Delf A1 A2 B1 B2 παρατηρήσεις

~Valentina~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Valentina~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,185 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι....:bye:Σήμερα έδωσα γαλλικά delf a2 και στις εκθέσεις τα πήγα χάλια.....Στην πρωτη εκθεση μου ζηταγε πως φανταζεσαι την πολη σου μετα απο 50 χρονια & εγω εγραψα πριν 50 χρονια:'(!!!!!!!και στο αλλο θεμα ελεγε οτι σε προσκαλουν σε εναν γαμο αλλα λες οτι δεν πας γιατι θα πας στο μοντρεαλ κ εγω εβαλα οτι δεν θα παω γιατι η μητερα μου ειναι αρρωστη!!!:'(εχω κοπει?????/:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(
και εγω εδινα....στο πρωτο και εγω εγραψα χαλια..καταλαβα το θεμα και το γραψα σωστα αλλα πρεπει να κανα μερικα λαθη στα ρηματα..το γραψα με futur simple..αλλα πρεπει να το μπερδεψα και να γραψα αλλο τυπο...αν θυμαμαι καλα στο δευτερο καλα....εγω πρπει να κοπηκα αν οχι σιγουρα στα προφορικα..τα πηγα τελειως χαλια...και αποσυντονιζομουνα με το παραμικρο....στα υπολοιπα πως εγραψες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι....:bye:Σήμερα έδωσα γαλλικά delf a2 και στις εκθέσεις τα πήγα χάλια.....Στην πρωτη εκθεση μου ζηταγε πως φανταζεσαι την πολη σου μετα απο 50 χρονια & εγω εγραψα πριν 50 χρονια:'(!!!!!!!και στο αλλο θεμα ελεγε οτι σε προσκαλουν σε εναν γαμο αλλα λες οτι δεν πας γιατι θα πας στο μοντρεαλ κ εγω εβαλα οτι δεν θα παω γιατι η μητερα μου ειναι αρρωστη!!!:'(εχω κοπει?????/:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(

Δεν θέλω να σε αγχώσω,αλλά....

Τουλαχιστον χρησιμοποιησες καλές εκφράσεις?Αλλιως,σιγουρα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos1995

Νεοφερμένος

Ο christos1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
και εγω εδινα....στο πρωτο και εγω εγραψα χαλια..καταλαβα το θεμα και το γραψα σωστα αλλα πρεπει να κανα μερικα λαθη στα ρηματα..το γραψα με futur simple..αλλα πρεπει να το μπερδεψα και να γραψα αλλο τυπο...αν θυμαμαι καλα στο δευτερο καλα....εγω πρπει να κοπηκα αν οχι σιγουρα στα προφορικα..τα πηγα τελειως χαλια...και αποσυντονιζομουνα με το παραμικρο....στα υπολοιπα πως εγραψες?
σε ολα τα εχω παει καταπληκτικα ........στα προφορικα δεν ειχα κανενα προβλημα...ανετος.....ουτε στα κειμενα κ στα ακουστικα ειχα προβλημα,:no1:,....μονο στισ εκθεσεις....:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Βάζεις στοίχημα ότι θα περάσεις; Άντε και μετά θέλω ιντερνετικό κέρασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelos 7

Νεοφερμένος

Ο Angelos 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ποτε βγαινουν τα αποτελεσματα για Α2 και που μπορω να τα βρω,οποιος ξερει απανταει:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Περίπου Ιούλιο-Αύγουστο θα βγουν.Θα τα βρεις στο site του ifa (Γαλλικό Ινστιτούτο),αλλά λογικά θα σε ενημερώσει η καθηγήτριά σου.Καλά αποτελέσματα! https://www.ifa.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EleNouzZz

Νεοφερμένος

Η EleNouzZz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
10ιουλιου να περιμενετε αποτελεσματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ballerina

Νεοφερμένος

Η κυβέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
εγω ειχα δωσει το Α2 τον Δεκεμβριο(13 Δεκεμβριου)τα γραπτα και τα προφορικα λιγο πιο μετα(δεν θυμαμαι ακριβως...)
δεν νομιζω οτι κοπηκες γιατι 1ον)βαθμολογουν ανετα
και 2ον)δεν ησουν εντελως εκτος θεματος γιατι χρησιμοποιησες λεξεις οι οποιες και στις 2 περιπτωσεις ηταν σωστες!:P:no1:με πιανεις???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggelitsa

Νεοφερμένος

Η vaggelitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Μάνδρας (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
αρχες ιουλιου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Από το site του ifa: Αγαπητοί υποψήφιοι,
Τα αποτελέσματα των εξετάσεων θα ανακοινωθούν στο διαδύκτιο την Παρασκευή 10 Ιουλίου 2009. Βεβαίωση θα σταλεί από 13 έως 17 Ιουλίου στη διεύθυνση που μας υποδείξατε κατά την εγγραφή σας.
-----------------------------------------
Μόλις ανέβασα στη βιβλιοθήκη υλικό για τη γραμματική.Πληκτρολογήστε ''Γαλλική'' στην αναζήτηση και το εμφανίζει. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRITNEY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η BRITNEY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
ευχομαι καλα αποτελεσματα σε ολους!επισης στο site του ifa ανακοινωθηκε το προγραμμα εξετασεων για δεκεμβριο 2009 και μαϊο 2010.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Είχα μια συζήτηση με μία συνάδελφο και μ' έβαλε σε δίλημμα σχετικά με κάποια βιβλία για το B1.Όποιος έχει το χρόνο και μπορεί ας απαντήσει! Ποια βιβλία κάνατε και σας βοήθησαν για το B1?Πόσες ώρες την εβδομάδα?Κάνατε και κάποια μέθοδο ταυτόχρονα? (πχ à ton tour; le tour du monde etc). Απαντήσεις και για το B2 είναι ευπρόσδεκτες!Το δίλημμα βασικά είναι ανάμεσα σε trait d' union και kosvoyanni... δεν θα πω τι υποστηρίζω για να μην επηρεάσω! :thanks:(Είτε πρόκειται για φροντιστήριο ή ιδιαίτερο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
εγω έκανα το c'est clair 3! & PREPADELF B1...και τα 2 βιβλία με βοήθησαν πολύ όχι για το Β1 αλλά για το Β2...αν και το τελευταίο παρόλο που αποψη λεξιλογίου είναι καλό τα κείμενα και οι εκθέσεις του είναι :down::rucrazy::help::stars:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
Είχα μια συζήτηση με μία συνάδελφο και μ' έβαλε σε δίλημμα σχετικά με κάποια βιβλία για το B1.Όποιος έχει το χρόνο και μπορεί ας απαντήσει! Ποια βιβλία κάνατε και σας βοήθησαν για το B1?Πόσες ώρες την εβδομάδα?Κάνατε και κάποια μέθοδο ταυτόχρονα? (πχ à ton tour; le tour du monde etc). Απαντήσεις και για το B2 είναι ευπρόσδεκτες!Το δίλημμα βασικά είναι ανάμεσα σε trait d' union και kosvoyanni... δεν θα πω τι υποστηρίζω για να μην επηρεάσω! :thanks:(Είτε πρόκειται για φροντιστήριο ή ιδιαίτερο).


Λοιπόν εγώ για το Β1,έκανα τα εξής βιβλία:
Sac a dos 3(σαν μέθοδο)
Atoutdelf B1(ecrit et production orale)
Atoutdelf B1(comprehension orale)
prepadelf B1 oral
L'exercisier(σα γραμματική,αφού είχα τελειώσει και το roboly)

Aυτά νομίζω.Όλα τα βιβλία που έκανα με βοήθησαν πολύ και θεωρώ ότι είναι πολύ καλά.Nα πω ότι το Atoudelf B1(το ecrit)δεν περιλαμβάνει λεξιλόγιο εκτός από ένα mini lexique σε κάθε θέμα έκθεσης.Όμως,ο καθηγητής μου μού έδινε λεξιλόγιο σε κάθε unite με όλες τις λέξεις και φράσεις των κειμένων με συνώνυμα και αντώνυμα στα γαλλικά και τα μάθαινα έτσι.Βοηθάει πολύ αυτό,αφού μαθαίνεις πολλές λέξεις που να σημαίνουν το ίδιο πράγμα.:D
Απ' ότι θυμάμαι έκανα 4-5 ώρες την εβομάδα.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Πολύ καλά όσα αναφέρατε.Το Prépadelf όμως βλέπω ότι αγχώνει τα παιδιά με το πολύ λεξιλόγιο που έχει.Kosvoyanni κανεις?Roboly?(Δεν εννοώ τη γραμματική, αλλά το βιβλίο προετοιμασίας)..Τι ρωτάω κι εγώ εν αναμονή αποτελεσμάτων! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
Πολύ καλά όσα αναφέρατε.Το Prépadelf όμως βλέπω ότι αγχώνει τα παιδιά με το πολύ λεξιλόγιο που έχει.Kosvoyanni κανεις?Roboly?(Δεν εννοώ τη γραμματική, αλλά το βιβλίο προετοιμασίας)..Τι ρωτάω κι εγώ εν αναμονή αποτελεσμάτων! :D

Aκριβώς.Πριν ξεκινήσω να κάνω το B1,ο καθηγητής μου μού είχε φέρει και το prepadelfB1(ecrit) και το Atout και μου είπε να επιλέξω.Μου είπε και ο ίδιος ότι το prepadelf έχει πάρα πολύ λεξιλόγιο,τα είδα και επέλεξα να κάνω το atout και όπως ανέφερα και προηγουμένως μου έδινε εκείνος λεξιλόγιο.Εμένα μου φάνηκε καλύτερος αυτός ο τρόπος.Το atout έκανα και στο B2,αλλά έκανα και στα δύο το prepadelf αλλά μόνο το oral,για περισσότερη εξάσκηση στα ακουστικά.
Εγώ προσωπικά,όχι.Εκτός από τη γραμματική του roboly,δεν το έκανα σα βιβλίο προετοιμασίας.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Eγώ πάντως για b2 λόγω του ότι το τμήμα μου ήταν να δώσει φέτος το μαιο και όχι πέρσυ κάναμε το taxi 3:sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,820 μηνύματα.
το taxi 3:sick:? :iagree::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Μια ερώτηση: έδωσε ο αδερφός μου Α2 το Μάιο αλλά στο χαρτί των εξετάσεων λέει PALSO. Τα αποτελέσματα μπορούμε να τα μάθουμε από το Ifa ή δεν υπάγεται στο PALSO?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jim mag

Νεοφερμένος

Ο kost@kos!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Λοιπόν εγώ είχα κάνει το prepadelf b1 πιστεύω ότι με βοήθησε αρκετέ και το λεξιλόγιο αλλά και η γραμματική πιστεύω ότι χρειάζεται πολύ διάβασμα!!! Επίσης έκανα και το <<τegos>>!αλλά και τεστ από το prepadelf b1!!!{κάναμε 4 ωρες την εβδομαδα}:lol::jumpy::wow::up::up::bravo::bravo::bravo::bravo:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top