειτε μου καποιες σελιδες οι οποιες ειναι σ.ο.ς να διαβασω..Επισης λετε αν κατσω να διαβασω 10-12 μερες να γραφω ευκολα 6? Δηλαδη ελεος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flash1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
κοιτα αμα κατσεις να διαβάσεις 10-12 μέρες.από 2 ώρες το πρωί και 2 το απόγευμα,δεν νομιζω οτι θα γράψεις μονο 6 αλλα 16!
Πάντως το νεο σύστημα είναι πολύ για τον @@@@@ προωθεί πάρα πολύ τα φροντηστίρια!
Να σου πω ποια είναι τα sos δεν ξέρω γτ εγω στην α λυκείου 5 είχα γράψει ιστορία...δεν είχα ανοίξει βιβλίο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
ξεκινησες λαθος.. στοχος σου δεν ειναι να πας να γραψεις 6 αλα 20.. επισης ξεχνα τα σος και διαβασε τα ολα δεν αξιζει να διακυνδινευσεις μια σχολικη χρονια για ενα μαθημα της πλακας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos kaladas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikos kaladas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 253 μηνύματα.
τι να σου πω ρε φιλε και σενα θυμα του νεου συστηματος.κατσε ασχολεισου.με την αρχαιοτητα ασχολειται η α λυκειου αν δεν κανω λαθος?

αν ασχολειται με την αρχαιοτητα σος το δημοκρατικο πολιτευμα,η αριστοκρατια το πανελληνιο κινημα στην μακεδονια και οι στοχαστες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Οταν διαβασα τον τιτλο νομιζα οτι θα εκανες τιποτα για οσκαρ που εμεινε στην ιστορια.Αα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
το αθλιο συστημα φταιει ή εσυ που διαβασες 5 λεπτα;
ωραια να τα ριχνουμε αλλου αλλα δεν σε παει και πολυ μπροστα στην ζωη σου. ακομα και τωρα σος ζητας. στρωσου και διαβασε, απλο ειναι. ναι 10-12 μερες πιστευω αρκουν αλλα σοβαρο διαβασμα οταν καθεσαι, οχι να χαζευεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Το ριχνω στο συστημα διοτι εγραψα 17-18 φυσικη.χημεια,μαθηματικα και χανω απο τα άχρηστα τα μαθηματα τα οποια ειναι τα φιλολογικα..Δεν γινεται να τα διαβαζω ολα ,δεν θα ειχα προσωπικη ζωη..Τελος παντων ευχαριστω για τις απαντησεις σας! Απορω πως εγραψα 4 με 5 λεπτα και τωρα θα εχω αρκετες μερες..αντε να δουμε καλη μου επιτυχια ^ ^

Οταν διαβασα τον τιτλο νομιζα οτι θα εκανες τιποτα για οσκαρ που εμεινε στην ιστορια.Αα !

Καλα αρχαια ειχα μεινει αλλα εγινε θαυμα και αλλαξε ο τροπος βαθμολογησης και τελικα δεν εμεινα ...πεθανα στο γελιο με το comment σου !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Η ιστορία είναι άχρηστο μάθημα; :eek:

Τι ακούν τα αυτιά μου (ή μάλλον, βλέπουν τα μάτια μου)!!! :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
μπορει να το εχει πιο πολυ με μα8ηματικα κ φυσικη γιατι μπορει να τα βρισκει πιο ενδιαφερον
για καποιον τα 5 λεπτα μπορει να εειναι λιγα για μενα παντωσ οταν διαβαζα ιστορια ηταν παρα πολλα μεχρι να καταλαβω οτι αυτο που διαβαζω δεν μου τραβαει το ενδιαφερον για να συνεχισω κ να προσπα8ω να τα μα8ω οποτε 3ενερωνα
απο την αλλη ελεγα οτι 8α κατσω κ διαβαζα με τισ ωρεσ
κ οσο διαβαζα το μυαλο μ τα3ιδευε κ σκευτομουν οτιδηποτε ασχετο.. πλεον αποφασησα οτι δεν το εχω με τα 8εωρητικα μα8ηματα κ επιασα τισ πρα3εισ δλδ μα8ηματια που τα γουσταρα κ δεν καταπιεζομουν κιολλασ


p.s.για μενα το χειροτερο συστημα αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top