Κενά στη Β' λυκείου θα με επηρεάσουν του χρόνου;

maria92

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
παιδια εχω μεγαλο αγχος για το αν θα πληρωσω του χρονου τα κενα που αφησα φετος. Βασικα φυσικη κατ, μαθηματικα κατ και φυσικη γεν εχω κενα. Μερικοι μου λενε πωσ του χρονου μαθαινουμε τελειωσ αλλα. Εχουν δικιο??
:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Ναι, δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να αγχωνεσαι, εντελώς διαφορετικά είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Το μόνο που χρειάζεσαι απ΄τη φυσική είναι τα κύματα και οι ταλαντώσεις,από μαθηματικά κατ. κωνικές τομές και ευθεία,ενώ απο άλγεβρα τριγωνομετρία.Από φυσικη κατ. δεν χρειάζεσαι τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gianmaria

Νεοφερμένος

Η !...Maraki...! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
πρεπει να παιρνεις τις βασεις...ολων των ταξεων πιστευω εγω προσωπικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
baki μιλησε μονο για φυσικη κατ και γεν και για μαθηματικα κατ.

Απο φυσικη κατ δε χρειαζεται τπτ
Απο φυσικη γεν επισης τιποτα αφου θα τα διδαχθει πολυ πιο αναλυτικα στη γ
Απο μαθ κατ ισως οι κωνικες τομες αλλα και πάλι μονο οι τυποι, πραγμα που μαθαινεται σε 1 μερα ξερωγω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
αποσο ξερω το σημαντικοτερο μαθημα της β λυκειου ειναι η αλγεβρα.ο καθηγητης μου , μου ειπε πως δεν πρεπει να αφησω ουτε μια σειρα.....οσον αφορα τις ταλαντωσεις που διδασκομαστε στη φυσ γεν το μονο που κανουν ειναι να σε προιδεασουν........οπως ειπε και η αλεκα θα τα διδαχτουμε αναλυτικα στην τριτη....(αν και μια εισαγωγη δεν θα ηταν εντελως αχρηστη εφοσον ειναι εφικτη...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Αποτι ξερω απο τα φετινα μαθηματα μονο η αλγεβρα χρειαζεται και η χημεια γενικης.Στις φυσικες αφησα κι εγω κενα φετος αν και μου αρεσει σαν μαθημα η φετινη υλη ομως ηταν:sick::sick::sick::sick::s:down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
κατα τη γνωμη μου τα μαθηματα αυτα μπορει να μην ειναι σημαντικα για του χρονου αλλα σε προετοιμαζουν καταλληλα. ειδικα τα μαθηματικα οσον αφορα τον τροπο σκεψης και τις πραξεις σε βοηθουν παρα πολυ γιατι μαθαινεις να σκεφτεσαι μαθηματικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasoyla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vasoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Μην αγχωνεσαι καθολου γιατι η υλη της γ λυκειου ειναι τελειως διαφορετικη με εξαιρεση πολυ λιγα και απλα πραγματα που χρειαζεσαι απο τα μαθηματικα του τυπου πως βρισκουμε μια ευθεια απο 2 σημεια κτλ μην φανταστεις κατι δυσκολο απο την φυσικη κατευθυνσης δεν χρειαζεσαι σχεδον τιποτα και απο την φυσικη γενικης ταλαντωσεις και κυμματα τα οποια θα τα διδαχθεις αναλυτικα του χρονου[να φανταστεις στο σχολειο μου ταλαντωσεις και κυμματα δεν καναμε καθολου].
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Χωρίς να ξέρω ποιά κομμάτια της ύλης θα χρειαστούν για τη Γ΄λυκείου, πιστεύω ότι γενικά δεν είναι καλό να έχει κανείς κενά. Δηλαδή, καλό θα ήταν όταν μαθαίνετε κάτι να το κανανοήτε σε βάθος και όχι απλά να το "μαθαίνετε" για λίγουες μήνες:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Από την εμπειρία μου (με τις πανελλήνιες των 9 μαθημάτων στις δυο τάξεις του λυκείου) ένα έχω να σας πω. Τα Μαθηματικά (Άλγεβρα)/ Φυσική/ Χημεία/ (Βιολογία) γενικής παιδείας Α' Λυκείου θα ξαναεμφανιστούν πιο ενισχυμένα στην Γ' Λυκείου ως μαθήματα (θετικής) κατεύθυνσης. Για παράδειγμα την απόλυτη τιμή ή τις ανισότητες που μαθαίνετε στην Α' Λυκείου θα τα χρησιμοποιήσετε ως γνωστά σε θέματα Ανάλυσης (Μαθηματικά κατεύθυνσης). Ομοίως και τα άλλα μαθήματα.

Ενημερωτικά, το μόνο μάθημα που δεν χρειάζεται επειδή η ύλη σταματά στην Β' Λυκείου είναι η Ευκλείδεια Γεωμετρία. Τα μαθηματικά, της Β' Λυκείου είναι λιγάκι εμβόλιμα σαν ύλη και γνώσεις αλλά θα χρειαστούν στο Πανεπιστήμιο σε μάθημα Αναλυτικής ή Διαφορικής Γεωμετρίας. Από εκεί το κομμάτι με την θεωρία αριθμών (διαιρετότητα,...κτλ), θα χρειαστεί ως καλή βάση μόνο σε υποψήφιους Μαθηματικούς φοιτητές ή ίσως και σε φοιτητές Πληροφορικής για τα μαθήματα Πανεπιστημιακής Άλγεβρας. Η Άλγεβρα γενικής παιδείας όλου του Λυκείου είναι ιδιαίτερα χρήσιμη.

Επίσης, την Ευκλείδεια Γεωμετρία δεν θα την συναντήσετε να διδάσκεται πουθενά εκτός Λυκείου, ούτε και σε Ελληνικά Τμήματα Μαθηματικών.

Καλό είναι όμως να αποκτήσετε βάσεις σε όλα τα μαθήματα, ασχέτως αν σας χρειαστούν ή όχι πέραν του σχολείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θελω να πετυχω

Νεοφερμένος

Ο θελω να πετυχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Θα ηθελα να θεσω το εξης ερωτημα! Οι βασεις σε μαθηματικα-φυσικη και γενικοτερα στα μαθηματα της Τεχνολογικης κατ. σχετιζονται καθολου με τα μαθηματα της Γ' Λυκειου; Εαν καποιος εχει καποια ''κενα'' σε μαθηματικα για παραδειγμα θα αντιμετωπισει προβλημα ;;;; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paul95

Δραστήριο μέλος

Ο paul95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Σίγουρα μαθητής θετικής τεχνολογικής κατεύθυνσης θα αντιμετωπίσει σοβαρό πρόβλημα αν δεν έχει εμπεδώσει ΠΛΗΡΩΣ τριγωνομετρία και λογαρίθμους της άλγεβρας. Χρήσιμες είναι οι κωνικές τομές, αλλά και τα διανύσματα για το κεφάλαιο των μιγαδικών. Από φυσική δεν χρειάζονται ιδιαίτερα κάποια πράγματα, περισσότερο χρήσιμη είναι η ύλη της Α΄Λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θελω να πετυχω

Νεοφερμένος

Ο θελω να πετυχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Kοιτα εγω σκεφτομαι να δωσω αντι ΜΑΘ. Στατιστικης Βιολογια....ΑΡα οι Αλγοριθμοι και η Τριγωνομετρια θα μου νε αχρηστα πιστευω! :D

Λογαριθμοι*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

BLaZy8

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 462 μηνύματα.
Kοιτα εγω σκεφτομαι να δωσω αντι ΜΑΘ. Στατιστικης Βιολογια....ΑΡα οι Αλγοριθμοι και η Τριγωνομετρια θα μου νε αχρηστα πιστευω! :D
Αν είσαι θετική-τεχνολογική... οι λογάριθμοι και η τριγωνομετρία (βασικά η άλγεβρα της Β)
είναι απαραίτητη γνωση για την κατεύθυνση...

οπότε δεν θα σου είναι άχρηστα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SiMoS43710

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Kοιτα εγω σκεφτομαι να δωσω αντι ΜΑΘ. Στατιστικης Βιολογια....ΑΡα οι Αλγοριθμοι και η Τριγωνομετρια θα μου νε αχρηστα πιστευω! :D

Με την ίδια λογική άχρηστη είναι και η πρόσθεση...

Όλη η άλγεβρα της Α λυκείου και της Β χρειάζεται. Ακόμα και οι πρόοδοι μπορεί να χρειαστούν (υπάρχουν συνδυαστικές στους μιγαδικούς).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θελω να πετυχω

Νεοφερμένος

Ο θελω να πετυχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
πσσσ......Εαν θελει καποιος να χτυπησει σχολες απο Τεχνολογικη κατευθυνση οπως ειναι οι σχολες Οικονομικες για παραδειγμα , τα μαθηματα που θα δωσει ειναι : Μαθηματικα Κατ. - Φυσικη Κατ.-Βιολογια-Εκθεση-ΑΟΔΕ-Πληροφορικη ;

ή ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ π.χ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χριστινα_95

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Αν οι σχολές που θέλεις είναι στο 5ο πεδίο, τότε αναγκαστικά θα πάρεις Μαθηματικά Γενικής σαν έκτο μάθημα και επιπλέον Αρχές Οικονομικής Θεωρίας, δηλαδή θα δώσεις 7 μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θελω να πετυχω

Νεοφερμένος

Ο θελω να πετυχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
8 μαθηματα....Μαθηματικα Κατ. - Φυσικη Κατ.-ΑΟΔΕ-ΑΟΘ-Πληροφορικη-Βιολογια-Εκθεση-Στατιστικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top