ΙΕΚ & Κολλέγια: Ποια η γνώμη σας;

Karzos1990

Νεοφερμένος

Ο Karzos1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Γιατί δεν ξαναδίνεις να περάσεις αν όχι Χαροκόπειο σε ΤΕΙ Διατροφολογίας?

Γιατί να ξαναδώσει;αφού θέλει να πάει σε κάποιο κολλέγιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpapαki

Νεοφερμένος

Η elpapαki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, Πέρυσι τελείωσα το λύκειο..Και του χρόνου μάλλον θα συνεχίσω τις σπουδές μου στο Metropolitan College για λογοθεραπεία..Το θέμα είναι πώς τα χρήματα είναι αρκετά (6800 το χρόνο) και ψάχνω κάποια εναλλακτική σε αυτόν τον τομέα με λιγότερα χρήματα..Τα ερωτήματά μου είναι δύο!
Ισχύει ότι άν πάω στο IEK AKMI για παιδαγωγικά..μπορώ να συνεχίσω τις σπουδές μου στο metropolitan για λογοθεραπεία, φοιτώντας στο 3ο έτος ?Είδα ότι και το Aegean Omiros College έχει λογοθεραπεία με 3 έτη φοίτησης..γνωρίζετε άν είναι καλό κολλέγιο και ποιά τα δίδακτρά του? Ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Η γνώμη μου είναι πως είναι απαράδεκτο να είναι ισότιμα τα πτυχία των κολεγίων με των πανεπιστημίων.Εγώ για να εισαχθώ στο ΤΕΙ χρειάστηκε να δώσω πανελλήνιες και να μελετήσω αρκετά,υπάρχουν υψηλόβαθμα και χαμηλόβαθμα ΤΕΙ όπως και πανεπιστήμια και μου βγαίνουν τώρα οι απόφοιτοι κολεγίων που εισάγονται με απολυτήριο λυκείου,απολύτως ισότιμοι με πτυχιούχους πανεπιστημίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

locotrelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο locotrelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Η γνώμη μου είναι πως είναι απαράδεκτο να είναι ισότιμα τα πτυχία των κολεγίων με των πανεπιστημίων.Εγώ για να εισαχθώ στο ΤΕΙ χρειάστηκε να δώσω πανελλήνιες και να μελετήσω αρκετά,υπάρχουν υψηλόβαθμα και χαμηλόβαθμα ΤΕΙ όπως και πανεπιστήμια και μου βγαίνουν τώρα οι απόφοιτοι κολεγίων που εισάγονται με απολυτήριο λυκείου,απολύτως ισότιμοι με πτυχιούχους πανεπιστημίων.
Αμα εχουν τις ιδιες δεξιοτητες γιατι οχι, οι πανελληνιες δεν κρινουν τη ζωη κανενος,απλως πρεπει να γινεται ελεγχος στα κολεγια ωστε να τηρουν ενα επιπεδο σπουδων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Δε βλέπω το λόγο για αντιπαραθέσεις και αισθήματα αδικίας. Άλλες απαιτήσεις ανά βαθμίδα πτυχίου. Για παράδειγμα, στον οικονομικό-λογιστικό τομέα, ένας απόφοιτος ΙΕΚ καλείται να προσφέρει τις υπηρεσίες του ως βοηθός λογιστή, ένας απόφοιτος ΤΕΙ ως λογιστής και ένας απόφοιτος ΑΕΙ ως οικονομολόγος. Δεν υπάρχει ανταγωνισμός εδώ

Και όμως υπάρχουν πολλοί πτυχιούχοι ΤΕΙ που εργάζονται ως βοηθοί λογιστών (οι περισσότεροι στα πρώτα επαγγελματικά βήματα),τώρα οι απόφοιτοι κολεγίων βαφτίζονται Οικονομολόγοι και ο ανταγωνισμός είναι μεγαλύτερος.

Σαν να μην φτάνει αυτό ένας απόφοιτος ενιαίου λυκείου μπορεί μετά από 7 χρόνια προϋπηρεσία σύμφωνα με πληροφορίες του ΟΕΕ να ανοίξει δικό του λογιστικό γραφείο παίρνοντας άδεια β'τάξης (πρώην γ)

Ο ανταγωνισμός είναι πολύ μεγάλος γιατί τόσο οι απόφοιτοι οικονομικών σχολών τει όσο και των πανεπιστημίων αποκτούν άδεια λογιστή-φοροτέχνη β'τάξης και μετά απο τριετή προϋπηρεσία α'τάξης και τώρα έχουμε και τα κολέγια ισότιμα με τα πανεπιστήμια αλλά και αποφοίτους ιεκ-λυκείου να παίρνουν άδεια,χαμός γίνεται.

Αμα εχουν τις ιδιες δεξιοτητες γιατι οχι, οι πανελληνιες δεν κρινουν τη ζωη κανενος,απλως πρεπει να γινεται ελεγχος στα κολεγια ωστε να τηρουν ενα επιπεδο σπουδων.

Γιατί πολύ απλά αυξάνουν την ανεργία,κατά την γνώμη μου πάντα,όταν στην αγορά εργασίας υπάρχουν πολλοί πτυχιούχοι με ισότιμα πτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Γιατί πολύ απλά αυξάνουν την ανεργία,κατά την γνώμη μου πάντα,όταν στην αγορά εργασίας υπάρχουν πολλοί πτυχιούχοι με ισότιμα πτυχία.

Άρα όσοι δεν περάσουν σε Πανεπιστήμιο ή ΤΕΙ να μην ασχοληθούν με αυτό που θέλουν; :confused:
Έτσι κι αλλιώς, όσοι δεν περάσουν και έχουν την οικονομική δυνατότητα, θα σπουδάσουν στο εξωτερικό (και η πλειοψηφία φυσικά επιστρέφει), άρα αποδυναμώνεται η εθνική οικονομία. Γιατί να μην τους δίνουν τη δυνατότητα τοπικά ιδρύματα και να αναγκάζονται να πάνε στα (ομολογουμένως όχι κορυφαία) ακαδημαϊκά ιδρύματα άλλων χωρών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

locotrelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο locotrelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Γιατί πολύ απλά αυξάνουν την ανεργία,κατά την γνώμη μου πάντα,όταν στην αγορά εργασίας υπάρχουν πολλοί πτυχιούχοι με ισότιμα πτυχία.
Μαλλον εννοεις οτι αυξανουν την ανεργια για αποφοιτους αει τει ,γιατι το γενικα αυξανουν την ανεργια ειναι εντελως αστοχο.Στην αγορα εργασιας μετρανε οι ικανοτητες ,οι γνωριμιες και λιγοτερο αν το πτυχιο σου ειναι απο αει τει κολεγιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Μαλλον εννοεις οτι αυξανουν την ανεργια για αποφοιτους αει τει ,γιατι το γενικα αυξανουν την ανεργια ειναι εντελως αστοχο.Στην αγορα εργασιας μετρανε οι ικανοτητες ,οι γνωριμιες και λιγοτερο αν το πτυχιο σου ειναι απο αει τει κολεγιο.

Εννοώ ότι αυξάνουν την ανεργία για Πτυχιούχους γενικότερα όταν τα πτυχία είναι ισότιμα καθώς ο ανταγωνισμός είναι πολύ μεγάλος.Φυσικά παίζει ρόλο το "μέσον" ειδικά για το δημόσιο και οι ικανότητες φυσικά.

Αλλά όταν υπάρχουν πολλοί Ικανοί Πτυχιούχοι μετά θα πρέπει να βρεθεί ο πιο ικανός και σε εποχές κρίσης η ζήτηση δεν είναι μεγάλη,με αποτέλεσμα πολλοί να μένουν άνεργοι ή να απασχολούνται σε άσχετο αντικείμενο με το αντικείμενο των σπουδών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Καλά ρε διαβάζω κάποια θέματα στο ischool και απορώ κατά πόσο σοβαρή είναι η ιστοσελίδα.
Στα μεταπτυχιακά τα οποία είναι τίτλος σπουδών ανώτερος απο τα πανεπιστήμια μπορούν να συμμετέχουν μόνο απόφοιτοι των πανεπιστημίων και των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων.

Τα ΙΕΚ παρέχουν διετή κατάρτιση σε βοηθητικές ειδικότητες...πως είναι δυνατόν να υπάρχει Ελληνας που να πιστεύει πως μπορεί να κάνει μεταπτυχιακά...τόση αμορφωσιά υπάρχει στον τόπο ;; Ελεος.

Αλλο κουλό αυτές τις μέρες πως καθώς είμαι άνεργος πτυχιούχος τει λογιστής γιατί ο Πατέρας μου δεν είναι Λογιστής που είμαι εγώ για να με βολέψει ούτε έχω κάποιο συγγενή λογιστή που έχουν η πλειοψηφία που δουλεύει στα λογιστικά γραφεία ,,,,,,,,στα ΚΕΚ που κάνω επιδοτούμενο πρόγραμμα για τα λεφτά και μόνο γιατί εκεί στην ουσία οτι κάνω το ξέρω ήδη και με το παραπάνω μου βγαίνει απόφοιτος λυκείου και αποκαλεί συνάδελφους τους εφοριακούς επειδή σε 7 χρόνια προϋπηρεσία και αν έχει συγγενή λογιστή να τον βολέψει υπάρχει περίπτωση να πάρει άδεια β'τάξης και κακώς έχει αυτή την δυνατότητα γιατί στην ουσία δεν έχει σπουδάσει τίποτα...οτι να'ναι μιλάμε στο κράτος που ζούμε..ο καθένας στον κόσμο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Καλά ρε διαβάζω κάποια θέματα στο ischool και απορώ κατά πόσο σοβαρή είναι η ιστοσελίδα.
Στα μεταπτυχιακά τα οποία είναι τίτλος σπουδών ανώτερος απο τα πανεπιστήμια μπορούν να συμμετέχουν μόνο απόφοιτοι των πανεπιστημίων και των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων.

Τα ΙΕΚ παρέχουν διετή κατάρτιση σε βοηθητικές ειδικότητες...πως είναι δυνατόν να υπάρχει Ελληνας που να πιστεύει πως μπορεί να κάνει μεταπτυχιακά...τόση αμορφωσιά υπάρχει στον τόπο ;; Ελεος.

Αλλο κουλό αυτές τις μέρες πως καθώς είμαι άνεργος πτυχιούχος τει λογιστής γιατί ο Πατέρας μου δεν είναι Λογιστής που είμαι εγώ για να με βολέψει ούτε έχω κάποιο συγγενή λογιστή που έχουν η πλειοψηφία που δουλεύει στα λογιστικά γραφεία ,,,,,,,,στα ΚΕΚ που κάνω επιδοτούμενο πρόγραμμα για τα λεφτά και μόνο γιατί εκεί στην ουσία οτι κάνω το ξέρω ήδη και με το παραπάνω μου βγαίνει απόφοιτος λυκείου και αποκαλεί συνάδελφους τους εφοριακούς επειδή σε 7 χρόνια προϋπηρεσία και αν έχει συγγενή λογιστή να τον βολέψει υπάρχει περίπτωση να πάρει άδεια β'τάξης και κακώς έχει αυτή την δυνατότητα γιατί στην ουσία δεν έχει σπουδάσει τίποτα...οτι να'ναι μιλάμε στο κράτος που ζούμε..ο καθένας στον κόσμο του.

Καλώς ή κακώς τα πράγματα έτσι είναι. Ακόμα και τώρα από το να πηγαίνεις σε ΚΕΚ με 2500 το πεντάμηνο είναι προτιμότερο να ανοίξεις το δικό σου λογιστικό γραφείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Καλώς ή κακώς τα πράγματα έτσι είναι. Ακόμα και τώρα από το να πηγαίνεις σε ΚΕΚ με 2500 το πεντάμηνο είναι προτιμότερο να ανοίξεις το δικό σου λογιστικό γραφείο.

Προτιμότερο είναι σίγουρα,αλλά το να ανοίξω λογιστικό γραφείο δεν λύνει αυτομάτως τα προβλήματα,θα πρέπει να έχω πελάτες γιατί για να το διατηρήσω θα έχω ένα σωρό έξοδα. Από ενοίκια μέχρι φόρους.Και για να έχω πελάτες θα πρέπει να περάσει κάποιο διάστημα και να αποδείξω ότι είμαι καλός και παρέχω άριστα τις υπηρεσίες,επίσης υπάρχει και κίνδυνος αν κάνω λάθος να με κλείσουν μέσα.
Αυτό που μπορώ να κάνω είναι αυτή την στιγμή να γίνω αγρότης με τα τώρα δεδομένα.Τίποτα δεν είναι άσχημο αρκεί να βγάζουμε εισόδημα για να επιβιώσουμε...σκέφτομαι και κανένα ecdl expert για να έχω δυνατότητα να διδάσκω υπολογιστές σε φροντιστήριο αλλά χλωμό βρίσκω την επαγγελματική αποκατάσταση.
Επίσης υπάρχει και η λύση του δημοσίου όπως να γίνω καθηγητής στα επαγγελματικά λύκεια αλλά στην μετά-κρίση εποχή,αν υπάρξει ανάπτυξη ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

johnpa

Νεοφερμένος

Ο johnpa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Τα κολλέγια είναι ένα έκτρωμα της παιδείας. Έχεις λεφτά μπαίνεις, μετά όμως τι;

Με τις παλιές αδειοδοτήσεις μπορούσε ο καθένας να ιδρύσει ένα "κολλέγιο". Τώρα πια αυτό δεν γίνετα, γιαυτό
σε όλη την Ελλάδα δώθηκαν πια άδειες σε περίπου 25 κολλέγια. Αυτά τα κολλέγια έχουν και επίπεδο σπουδών, καθηγητές με
διδακτορικά, και για να τα τελειώσεις πρέπει να διαβάσεις, σε αντίθεση με κάποια ελληνικά ΑΕΙ και ΤΕΙ που μερικές
φοιτήτριες περνούν τα μαθήματα παρέχοντας άλλου είδους υπηρεσίες ή οι φοιτητές απλά αντιγράφουν στο αμφιθέατρο στις εξετάσεις.
Στα κολλέγια έχεις 2 ευκαιρίες να περάσεις ένα μάθημα, μετά σε διώχνουν. Απλά.
Στα ελληνικά ΑΕΙ και ΤΕΙ, έχουμε 100.000 αιώνιους τεμπελ.... εχχμμ συγνώμη, εννοώ "φοιτητές".
Προσωπικά για να τελειώσω την σχολή μου στο κολλέγιο που πήγα, χρειάστηκε να γράψω στα 4 χρόνια, μετρημένες πάνω από 500 σελίδες εργασίες. Πέρα από τις εξετάσεις στα μέσα ΚΑΙ στο τέλος κάθε μαθήματος. Πέρα επίσης και από τις ζωντανές παρουσιάσεις μέσω projector που έπρεπε να κάνουμε σε κάποια μαθήματα μπροστά σε όλη την τάξη και τον καθηγητή/καθηγήτρια. Αν το συγκρίνω με το τι χρειάστηκε στο αντίστοιχο τμήμα ένας φοιτητής σε ελληνικό ΑΕΙ, άστο καλύτερα. Δεν χωράει σύγκριση για το πόσο παραπάνω δουλειά χρειάστηκε να κάνει ενας απόφοιτος δικός μας σε σχέση με έναν απόφοιτο ΑΕΙ ή ΤΕΙ.
Όσο είμουν φοιτητής, έφυγαν παιδιά από το κολλέγιο γιατί απλά δεν άντεξαν το διάβασμα που χρειαζόταν ή τους έδιωξε το κολλέγιο λόγω ανεπαρκούς επίδοσης, όπως γίνεται στην Αμερική στα καλά πανεπιστήμια/κολλέγια.
Όσο για την αντιγραφή.... σε μονά θρανία, σε μια τάξη των 18-20 ατόμων με τον/την καθηγητή/καθηγήτρια ακριβώς πάνω από τα κεφάλια μας, προσπάθησέ το αν μπορείς!!!
Επίσης, το πόσο καλά μαθαίνει κάποιος σε μια τάξη 18-20 ατόμων σε σχέση με αμφιθέατρα 100+ ατόμων σε κάποια μαθήματα στα ΑΕΙ, να μην το συζητήσουμε καλύτερα.
Και όχι, δεν έχουμε φράγκα. Η οικογένειά μου στερήθηκε για να πάω εγώ σε αυτό το κολλέγιο. Δεν πάνε μόνο οι "φραγκάτοι" σε κολλέγιο. Και οι αριστούχοι παίρνουν υποτροφίες.

Τώρα, πως θεωρεί κάποιος "έκτρωμα", έναν θεσμό, τα ιδιωτικά πανεπιστήμια και κολλέγια, που υπάρχουν σε όλον τον πλανήτη, εκτός από την Ελλάδα και την Κούβα, τα συμπεράσματα δικά σας...

Ο μόνος λόγος που δεν έχουν αναγνωριστεί τα ιδιωτικά πανεπιστήμια είναι γιατί τα κόματα στην Ελλάδα είναι στα πανεπιστήμια (ΑΙΣΧΟΣ), μέσω καθηγητών και φοιτητών, και οι πανεπιστημιακοί θέλουν να είναι "status quo". Γνωρίζουν, ότι αν αδειοδοτηθούν ΠΛΗΡΩΣ, ιδιωτικά πανεπιστήμια, θα ξεπεράσουν και σε έρευνα και σε όλα τα επίπεδα τα δημόσια, αλλά και τους ίδιους που παριστάνουν τους καθηγητές και αυτό φυσικά δεν τους συμφέρει. Αν ήταν τίμιοι, θα έλεγαν δώστε άδεια, και να δούμε ποιοι είναι πιο άξιοι. Θα υπήρχε ένας καλός ανταγωνισμός μεταξύ πανεπιστημίων στην έρευνα και την διδασκαλία, όπως στην Αμερική. Τολμούν όμως; Μέσα τους γνωρίζουν την σαπίλα των Ελληνικών ΑΕΙ και ΤΕΙ και θα έπρεπε να "ξεβολευτούν" για να ανταγωνιστούν την ποιότητα ιδιωτικών πανεπιστημίων όπου οι προσλήψεις δεν γίνονται μεσω συμφερόντων και κομμάτων, αλλά μέσω αξιοκρατίας και επιθυμίας για βέλτιστη απόδοση και παροχή υπηρεσιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nyctophilia

Νεοφερμένος

Ο Nyctophilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Χρειάζομαι βοήθεια ως προς την επιλογή σπουδών. Εισαγωγικά να αναφέρω ότι ενδιαφέρομαι να σπουδάσω μόνο Αγγλική Φιλολογία, δίνω φέτος πανελλήνιες και δεν θέλω άλλες σχολές πέρα από τις δύο διαθέσιμες της αγγλικής. Λόγω του αυξημένου αριθμού μορίων πολύ φοβάμαι ότι δεν θα κατορθώσω να πιάσω τα μόρια για τη σχολή. Στην περίπτωση αυτή λοιπόν σκέφτομαι την προοπτική ενός κολεγίου και συγκεκριμένα του City College στην Θεσσαλονίκη που προσφέρει Ba(Hons) in English Language and Linguistics.
Αφού τους έστειλα email σχετικά με το κολέγιο και το πρόγραμμα του πτυχίου, μου απάντησαν με τις εξής πληροφορίες:

-το τριετές πρόγραμμα είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό που προσφέρεται στο University of Sheffield στην Βρετανία. Τα μαθήματα είναι τα ίδια και μετά την ολοκλήρωση των σπουδών οδηγούν στον ίδιο τίτλο που απονέμεται στους φοιτητές στη Βρετανία, το Bachelor of Honours in English Language and Linguistics. Για τη φοίτηση στο πρόγραμμα απαιτείται επίπεδο αγγλικής γλωσσομάθειας C2 (Proficiency, IELTS 6.5 ή άλλος αντίστοιχος τίτλος). Οι διδακτικές μονάδες του 3ετούς προγράμματος είναι 180 ECTS. Κάθε μάθημα είναι μια ενότητα, που περιλαμβάνει διαλέξεις, workshops, projects κτλ.

-Όλοι οι τίτλοι σπουδών απονέμονται απευθείας από το Πανεπιστήμιο του Sheffield, είναι ακριβώς οι ίδιο που χορηγούνται στους απόφοιτους των αντίστοιχων προγραμμάτων σπουδών του πανεπιστημίου στη Βρετανία και αναγνωρίζονται σε όλο τον κόσμο καθώς επίσης και στην Ελλάδα. Οι απόφοιτοι του Διεθνούς Τμήματος CITY College αναγνωρίζουν πλήρως τα επαγγελματικά τους δικαιώματα (από το ΣΑΕΠ) και επομένως μπορούν να συμμετάσχουν σε διαγωνισμούς ΑΣΕΠ και να εγγράφονται σε επαγγελματικές ενώσεις και επιμελητήρια.

Γενικά μου είπαν ό,τι ήθελα να ακούσω... Αληθεύουν, όμως, τα δεδομένα που μου παραθέτουν; Το πτυχίο προέρχεται απο το πανεπιστήμιο του Sheffield ( Μέσα στα 100 καλύτερα παγκοσμίως και στα είκοσι πρώτα της Μεγάλης Βρετανίας.); Αναγνώριση παγκοσμίως και στην Ελλάδα; Δικαίωμα συμμετοχής σε διαγωνισμούς ΑΣΕΠ;

Στο ##### από την άλλη ο κ. Α.Κουτρουμπέλης χαρακτηριστικά επισημαίνει σε ερώτησή μου ότι '' υπάρχει και σημαντικό πρόβλημα με το ότι ακόμη οι κάτοχοι του συγκεκριμενου κολλεγιακού τίλτου δεν έχουν αποκτήσει επαγγελματικά δικαιώματα. ''

Σε αυτή τη περίπτωση ποιον να εμπιστευτείς; Δεδομένης της κριτικής που δέχονται τα κολέγια να το αποφύγω; Να πάω σε οποιοδήποτε άλλο ΑΕΙ περάσω, γνωρίζοντας ότι δεν θα μου εξασφαλίσει την επαγγελματική πορεία που επιθυμώ; Να ξαναπροσπαθήσω μια δεύτερη χρονιά για καλύτερα αποτελέσματα;

Παρεμπιπτόντως, οφείλω να σημειώσω ότι δεν με έχω την οικονομική δυνατότητα για εξωτερικό, ένα κολέγιο όπως το City που αποτελεί παράρτημα του Sheffield είναι (με βάση τα δεδομένα που παρουσιάζονται) η μόνη αναγνωρισμένη επιλογή που με συμφέρει απο άποψη χρημάτων λόγω της εξασφαλισμένης διαμονής και εργασίας στη Θεσσαλονίκη και του χαμηλού συγκριτικά με άλλα κολέγια του εσωτερικού, πανεπιστημίων στο εξωτερικό και σε σχέση με προγράμματα μάθησης εξ αποστάσεως κόστους διδάκτρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Παρεμπιπτόντως, οφείλω να σημειώσω ότι δεν με έχω την οικονομική δυνατότητα για εξωτερικό, ένα κολέγιο όπως το City που αποτελεί παράρτημα του Sheffield είναι (με βάση τα δεδομένα που παρουσιάζονται) η μόνη αναγνωρισμένη επιλογή που με συμφέρει απο άποψη χρημάτων λόγω της εξασφαλισμένης διαμονής και εργασίας στη Θεσσαλονίκη και του χαμηλού συγκριτικά με άλλα κολέγια του εσωτερικού, πανεπιστημίων στο εξωτερικό και σε σχέση με προγράμματα μάθησης εξ αποστάσεως κόστους διδάκτρων.

Εαν εβγαζες απο την εξισωση την υπαρξη διδακτρων στο εξωτερικο, θεωρεις οτι η διαμονη για 4 χρονια, στο Ηνωμενο Βασιλειο αλλα εκτος Λονδινου, θα σου κοστιζε παραπανω απο ο,τι η διαβιωση στη Θεσσαλονικη με το να πληρωνεις διδακτρα στο City ή απο το να ζουσες για 4 χρονια στην Αθηνα;

Ρωταω γιατι αφενος δεν αποκλειεις την φοιτηση στο ΕΚΠΑ, παροτι εκει δεν θα εχεις απο ο,τι καταλαβα εξασφαλισμενη διαμονη και εργασια και αφετερου φαινεται οτι εχεις κανει τους σχετικους οικονομικους υπολογισμους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nyctophilia

Νεοφερμένος

Ο Nyctophilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εαν εβγαζες απο την εξισωση την υπαρξη διδακτρων στο εξωτερικο, θεωρεις οτι η διαμονη για 4 χρονια, στο Ηνωμενο Βασιλειο αλλα εκτος Λονδινου, θα σου κοστιζε παραπανω απο ο,τι η διαβιωση στη Θεσσαλονικη με το να πληρωνεις διδακτρα στο City ή απο το να ζουσες για 4 χρονια στην Αθηνα;

Ρωταω γιατι αφενος δεν αποκλειεις την φοιτηση στο ΕΚΠΑ, παροτι εκει δεν θα εχεις απο ο,τι καταλαβα εξασφαλισμενη διαμονη και εργασια και αφετερου φαινεται οτι εχεις κανει τους σχετικους οικονομικους υπολογισμους.

Δεν έχω σκεφθεί καθόλου την προοπτική του εξωτερικού και συγκεκριμένα στη Μεγαλη Βρετανία διότι συνδυάζει δίδακτρα, ενοίκιο και επιπλέον έξοδα διαβίωσης. Στο ΕΚΠΑ απαλλάσσομαι από τον παράγοντα των διδάκτρων, ενώ το ΑΠΘ θα αποτελούσε την καλύτερη δίοδο. Τέλος το City αποτελεί μια μέση λύση ανάμεσα στο εξωτερικό και τα δημόσια πανεπιστήμια από πλευράς χρημάτων. Και εκτός απο αυτό αν το City σου παρέχει το πτυχίου του Sheffield, πέρα από την ποιότητα των σπουδών δεν διαφέρει σε κάτι στον τομέα της αναγνώρισης από τις σπουδές σε ένα αξιοπρεπές κολέγιο της Αγγλίας. Με την προυπόθεση βέβαια ότι ισχύουν τα στοιχεία αυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Δεν έχω σκεφθεί καθόλου την προοπτική του εξωτερικού και συγκεκριμένα στη Μεγαλη Βρετανία διότι συνδυάζει δίδακτρα, ενοίκιο και επιπλέον έξοδα διαβίωσης. Στο ΕΚΠΑ απαλλάσσομαι από τον παράγοντα των διδάκτρων, ενώ το ΑΠΘ θα αποτελούσε την καλύτερη δίοδο. Τέλος το City αποτελεί μια μέση λύση ανάμεσα στο εξωτερικό και τα δημόσια πανεπιστήμια από πλευράς χρημάτων. Και εκτός απο αυτό αν το City σου παρέχει το πτυχίου του Sheffield, πέρα από την ποιότητα των σπουδών δεν διαφέρει σε κάτι στον τομέα της αναγνώρισης από τις σπουδές σε ένα αξιοπρεπές κολέγιο της Αγγλίας. Με την προυπόθεση βέβαια ότι ισχύουν τα στοιχεία αυτα.

Στη Σκωτια ως πολιτης της ΕΕ, δεν πληρωνεις διδακτρα, για αυτο ρωτησα, και η φοιτηση ειναι 4ετης, οποτε δεν θα υπαρχει και θεμα με τα 3ετη bachelor και την αναγνωριση τους. Αν εξαιρεσω το Εδιμβουργο, τα εξοδα διαβιωσης δεν πρεπει να εχουν μεγαλη διαφορα απο Αθηνα. Αν θες ψαξε σε σελιδες πανεπιστημιων για εκτιμησεις σχετικα με το κοστος διαβιωσης, εγω απλα βαζω μια λιστα με σκωτσεζικα πανεπιστημια που εχουν προγραμματα αγγλικης φιλολογιας:

https://www.thecompleteuniversityguide.co.uk/league-tables/rankings?r=Scotland&s=English


Εγω προσωπικα θα απεφευγα κολλεγια και θα προτιμουσα να παω εξω για αρκετους λογους.
1) Προφανως θα εχεις την ευκαιρια να μαθεις καλυτερα την γλωσσα, ζωντας σε μια χωρα οπου θα την μιλας καθημερινα
2) Θα γνωρισεις απο κοντα την βρετανικη κουλτουρα και θα εχεις μια πιο ''ολιστικη'' εμπειρια
3) Θα διδαχθεις απο τους καθηγητες που διδασκουν κανονικα στο καθε πανεπιστημιο. Οι παραδοσεις στο κολλεγιο ρωτησες πως γινονται; Θα σας κανουν μαθημα ατομα στη Θεσσαλονικη, θα παρακολουθειτε μαγνητοσκοπημενες διαλεξεις του Sheffield, θα χρησιμοποιειται καποιος συνδυασμος μεθοδων;
4) Θα εχεις την ευκαρια να δεις την αγορα εργασιας εκει. Οι αποφοιτοι αγγλικης φιλολογιας εκει, δεν σημαινει οτι θα δουλεψουν απαραιτητα και ως καθηγητες αγγλικων (χωρις να αποκλειεται αυτο), μπορουν να εχουν προσβαση σε πολλα αλλα πραγματα, υπαρχει μεγαλυτερη ευελιξια. Η κατασταση με τα φροντιστηρια και τα ιδιαιτερα εδω, φανταζομαι εχεις εικονα πως ειναι.

Εν παση περιπτωσει, αν δεν περασεις με την πρωτη ΑΠΘ ή ΕΚΠΑ και νομιζεις οτι δεν σε συμφερει να φυγεις εξω, θα ελεγα να ξαναδωσεις, τουλαχιστον το 2017, παρα να πας σε οποια σχολη σε βγαλει το μηχανογραφικο. Κατι τετοιο απλα δεν εχει νοημα.

Για το κολλεγιο, λυπαμαι δεν γνωριζω κατι παραπανω. Οκ ειναι θετικο οτι το Sheffield ειναι πολυ καλυτερο πανεπιστημιο απο αυτα που συνεργαζονται αλλα κολλεγια. Απο την αλλη παραμενω επιφυλακτικος. Εχει αναγνωριστει στην πραξη εστω και ενας τιτλος απο το ΣΑΕΠ; Εννοω τιτλος της αγγλικης φιλολογιας ή εστω και γενικοτερα προπτυχιακου. Εγω απο ο,τι ειδα μονο καποια μεταπτυχιακα φαινεται να εχουν αναγνωριστει και μια γενικολογη αναφορα οτι ''τα πτυχια αναγνωριζονται απο το ΣΑΕΠ''. Στην πραξη εχει αναγνωριστει εστω ενας τιτλος προπτυχιακων σπουδων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Θα ήταν προτιμότερο να πας σε ένα κολλέγιο του εξωτερικού παρά σε ένα εντός Ελλάδος.
Υπάρχουν ιδιωτικά αγγλόφωνα κολλέγια στην Βουλγαρία, ίδιου επιπέδο με τα ελληνικά και εννοείται και των υπολοίπων χωρών της Ε.Ε. Καλύτερα ακόμα και στα κολλέγια της Βουλγαρίας γιατί τα δίδακτρα είναι λιγότερα και η ζωή είναι φθηνότερη.

Στην Ελλάδα είναι πανάκριβα και προσωπικά όπως βλέπω πολλά πτυχία δεν τα αναγνωρίζουν, και τώρα με την αριστερά που είναι κατά των ιδιωτικών, δεν πρόκειται και όλας.

Υπάρχουν και ΙΕΚ που, όπως λένε, κάνεις δύο χρόνια εδώ και σε στέλνουν στην Αγγλία να πάρεις το Bachelor.
Σε ένα ΙΕΚ της Θεσσαλονίκης, είχε τμήμα Δομικών Έργων, και αφού το τελειώσεις, πας Αγγλία για να πάρεις το Bachelor in Engineering.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nyctophilia

Νεοφερμένος

Ο Nyctophilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, θα ψάξω ότι μου αναφέρατε. Όσον αφορά τα προγράμματα distance learning του πανεπιστημίου της Λευκωσίας γνωρίζετε στοιχεία γι' αυτά; Μου το πρότειναν για την ποιότητα και την σχετικά γρήγορη αναγνώριση που προσφέρεται μέσω του ΔΟΑΤΑΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, θα ψάξω ότι μου αναφέρατε. Όσον αφορά τα προγράμματα distance learning του πανεπιστημίου της Λευκωσίας γνωρίζετε στοιχεία γι' αυτά; Μου το πρότειναν για την ποιότητα και την σχετικά γρήγορη αναγνώριση που προσφέρεται μέσω του ΔΟΑΤΑΠ.
Άνθρωπος του κύκλου μου έκανε μεταπτυχιακό εξ'αποστάσεως στο πανεπιστήμιο της Λευκωσίας και όλα οκ. Αναγνωρίστηκε κανονικά. Απλά πρέπει να μπαίνεις στην πλατφόρμα να παρακολουθείς τα μαθήματα (είτε ζωντανά είτε αργότερα), μπορείς για οποιαδήποτε απορία να στείλεις στον αρμόδιο καθηγητή και απλά έχεις τις εργασίες σου. Νομίζω πως στο μεταπτυχιακό ήταν μία μικρή τη βδομάδα και μία μεγάλη το μήνα και φυσικά κάθε 6μηνο εξεταστική σε Αθήνα-Θεσσ/νίκη-Ηράκλειο(για το Ηράκλειο δεν είμαι σίγουρος). Απ'ότι έμαθα είναι πολύ εξυπηρετικοί (λογικό αφού σου παίρνουν τα λεφτά) και για τους αποφοίτους διοργανώνεται κανονική τελετή στο χώρο του πανεπιστημίου με στολή και τύβεννο. Αυτά. Ααα και σημειωτέον, το άτομο ήξερε στοιχειώδη αγγλικά. Η πλατφόρμα ήταν στα ελληνικά όπως και όλα τα μαθήματα νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nyctophilia

Νεοφερμένος

Ο Nyctophilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Άνθρωπος του κύκλου μου έκανε μεταπτυχιακό εξ'αποστάσεως στο πανεπιστήμιο της Λευκωσίας και όλα οκ. Αναγνωρίστηκε κανονικά. Απλά πρέπει να μπαίνεις στην πλατφόρμα να παρακολουθείς τα μαθήματα (είτε ζωντανά είτε αργότερα), μπορείς για οποιαδήποτε απορία να στείλεις στον αρμόδιο καθηγητή και απλά έχεις τις εργασίες σου. Νομίζω πως στο μεταπτυχιακό ήταν μία μικρή τη βδομάδα και μία μεγάλη το μήνα και φυσικά κάθε 6μηνο εξεταστική σε Αθήνα-Θεσσ/νίκη-Ηράκλειο(για το Ηράκλειο δεν είμαι σίγουρος). Απ'ότι έμαθα είναι πολύ εξυπηρετικοί (λογικό αφού σου παίρνουν τα λεφτά) και για τους αποφοίτους διοργανώνεται κανονική τελετή στο χώρο του πανεπιστημίου με στολή και τύβεννο. Αυτά. Ααα και σημειωτέον, το άτομο ήξερε στοιχειώδη αγγλικά. Η πλατφόρμα ήταν στα ελληνικά όπως και όλα τα μαθήματα νομίζω.

Έχεις προοπτικές από ότι φαίνεται και ενδιαφέρον πρόγραμμα σπουδών. Το μόνο θέμα είναι τα δίδακτρα, δεν αναφέρουν αν τα ποσά που αναγράφονται ισχύουν και για εξ αποστάσεως φοιτητές. Και είναι 8.940 ευρώ ετησίως. Του έστειλα email χτες αλλά δεν μου έχουν απαντήσει ακόμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top