Sorbonne C1

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Ποιος έχει σκοπό να λάβει μέρος στις επικείμενες εξετάσεις;
Εγώ έχω αποφασίσει πως θα δηλώσω και θα ήθελα να μοιραστώ εμπειρίες και απορίες:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandros20

Νεοφερμένος

Ο alexandros20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γειά σας!Θα ήθελα καποια βοήθεια απο καποιον που γνωριζει και έχει δώσει sorbonne C1..Σκοπεύω τον Νοέμβριο-Δεκέμβριο του 2010 να δώσω το C1 και ξεκίνησα ιδιαίτερα..το πρόβλημα είναι οτι σπουδάζω στη Βουλγαρία και τα βιβλία είναι διαφορετικά εδω!Μου ειπε λοιπον η καθηγητρια μου να πάρω τα βιβλια και οτι αλλο χρειάζεται απο Ελλάδα και να δουλέψουμε πάνω σε αυτά.Εχω βρει καποια οπως LOURI-LIMNIATI, E. VLACHOU..Είναι καλά?Επιπλέον δεν μπορώ να βρώ το le malade imaginaire και το colomba.Και για βιβλια ανάλυσης?Συγγνωμη για τις τόσες πολλές ερωτησεις,απλα δεν εχω αλλη πηγη πληροφόρισης..Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Παιδιά,μηπως έχει υπ'όψιν του κανείς μέσω του διαδικτύου ή έστω από βιβλιοπωλείο το εν λόγω βιβλίο στα ελληνικά;

Ευχαριστώ προκαταβολικά...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.

σ'ευχαριστώ πολύ
:thanks:
Νά'σαι καλά...
Θα το παραγγείλω από τις εκδόσεις αυτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Κανείς ρε παιδιά?:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EleNouzZz

Νεοφερμένος

Η EleNouzZz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
moiiii! πως σου φαινεται η υλη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
moiiii! πως σου φαινεται η υλη?

Ακόμα Μολιέρο κάνω...
Βασικά δε μου φαίνεται δύσκολη αλλά ατελείωτη...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Je t'en prie, mon vieux. παρακαλώ!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Παιδιά,έχω μια απορία ως προς την εξέταση του Sorbonne C1.Επιτρέπεται κατά τη διάρκεια της εξέτασης να έχουμε γαλλογαλλικό λεξικό;Και αν ναι σε ποια μέρη;Θα το εκτιμούσα πολύ αν κάποιος μου απαντούσε γιατί θέλω να προετοιμαστώ και από το γαλλικό ινστιτούτου δε δίνουν σαφείς οδηγίες.....
Merci préalablement!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Archangel^^

Νεοφερμένος

Η Αναστασια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Γαλλογαλλικό λεξικό από όσο ξέρω επιτρέπεται μόνο στην έκθεση και το compte rendu στο sorbonne c2,και όχι στη μετάφραση (εννοείται). Tώρα αν άλλαξαν και το sorbonne c1 από τότε που το έδινα εγώ τι να σ ου πω... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Γαλλογαλλικό λεξικό από όσο ξέρω επιτρέπεται μόνο στην έκθεση και το compte rendu στο sorbonne c2,και όχι στη μετάφραση (εννοείται). Tώρα αν άλλαξαν και το sorbonne c1 από τότε που το έδινα εγώ τι να σ ου πω... :P

Ναι,έχεις δίκιο...Δικό μου το λάθος:P
Θα μπορούσατε εσείς που έχετε περάσει τη συγκεκριμένη εξέταση,να περιγράψετε τις εντυπώσεις σας(επίπεδο δυσκολίας,αυστηρότητα στη διόρθωση,χρησιμότητα του διπλώματος στην περαιτέρω πορεία ως μαθητής και ως πολίτης κλπ.);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Εγώ έδωσα πέρυσι. Η αλήθεια είναι ότι στη λογοτεχνία πάτωσα πραγματικά. Είχα 15/30 και γι'αυτό φέτος που δίνω το Sorbonne c2 έδωσα μέγιστη βαρύτητα στα βιβλία. Να σου πω εμένα τα προφορικά με έσωσαν. Δηλαδή στα γραπτά με το ζόρι πέρασα 46/80 πήρα...
Οι ασκήσεις της γραμματικής μου φάνηκε το πιο έυκολο σχετικά στάδιο, μετά το κείμενο και η έκθεση και τέλος η λογοτεχνία. Πάντως να τα διαβάσεις και τα 2 έργα πολύ καλά. Εγώ νόμιζα και ήλπιζα ότι θα έπεφτε το Malade Imaginaire, και δεν ήμουν τόσο καλά προετοιμασμένη για την Κολομπά. :redface: Αυτό που θέλουν να δουν κυρίως είναι αν ξέρεις γαλλικά, καλά γαλλικά. Και να προσέξεις οι απαντήσεις σου να είναι ολοκληρωμένες, με πρόλογο, κύριο μέρος, επίλογο, οι προτάσεις καλά συνδεδεμένες. Πιστεύω ότι και κάτι σχετικά άγνωστο αν πέσει αν δουν ότι το παλεύεις αλλά έχεις πολύ καλό λόγο και γνωρίζεις να χειρίζεσαι τη γλώσσα δεν θα σε κόψουν :P
Τα προφορικά είναι πάντως αρκετά εύκολα. Εγώ εξεπλάγην όταν είδα το βαθμό μου. 18/20 :D και είναι και οι εξεταστές πολύ καλοί. ;)

Αυτά. Αν θες να ρωτήσεις κάτι άλλο εδώ είμαστε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Εγώ έδωσα πέρυσι. Η αλήθεια είναι ότι στη λογοτεχνία πάτωσα πραγματικά. Είχα 15/30 και γι'αυτό φέτος που δίνω το Sorbonne c2 έδωσα μέγιστη βαρύτητα στα βιβλία. Να σου πω εμένα τα προφορικά με έσωσαν. Δηλαδή στα γραπτά με το ζόρι πέρασα 46/80 πήρα...
Οι ασκήσεις της γραμματικής μου φάνηκε το πιο έυκολο σχετικά στάδιο, μετά το κείμενο και η έκθεση και τέλος η λογοτεχνία. Πάντως να τα διαβάσεις και τα 2 έργα πολύ καλά. Εγώ νόμιζα και ήλπιζα ότι θα έπεφτε το Malade Imaginaire, και δεν ήμουν τόσο καλά προετοιμασμένη για την Κολομπά. :redface: Αυτό που θέλουν να δουν κυρίως είναι αν ξέρεις γαλλικά, καλά γαλλικά. Και να προσέξεις οι απαντήσεις σου να είναι ολοκληρωμένες, με πρόλογο, κύριο μέρος, επίλογο, οι προτάσεις καλά συνδεδεμένες. Πιστεύω ότι και κάτι σχετικά άγνωστο αν πέσει αν δουν ότι το παλεύεις αλλά έχεις πολύ καλό λόγο και γνωρίζεις να χειρίζεσαι τη γλώσσα δεν θα σε κόψουν :P
Τα προφορικά είναι πάντως αρκετά εύκολα. Εγώ εξεπλάγην όταν είδα το βαθμό μου. 18/20 :D και είναι και οι εξεταστές πολύ καλοί. ;)

Αυτά. Αν θες να ρωτήσεις κάτι άλλο εδώ είμαστε :)

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.
Η λογοτεχνία είναι καπως δύσκολη αλλά ενταξει...Με λίγη προσπάθεια καταφέρνετε...
Εμένα η έκθεση και το κείμενο με αγχώνουν!
Μπορείς να μου πεις λίγο γι αυτά;Δηλαδή τι βαθμούς είχες,αν περίμενες παραπάνω ή λιγότερο,πως προετοιμάστηκες γι'αυτά τα μέρη κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
H έκθεση και το κείμενο ήταν μέτρια σε δυσκολία. Δεν θυμάμαι ακριβώς το βαθμό μου αλλά νομίζω ότι περίμενα παραπάνω. Στην έκθεση πάντως πρέπει να είχα ψιλοβγεί εκτός θέματος...:redface: Από το κείμενο ( είχε πέσει το Malteo Falcone του Μεριμέ) είχα πολλές άγνωστες λέξεις αλλά εντάξει τα έβγαλα πέρα με τις ερωτήσεις.
Να σου πω και εγώ το φοβάμαι το κείμενο και την έκθεση αλλά δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο παρά να το διαάσεις καλά και να είσαι προσεχτικός, να απαντάς σε αυτό που σου ζητάει η κάθε ερώτηση. Η έκθεση νομίζω σου δίνει δυο επιλογές: ή να κάνεις τη συνέχεια τησ ιστορίας ή να γράψεις κάτι πάνω στο κύριο θέμα. Εγώ πχ επέλξα το 2ο που έλεγε για το αν υπάρχει κοινωνικός διαχωρισμός ανάμεσα στα αγόρια και τα κορίτσια, στο σπίτι και στο σχολείο.
Πάντως μην αγχώνεσαι. Εγώ ήμουν σχεδόν σίγουρη ότι με αυτά που έγραψα δεν θα πέρναγα αλλά έστω και με έξι πάνω απ'τη βάση το πήρα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
H έκθεση και το κείμενο ήταν μέτρια σε δυσκολία. Δεν θυμάμαι ακριβώς το βαθμό μου αλλά νομίζω ότι περίμενα παραπάνω. Στην έκθεση πάντως πρέπει να είχα ψιλοβγεί εκτός θέματος...:redface: Από το κείμενο ( είχε πέσει το Malteo Falcone του Μεριμέ) είχα πολλές άγνωστες λέξεις αλλά εντάξει τα έβγαλα πέρα με τις ερωτήσεις.
Να σου πω και εγώ το φοβάμαι το κείμενο και την έκθεση αλλά δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο παρά να το διαάσεις καλά και να είσαι προσεχτικός, να απαντάς σε αυτό που σου ζητάει η κάθε ερώτηση. Η έκθεση νομίζω σου δίνει δυο επιλογές: ή να κάνεις τη συνέχεια τησ ιστορίας ή να γράψεις κάτι πάνω στο κύριο θέμα. Εγώ πχ επέλξα το 2ο που έλεγε για το αν υπάρχει κοινωνικός διαχωρισμός ανάμεσα στα αγόρια και τα κορίτσια, στο σπίτι και στο σχολείο.
Πάντως μην αγχώνεσαι. Εγώ ήμουν σχεδόν σίγουρη ότι με αυτά που έγραψα δεν θα πέρναγα αλλά έστω και με έξι πάνω απ'τη βάση το πήρα! :D

Εντάξει.Σ'ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου..Ομολογώ πως με καθησυχάζουν πολύ τα λόγια σου μιας και δίνω την Κυριακή!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Και εγώ και εγώ....:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EleNouzZz

Νεοφερμένος

Η EleNouzZz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
και εγω!!!!

τι λετε να πεσει λογοτεχνια??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Πώς τα πήγατε όσοι δίνατε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EleNouzZz

Νεοφερμένος

Η EleNouzZz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Περιμενα μολιερο...βασικα ειχα διαβασει περισσοτερο και ο μεριμεε δεν μου αρεσε τοσο...το κομματι με τον νομαρχη δεν ηταν κ πολυ σος εδω που τα λεμε...γενικα δεν μπορω να πω οτι ηταν πολυ δυσκολο αλλα δεν ειμαι σιγουρη οτι περασα....εσυ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top