Διπλωματικό Σώμα

ΣΟΦΙΑ-ΦΑΙΗ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Λεχαινά (Ηλεία). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
ο περιγυρος μου λεει οτι αυτη ειναι μια απο τις καλυτερες επιλογες.νομιζω οτι πας μεσω νομικης.ξερει κανεις περισσοτερες πληροφοριες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Aπο οποιοδηποτε ΑΕΙ μπορεις να δωσεις για διπλωματικο σωμα.Κατα τα αλλα ειναι οι δυσκολοτερες εξετασεις σε πανελλαδικο επιπεδο και πρεπει να γνωριζεις τελεια αγγλικα-γαλλικα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣΟΦΙΑ-ΦΑΙΗ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Λεχαινά (Ηλεία). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
αγγλικα ξερω.τωρα ειναι απαραιτητα τα γαλλικα?γερμανικα δεν κανουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
τα γαλλικά είναι όντως απαραίτητα.Όλες οι άλλες γλώσσες σου δίνουν ένα προβάδισμα σημαντικό αλλά αγγλικά-γαλλικά οπωσδήποτε για διπλωματικό σώμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
πας με δαφορους τροπους...ο πιο σωστος ειναι η νομικη..
μετα ειναι κατι σχολες....(ο θεος να τις κανει) που μπαινεις με ειδικο μαθημα γαλλικα
μπορεις επισης απο ευελπιδων να πας στρατιωτικος ακολουθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Συνήθως απ'το Πολιτικό της Νομικής περνάνε στο ΔΣ. Αλλά είναι λούκι να μπεις.
-----------------------------------------
Ps: Όχι, απαραιτήτως Αγγλικά και Γαλλικά. Κι από κει και πέρα ό,τι άλλο ξέρεις καλοδεχούμενο και μετράει, αλλά χωρίς τις δύο γλώσσες όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
γνωρίσαμε έναν διπλωμάτη στο αεροπλάνο που έχει τελειώσει οικονομικό... που πάει να πει ότι από ΚΑΘΕ σχολή που σχετίζεται με οικονομία/πολιτική επιστήμη μπορείς να πας διπλωματικό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Και απο Ιστορικο μπορεις να πας για διπλωματης αλλωστε εχουν αρκετη ιστορια απο οτι ξερω....:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
1. Προκηρύσσεται διαγωνισμός για την εισαγωγή στη Διπλωματική Ακαδημία είκοσι (20) Υποψηφίων Ακολούθων Πρεσβείας.
Ο διαγωνισμός θα διενεργηθεί στην Αθήνα, στις εγκαταστάσεις του Υπουργείου Εξωτερικών, σε χώρο και ώρα, που θα εξαρτηθεί από τον αριθμό των αιτήσεων συμμετοχής και θα ανακοινωθεί εγκαίρως, με ημερομηνία έναρξης την Πέμπτη, 21 Φεβρουαρίου 2008.

2. Οι επιτυχόντες υποψήφιοι, προκειμένου να πραγματοποιηθεί ο διορισμός τους, θα πρέπει:
α) Να έχουν την ελληνική ιθαγένεια,
β) να έχουν την υγεία και τη φυσική καταλληλότητα, που απαιτείται για την εκτέλεση των καθηκόντων των προκηρυσσόμενων θέσεων,
γ) οι άνδρες να έχουν εκπληρώσει τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις ή να έχουν απαλλαγεί νόμιμα από αυτές,
δ) να μην έχουν τα προβλεπόμενα στο άρθρο 66 του Οργανισμού του Υπουργείου Εξωτερικών κωλύματα διορισμού και
ε) να κατέχουν τους απαιτούμενους τίτλους σπουδών μέχρι την ημερομηνία λήξης της προθεσμίας υποβολής των αιτήσεων.
Οι προϋποθέσεις διορισμού πρέπει να συντρέχουν τόσο κατά το χρόνο λήξης της προθεσμίας υποβολής των αιτήσεων συμμετοχής όσο και κατά το χρόνο του διορισμού.

3. Στο διαγωνισμό γίνονται δεκτοί υποψήφιοι, οι οποίοι:
α) έχουν γεννηθεί κατά τα έτη 1973 έως και 1987. Για τη συμπλήρωση του κατώτατου ορίου ηλικίας ως ημέρα γέννησης θεωρείται η 1η Ιανουαρίου και του ανώτατου η 31η Δεκεμβρίου.
β) κατέχουν πτυχίο του Πανεπιστημιακού Τομέα της ημεδαπής ή ισότιμο της αλλοδαπής, αναγνωρισμένο με πιστοποιητικό του Διεπιστημονικού Οργανισμού Αναγνώρισης Τίτλων Ακαδημαϊκών και Πληροφόρησης (Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π.) ή πράξη του Διαπανεπιστημιακού Κέντρου Αναγνώρισης Τίτλων Σπουδών της Αλλοδαπής (ΔΙ.Κ.Α.Τ.Σ.Α.).

4. Τα μαθήματα, στα οποία εξετάζονται οι υποψήφιοι είναι:
1. Πρωτεύοντα μαθήματα
α) Ελληνική γλώσσα
β) Γαλλική γλώσσα
γ) Αγγλική γλώσσα
δ) Ελληνική και παγκόσμια διπλωματική ιστορία:
i) από το 1815 μέχρι το 1945 και
ii) από το 1945 μέχρι σήμερα
ε) Δημόσιο Διεθνές Δίκαιο
στ) Πολιτική Οικονομία, Δημόσια Οικονομία και Διεθνείς Οικονομικές Σχέσεις
2. Δευτερεύοντα μαθήματα
α) Στοιχεία Διεθνών Σχέσεων
β) Ιστορική, θεσμική και πολιτική διάσταση της ευρωπαϊκής ολοκλήρωσης
γ) Στοιχεία αρχαίου ελληνικού, κλασικού, βυζαντινού και νεοελληνικού πολιτισμού
δ) Παγκόσμια γεωγραφία
ε) Ιδιωτικό Διεθνές Δίκαιο
στ) Ναυτικό Δίκαιο
ζ) Χρήση Ηλεκτρονικών Υπολογιστών

3. Προφορική Δοκιμασία – Συνέντευξη

4. Προαιρετικά μαθήματα (οι γλώσσες των κρατών-μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης - πλην αγγλικής και γαλλικής - καθώς και η αραβική, κινεζική, ιαπωνική, ρωσική, αλβανική, σερβοκροατική, βουλγαρική, ρουμανική και τουρκική).
Η δοκιμασία στα πρωτεύοντα μαθήματα του διαγωνισμού είναι γραπτή και προφορική, ενώ στα δευτερεύοντα, εκτός από τον ηλεκτρονικό υπολογιστή, είναι μόνο προφορική.

https://www.dap-nomikis.gr/forum/lofiversion/index.php/t23618.html
απο εκεί τα βρήκα και πόσταρα το ουσιώδη.

Και εμένα με ενδιαφέρει η σχολή αλλά έχω ακούσει ότι χρειάζεται μέσον.
Η λεγόμενη προσωπική συνέντευξη για αυτό υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
και εσυ απο τη δαπ βρηκες να ποσταρεις;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Από το google βρήκα την σελίδα
αφού δίνει πληροφορίες έγκυρες λίγο με νοίαζει από που είναι... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
αχ παιδιά αφήστε το...μόνο με conne μπαίνει κανείς εκεί μέσα...το 95% δηλαδή των εισαχθέντων έχει μέσο. οι θέσεις είναι προκλεισμένες.τώρα για την καριέρρα πράγματι είναι μια από τις πιο πετυχημενες αν και τα πρώτα 10-15-20 χρόνια είσαι γραμματέας και μόνο γράφεις και σε τρέχουν εδω κι εκεί στην κάθε χώρα ανα 1-2-3 χρόνια εξαρτάται...και μην φανταστείς παρίσια και λονδίνα σε κανα τιμπουκτού και πολύ είναι(αν και ο πατέρας μ λέει ότι και στο τιμπουκτού ακόμα είναι χλιδάτα και τέτοια).ορέπει όμως να αναλογιστείς και να θέσεις προτεραιότητες τι σενδιαφέρει πιο πολύ στη ζωή σου γιατί όντας στο διπλωματικό είναι και πολύ δύσκολο να κανεις οικογένεις ιδιαίτερα για τις γυναίκες.πόσο μάλλον για τα παιδιά που τι φταίνε να μη έχουν σταθερό τόπο?βέβαια υπάρχει η διέξοδος σε αυτό το ρόβλημα να κάνεις αίτηση και να μένεις στην ελλάδα τότε όμως δεν υπάρχουν προοπτικ΄ς εξέλιξης.τώρα.η εξέλιξη επέρχεται σταδιακά μα πολλλύυυυυυυυυ σταδιακά.(πρέπει ναχεις γαιδουρινή υπομονή:P).οι υψηλόβαθμες θέσεις στις οποίες συνήθως φτάνεις με πατημένα τα 50(μην σ πω και στανταρτ εκτός πια κιαν έχεις σούπερ γνωριμίες και αναμειγνύεσαι με κρατικά κ.ά. συμφέροντα).το κακό είναι ότι ενω κάποιος μπορεί να ονειρεύεται να μπει δ.σ. για ναλλάξει κάτι σαυτή τη ρημαδοχώρα δεν γίνεται τίποτα.κιαυτό γιατί τελικά δεν εκφράζεις την άποψή σου εκεί απλά γίνεσαι φερέφωνο κάποιου άλλυ. δεν μεσολαβείς ουσιαστικά σε υποθέσεις ούτε υποστηρίζεις το σωστό και το δίκαιο αλλά το συμφέρον, και πολλές φορές το δσυμφέρον είναι ενάντια στο συμφέρον της χώρας σου. για παράδειγμα αν θες να κάνεις τα καλά ματάκια τους αμερικάνους(ένα παράδειγμα φέρνω χωρίς να ισχύει απαραίτητα )στο ζήτημα με το αιγαίο και τις τουρκικές "επιδείξεις" πτήσεων δεν πας να του πεις αμα περάσεις τα σύνορα μου στην μπομπουνίζω.το βουλώνεις και λες στο λαό μπλαμπλαμπλα ναιναιναι και από δίπλα λες θα δούμε...ε στην ανάγκη βάζεις και ένα βέτο όντας στενοχωρημένος δήθεν και μετά τα παίρνεις για τις εκλογές λέγοντας στους άλλους που ξέρεις ότι από αυτούς εξαρτά;ται η εκλογή σου το γνωστό "Θα" ο μέλλων που τείνει προς το τώρα και ποτέ δεν το φτάνει(που'σαι ρε ζήνωνα με το παράδοξό σου!:P-'ασχετο αυτό)...

ελπίζω οι ασυναρτησίες μου να σε βοήθησαν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
δεν θα τις χαρακτήριζα ασύναρτηισίες.
ρεαλιστικότατα μου ακούγονται

ο πατέρας σου τί δουλεία κάνει αν επιτρέπεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
δικηγόρος...ονειρευόταν να μπει στο διπλωματικό, επειδή και καλά εκεί θα ήταν ο βασιλιάς με το ποτήρι στο χέρι και δεν θα έκανε τίποτα....απέτυχε στις εξετάσεις(λέγοντας στην εξετασ΄τη του ότι δεν είχε ιδέα απόγαλλικά και ότι αυτά που του έλεγε ήταν βλακείες).τώρα δε έχει βαλθεί να με πρήξει να πάω εγω όμως προσωπικά πιστεύω ότι τα παραπάνω ισχύουν και δεν πατάω το πόδι μου!. κάποτε ήθελα να ενταχτώ πμας και μπορέσω ναλλάξω τίποτα στο μπουρδέλο που λέγεται ελλάδα όμως σαν πήγα γυμνάσιο συνειδητοποίηση ότι δεν είναι έτσι τα πράγματα....από τηνάλλη έχω τον πατέρα μου να μου εκφωνεί φιλιππικούς ενάντια στη θέλησή μου να μην ακολουθήσω αυτό το επάγγελμα λέγοντας ότι μόνο οι ισχυροί μετράνε στον κόσμο αυτό. γενικά υπερ της θεωρίας γρ;αψτους όλους μόνο ο εαυτούλης σου κοίτα παιδί μου να κάνεις χρήματα και όλα τα συναφή, θεωρίες με τις οποίες εγω είμαι κάθετη...εξου και οι καθημερινοί καβγάδες...

αλλά ξέφυγα τελείως...(σορρυ συντονιστές για το ψιλοοφφ τόπικ:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anast

Νεοφερμένος

Η anast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
νομίζω πως χρειάζεται να ξέρεις 2 γλώσσες. έχω ακούσει ότι η καλύτερη επιλογή είναι κάποια όχι και τόσο συνηθισμένη γλώσσα. ρωσικά ή κινέζικα. δεν είμαι όμως απόλυτα βέβαιη γιάυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleana33

Νεοφερμένος

Η eleana33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αργυρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
ρε παιδιά εγώ ξέρω ότι για διπλωματικό σώμα πας από το τμήμα διεθνών και ευρωπαϊκών σπουδών παντείου και όντως χρειάζονται αγγλικά γαλλικά αλλά στις πανελλήνιες δίνεις μόνο αγγλικά κανω λάθος? απαντήστε μου γιατί είναι σοσ! να ξέρω αν θα πρέπει να αρχίσω γαλλικά ή όχι.....:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Δεν πας μόνο από εκεί,μπορείς από όλες τις σχολές.Για να μπεις στο συγκεκριμένο τμήμα διεθνών και ευρωπαικών σπουδών(είτε Πάντειο είτε ΠΑΠΕΙ) πρέπει να δώσεις αγγλικά μόνο.Αλλά μετά για να ακολουθήσεις διπλωματικό σώμα θα πρέπει να δώσεις άλλες εξετάσεις μετά το πτυχίο και τότε θα εξεταστείς απαραίτητα και στις 2 γλώσσες.Το βασικό είναι ότι δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη σχολή για το διπλωματικό,μπορείς να πας με πολλούς τρόπους κατόπιν ειδικών εξετάσεων και έχοντας οποιοδήποτε πτυχίο πανεπιστημίου-το αν εσύ θα είσαι από το διεθνών και ευρωπαικών είναι προς δική σου διευκόλυνση γιατί πιθανόν να σου φανούν ευκολότερες οι εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleana33

Νεοφερμένος

Η eleana33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αργυρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
και να παω αρχιτεκτονική πχ και μαθω γαλλικα και θελω να δωσω για διπλωματικό μετα το πτυχιο που τα βιβλια για την εξεταστεα υλη του υπουργειου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filomathhs

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
ο περιγυρος μου λεει οτι αυτη ειναι μια απο τις καλυτερες επιλογες.νομιζω οτι πας μεσω νομικης.ξερει κανεις περισσοτερες πληροφοριες?

1)Για να δώσεις για το ΔΣ πρέπει να είσαι απόφοιτη ΑΕΙ... Κατά κύριο λόγο Πολιτικών Επιστημών, Νομικής, Ευελπίδων.

2)Ακόμη πρέπει να έχεις κλείσει τα 30 έτη ζωής.

3)Άριστη Γνώση Αγγλικών+Γαλλικών(Απαραίτητα)

4)Εξετάζεσαι σε 12 μαθήματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SophiaX

Νεοφερμένος

Η SophiaX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. Για να γίνει κάποιος διπλωμάτης πρέπει:

1) Να έχει κλείσει τα 21 χρόνια και να μην έχει υπερβεί τα 35 (όχι κλεισμένα τα 30, όπως αναγράφεται πιο πάνω)

2) Να γνωρίζει τέλεια αγγλικά και γαλλικά (όταν λέμε τέλεια, εννοούμε τέλεια). Και άριστο επίπεδο ελληνικών επίσης. (Ό,τι άλλες γλώσσες ξέρετε καλές είναι, μπορούν να σας δώσουν επιπλέον βαθμούς στις εισαγωγικές για τη Διπλωματική Ακαδημία εξετάσεις, αλλά χωρίς αγγλικά και γαλλικά δεν πάτε πουθενά δυστυχώς).

3) Να έχει πτυχίο Πανεπιστημίου, δεν έχει σημασία ποιας σχολής (είναι αλήθεια ότι οι περισσότεροι που δίνουν έχουν σπουδάσει Νομική, Πολιτική Επιστήμη, Διεθνείς Σχέσεις κτλ αλλά αυτό δε σημαίνει ότι κάποιος που σπούδασε κάτι άλλο δεν μπορεί να μπει).

4) Να επιτύχει στον ετήσιο διαγωνισμό για εισαγωγή στη Διπλωματική Ακαδημία.

5) Να αποφοιτήσει από τη Διπλωματική Ακαδημία. :)

Όλα αυτά αναφέρονται αναλυτικά στην ιστοσελίδα του ΥΠΕΞ, έχει ακριβώς τα τυπικά προσόντα, περιγραφή των εξετάσεων και... βιβλιογραφία αν κάποιος θέλει να πάρει μια γεύση.

https://www.mfa.gr/www.mfa.gr/el-GR/Services/Carreer+Opportunities/AtTheMinistry/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top