Ποιά θεωρείτε την κατάλληλη ηλικία για να ξεκινήσει κανείς μαθήματα Proficiency;

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
Τα μορια ειναι 70 και οχι 9000.;)
Και η εξεταση δεν διαρκει 5 ωρες αλλα 5 ωρες και 40 λεπα ΧΩΡΙΣ τα διαλλειματα.;)

μολης παρεις το λοουερ αμεσως ξεκινας προετημασια προφισιενσι....:no1:συγουρα δν εχει φιλε μου δειαληματα στο προφισενσι; στο λοουερ πως εχει; για cambridge μηλαω παντα...:hmm::hmm:[/quote]
:no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marina K

Νεοφερμένος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κρεμαστή (Ρόδος). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εγω δίνω φέτος το Νοεμβρη και τον Ιούνιο ALCE. Ειμαι σε καλή ηληκία?? Πολλοι λένε οτι είμαι μικρη και άλλοι οτι ειμαι μια χαρά. Εγώ πιστεύω οτι θα επρέπε να ειχα τελειωσει για αφιερώνω περισσοτερο χρονο στο σχολειο. Εσεις τι πιστευετε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agelikist

Νεοφερμένος

Η ΑΓΓΕΛΙΚΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Πιστεύω πως η ηλικία δεν παίζει κανένα ρόλο... εγώ ειμαι 14 και ξεκίνασα προετοιμασια περυσι.. ετσι το μαιο δινω..!!!! Βέβαια ίσως η οριμότητα παίζει κάποιο ρόλο αλλα η ηλικία σίγουρα οχι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
εγω το εδωσα στα 19 μου, και lower στα 16 μου καθως ξεκινησα αγγλικα (αν εξαιρεσεις τα απλα του σχολειου) στα 12 (Β' γυμνασιου). Αργησα δηλαδη...και? Μια χαρα το πηρα με την πρωτη κ το lower και το proficiency του Cambridge και μαλιστα με αριστα (Α) και τα δυο. Εκει που θελω να καταληξω ειναι τι σκατε? Μας εχουν πρηξει ολο κ πιο νωρις να ξεκιναμε λες και θα χαθει ο κοσμος, βλεπω παιδακια 10 κ 11 χρονων να δινουν lower. Σιγα... Δεν παιζει ρολο ουτε το ποτε θα το δωσεις ουτε τιποτα, επομενως μην τρελενεστε. Και οσοι ειστε 16-7 κ πατε για proficiency η γνωμη μου ειναι επικεντρωθειτε στο σχολειο γιατι ειναι μια αμεση αναγκη οταν εχεις πανελληνιες σε εναν χρονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Ο καθενας στην ωρα του, εγω αυτο ξερω. Εκανα απο σχετικα μικρη ηλικια αγγλικα, ετσι εδωσα για lower στη β' γυμνασιου (τωρα βλεπω και παιδια πιο μικρα να δινουν lower. Με μικρα ποσοστα επιτυχιας), και πηρα το proficiency στην πρωτη λυκειου(και τα δυο).
Θα μπορουσα να τα δωσω φοιτητρια, αλλα δεν εχασα και τιποτα που τα εδωσα εκεινη την περιοδο, ισα ισα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
H ηλικία παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στι ξένες γλώσσες. Όσο μικρότερος μαθαίνεις μια γλώσσα τόσο το καλύτερο....

Όσο μεγαλώνουμε μικραίνει η ικανότητα αφομοίωσης πληροφοριών..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Ρε παιδιά, νέοι είστε, δεν έχει σημασία αν είστε 1 λυκείου ή τρίτη ή πρώτα έτη πανεπιστημίου..

Δεν είναι απαραίτητο να συνεχίσεις για προφ μετά το λοουερ.

Εγώ πάντως έκανα διάλειμμα 2α-3η λυκείου που είχα πανελλήνιες και συνέχισα μετά το σχολείο. Δεν ειχα κανένα πρόβλημα απολύτως και αν θέλετε να κρατήσετε τα αγγλικά σας φρέσκα και να τα βελτιώνετε ενώ είστε σε διάλειμμα είναι υπέραπλο.
Προσπαθήστε να μήν διαβάζετε τους υπότιτλους όταν βλέπετε ταινίες. Ειδικά εάν νοικιάσετε ταινια, δείτε την χωρίς υπότιτλους ή με αγγλικούς υπότιτλους. Όταν βλέπουμε τηλεόραση δυστυχώς όσο και να θές να μην διαβάζεις τους υπότιτλους εμείς έχουμε μάθει να το κάνουμε μηχανικά κ μετά απο 2 λεπτά ξεχνιέσαι και τους διαβάζεις :(

Εγώ πέρασα το προφισιενσυ πηγαίνοντας στο φροντιστήριο 1 φορά το μήνα κ' αν. Βέβαια, έπαιζα γόου όπου μίλαγα αγγλικά κ έλιωνα στις ξένες σειρές χωρίς υπότιτλους...
Παλιά καλά λιωσίματα.

Πήρα exceptional σε όλα εκτός από Writing και Vocabulary που πήρα High Pass και Pass αντίστοιχα, χωρίς να πατάω φροντ :P (Μichigan έδωσα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Εγω ειμαι 3 Λυκειου,τωρα τελειωνω σε λιγο.....Μετα τις εξετασεις η ακομη και αν περασω στη σχολη που θελω,σκεφτομαι να δωσω το Proficiency.
Και διαβασα τα προηγουμενα μηνυματα και αγχωθηκα!! Δηλαδη δεν παιζει να το παρω??
Το lower το εχω παρει..?? Τι να κανω??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Παιδια δεν παιζει τοσο μεγαλο ρόλο η ηλικία αλλα η επιμονη που θα δωσει ο μαθητης για να δωσει εξετασεις και να τις περάσει;)
Ειμαι πρωτη λυκείου και δίνω σε λίγες μέρες Michigan και Cambridge Proficiency.Μπορω να πω πως δεν με πηραν και τα χρονια.Αλλα αφου μπορω τώρα γιατι να μην το δώσω και να μην το περάσω.Αν δεν μπορειτε δεν χαθηκε και ο κοσμος.Ευκαιριες θα σας δοθούν πολλές φορές στη ζωή σας.
Παραδειγμα μια 50αρα γνωστη μου που προετοιμαζεται για το Γ1 Κρατικου.Και οχι γιατι το χρειαζεται αλλα γιατι έτσι θέλει.
Το θεμα ειναι πως πλεον και το Proficiency εχει κορεστει.
Αλλο να εχεις ενα Proficiency και άλλο να μιλάς άριστα μια γλώσσα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Παιδια δεν παιζει τοσο μεγαλο ρόλο η ηλικία αλλα η επιμονη που θα δωσει ο μαθητης για να δωσει εξετασεις και να τις περάσει;)
Ειμαι πρωτη λυκείου και δίνω σε λίγες μέρες Michigan και Cambridge Proficiency.Μπορω να πω πως δεν με πηραν και τα χρονια.Αλλα αφου μπορω τώρα γιατι να μην το δώσω και να μην το περάσω.Αν δεν μπορειτε δεν χαθηκε και ο κοσμος.Ευκαιριες θα σας δοθούν πολλές φορές στη ζωή σας.
Παραδειγμα μια 50αρα γνωστη μου που προετοιμαζεται για το Γ1 Κρατικου.Και οχι γιατι το χρειαζεται αλλα γιατι έτσι θέλει.
Το θεμα ειναι πως πλεον και το Proficiency εχει κορεστει.
Αλλο να εχεις ενα Proficiency και άλλο να μιλάς άριστα μια γλώσσα;)

Ακριβως. Και για να πω την αληθεια τα περισσοτερα ατομα που παιρνουν το proficiency δεν μιλανε κ πολυ καλα. Κι αυτο το λεω απο παρατηρηση, οχι απο υποθεσεις.
Οσο για αυτο που ειπε καποιος πως οσο πιο μικρος εισαι τοσο καλυτερα μαθαινεις μια γλωσσα θα διαφωνησω και θα αναδιατυπωσω. Οσο πιο μικρος εισαι οντως τοσο πιο ευκολα μαθαινεις μια γλωσσα αν ομως την εξασκεις συστηματικα (κι αυτο ισχυει ανεξαρτητως ηλικιας). Τα περισσοτερα ομως 14χρονα που παιρνουν το proficiency επειδη ουσιαστικα οι γονεις τους τα "αναγκασαν" να πανε αγγλικα απο τα 7 τους (γιατι μη μου πειτε οτι ενα 7χρονο ζηταει απο μονο του να παει να μαθει αγγλικα) δεν θα μπουν στη διαδικασια να διαβασουν βιβλια (αλλωστε ρε παιδια βιβλια επιπεδου proficiency στα αγγλικα δεν ειναι βιβλια που απευθυνονται σε 14χρονα! Ενα βιβλιο στυλ Harry Potter ειναι πχ επιπεδου Lower, κι αυτο το λεω με σιγουρια γιατι οταν εδινα το lower το διαβαζα κ το κατανοουσα απολυτα.)
Anyway προφανως ο καθενας το δινει οποτε θελει κ για οποιον σκοπο θελει. Αλλα ας μην ταυτιζουμε οπως θυμαμαι κανανε κατι παιδια στο σχολειο οτι οσο πιο νωρις το δινεις τοσο πιο καλα αγγλικα ξερεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Eτσι ειναι τα πραγματα.Και γω που δινω τωρα τα CPE και ECPE δεν σημαινει πως η αποκτηση αυτων ειναι το τέλος των αγγλικων μου σπουδών.Βασικα θα ειναι το εναυσμα για επιπλεον ενασχόληση με τη γλώσσα.(οσο όμως μου το επιτρέπει και ο χρόνος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Former

Νεοφερμένος

Ο Former αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εγω το ξεκινησα στην Α'Λυκείου και το καλοκαιρι απο Β'Λυκειου προς Γ'Λυκειου το πηρα. Αυτο που συμπέρανα ειναι το εξής. Μακρια απο παπαγαλια! και γενικος οχι πολυ διαβασμα, ολα με μετρο. Να βλεπεις πολλες ταινιες χωρις ελληνικους υποτιτλους, να παιζεις αρκετα βιντεοπαιχνιδια, να μιλας το καλοκαιρι με ξενους.. με λιγα λογια πρεπει να πηγαζει απο μεσα σου η γνωση. Τα βιβλια απλος καθοδηγουν και ειναι καλα ΜΟΝΟ για λεξιλογιο, ολα τα αλλα ειναι δουλεια απο μερος σου.. Πραγμα που σημαινει οτι καλο ειναι να το δωσεις οταν θα εισαι οριμος και θα μπορεις να καταλαβεις οτι δεν ειναι τοσο η παπαγαλια αλλα η αλληλεπιδραση σου με ξενογλωσσα στοιχεια μεσω καθημερινων δραστηριοτητων. Εκανα βλακεια που το αρχησα στην Α'Λυκειου. Το καλυτερο ειναι μετα το λυκειο! πιστεψε με! Καλη επιτυχεια σε οσους ασχοληθουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Βασικά είναι ανάλογα το άτομο και το πόσο ψαγμένος είναι. Η αλήθεια είναι οτι απαιτεί κριτική σκέψη και ωριμότητα.
Εγώ τώρα μόλις ήρθα σπίτι απο το προφορικά του ALCE. Άν και είμαι πολύ καλός μαθητής και στο speaking δεν έχω πρόβλημα, σήμερα η απόδοση μου με έχει απογοητεύσει. Απλά δεν με ήθελε σήμερα :( Μπαίνω και φωνάζει αυτή στο μαγνητοφονάκι τον αριθμό και το όνομα και καθώς την ακούω παρατηρώ ότι λέει λάθος νούμερο. Της το λέω και λέει correction και το σωστό. Πάει αυτό, συμβαίνει λέω. Πάμε στο πρώτο part(περίμενα και γω να πω για τον ευατό μου και μου κάνει πως μου φάνηκε η χρονια μιας και είναι η πρώτη στο λύκειο, μετά συνεχίζει κατευθείαν στο δεύτερο). Μου κακοφάνηκε γιατί ούτε πρόλαβα να χαλαρώσω ούτε να καλύψω τον χρόνο που υποτίθεται πρέπει να μιλήσει για το 1ο part. Στο δεύτερο ενώ 10 άτομα που ρώτησα(και οι συμμαθητές μ) μου είπανε fashion, εμένα με ρώτησε για το αν το electronic info είναι πιο σημαντικό για την κοινωνία(η κατι τέτοιο) ή το printed. Να πω την αλήθεια αφού είπα όσα είχα να πω, κοίταξα και τα recommended και ψιλοκόλλησα. Στο τρίτο καλά τα πήγα πιστεύω αν και δεν είχα ιδέες και στο τελευταίο μόνο roleplay δεν έκανε. Mονόλογο μου είπε για internet censorship. Η αλήθεια είναι πως ενώ ξεκίνησα λίγο δυναμικά για for, κατέληξα κάπου στην μέση. Και τώρα μουντζώνομαι γιατί δεν είμαι τέτοιου τύπου μαθητής και μπορώ άνετα να πάρω ένα B στα προφορικά.:/::/: To lower το πήρα με HP, btw. Τέλοσπαντων, ας μην μακρυγορώ(κι'άλλο). Αύριο είναι τα γραπτά και ελπίζω να τα πάω καλά.
Καλή τύχη σε όλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariadim

Νεοφερμένος

Η mariadim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
:)Δεν συνιστω proficiency οταν εισαι Λυκειο. Το πιστοποιητικο αυτο χρησιμευει στην ευρεση εργασιας.Αν το παρετε απο τωρα,σκεφτειτε αλλα 5 χρονια σπουδων,οταν θελετε δουλεια ισως και να τα χετε ψιλοξεχασει τα Αγγλικα αν δεν τα εξασκειτε. Φανταστειτε να το παρετε απο τα 16 και να θελετε να δουλεψετε στα 23.Οταν πειτε στον εργοδοτη οτι το πηρατε τοσα χρονια πριν...ο σωστος θα σας πει να ξαναδωσετε! Προτεινω 1 Αdvanced σε αυτη τη φαση αν θελετε και γυρω στα 22 prof.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Καλά ό,τι έχεις καλό είναι, σκέψου πως με το prof μέχρι και δουλειά σαν καθηγητής σε φροντιστήριο μπορείς να βρεις. Εγώ πχ πήρα Dalf C2 και μπορεί ως φοιτήτρια να κάνω μαθήματα (λέμε τώρα, όχι ότι το πτυχίο συμβαδίζει απαραίτητα με τις γνώσεις αλλά στα χαρτιά..)

Δεν υπάρχει κατάλληλη ηλικία, γενικά ο βαθμός δυσκολίας του proficiency (CPE) είναι κάπως υπερεκτιμημένος, αν ο μαθητής νιώθει έτοιμος να το δώσει, ας το δώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Βασικά μερικά certificates απαιτουν και κάποια εμπειρία,όπως και κάποιο υπόβαθρο.Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι να δωσει καποιος Proficiency απο το Γυμνασιο και να μπει σε μια τοσο ψυχοφθορα διαδικασια.Ειδικα στο Cambridge που ειχαμε και ενα παιδι 2α Γυμνασιου.
Oσο για την ηλικία σε οποια πιστοποιηση και να εδωσα ενα 60% ηταν εφηβοι στην ηλικια 14-17 ετων με εξαιρεση το ΚΠγ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Καλά, απαιτούν ναι, ορισμένα πτυχία, αλλά το έχουμε θεοποιήσει κάπως αυτό το υπόβαθρο. Σιγά το υπόβαθρο του cpe και τα θέματα που αγγίζει. Τα κείμενά του είναι άσχετα (θέλω να πω ούτε κοινωνικά ούτε πολιτικά ζητήματα θίγουν ως προς το περιεχόμενο), τα θέματα των εκθέσεων το λιγότερο αστεία (όχι στην έκφραση, αλλά επίσης στο περιεχόμενο) και στα ίδια πλαίσια κυμαίνονται και τα speaking, listening, use of englilsh. Τώρα το ψυχοφθόρο μάλλον μου παραπέμπει σε προσωπικό σχόλιο, δεν είναι για όλους τους ανθρώπους η προετοιμασία και οι εξετάσεις ψυχοφθόρα διαδικασία. Για αυτό άλλωστε το τονίζω, αν νιώθει το ίδιο το άτομο έτοιμο, γιατί να μην τελειώνει μια ώρα νωρίτερα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Nαι συμφωνώ με την από πάνω, αν ξέρεις αγγλικά καλύτερα να το πάρεις και μετά ως φοιτητής μπορείς να κάνεις κάτι άλλο (πχ μια άλλη γλώσσα)...
Ειδικά στις μέρες μας, όσες πιο πολλές γνώσεις έχεις τόσο καλύτερα...Δυστυχώς τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα στην αγορά εργασίας.
Εκτός αυτού τα έχουν ευκολύνει πολύ τα πτυχία λόγω ότι βγαίνουν συνεχώς καινούρια τα οποία είναι ολοένα ευκολότερα και ακόμα και τα μεγάλα πανεπιστήμια (cambridge, michigan) ρίχνουν νερό στο κρασί τους και διευκολύνουν και αυτοί τα θέματα για να μην χάνουν υποψήφιους. Θέλω να πω δηλαδή ότι το prof έχει καταντήσει γελοίο και δεν χρειάζονται και τρελές γνώσεις για να το πάρεις. Παλιότερα ήταν εμφανώς δυσκολότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Πιστοποιητικά παιδιά και όχι πτυχία.Με τη λέξη πτυχιο αδικουμε αυτους που μοχθούν χρόνια στα πανεπιστήμια.Όσο για το επίπεδο δυσκολίας αυτα που λένε πως είναι ευκολάκια συνηθως εκει την πατανε οι υποψηφιοι.Βλέπετε C&G,PTE General κλπ.Όσο για το Michigan έχει ανεβάσει το επίπεδο του κάπως και το Cambridge κάπως το χει ρίξει.Αλλωστε τα pass rate της τάξης του 55% το μαρτυρούν αυτό.Και το Cambridge εχει ανεβάσει ποσοστά τωρα τελευταία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Ας μην κολλάμε σε λέξεις ή αριθμούς.
Δεν υπάρχει κατάλληλη ηλικία, την στιγμή που πιέζεσαι από μια αγορά εργασίας η οποία ζητάει από τους νέους όλο και περισσότερα, ψυχοφθόρο; Ίσως για μερικούς, όμως και απαραίτητο αν θέλει κάποιος να επιβιώσει. Από την στιγμή που σου δίνεται η ευκαιρία να μάθεις περισσότερα πράγματα είναι αφελές να μην το κάνεις με το δικαιολογητικό της ηλικίας. Μιλάμε για τα άτομα που μπορούν, δεν είναι όλα τα παιδιά ικανά να δώσουν εξετάσεις για μεγάλα πτυχία σε μικρή ηλικία, προφανώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top