Σουηδικά

l.kyveli

Νεοφερμένος

Η l.kyveli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Det var so lite :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Εχει σιγουρα το Speak πανω στην Εγνατια, δεν εχω ακουσει για καποιο αλλο...:hmm:

Νομιζω πως του κανω ΤΡΕΛΗ διαφημιση αυτου του φροντιστηριου :P

Μήπως ξέρεις αν έχει εφηβικά τμήματα?Γενικά μιλάω όχι μόνο για σουηδικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna....

Νεοφερμένος

Η anna.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Παιδιά γειά σας. Είναι δύσκολη σαν γλώσσα η σουηδική; Περίπου πόσα χρόνια απαιτούνται για άριστη γνώση της, εφόσον ασχολείται κανείς συστηματικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
^B2 ~ 6 μήνες, C1 <1 χρόνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna....

Νεοφερμένος

Η anna.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Μόνον τόσο;! Πολύ δελεαστικό για να μάθεις μια γλώσσα.. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Αυτό είναι το μίνιμουμ, με εντατικά μαθήματα, συστηματικό διάβασμα κτλ...Ουσιαστικά παρτ τάιμ δουλειά για την οποία θα πληρώνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 184336

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σε όλους. Μαθαίνω Σουηδικά μέσω Ίντερνετ εδω και 3 βδομάδες, παρόλα αυτά χωρίς σύστημα. Δηλαδή μαθαίνω σκόρπιες εκφράσεις και λέξεις. Θα ήθελα πάρα πολύ να μάθω σε βάθος τη γλώσσα,π.χ. γραμματική, σύνταξη κλπ., όμως εδώ που μένω οι δυνατότητες εκμάθησης ξένων γλωσσών είναι αρκετά περιορισμένες, όπως περιορισμένα είναι και τα χρήματα. χιχιχι. Αναρωτιόμουν, αν κάποιος από εσάς μιλά σουηδικά και έχει υπόψιν του κάποια βιβλία- μεθόδους που θα μπορούσα να βρω δωρεάν στο διαδύκτιο. Μιλάω ήδη Γερμανικά πολύ καλά και αρκετα Νορβηγικά, και από οτι παρατήρησα τα Σουηδικά μοιάζουν με αυτές και δεν είναι ιδιαιτερα δύσκολα. Οπότε, μπορεί κάποιος να βοηθήσει;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Γεια σε όλους. Μαθαίνω Σουηδικά μέσω Ίντερνετ εδω και 3 βδομάδες, παρόλα αυτά χωρίς σύστημα. Δηλαδή μαθαίνω σκόρπιες εκφράσεις και λέξεις. Θα ήθελα πάρα πολύ να μάθω σε βάθος τη γλώσσα,π.χ. γραμματική, σύνταξη κλπ., όμως εδώ που μένω οι δυνατότητες εκμάθησης ξένων γλωσσών είναι αρκετά περιορισμένες, όπως περιορισμένα είναι και τα χρήματα. χιχιχι. Αναρωτιόμουν, αν κάποιος από εσάς μιλά σουηδικά και έχει υπόψιν του κάποια βιβλία- μεθόδους που θα μπορούσα να βρω δωρεάν στο διαδύκτιο. Μιλάω ήδη Γερμανικά πολύ καλά και αρκετα Νορβηγικά, και από οτι παρατήρησα τα Σουηδικά μοιάζουν με αυτές και δεν είναι ιδιαιτερα δύσκολα. Οπότε, μπορεί κάποιος να βοηθήσει;;

Γεια!Και εγώ μαθαίνω σουηδικά μόνος μου από τον Ιανουάριο.Μαθαίνω στο duolingo,μία ιστοσελίδα όπου μαθαίνεις δωρεάν γλώσσες και έχει και σουηδικά,που είναι πολύ καλό μέχρι το επίπεδο Α2-Β1 και επίσης πρόσφατα αγόρασα το övningsbok (το βιβλίο των ασκήσεων δλδ) του Rivstart A1+A2,το οποίο μου φαίνεται παιχνιδάκι (κάθε μέρα λύνω και από ένα κεφάλαιο,έχει 20 κεφάλαια μέχρι το Α2 και είμαι στο 8ο).Δες αυτή την ιστοσελίδα και άμα θες παράγγειλε αυτό το βιβλίο (αν και πρέπει να υπάρχει και σε pdf στο ίντερνετ,αλλά εγώ είμαι λίγο άσχετος και δεν μπόρεσα να το κατεβάσω),θα σε βοηθήσουν πολύ!Και για λεξικό στο ίντερνετ δες εδώ: https://lexin2.nada.kth.se/lexin/ Εκεί που λέει välj språk βάλε grekiska και σου μεταφράζει όποια λέξη θέλεις.Είναι πολύ καλό!
Είμαι σε επίπεδο Α2 και ξέρω να συννενοούμαι με μία σχετική άνεση.Για μένα τα σουηδικά είναι πανεύκολα (έως γελοία μερικές φορές) γιατί ξέρω ήδη αγγλικά,γαλλικά κ γερμανικά και με βοηθάνε (τα σουηδικά έχουν επηρεαστεί πάρα πολύ και από τις τρεις αυτές γλώσσες)!Εσύ εφόσον ξέρεις και νορβηγικά παίζει να φτάσεις Α1 σε μία βδομάδα!Εγώ είχα δει μία φορά νορβηγικό κείμενο και μπορούσα να καταλάβω τι έλεγε,καθώς όλο το λεξιλόγιο τους είναι ίδιο με αυτό τον σουηδικών! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 184336

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Tack så mycket!!!! Αν χρειαστώ κάποια βοήθεια, θα μπορούσα να σε ρωτήσω, μιας και είσαι επίπεδο Α2?? Σκέφτεσαι να προχωρήσεις πολύ στη γλώσσα;;:)

το duolingo είναι δωρεάν;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Tack så mycket!!!! Αν χρειαστώ κάποια βοήθεια, θα μπορούσα να σε ρωτήσω, μιας και είσαι επίπεδο Α2?? Σκέφτεσαι να προχωρήσεις πολύ στη γλώσσα;;:)

το duolingo είναι δωρεάν;;

Αν μπορώ να βοηθήσω,γιατί όχι?
Και ναι,το duolingo είναι εντελώς δωρεάν! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 184336

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Tack!! Βρήκα το βιβλίο που είπες στο Ιντερνετ και ξεκίνησα κι εγώ να το λύνω!!!! Κι εμένα μου φαίνονται πανεύκολα, αν όχι γελοία!! Μοιάζουν πάρα πολύ με τα Νορβηγικά και τα Γερμανινκά. Για την προφορά δεν είμαι πολύ σίγουρος αλλά δε πειράζει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Εγώ την προφορά τους δεν τη βρίσκω καθόλου δύσκολη,αλλά νομίζω ότι διαφέρει από μέρος σε μέρος,άρα λογικά θα είναι πιο βαριά στο βορρά (Kiruna,Umeå,...) και πιο ελαφριά στο νότο.Το rivstart πώς το βρήκες σε pdf?Εγώ γενικά δεν είμαι καλός σε αυτά και δεν μπόρεσα να το βρω,οπότε αναγκάστηκα να δώσω 30Ε για να το αγοράσω (είναι ακριβά τα άτιμα!). :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 184336

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
το βρήκα τυχαία στο Ίντερνετ, ήταν σε μία σελίδα που είχε ενα εκατομμύριο (που λέει ο λόγος) βιβλία για Σουηδικά!! Αν θες σου δίνω το λινκ, ή σου στέλνω το pdf, μέσω του φόρουμ αν γίνεται ή μεσω email. Βρήκα και τις λύσεις αν θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
το βρήκα τυχαία στο Ίντερνετ, ήταν σε μία σελίδα που είχε ενα εκατομμύριο (που λέει ο λόγος) βιβλία για Σουηδικά!! Αν θες σου δίνω το λινκ, ή σου στέλνω το pdf, μέσω του φόρουμ αν γίνεται ή μεσω email. Βρήκα και τις λύσεις αν θες.

Τις λύσεις τις έχω,το βιβλίο θέλω! (όχι το övningsbok,αυτό το αγόρασα και κλαίω τα 30Ε,το textbok θέλω αν γίνεται και μετά αν μπορείς να μου βρεις το βιβλίο για το Β1 και το Β2,γιατί το Α2 το τελειώνω όπου να'ναι) Μέσω φόρουμ δε νομίζω να γίνεται.Αν θες ανέβασέ το στη βιβλιοθήκη του ischool και θα το κατεβάσω εγώ από εκεί. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 184336

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
https://drive.google.com/folderview?id=0B7UxcDsSNycLREJXSVByVXJDZTQ&usp=sharing αυτό είναι το λινκ. Μπες και δες και κατέβασε όποιο βιβλίο θες. Νομίζω το είδα αυτό για το Β1 Β2. Όταν πατήσεις κάτι, ίσως σου βγάλει ένα μήνυμα για Ιούς. Μη σε ανησυχήσει, δεν έχουν ιούς, εγώ κατέβασα κάμποσα και είναι καθαρά!! (übrigens, πρέπει να 'σαι πολύ καλός στις ξένες γλώσσες!!! Στα σουηδικα, έχεις δώσει εξετάσεις;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
https://drive.google.com/folderview?id=0B7UxcDsSNycLREJXSVByVXJDZTQ&usp=sharing αυτό είναι το λινκ. Μπες και δες και κατέβασε όποιο βιβλίο θες. Νομίζω το είδα αυτό για το Β1 Β2. Όταν πατήσεις κάτι, ίσως σου βγάλει ένα μήνυμα για Ιούς. Μη σε ανησυχήσει, δεν έχουν ιούς, εγώ κατέβασα κάμποσα και είναι καθαρά!! (übrigens, πρέπει να 'σαι πολύ καλός στις ξένες γλώσσες!!! Στα σουηδικα, έχεις δώσει εξετάσεις;)

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΛΙΝΚ!!!!!!!! :stunned::stunned: Όταν άνοιξα το textbok σε πδφ στον υπολογιστή μου τρελάθηκα απ'τη χαρά μου!Tiotusend tack!Δυστυχώς δεν έχω άλλα MB για σήμερα,αλλιώς θα τα κατέβαζα όλα!
Όχι,δεν έχω δώσει εξετάσεις στα σουηδικά (fortfarande),αλλά μόλις τελειώσω το Β2 μόνος μου θα κάνω λίγα ιδιαίτερα και θα δώσω το Tisus,που είναι το C1 και το ζητάνε για σπουδές στη Σουηδία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 184336

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ναι, ναι το ξέρω το tisus!!! Och Varsågod!!!!!

τα κατέβασα και τα βιβλία του Β1 Β2, αν αντιμετωπίσεις προβλημα, πες και θα στα στείλω. Δε ξερω πως, αλλά αν τα χρειαστείς θα βρούμε τροπο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα!
Γνωρίζετε κάποιο φροντιστήριο Σουηδικών στην Θεσσαλονίκη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Speak.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Επισης εχει ενα στην εθνικης αμυνης αλλα τωρα δεν με ερχεται το ονομα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top