Τα Ισπανικά σε όλα τα Γυμνάσια της χώρας

Leni

Νεοφερμένος

Η Leni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
[FONT=arial,helvetica,sans-serif][FONT=arial,helvetica,sans-serif]"Από το σχολικό έτος 2009-10 η ισπανική γλώσσα θα διδάσκεται ως δεύτερη ξένη γλώσσα , παράλληλα με τη Γαλλική, Γερμανική και Ιταλική σε όλα τα Γυμνάσια."

[/FONT]
[/FONT]Γιουπι:D!
Δεν ξερω αν υπαρχει ηδη φορουμ γι΄αυτο το θεμα παντως σκεφτηκα να το αναφερω.Ξανα Γιουπι:D! Κριμα που οταν πηγαινα εγω σχολειο ειχαμε μονο μια γλωσσα.Τουλαχιστον θα ειχα μαθει τα βασικα απο τις γλωσσες που πληρωσα για να μαθω μετα το σχολειο.
Ελπιζω να πανε ολα καλα στην εφαρμογη των ισπανικων στα γυμνασια και να μην ακουσουμε τα ιδια προβληματα με τα ιταλικα.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-vela

Νεοφερμένος

Η e-vela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Είναι πολύ καλό νέο αυτο!!!
Δυστυχώς θα κρατήσω κάποιες επιφυλάξεις,γιατί και με τα ιταλικά ακόμα υπάρχει πρόβλημα.Ελπίζω να κυλίσει πιο ομαλά το θέμα με τα ισπανικά,αν και εκ των προτέρων νομίζω οτι αρκετά παιδιά θα τα προτιμήσουν ώς δεύτερη ξένη γλώσσα και αυτό ίσως αναγκάσει τα σχολεία και το Υπουργείο να φερθούν υπεύθυνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lacta144

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,098 μηνύματα.
έλα ρεεεεεεεε!τώρα που θα φύγω...!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Το θέμα αφορούσε το γυμνάσιο οπότε το μετέφερα εδώ :bye:

Πάντως, καλά κάνουν και βάζουν και άλλες γλώσσες σαν επιλογή...Ας σταματήσει επιτέλους αυτό το "ολιγοπώλιο" των γλωσσών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Γιατί,διδάσκονταν και τα Ιταλικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ναι, αυτή είναι η πρώτη χρονιά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Τι μαθαίνει κανείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Ε ΑΝΤΕ ΣΤΟ Δ***Ο.

Καθόμασταν και κάναμε βαρβαρογλώσσες και θυμηθήκανε να βάλουνε τις εξευγενισμένες μεσογειακές ΟΤΑΝ ΔΕ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΙΣ ΕΠΙΛΕΞΟΥΜΕ ΠΙΑ.

Να πάνε να πνιγούνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Ε ΑΝΤΕ ΣΤΟ Δ***Ο.

Καθόμασταν και κάναμε βαρβαρογλώσσες και θυμηθήκανε να βάλουνε τις εξευγενισμένες μεσογειακές ΟΤΑΝ ΔΕ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΙΣ ΕΠΙΛΕΞΟΥΜΕ ΠΙΑ.

Να πάνε να πνιγούνε.

+απειρο σε αυτο!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Μεσογειακές γλώσσες είναι τα ελληνικά, γαλλικά, ισπανικά, ιταλικά, πορτογαλικά και...τουρκικά. Τώρα εξευγενισμένες δεν ξέρω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leni

Νεοφερμένος

Η Leni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Παντως εχει δικιο για τη καθυστερηση..Φτασαμε 2009 :(για να μπορουν επιτελους τα παιδια να εχουν το δικαιωμα επιλογης δευτερης ξενης γλωσσας και παλι γινονται "παρατραγουδα" στην εφαρμογη τους.(Ελλιπης ενημερωση, αδιαφορια απο τις δευτεροβαθμιες και τους διευθυντες των σχολειων κτλ).
Ενδεικτικα, ενας φιλος μου καθηγητης σε γυμνασιο μου ανεφερε οτι αποθαρρυνε η διευθυντρια τα παιδια απο το να διαλεξουν τα ισπανικα φετος ως πιλοτικο με τη σκεψη οτι θα τους "χαλαγε το ωραριο μαθηματων"!!!:mad:
Πως μετα η ιδια να τα δεχτει ως γλωσσα επιλογης του χρονου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Μεσογειακές γλώσσες είναι τα ελληνικά, γαλλικά, ισπανικά, ιταλικά, πορτογαλικά και...τουρκικά. Τώρα εξευγενισμένες δεν ξέρω:)

Χμφ. Έστω ότι αφαιρούμε τα τούρκικα που ομολογώ πως τα 'χα ξεχάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

t1n@ki!

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Τι να πω;Εγω έκανα ισπανικά και τα σταμάτησα.ο.κ. ωράια ήταν!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nagini

Νεοφερμένος

Η Σταματίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Δάφνη (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Ε ΑΝΤΕ ΣΤΟ Δ***Ο.

Καθόμασταν και κάναμε βαρβαρογλώσσες και θυμηθήκανε να βάλουνε τις εξευγενισμένες μεσογειακές ΟΤΑΝ ΔΕ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΙΣ ΕΠΙΛΕΞΟΥΜΕ ΠΙΑ.

Να πάνε να πνιγούνε.

Ακριβώς η αντίδρασή μου.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσποινα Σ.

Νεοφερμένος

Η Δεσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Τα ισπανικα ειναι πολύ εύκολα!!!! Μην κάνετε έτσι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Μεσογειακές γλώσσες είναι τα ελληνικά, γαλλικά, ισπανικά, ιταλικά, πορτογαλικά και...τουρκικά. Τώρα εξευγενισμένες δεν ξέρω:)


τα αραβικά ξέχασες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
ευτυχως που εχω τελειωσει το γυμνασιο.ευχαριστω τον θεο που με προστατεψε να μην ζησω τετοια πραγματα:thanks:
ενα μεγαλο μπραβο σε οσα παιδια αντεξουν τις ηλιθιοτητες του υπεροχου υπουργειου μας.καλο κουραγιο για τα παιδια του γυμνασιου:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazygirl96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
ελπιζω τουλαχιστον να ειναι ευκολα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
εδω εμεις κανουμε σονι και καλα γαλλικα για 2η γλωσσα, τι ισπανικα λεμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leni

Νεοφερμένος

Η Leni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Παντως αν του χρονου διαλεξουν σε καποια σχολεια τα παιδια ιταλικα η ισπανικα και ο διευθυντης-ντρια πει οτι δεν θα γινουν επειδη δεν υπαρχει καθηγητης να ξερετε οτι ειναι ψεμα.Εχω φιλους καθηγητες και των δυο γλωσσων και μου εχουν πει οτι ειδικα για Θεσσαλονικη και Αττικη υπαρχει μεγαλος αριθμος καθηγητων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top