Οίκος ευγηρίας

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πόσο σωστό είναι οι ηλικιωμένοι να μένουν σε οίκους ευγηρίας.
Περνάνε καλά με τους ανθρώπους της ηλικίας τους ή απομονώνονται από τη ζωή και χάνουν κάθε χαρά?
Τους βοηθάει να συναναστρέφονται μόνο με ηλικιωμένους ή πρέπει να έχουν επικοινωνία και με ανθρώπους άλλης ηλικίας?
Μήπως τελικά πολλοί από αυτούς παθαίνουν και κατάθλιψη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Εμένα μου φαίνεται απάνθρωπο και κτηνώδες...:mad:... ακόμα και οι χειρότερες συνθήκες να υπάρχουν στα σπίτια το άτομο είναι με τους συγγενείς του:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δε μου αρέσει η ιδρυματοποίηση, αλλά όταν πάω 70 ή 80 χρονών δεν ξέρω αν θα προτιμώ να είμαι σπίτι με δέκα παπάρες που περιμένουν να ψοφήσω να πάρουν την κληρονομιά ή να είμαι με 10-20 άλλους ανθρώπους με κοινά ενδιαφέροντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Προσωπικά δεν θα πήγαινα ποτέ τους γονείς μου σε γηροκομείο και ούτε εγώ θα ήθελα να πάω όταν και άμα γίνω γριούλα.Παρολαυτά υπάρχουν κάποιοι ηλικιωμένοι που δεν έχουν συγγενείς ή παιδιά.Συνεπώς αν δεν είναι σε θέση να περιποιούνται τον εαυτό τους θεωρώ πως τότε το γηροκομείο ως ίδρυμα προσφέρει έργο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
λυση αναγκης ειναι.καποιες φορες απλως δεν υπαρχει αλλη επιλογη. στις υπολοιπες περιπτωσεις μου φαινεται και μενα καπως ασχημο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Άμα είναι καλός ο οίκος -και πας με την θέλησή σου-, no problem.
Άμα σε στείλουν, στείλ' τούς κι εσύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickaki-4

Δραστήριο μέλος

Η BIKY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Άμα σε στείλουν, στείλ' τούς κι εσύ.
μετα τον θανατο σου;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Ζήτα χάρη από τον Θεό. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
μετα τον θανατο σου;:P

Άμα σε στείλουν στο γηροκομείο,στειλ'τους κι εσύ ένα γράμμα που θα λέει
''η κληρονομιά μοιράστηκε σε ιδρύματα'' :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αν ο οικος ειναι καλος και οι συνθηκες ανθρωπινες ισως. Οσο να ναι θα κοινωνικοποιηθει το ατομο, απο το να καθεται σπιτι δηλαδη μαλλον καλυτερο. Βεβαια βλεπω τη γιαγια μου τωρα που εχει προβλημα και δε μπορει να ζησει μονη της γιατι ξεχναει πολυ και γενικα ειναι στον κοσμο της και μαλλον πιστευω εχει να κανει και με την κατασταση του γερου ανθρωπου. Αν εχει προβλημα στο μυαλο τοτε μαλλον δεν ειναι η καλυτερη λυση, ειναι προτιμοτερο να ειναι με οικεια ατομα.

Δε μου αρέσει η ιδρυματοποίηση, αλλά όταν πάω 70 ή 80 χρονών δεν ξέρω αν θα προτιμώ να είμαι σπίτι με δέκα παπάρες που περιμένουν να ψοφήσω να πάρουν την κληρονομιά ή να είμαι με 10-20 άλλους ανθρώπους με κοινά ενδιαφέροντα.

Αν μεγαλωσεις τα παιδια σου με τετοιες βλεψεις καλα να παθεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Και εγώ το θεωρώ κάπως άσχημο αλλά υπάρχει και η άλλη όψη του νομίσματος...
Αν η οικογένεια αδυνατεί να διαθέτει χρηματικά ποσά για φάρμακα,περίθαλψη κτλ?
Ή αν υπάρχει η άνοια? Ξεχνάει τους πάντες και τα πάντα?
Προσωπικά δεν θα ήθελα να βλεπω τους δικούς μου να μην με αναγνωρίζουν.....Να μην θυμούνται καν ότι είμαι παιδί τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lacta144

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,098 μηνύματα.
αυτό συνεύη και στη γιαγιά μου και πρόσφατα ανακγαστήκαμε να την πάμε εκεί....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και εγώ το θεωρώ κάπως άσχημο αλλά υπάρχει και η άλλη όψη του νομίσματος...
Αν η οικογένεια αδυνατεί να διαθέτει χρηματικά ποσά για φάρμακα,περίθαλψη κτλ?
Ή αν υπάρχει η άνοια? Ξεχνάει τους πάντες και τα πάντα?
Προσωπικά δεν θα ήθελα να βλεπω τους δικούς μου να μην με αναγνωρίζουν.....Να μην θυμούνται καν ότι είμαι παιδί τους.

Και στο γηροκομείο δεν δίνεις όμως και κάποια λεφτά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lacta144

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,098 μηνύματα.
Και στο γηροκομείο δεν δίνεις όμως και κάποια λεφτά?
δε νομίζω...στο γηροκομείο πληρώνονται απ τη σύνταξη του ηλικιωμένου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Α,δεν το ήξερα.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Και εγώ το θεωρώ κάπως άσχημο αλλά υπάρχει και η άλλη όψη του νομίσματος...
Αν η οικογένεια αδυνατεί να διαθέτει χρηματικά ποσά για φάρμακα,περίθαλψη κτλ?
Ή αν υπάρχει η άνοια? Ξεχνάει τους πάντες και τα πάντα?
Προσωπικά δεν θα ήθελα να βλεπω τους δικούς μου να μην με αναγνωρίζουν.....Να μην θυμούνται καν ότι είμαι παιδί τους.

Απο προσωπικη εμπειρια, για τον ιδιο το γερο καλυτερα αν εχει ανοια να ειναι με τους δικους του... βεβαια η μανα μου και η θεια μου (στον ιδιο οροφο μενουν και αυτες κ η γιαγια μου) ειναι λιγο "φυλακισμενες" με τη γιαγια γιατι καποια απο τις δυο πρεπει παντα να ειναι σπιτι ωστε να την προσεχει. Ευτυχως εμεις εχουμε κοντα τα σπιτια αν καποιοι τα εχουν μακρυα τοτε ισως αλλαζει το πραγμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Δεν θα το έκανα ποτέ στους δικούς μου..Δεν μου αρέσει σαν ιδέα..Θα προτιμήσω να τους φροντίσω μόνη μου..με όποια βοήθεια.. Αν οι ίδιοι μου το πούνε, που αμφιβάλλω θα το σκεφτόμουν απλά.
Γενικά είμαι άτομο, που δεν θα ξεκολλήσω εύκολα από πάνω τους, και θέλω το καλύτερο για τα γεράματα τους... Αν μπορώ να τους το προσφέρω θα το κάνω.
Γενικά δεν ξέρω,αλλά δεν θα μου άρεσε να τους κλέίσω εκεί μωρέ..:(
Αλλά δεν ξέρω και ποιός είναι ο ρόλος του οίκου. Δηλαδή απλά στεγάζουν τους ηλικιωμένους και υπάρχει ένα άνθρωπος να τους περιποιείται...ναι, μετά από αυτό; Προσφέρει κάτι άλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Charalabos

Νεοφερμένος

Ο Χαράλαμπος(Xάρης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Εγώ είμαι τελείως αντίθετος.Πολλές φορές και οι ίδιοι νιώθουν φυλακισμένοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top