Απορίες για στράτευση

sampanis

Νεοφερμένος

Ο sampanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεία σας , είμαι νέος στο σίτε σας αλλά έχω εντυπώσιαστει απο την καλή λειτουργιία του και απο την έντονη συμετοχή όλων σας . ( ας μην πολυλογούμε ,:xixi: επι του θέματος τώρα )
Έδωσα πανελλήνιες και έβγαλα εναν βαθμό κάτω απο την βάση ειχα πάρει απόφαση απο την αρχή της χρονιάς να πας να σπουδάσω στο αμερικάνικο κολλέγιο (deree) στην αγια παρασκευη... αλλα συνδειτοποιησα ενα μεγαλο προβλημμα πως το κολλεγιο δν ειναι ακομα αναγνωρισμενο και δηλαδη δν μπορω να παρω αναβολη απο εκει. αυτο που θα ηθελα απο εσας ειναι να μου προτεινετε τροπους να παρω αναβολη (εαν γνωριζετε)!!!!!

-Υ.Γ βρηκα τα δημοσια ΙΕΚ αλλα εχει υποχρεοτικη φοιτηση :'( και δν μπορω να παω -
:no1::no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ευκαιρία να πας τώρα για να τελειώνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sampanis

Νεοφερμένος

Ο sampanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
να πω την αληθεια δν ειναι καθολου στα σχεδια μου αυτο τωρα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Πάντως εγώ δεν ξέρω άλλο τρόπο να πάρεις αναβολή, εφ'όσον δεν περνάς σε κάποιο αναγνωρισμένο ανώτατο ίδρυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stf

Νεοφερμένος

Ο Stf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Φίλε μου μη κολλάς. Δε χρειάζεται να πας στρατό. Υπάρχουν πολλές λύσεις και τα πράγματα έχουν αλλάξει πολύ, οι επιπτώσεις είναι ελάχιστες ως αμελητέες στις περισσότερες περιπτώσεις.
Θυμίσου: Ένας στους τέσσερις δεν υπηρετεί!
Πλέον πηγαίνουν μόνο οι μη ενημερωμένοι και οι φασίστες-στρατόκαυλοι.

Γι' αυτό εξάλλου κόπτονται να βάλουν όσο νωρίτερα την υποχρεωτική θητεία (και ακούμε για την υποχρεωτική στράτευση μετά το λύκειο), γιατί τα πιτσιρίκια ξέρουν λιγότερα πράγματα και θέλουν να τα τσιμπήσουν όσο πιο γρήγορα και με λιγότερες απώλειες.

Η γνώση είναι δύναμη

Δες το εξής ΠΟΛΥ καλό και έγκυρο site:
https://www.omhroi.gr

Ψάξτο και αν θες ξεκίνα απο δώ:
https://www.omhroi.gr/article_2111.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ο άνθρωπος ψάχνει επίσημους γραφειοκρατικούς τρόπους να πάρει αναβολή, δεν θέλει να γίνει ανυπότακτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

el_greco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
@sampanis, νομίζω ότι μόνο ως απόφοιτος λυκείου έχεις περιθώριο περισσότερες από μία χρονιές για να δοκιμάσεις την τύχη σου στις πανελλήνιες χωρίς να σε "αρπάξει" ο στρατός. Γράψου κανονικά στο deree, και δώσε του χρόνου πάλι εξετάσεις με σκοπό να πάρεις τουλάχιστον ένα 10 ώστε να γραφτείς οπουδήποτε, απλά για να πάρεις την αναβολή κανονικά μέχρι τα 28 σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stf

Νεοφερμένος

Ο Stf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ο άνθρωπος ψάχνει επίσημους γραφειοκρατικούς τρόπους να πάρει αναβολή, δεν θέλει να γίνει ανυπότακτος.

Άκυρο.
Προφανώς ψάχνει για γραφειοκρατικούς τρόπους να πάρει αναβολή επειδή δεν γνωρίζει. Αμφιβάλλω οτι το παλικάρι θέλει να πάει στρατό γενικότερα.
Όπως και να χει, δεν είναι κακό να ενημερωθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Δήλωσε ότι θα ξαναδώσεις πανελλήνιες και φύγε σε όλα τα μαθήματα στη δυνατή αποχώρηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
μου ηρθε ενα χαρτι για να παρουσιαστω σε 10 μερες.
τι δικαιολογητικα χρειαζομαι για να παρω αναβολή, που μπορω να παω για να κανω την αιτηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Δυστυχως δεν μπορεις να πας σε ΚΕΠ , αυτα κανουν δυο μηνες +
Θα πας στο αντιστοιχο στρατολογικο γραφειο (αυτο που εχει πανω το χαρτι ) και θα ζητησεις αναβολη λογω πανελληνιων εξετασεων ή λογο φοιτητικων υποχρεωσεων κτλ , αμα εισαι σε καποια σχολη πηγαινεις το χαρτι που στρατολογιας που εχεις απ την εγγραφη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
υπαρχει ενα παραδοξο στη δικια μου υποθεση. ενω ημουν διπλογραμμενος, εκανα αιτηση διαγραφης απο τα μητρωα του δημου ιωαννιτων.
ενω εχω διαγραφει απο τα μητρωα τους, το χαρτι που εφτασε στα χερια μου αναγραφει ως νομο τα ιωαννινα...
πρεπει να παω στα γιαννενα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Χαρτί από τη σχολή, το αποδεικτικό απογραφής που έκανες πέρυσι και στη μονάδα που αναγράφει η κλήση. Αν και θα σου πρότεινα να πάρεις ένα τηλέφωνο. Μην το σκεφτείς, πάντως, να περάσεις την προθεσμία, γνωρίζω ανθρώπους που είχαν προβλήματα.
Αν και δε νομίζω ότι απαιτείται χαρτί απ'τη σχολή, στα 19 μπορείς να πάρεις απαλλαγή ούτως ή άλλως αν το δηλώσεις. Και μέχρι τα 21 μπορείς κανονικά, απλώς με τη σχολή επεκτείνεται στα 26 και με μεταπτυχιακό στα 28 ή τα 30.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DisordeR

Νεοφερμένος

Ο DisordeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
παιδιά ειμαι γενηθείς τον Μάρτιο του 91, δηλαδή τώρα ειμαι 18 χρονών και 3 μήνες. Απολυτήριο λυκείου πήρα πέρυσι τέτοιο καιρό χωρίς ομως να περάσω σε κάποια σχολή. Φέτος δεν έδωσα ξανά πανελλήνιες. Εάν αποφασίσω να δώσω φέτος θα μπορέσω λέτε να πάρω αναβολή η θα με φωνάξουν?
ευχαριστώ!:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
παιδιά ειμαι γενηθείς τον Μάρτιο του 91, δηλαδή τώρα ειμαι 18 χρονών και 3 μήνες. Απολυτήριο λυκείου πήρα πέρυσι τέτοιο καιρό χωρίς ομως να περάσω σε κάποια σχολή. Φέτος δεν έδωσα ξανά πανελλήνιες. Εάν αποφασίσω να δώσω φέτος θα μπορέσω λέτε να πάρω αναβολή η θα με φωνάξουν?
ευχαριστώ!:thanks:

Στρατεύσιμος θα θεωρείσαι από την στιγμή που κλείσεις τα 19. Αν δώσεις πανελλήνιες θα σου δώσουν κάποια αναβολή και αν περάσεις σε σχολή ή τμήμα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης θα σου δώσουν αναβολή μέχρι τα 24-25 (με τοκαινούριο σύστημα που λέγεται πως θα εφαρμοστεί καθώς η αρχή του με την μείωση της θητείας έχει γίνει). Όταν κλείσεις τα 19 θα χρειαστεί να πας στο στρατολογικό γραφείο για ορισμένες γραφειοκρατικές διαδικασίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dk3523

Νεοφερμένος

Ο δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
δηλωσε απλα οτι θα ξανα δωσεις πανελληνιες του χρονου κ εισαι οκ. .. . αλλα φροντισε να βγαλεις ενα 10 για να σαι χαλαρα για 7-8 χρονια...!:D:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggelisk

Νεοφερμένος

Ο vaggelisk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
εχω παρομοιο προβλημα. πηρα περυσι αναβολη μεχρι τον δεκεμβριο του '09 γιατι ειμαι και εγω στο deree. δεν ξερω αν μπορω να παρω κ αλλη αναβολη για να δωσω πανελληνιες. τι μπορω να κανω για να παρω καποια αναβολη 2-3 χρονων μεχρι να τελειωσω τι σχολη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

filipaster

Νεοφερμένος

Ο filipaster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
παιδια δεν περασα πουθενα και τωρα απο οτι φαινεται θα εχω προβλημα με το στρατο......μαλλον δεν θα μπορω να παρω αναβολη απο οτι μου λενε....θα πρεπει να παω σε ενα ιεκ(δημοσιο ή ιδιωτικο).....ξερετε αν υπαρχει τροπος να παρω αναβολη χωρις να κανω εγγραφη σε καποια αλλη σχολη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Από ότι ξέρω για να πάρεις αναβολή πρέπει να καταθέσεις κάποιο έγγραφο που να αποδεικνηει ότι έχεις περάσει σε κάποια σχολή (αυτό στο δίνει η σχολή στην οποία έχεις εγγραφεί). Οπότε, χωρίς να παίρνω όρκο, μάλλον δε γίνεται.....

Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στο στρατολογικό γραφείο και ρωτήσεις ώστε να είσαι σήγουρος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top