Απορίες για Στρατιωτικές Σχολές

eirini12

Νεοφερμένος

Η eirini12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
παιδια βοήθεια!! πόσο ειναι το όριο ύψους για μπεις σε κάποια στρατιωτική σχολή??? και ποια είναι τα αθλήματα που δίνεις??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristos7

Νεοφερμένος

Ο xristos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
παιδια βοήθεια!! πόσο ειναι το όριο ύψους για μπεις σε κάποια στρατιωτική σχολή??? και ποια είναι τα αθλήματα που δίνεις??

το οριο υψους για τις γυναικες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vanesa

Νεοφερμένος

Η Vanesa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Πρεπει η γυναικα να εχει υψος τουλαχιστον 1,65
(κ οι αντρες τουλαχιστον 1,70)

Τα αθληματα που δινεις ειναι:
1. δρομος 100μ
2. δρομος 1000μ
3. αλμα σε υψος με φορα
4. αλμα σε μηκος με φορα
5. ριψη σφαιρας(7,275χλγ - ΜΟ ριψης με το δεξι και με το αριστερο)
6. ελευθερη κολυμβηση 50μ
(κολυμβηση υποβαλλονται μονο οσοι ειναι για ΣΝΔ, ΣΙ/ΙΠΤ, ΣΜΥΝ)

Για τα αθληματα του δρομου γινεται μονο 1 προσπαθεια ενω για τα αλματα ειναι 3.

Τα ορια ειναι:
Για ΣΣΕ/Οπλα, ΣΝΔ, ΣΙ/ΙΠΤ, ΣΜΥ/Οπλα ειναι:
1. 16''
2. 4' 20''
3. 1,05μ
4. 3,60μ
5. 4,50μ
6. 2'

Για ΣΣΕ/Σωματα, ΣΙ/Μηχ, ΣΣΑΣ/Σωματα, ΣΑΝ/Σωματα, ΣΜΥ/Σωματα, ΣΜΥΝ, ΣΤΥΑ, ΣΥΔ:
1. 17''
2. 4' 30''
3. 1,00μ
4. 3,60μ
5. 4,40μ
6. 2'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
Vanesa μας αφησες παλι με το στομα ανοικτο με την ενημερωση σου:P
αν και νομιζω λοιπει ενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vanesa

Νεοφερμένος

Η Vanesa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
ευχαριστω..! :xixi:

ποιο λειπει..??:what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eirini12

Νεοφερμένος

Η eirini12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
ευχαριστώ πολύ Βανεσα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vanesa

Νεοφερμένος

Η Vanesa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
i give up δεν μπορω να θυμηθω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christoss

Νεοφερμένος

Ο christoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Για σας παιδιά.Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση.Έχω περάσει μηχανολογία στην χαλκίδα αλλα η σχολη δεν μου πολυαρέσει και έτσι σκέφτομαι κάτι άλλο.Έτσι σκέφτομαι για αυτήν την σχολη:Ικάρων- Μηχανικοί (ΣΜΑ) Ειδ. Κατ. 3648/β και αυτή: Τμήμα Ανθυποπυραγών (Πυροσβέστες) Γεν. Σειρά.Οι ερωτήσεις μου τώρα είναι οι εξής:σε ποίους απευθύνεται η ειδική κατηγορια στη σχολη ικάρων και τέλος στο τμήμα των ανθυποπυραγών μπαίνεις απλά δίνοντας πανελλαδικές???
Ευχαριστώ πολύ :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.

christoss

Νεοφερμένος

Ο christoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Kαι κατι αλλο.Ισχυουν οι αμοιβαίες μετεγγραφες??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Οχι, εχουν καταργηθει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

indrilgon

Νεοφερμένος

Η indrilgon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Για σας παιδιά.Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση.Έχω περάσει μηχανολογία στην χαλκίδα αλλα η σχολη δεν μου πολυαρέσει και έτσι σκέφτομαι κάτι άλλο.Έτσι σκέφτομαι για αυτήν την σχολη:Ικάρων- Μηχανικοί (ΣΜΑ) Ειδ. Κατ. 3648/β και αυτή: Τμήμα Ανθυποπυραγών (Πυροσβέστες) Γεν. Σειρά.Οι ερωτήσεις μου τώρα είναι οι εξής:σε ποίους απευθύνεται η ειδική κατηγορια στη σχολη ικάρων και τέλος στο τμήμα των ανθυποπυραγών μπαίνεις απλά δίνοντας πανελλαδικές???
Ευχαριστώ πολύ :no1:
Την έχει βγάλει μια φίλη μου. Δεν είναι απλό πράγμα έχει υπόψη σου. Πολλοί είναι αυτοί που τα παρατανε. Το καλό βέβαια είναι ότι στα δυο χρόνια έχεις τελεύσει και Έχεις και δουλειά με αντικειμενικά καλό μισθό-πέρα από ένα ποσό που παίρνεις για να ξεκινήσεις- που μπορεί και να αυξηθεί (αν έχεις και κάνα μέσω πας και στη πόλη που θες). Δεν είναι μόνο οι πανελλήνιες, είναι και τα αθλήματα. Θέλει προπόνηση. Ακόμα τελειώνοντας μια σχολή πέρα από αυτή ανεβαίνεις βαθμίδα και μπορείς να πας και για ανώτερη θέση.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Παιδιά, ξέρει κανείς αν καποιος που παει ΣΝΔ ή ΣΙ ως μηχανικός, μπορεί να κάνει μεταπτυχιακά μηχανικού σε πανεπιστήμια εξωτερικού??

Επίσης, αν αποφασίσεις καποια στιγμη να αφησεις το στρατο ή να ασχολεισαι και με κατι αλλο παραλληλα με το στρατο, που αλλου μπορεις να δουλεψεις αν εχεις τελειωσει τα παραπανω τμηματα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
1 με τα μεταπτυχιακα στην ελλαδα εισαι οκ αλλα εξω δεν νομιζω...
2 δουλευεις οπου δουλευες στον στρατο? στα αντιστοιχα της πολιτικης αεροποριας/ναυτικου αλλα πρεπει καποιος να ειναι ηλιθιος για να το κανει χωρις λογο
α) στη ΣΝΔ μηχανικων στα 15 χρονια πας σε γραφειο (το ξερω απο μεσα) ....δηλαδη τι...δεν 8α αντεξεις 3 χρονια? (γιατι απο τα 12 και μετα την κανεις)
τωρα ΣΜΑ εισαι απο την αρχη σε γραφειο.....και παλι 8α εισαι χαζος να αφισεις τετοιο επαγγελμα που αλλοι σφαζουν να μπουνε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotaras

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο fotaras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 127 μηνύματα.
νομίζω οτι ειναι απορία πολλών...για τις σχολές αξιωματικών μαζί με πόσα αλλα άτομα μένεις???αμα ειναι μαζι με άλλα δεν ειναι δύσκολο το διάβασμα:D:D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jorgekarageo

Νεοφερμένος

Ο jorgekarageo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
αναλογα τη σχολη...βασικα ομως μενεις σε θαλαμους περιπου 8-10 ατομων...απο αυτους οι 3-4 ειναι αρχαιοι..(τριτοετεις η τεταρτοετεις)...οι υπολοιποι πρωτοετεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PsyChEdeLic545

Νεοφερμένος

Ο PsyChEdeLic545 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπερα.Εχω διαλεξει τεχνολογικη κατεθυνση και σκεφτομαι πολυ σοβαρα να ακολουθησω μια απο τις στρατιωτικες σχολες.Πιστευω οτι εχουν σαφως σιγουρη επαγγελματικη αποκασταση αλλα και οτι θα μπορεσω να εγκλιματιστω στην κατασταση που επικρατει στον στρατο.Οι αποριες μου ειναι οι εξης.Μετα απο πολυ ψαξιμο εχω καταληξει σε καποιες.
α)ΣΝΔ
β)ΣΜΥΝ
γ)ΣΣΕ
Το προβλημα με τις δυο πρωτες σχολες ειναι οτι εχω μυωπια γυρω στο 3.5.Πιστευετε οτι θα μπορεσω να γινω δεκτος?
Για την ΣΣΕ τι γνωμη εχετε?
Εχετε να προτεινεται καποια αλλη?
Παρατηρησα οτι σε καποιες αναφερουν την δυνατοτητα να κανεις μεταπτυχιακο εδω η στο εξωτερικο.Ισχυει?
Ευχαριστω για τον χρονο σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

angelvasil92

Νεοφερμένος

Ο angelvasil92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Μυωπια στη ΣΝΔ μαχιμους δεν πρεπει να εχεις. Βεβαια μπορεις να κανεις Laser, αλλα πρεπει να εχεις 0. Για ΣΝΔ μηχανικους το οριο ειναι 2.5.
Για ΣΜΥΝ δεν ξερω τα ορια μυωπίας.
Για ΣΣΕ, ειναι δυσκολη ομως καλη σχολη. Θα στα πουν καλυτερα αλλοι που εχουν εμπειρια απο ΣΣΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
α)ΣΝΔ
β)ΣΜΥΝ
γ)ΣΣΕ
Το προβλημα με τις δυο πρωτες σχολες ειναι οτι εχω μυωπια γυρω στο 3.5.Πιστευετε οτι θα μπορεσω να γινω δεκτος?
Για την ΣΣΕ τι γνωμη εχετε?
Εχετε να προτεινεται καποια αλλη?
Παρατηρησα οτι σε καποιες αναφερουν την δυνατοτητα να κανεις μεταπτυχιακο εδω η στο εξωτερικο.Ισχυει?
Ευχαριστω για τον χρονο σας.
Για τη μυωπία υπάρχει προκύρηξη των στρατιωτικών σχολών που αναφέρει πόσο ακριβώς είναι το όριο μυωπίας για κάθε στρατιωτική σχολή.

Η ΣΣΕ είναι καλή σχολή.Αν βέβαια γουστάρεις πολύ το στρατό.Αλλιώς θα υποφέρεις.Επίσης έχει πάρα πολλές μεταθέσεις που θα σε κουράσουν.Μέσα στη σχολή η εκπαίδευση είναι αρκετά αυστηρή.

Η ΣΝΔ είναι επίσης καλή σχολή.Έχει όμως πολλά ταξίδια.Επίσης πολλοί λένε ότι είναι η δυσκολότερη στρατιωτική σχολή.Έχει πολλή αυστηρή εκπαίδευση και καψώνια αλλά τα οφέλη αργότερα όταν θα γίνεις αξιωματικός πιθανώς να σε δικαιώσουν.

Η ΣΜΥΝ είναι σχολή υπαξιωματικών του ναυτικού.Δεν ξέρω τί παίζει με αυτή αλλά και εκεί σχετικά δύσκολα πρέπει να είναι.

Μεταπτυχιακό μπορείς να κάνεις μόνο από στρατιωτικές σχολές ισότιμες με πανεπιστήμια,δηλαδή τις σχολές αξιωματικών που είναι η ΣΣΕ,ΣΝΔ,ΣΙ,ΣΜΑ.

Μπορούμε να σου προτείνουμε κάποια άλλη αν μας πεις τί ακριβώς σου αρέσει.

Αν πας για επαγγελματική αποκατάσταση χωρίς να βρίσκεις κάποιο ιδιαίτερο ενδιαφέρον θα δεινοπαθήσεις.

Άμα θες απλά επαγγελματική αποκατάσταση σκέψου για τη ΣΣΑΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top