Ανορθογραφία

MzChiniz

Νεοφερμένος

Η Πωλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
ποιος ξερει ποιο ειναι το σωστο? καινουριο ή καινουργιο...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Τραγικό.
Τι είναι τόσο δύσκολο στην ορθογραφία;
Αν βλέπεις ξανά και ξανα μια λέξη, σε τόσα βιβλία, σε τόσα μέρη, δεν την αποτυπώνει το μυαλό σου;
Έστω, λίγη εξάσκηση αν φαίνεται ότι έχεις πρόβλημα και δεν αντιμετωπίζεται εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Πιο όμορφο είναι να ξέρεις γιατί γράφεται έτσι κάθε λέξη που γράφεις και να μπορείς να γράψεις σωστά μια λέξη που δεν έχεις ξαναδεί. Ετυμολογικά δηλαδή να το πηγαίνεις κάπως, όχι απο συνήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
"καινούργιος." < καινουργής < καινός+έργο. :)

το "καινούριος" είναι η σημερινή απλοποιημένη μορφή.

το ερώτημα που θέτεις, mzchiniz, είναι καίριο . μπερδεύει πολύ κόσμο, γιατί από τη μία έχουμε συνηθίσει την απλοποιημένη μορφή, από την άλλη, η σωστή μορφή είναι αυτή που προκύπτει από την ετυμολογία. βέβαια, λογω των απλοποιήσεων όλα θεωρούνται σωστά, αφού δεν προσπαθούμε να διαφυλάξουμε τη γλώσσα μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Πιο όμορφο είναι να ξέρεις γιατί γράφεται έτσι κάθε λέξη που γράφεις και να μπορείς να γράψεις σωστά μια λέξη που δεν έχεις ξαναδεί. Ετυμολογικά δηλαδή να το πηγαίνεις κάπως, όχι απο συνήθεια.
Συμφωνώ, αλλά όταν κάποιος δεν γνωρίζει ετυμολογία και βλέπει ξανά και ξανά μια λέξη, ε δεν την αποτυπώνει;
Θέμα μυαλού είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rock_Sugar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Ε ακριβώς. Η ετυμολογία σαφώς είναι ένας εύκολος τρόπος για να δεις πως γράφεται μια λέξη αλλά δε μπορεί να συμβαίνει πάντα, καθώς υπάρχουν νέοι κανόνες στη νέα ελληνική, τους οποίους πρέπει να μπεις στον κόπο να μάθεις σε μικρή ηλικία. Εγώ σαν παιχνίδι το έβλεπα.

Εμένα με ενοχλεί η αντιμετώπιση ορισμένων ατόμων. "Σιγά, δεν είμαι θεωρητική και στην έκθεση που εξετάζομαι πόσο θα μου κόψουν απο τα ορθογραφικά." Άρνηση τελείως. Ή έχουν αμφιβολία πως γράφεται μια λέξη ας πούμε και δεν πάνε σε ένα λεξικό να κοιτάξουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγω θυμαμαι μια δασκαλα στο Δημοτικο (Αγγλικων συγκεκριμενα) που μας τα 'πρηζε οτι ειναι καινουριος. Εγω βεβαια το γραφω "καινουργιος"... Απ' οτι καταλαβα το δευτερο ειναι το σωστοτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Βασικά αυτό είναι ανακρίβεια για την Έκθεση, αν για παράδειγμα έχεις ένα ορθογραφικό σε κάποιο συνώνυμο, οι περισσότεροι διορθωτές δεν θα σου έδιναν το βαθμό. Ποιος είπε ότι δεν κόβονται τα ορθογραφικά απ'τις μονάδες; Σαφώς και κόβονται και μάλιστα όχι ένα μόριο, όπως οι πράξεις στη Φυσική. Από το τρίτο συνθετικό της βαθμολόγησης, την Έκφραση, που βαθμολογείται με 12 στα 40, σίγουρα θα χάσεις βαθμό.
Όσον αφορά την ετυμολογία των λέξων, πάντως, σαφώς έτσι είναι. Εγώ δεν κάνω σχεδόν ποτέ ορθογραφικά σφάλματα όχι τώρα, αλλά ανέκαθεν και σ'αυτό το μάθημα που συνέβαλε περισσότερο ήταν τα Αρχαία, άσχετα αν δεν πήγα στη θεωρητική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MzChiniz

Νεοφερμένος

Η Πωλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Εγω θυμαμαι μια δασκαλα στο Δημοτικο (Αγγλικων συγκεκριμενα) που μας τα 'πρηζε οτι ειναι καινουριος. Εγω βεβαια το γραφω "καινουργιος"... Απ' οτι καταλαβα το δευτερο ειναι το σωστοτερο.
γι'αυτο το λογο το ρωτησα κι εγω.στο δημοτικο εγραψα καινουργιος στην ορθοργαφια μου και μου το διορθωσε η δασκαλα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Ένα άλλο κακό με τα greeklish, το οποίο παρατηρώ γενικά, είναι ότι ο κόσμος έχει συνηθίσει και πλέον δεν βάζει τόνους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Ένα άλλο κακό με τα greeklish, το οποίο παρατηρώ γενικά, είναι ότι ο κόσμος έχει συνηθίσει και πλέον δεν βάζει τόνους.
Εγω προσωπικα ειχα προβλημα στον παλιο υπολογιστη και δεν μπορουσα να βαλω τονους (οφειλονταν σε ιο απ' οτι μου ειχαν πει). Τωρα συνηθισα ετσι και ξεμαθα να πληκτρολογω γρηγορα βαζοντας τονους. Στα χειρογραφα εννοειται οτι βαζω (η οταν πληκτρολογω κατι πιο "επισημο"), αυτο ελειπε. :P
-----------------------------------------
γι'αυτο το λογο το ρωτησα κι εγω.στο δημοτικο εγραψα καινουργιος στην ορθοργαφια μου και μου το διορθωσε η δασκαλα μου.
Ετσι την παθαινα με το τρενο. Στην ορθογραφια εγραφα συνεχεια "τραινο" και μου το διορθωναν. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
πω πω ...Βλέπω αυτό το θέμα και ντρέπομαι...:'(Δεν έχω ιδέα απο ορθογραφία...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Εγω προσωπικα ειχα προβλημα στον παλιο υπολογιστη και δεν μπορουσα να βαλω τονους (οφειλονταν σε ιο απ' οτι μου ειχαν πει). Τωρα συνηθισα ετσι και ξεμαθα να πληκτρολογω γρηγορα βαζοντας τονους. Στα χειρογραφα εννοειται οτι βαζω (η οταν πληκτρολογω κατι πιο "επισημο"), αυτο ελειπε. :P
-----------------------------------------

Ετσι την παθαινα με το τρενο. Στην ορθογραφια εγραφα συνεχεια "τραινο" και μου το διορθωναν. :P

Εγώ ακόμα τραίνο το γράφω. =/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ένα άλλο κακό με τα greeklish, το οποίο παρατηρώ γενικά, είναι ότι ο κόσμος έχει συνηθίσει και πλέον δεν βάζει τόνους.

Όντως. Είναι :sick:.

Εγώ ακόμα τραίνο το γράφω. =/

Κι εγώ το σιντριβάνι και το φιστίκι το γράφω μερικές φορές συντριβάνι και φυστίκι:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Όντως. Είναι :sick:.



Κι εγώ το σιντριβάνι και το φιστίκι το γράφω μερικές φορές συντριβάνι και φυστίκι:P.

Γιατί λάθος είναι ??:PΚαι εγώ τα μπερδεύω (ιδιαίτερα το φιστίκι - που μου κολλάει καλύτερα ως φυστικι :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
πω πω ...Βλέπω αυτό το θέμα και ντρέπομαι...:'(Δεν έχω ιδέα απο ορθογραφία...:(
Γιατί δεν το αλλάζεις αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Είναι "νοιώθω" ή "νιώθω"? Εγώ γιατί νομίζω πως είναι και τα δυό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Και τα δύο πρέπει να 'ναι. Εμφανισιακά, το "νιώθω" μ' αρέσει πιο πολύ πάντως.

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lacta144

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,098 μηνύματα.
Eγώ νομίζω ότι είναι νοιώθω κανονικά και το νιώθω είναι απλοποίηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top