Πρόβλημα μαθηματικών (όχι για το σχολείο)

Archimidis

Νεοφερμένος

Ο Archimidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Αν θελήσουμε να γράψουμε όλους τους αριθμούς από το 1 έως το 999, πόσα μηδενικά θα γράψουμε;

108 ή 189;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
117 μου βγήκαν εμένα..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Έχουμε 9 μηδενικά από 1-90, άλλα δυο από το 100, άλλα 9 από 101-109 και άλλα 9 από 110 - 190 (και πάει λέγοντας). Έχουμε για 100-999: (2 + 9 + 9) x 9 και για 1-99: 9, άρα είναι 189.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nagini

Νεοφερμένος

Η Σταματίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Δάφνη (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
189, αλλά γιατί είναι τόσο σπουδαίο πρόβλημα?:what::ee:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Αν θελήσουμε να γράψουμε όλους τους αριθμούς από το 1 έως το 999, πόσα μηδενικά θα γράψουμε;

108 ή 189;


189 είναι τα μηδενικά

1-99 :9 μηδενικά

100-199 : 20 μηδενικά (Ομοίως για 200-299, 300-399, ..., 900-999)

Συνολικά μηδενικά=9+9*20=21*9=189
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavrouli_to

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Θα πω μια άλλη άσκηση:

Σε πόσα μηδενικά τελειώνει ο αριθμός
1*2*3*4*...*2399*2400;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Μου βγήκαν 10^506, αλλά ίσως έχω κάνει κανένα λάθος.

Αν πας ανά δεκάδα βγαίνει 1*3*4*6...*9*10^2 (πχ.) εκτός από πχ. 91*93...*99*10^3 και δυο φορές όπου έχουμε το 1000, 2000 στη μέση.

Βγαίνει τότε (10^2 * 10^2 * ... * 10^3 [δέκα φορές])^24 * 10^2.

Θα το ξανακοιτάξω καλύτερα μετά, πάω να φάω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavrouli_to

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Μου βγήκαν 10^506, αλλά ίσως έχω κάνει κανένα λάθος.

Αν πας ανά δεκάδα βγαίνει 1*3*4*6...*9*10^2 (πχ.) εκτός από πχ. 91*93...*99*10^3 και δυο φορές όπου έχουμε το 1000, 2000 στη μέση.

Βγαίνει τότε (10^2 * 10^2 * ... * 10^3 [δέκα φορές])^24 * 10^2.

Θα το ξανακοιτάξω καλύτερα μετά, πάω να φάω. :P
Για την άσκηση που έβαλα εγώ λες; μμμ... Για να σε βοηθήσω σου λέω να σκεφτείς τι θα έκανες για να βρεις πόσοι αριθμοί διαιρούνται με το 5...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Για την άσκηση που έβαλα εγώ λες; μμμ... Για να σε βοηθήσω σου λέω να σκεφτείς τι θα έκανες για να βρεις πόσοι αριθμοί διαιρούνται με το 5...

Όσοι τελειώνουν σε 0 ή 5, δηλαδή 2 ανά δεκάδα...δηλαδή 480?

Εγώ ξεχώρισα όσους αριθμούς λήγουν σε 0 και όσους αριθμούς που πολλαπλασιάζονται μεταξύ τους τελειώνουν σε 0 (πχ. 2 * 5), 12 * 15 κλπ.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavrouli_to

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Λοιπον πρεπει να βρεις σε ποσα μηδενικά τελειώνει αυτό το γινόμενο και όχι πόσα μηδενικά έχουν αυτοί οι αριθμοί...
-----------------------------------------
Πήγαινε πρώτα να φας και μετά έλα να τη λύσεις... Πρέπει να πάρεις ενέργεια πρώτα γιατί θέλει χρόνο, αν και σε βοήθησα λίγο... Άντε γρήγορα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Λοιπον πρεπει να βρεις σε ποσα μηδενικά τελειώνει αυτό το γινόμενο και όχι πόσα μηδενικά έχουν αυτοί οι αριθμοί...



Νομίζω βρήκα το λάθος στον αρχικό συλλογισμό μου...αλλά δεν προλαβαίνω να τον γράψω. Ίσως έχω γράψει τους ίδιους αριθμούς δυο φορές. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazygirl96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
μου βγηκαν 189...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavrouli_to

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Κανείς δεν απάντησε σωστα...
Έλα τώρα μην τα παρατάς
και στο τέλος κάτι σωστό θα βρεις,
κάτι που θα σε κάνει να χαρείς...

ΥΓ. Ωραίο το ποιηματάκι???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Τέλος πάντων, λήγει σε 598 μηδενικά.

Αλλά με άλλο τρόπο βγαίνει 530 :hmm:. ...Δεν υπάρχει άλλος αριθμός (προφανώς δε μιλάμε για το 10) εκτός του 2χ5 και των δυνάμεών τους που να μας δίνει δύναμη του 10, ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavrouli_to

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Τέλος πάντων, λήγει σε 598 μηδενικά.

Αλλά με άλλο τρόπο βγαίνει 530 :hmm:. ...Δεν υπάρχει άλλος αριθμός (προφανώς δε μιλάμε για το 10) εκτός του 2χ5 και των δυνάμεών τους που να μας δίνει δύναμη του 10, ε?
Μπράβο!!!!!!!!!!
Είσαι ένα αστέρι μαθηματικό,
έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό!
Κανονικά πρέπει να δεις τα πολλαπλάσια του 5 και τα 2αρια είναι σίγουρα περισσότερα... Όταν λες με άλλον τρόπο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top