New Tolkien Book To Be Published In May 09

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Το παρήγγειλα χθές. Μόλις έρθει και το διαβάσω σε μία εβδομάδα :P θα σας πω εντυπώσεις.

@krou η καλύτερη σειρά είναι να διαβάσεις πρώτα το Silmarillion.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
το ειχα διαβασει αλλα δε μ'αρεσε. Με κουρασε πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
ο αρχοντας δεν σε εξουθενωσε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
ο τόλκιν ξεκίνησε να γράφει τον άρχωντα το 1940 άν δέν κάνω λάθος.
όσοι έχουν δεί πρώτα την ταινία, μετά τα βιβλία τους φαίνονται βαρετά.
όσοι έχουν διαβασει πρώτα τα βιβλία μετά η ταινία τους φαίνεται κάπως άσχετη.

εγώ πάντως πρώτα είδα την ταινία και έχω να πώ οτι είναι ίσως η καλύτερη τριλογία όλων των εποχών.

ανηπομονώ να βγεί το χόμπιτ το 2011:jumpy::jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
οχι
στο σιλμαρριλιον ειχε παρα πολλα ονοματα και γινοταν απιστευτα μπερδεφτικο και βαρετο, δε θυμαμαι τιποτα απο την ιστορια μονο αυτη η αισθηση μου χει μεινει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
εγώ πάντως πρώτα είδα την ταινία και έχω να πώ οτι είναι ίσως η καλύτερη τριλογία όλων των εποχών.
ε οχι και καλυτερη απ την τριλογια του ανθρωπου χωρις ονομα (αν αναφερεσαι για ταινιες)
Το χομπιτ το χει αναλαβει ο guillermo del toro , οποτε ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα βιωσουμε μια καλυτερη ταινια
οχι
στο σιλμαρριλιον ειχε παρα πολλα ονοματα και γινοταν απιστευτα μπερδεφτικο και βαρετο, δε θυμαμαι τιποτα απο την ιστορια μονο αυτη η αισθηση μου χει μεινει.
Ετσι ακριβως αισθανθηκα για τον αρχοντα , βεβαια τον διαβασα στο δημοτικο , αλλα το μονο που χει μεινει ειναι χιλιαδες ονοματα που δεν εχουν καποιο ιδιαίτερο ρολο στην ιστορια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
ετσι ειναι το στυλ του Τολκιν γενικα μου φαινεται :P κ γι'αυτο δεν ειμαι φαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
εκτός απο τα ονόματα,ο τολκιν επείσης μου φάνηκε υπερβολικά περιγραφικός όσο αφορά τα τοπία. (θα προτημούσα να είχε περισότερους διαλόγους)
όταν έχεις δεί τις ταινίες δέν μπορείς να συκγεντρωθείς στο βιβλίο γιατί ξέρεις τί θα γινει μετά και έτσι χάνεται ένα μεγάλο προσόν των βιβλίων που είναι η πλοκή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Το παρήγγειλα χθές. Μόλις έρθει και το διαβάσω σε μία εβδομάδα :P θα σας πω εντυπώσεις.

@krou η καλύτερη σειρά είναι να διαβάσεις πρώτα το Silmarillion.

Το silmarillion ειναι ενα αφανταστα κουραστικο βαβλιο.Εγω γυρω στις 100+ σελιδες καταφερα να διαβασω και τα παιξα.Βασικα ο Τολκιν δεν εγραψε ποτε αυτο το βιβλιο.
Λοιπον ο Τολκιν ειχε ως σκοπο να δημιουργησει μια βρετανικη μυθολογια αντιστοιχη με την ελληνικη,τη σκαβδιναβικη κτλ.Ειχε φτιαξει διαφορες ιστοριες στο μυαλο του για το πως δημιουργηθηκε ο κοσμος του του αρχοντα και ολα οσα περιγραφει στα βιβλια του.Καποιοι βρικαν τις σημειωσεις του οπου ειχε γραψει ολα αυτα και τις εβαλαν ολες μαζι σε ενα βιβλιο.Ετσι γραφτηκε το silmarilion.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Περίπου. Ο Tolkien έγραψε το Silmarillion. Μετά ξεκίνησε να γράφει άλλα βιβλία. Σε κάποια στιγμή όμως γύρισε πίσω, και συνεχώς το ανανέωνε. Και κάτι ακόμη το Silmarillion δεν είναι ένα βιβλίο που το παίρνεις και το διαβάζεις απλά. Πρέπει να γυρνάς αρκετές φορές πίσω. Το δικό μου είναι γεμάτο σημειώσεις. Μου αρέσει όμως αυτό γιατι δεν διαβάζεις απλώς, αλλά ψάχνεις. Ψάχνεις το χάρτη, ψάχνεις τα γενεαλογικά δέντρα, ψάχνεις τα πάντα. Εγώ το διάβασα 2 φορές και τώρα είναι η 3η. Μην φανταστείτε ότι το διαβάζω κανονικά τώρα. Μόνο ονομασίες και τέτοια. Γούστα είναι αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top