Απορίες για στράτευση

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι γινεται να παρεις αναβολη αν δηλωσεις οτι θα ξαναδωσεις πανελληνιες. Η αναβολη σε αυτην την περιπτωση ειναι 12μηνη, προφανως. Δεν ξερω ομως τι δικαιολογητικα χρειαζεται, φανταζομαι καποιο αποδεικτικο απο το σχολειο σου.

Σε περιπτωση που αυτο που σου λεω ισχυει, κι εσυ δεν εχεις καμια διαθεση να ξαναδωσεις πανελληνιες, τοτε απλα πηγαινεις και δινεις λευκη κολλα.

Σε καθε περιπτωση, ενα τηλεφωνημα στο στρατολογικο γραφειο της περιοχης σου θα σου λυσει τις οποιες αποριες.

Επισης, κανε μια ερωτηση και στο https://forum.thiteia.org
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Eγω παντως θα σου προτεινα να πας στο στρατο να ξεμπερδευεις:no1:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sostos

Νεοφερμένος

Ο sostos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Πηγαινε στρατο να ξεμπερδευεις.Μεχρι το καλοκαιρι θα εχεις τελειωσει.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

filipaster

Νεοφερμένος

Ο filipaster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
δεν γινεται αυτο παιδια.....θα δωσω εξετασεις μετα απο 1.5 χρονο το λιγοτερο;θα εχω πολλα μειονεκτηματα....δεν θα εχω ορεξη για διαβασμα,θα εχω ξεχασει και πολλα απο τα μαθηματα....δεν γινεται....το ειχα σκεφτει πολυ να παω τωρα αλλα το συζητησα με τους καθηγητες μου και ουτε και αυτοι συμφωνησαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Που τον ειδες τον εναμισο χρονο; Ο Μαιος του 2010 απεχει 8 μηνες :) Και στο ξαναλεω, μπορεις απλα να πηγαινεις και να δινεις λευκη κολλα, αν σωνει και καλα δεν θες να πας φανταρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

randy1989

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Που τον ειδες τον εναμισο χρονο; Ο Μαιος του 2010 απεχει 8 μηνες :) Και στο ξαναλεω, μπορεις απλα να πηγαινεις και να δινεις λευκη κολλα, αν σωνει και καλα δεν θες να πας φανταρος.

Και κάθε χρόνο αυτό θα κάνει? Θα φτάσει 50 χρονών και θα έει "Α, ανι σήμερα έχω τις πανελλήνιες"? Ρε φίλε πάρε αναβολή για να ξαναδώσεις, πήγαινε σε ένα καλό φροντηστήριο, στρώσου λίγο να διαβάσεις, πέρνα και γράψου σε μια σχολή. Υπάρχουν σχολές με πολύ μικρές βάσεις. Κάτι θα πιάσεις.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guitar_hero

Νεοφερμένος

Ο Τριανταφυλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καματερό (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Παιδια θελω να ρωτησω οσους απο εσας ξερετε ποτε πρεπει να παρω χαρτι απο την σχολη μου (συγκεκριμενα ΤΕΙ αθηνας) για να παρω αναβολη απο τον στρατο?? μην φαμε κανα στρατοδικειο και ψαχνομαστε μετα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Να σου πω τι έγινε με μένα.Ένα χρόνο μετά την εισαγωγή μου στη σχολή,τωρα το καλοκαίρι δλδ με πήραν τηλέφωνο από το Α.Τ της γειτονιάς μου για να πάω να πάρω ένα χαρτί για τη στράτευση.Το πήρα και έλεγε να παρουσιαστω σε μια συγκεκριμένη ημερομηνία.Εγώ πήγα στα ΚΕΠ και ζήτησα να μου στείλουν από τη σχολή μου το πιστοποιητικό σπουδών,ειναι ένα χαρτί το οποίο μετά το στέλνεις στο στρατολογικο γραφείο που υπαγεσαι μαζί με μια αίτηση.Και αυτό μπορείς να το κάνεις μέσω ΚΕΠ.Μετά από κανά μήνα Μου ρθε ένα χαρτι που έλεγε πληροφορίες σχετικά με την αναβολή και για μέχρι ποτέ ισχύει.Ξερω παιδιά που κανονισαν το θέμα της αναβολής πολύ νωρίτερα.Παντως στρατοδικείο δεν πας μην ανυσηχεις.Πρέπει πρώτα να σου έρθει το χαρτί στράτευσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasos_ap

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Λοιπόν, θα πας στην γραμματεία της σχολής σου και θα ζητήσεις ένα πιστοποιητικό σπουδών για την στρατολογία! Δες εδώ και αν έχεις γεννηθεί στην Αθήνα, πάρε στο Α ή Β στρατολογικό γραφείο και ρώτα να σου πουν που ανήκεις και τι χαρτιά χρειάζεται για την αναβολή! Μετά πήγαινε από εκεί μόνος σου και κατέθεσε τα χαρτιά σου να ησυχάσεις!
Εγώ μέσω ΚΕΠ έκανα την αίτηση για αναβολή στράτευσης Νοέμβρη μήνα και μου ήρθαν τα χαρτιά το καλοκαίρι και μου είχαν σπάσει τα νεύρα!
Ελπίζω να βοήθησα!α! και θα συμφωνήσω με τον epsilon ότι και να αργήσεις, στρατοδικείο δεν περνάς!!

:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Μη περιμενεις να σου ερθει χαρτι απτο στρατο!Πρεπει εσυ να τους ενημερωσεις.Ετσι νομιζα και εγω δν ειχα ενημερωσει καθολου για αναβολοη λογω σπουδων,και με πηρανε μια μερα τηλεφωνο απτο δημο και μου λενε να παω στη στρατολογια γιατι λει δν εχω παρουσιαστει καθολου,και θα με δηλωσουν ανυποτακτο λολ!Πηγα κατευθειαν στη στρατολογια με το χαρτι απτη σχολη(ειναι συγκεκριμενο λει πανω για στρατολογικη χρηση ζητατο απτη γραμματεια της σχολης σου) και το τακτοποιησα το θεμα :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TomWelling18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σωκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 249 μηνύματα.
Γράφτηκα στο πρώτο εξάμηνο της σχολής Ιστορίας και αρχαιολόγιας. Σήμερα κατέθεσα το χαρτί για την αναβολή της στρατιωτικής θητείας και παράλληλα ζητήθηκα να συμπληρώσω ένα άλλο έντυπο σχετικά με τα στοιχεία μου (δηλαδή όνομα, τηλέφωνο κ.τ.λ.). Ρώτησα πόσα χρόνια παίρνω αναβολή και μου είπαν είναι αρμοδιότητα του γενικού διευθυντή.
Η ερώτησ'η μου: Τελικά πόσα χρλονια θα πάρω αναβολή. Τέσσερα ή εννιά όπως ακούω; Πάντως τέσσερα χρόνια είναι απίθανο, διότι ελάχιστοι τελειώνουν τη σχολή μου σε τέσσερα χρόνια και με καλό βαθμό πτυχίου....
Αν γνωρίζει κάποιος ας μου απαντήσει εγκαίρως. :no1:! Ευχαριστώ εκ των προταίρων...
Υ.Γ. Δεν ξέρω αν άνοιξα το θέμα σε σωστή κατηγορία ή αν υπάρχει ανάλογο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Parallax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Parallax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Αναβολή σου δίνουν για 6 χρονια στην αρχή.Αν δεν έχεις τελειώσει στα 6 χρονια ή συνεχίσεις για μεταπτυχιακό μπορείς να πάρεις και άλλη αναβολή μέχρι τα 28 σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

argymeg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αργύρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Εγώ νομίζω ότι σου δίνουν εξαρχής αναβολή μέχρι τα 28 σου, η οποία μάλιστα δε διακόπτεται ακόμα κι αν πάρεις πτυχίο εκτός αν το ζητήσεις... Πάντως μόνο 4 χρόνια αποκλείεται να είναι. Κι εγώ τέλη Οκτώβρη έκανα την αίτηση στο ΚΕΠ και περιμένω να βγει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TomWelling18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σωκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 249 μηνύματα.
Ευχαριστώ παιδιά... Μακάρι να είναι όπως τα λέτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Μου έχει χορηγήθει αναβολή κατάταξης λόγω Πανεπιστημιακών σπουδών, 9 χρόνια...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Παιδια θελω να ρωτησω οσους απο εσας ξερετε ποτε πρεπει να παρω χαρτι απο την σχολη μου (συγκεκριμενα ΤΕΙ αθηνας) για να παρω αναβολη απο τον στρατο?? μην φαμε κανα στρατοδικειο και ψαχνομαστε μετα...

Θα πάρεις από την γραμματεία της σχολής σου ένα πιστοποιητικό σπουδών για κάθε χρήση και ένα για στρατολογική χρήση. Θα πας στο στρατολογικό γραφείο που υπάγεσαι και θα τα καταθέσεις όταν θεωρηθείς στρατεύσιμος, δηλαδή όταν κλείσεις τα 19. Τότε θα ζητήσεις αναβολή στράτευσης για λόγους σπουδών και θα δώσεις είτε την κανονική είτε την στρατολογική βεβαίωση (σε άλλους ζητάνε την κανονική σε άλλους την στρατολογική γι αυτό να έχεις και τις 2 μαζί σου προληπτικά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriles

Νεοφερμένος

Ο kiriles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
παιδια ξερει κανεις μεχρι ποτε μπορουμε να κανουμε την αναβολη , γιατι φοβαμαι οτι εχω αργησει ????:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puma1991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο puma1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
παιδια ξερει κανεις μεχρι ποτε μπορουμε να κανουμε την αναβολη , γιατι φοβαμαι οτι εχω αργησει ????:'(
μεχρι πριν απο μια ωρα απο την στιγμη που θα δεις το μνμ αυτο!!!και επειδη τοτε θα ειναι αργα !!!κριμααα...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriles

Νεοφερμένος

Ο kiriles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
πλακα κανεις ????????? και τωρα ??????????????? θα φαω παραπανω μηνες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
παιδια ξερει κανεις μεχρι ποτε μπορουμε να κανουμε την αναβολη , γιατι φοβαμαι οτι εχω αργησει ????:'(
Μέχρι να κλείσεις τα 19.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top