Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,840 εγγεγραμμένα μέλη και 2,473,249 μηνύματα σε 78,673 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 557 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Delf A1 A2 B1 B2 παρατηρήσεις

~Valentina~

Φοιτητής

H ~Valentina~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 283 μηνύματα.

H ~Valentina~ έγραψε: στις 21:06, 19-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από christos1995
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι....Σήμερα έδωσα γαλλικά delf a2 και στις εκθέσεις τα πήγα χάλια.....Στην πρωτη εκθεση μου ζηταγε πως φανταζεσαι την πολη σου μετα απο 50 χρονια & εγω εγραψα πριν 50 χρονια!!!!!!!και στο αλλο θεμα ελεγε οτι σε προσκαλουν σε εναν γαμο αλλα λες οτι δεν πας γιατι θα πας στο μοντρεαλ κ εγω εβαλα οτι δεν θα παω γιατι η μητερα μου ειναι αρρωστη!!!εχω κοπει?????/
και εγω εδινα....στο πρωτο και εγω εγραψα χαλια..καταλαβα το θεμα και το γραψα σωστα αλλα πρεπει να κανα μερικα λαθη στα ρηματα..το γραψα με futur simple..αλλα πρεπει να το μπερδεψα και να γραψα αλλο τυπο...αν θυμαμαι καλα στο δευτερο καλα....εγω πρπει να κοπηκα αν οχι σιγουρα στα προφορικα..τα πηγα τελειως χαλια...και αποσυντονιζομουνα με το παραμικρο....στα υπολοιπα πως εγραψες?
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Ironboy

Φοιτητής

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών Αθήνας . Έχει γράψει 743 μηνύματα.

O Ironboy after saying that boredom is boring έγραψε: στις 21:09, 19-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από christos1995
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι....Σήμερα έδωσα γαλλικά delf a2 και στις εκθέσεις τα πήγα χάλια.....Στην πρωτη εκθεση μου ζηταγε πως φανταζεσαι την πολη σου μετα απο 50 χρονια & εγω εγραψα πριν 50 χρονια!!!!!!!και στο αλλο θεμα ελεγε οτι σε προσκαλουν σε εναν γαμο αλλα λες οτι δεν πας γιατι θα πας στο μοντρεαλ κ εγω εβαλα οτι δεν θα παω γιατι η μητερα μου ειναι αρρωστη!!!εχω κοπει?????/
Δεν θέλω να σε αγχώσω,αλλά....

Τουλαχιστον χρησιμοποιησες καλές εκφράσεις?Αλλιως,σιγουρα....
Παράθεση

christos1995

Μαθητής Β' γυμνασίου

Ο christos1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O christos1995 έγραψε: στις 11:36, 20-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από ~Valentina~
και εγω εδινα....στο πρωτο και εγω εγραψα χαλια..καταλαβα το θεμα και το γραψα σωστα αλλα πρεπει να κανα μερικα λαθη στα ρηματα..το γραψα με futur simple..αλλα πρεπει να το μπερδεψα και να γραψα αλλο τυπο...αν θυμαμαι καλα στο δευτερο καλα....εγω πρπει να κοπηκα αν οχι σιγουρα στα προφορικα..τα πηγα τελειως χαλια...και αποσυντονιζομουνα με το παραμικρο....στα υπολοιπα πως εγραψες?
σε ολα τα εχω παει καταπληκτικα ........στα προφορικα δεν ειχα κανενα προβλημα...ανετος.....ουτε στα κειμενα κ στα ακουστικα ειχα προβλημα,:no1:,....μονο στισ εκθεσεις....
Παράθεση

A propos (Νίκος)

Πτυχιούχος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,499 μηνύματα.

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε: στις 16:46, 20-05-09:

Βάζεις στοίχημα ότι θα περάσεις; Άντε και μετά θέλω ιντερνετικό κέρασμα.
Παράθεση

Angelos 7

Μαθητής Β' γυμνασίου

Ο Angelos 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Angelos 7 έγραψε: στις 20:20, 25-05-09:

Ποτε βγαινουν τα αποτελεσματα για Α2 και που μπορω να τα βρω,οποιος ξερει απανταει
Παράθεση

fragl

Καθηγητής

H fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 318 μηνύματα.

H fragl έγραψε: στις 21:29, 25-05-09:

Περίπου Ιούλιο-Αύγουστο θα βγουν.Θα τα βρεις στο site του ifa (Γαλλικό Ινστιτούτο),αλλά λογικά θα σε ενημερώσει η καθηγήτριά σου.Καλά αποτελέσματα! http://www.ifa.gr/
Παράθεση

EleNouzZz

Φοιτητής

H EleNouzZz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Αθήνας . Έχει γράψει 116 μηνύματα.

H EleNouzZz έγραψε: στις 23:12, 25-05-09:

10ιουλιου να περιμενετε αποτελεσματα
Παράθεση

ballerina (κυβέλη)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H κυβέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου . Έχει γράψει 69 μηνύματα.

H ballerina ... έγραψε: στις 23:40, 25-05-09:

εγω ειχα δωσει το Α2 τον Δεκεμβριο(13 Δεκεμβριου)τα γραπτα και τα προφορικα λιγο πιο μετα(δεν θυμαμαι ακριβως...)
δεν νομιζω οτι κοπηκες γιατι 1ον)βαθμολογουν ανετα
και 2ον)δεν ησουν εντελως εκτος θεματος γιατι χρησιμοποιησες λεξεις οι οποιες και στις 2 περιπτωσεις ηταν σωστες!:no1:με πιανεις???
Παράθεση

vaggelitsa

Μαθητής Β' γυμνασίου

H vaggelitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Μάνδρας (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H vaggelitsa έγραψε: στις 17:13, 06-06-09:

αρχες ιουλιου
Παράθεση

fragl

Καθηγητής

H fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 318 μηνύματα.

H fragl έγραψε: στις 18:08, 30-06-09:

Από το site του ifa: Αγαπητοί υποψήφιοι,
Τα αποτελέσματα των εξετάσεων θα ανακοινωθούν στο διαδύκτιο την Παρασκευή 10 Ιουλίου 2009. Βεβαίωση θα σταλεί από 13 έως 17 Ιουλίου στη διεύθυνση που μας υποδείξατε κατά την εγγραφή σας.
-----------------------------------------
Μόλις ανέβασα στη βιβλιοθήκη υλικό για τη γραμματική.Πληκτρολογήστε ''Γαλλική'' στην αναζήτηση και το εμφανίζει.
Παράθεση

BRITNEY

Φοιτητής

H BRITNEY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 138 μηνύματα.

H BRITNEY έγραψε: στις 19:40, 30-06-09:

ευχομαι καλα αποτελεσματα σε ολους!επισης στο site του ifa ανακοινωθηκε το προγραμμα εξετασεων για δεκεμβριο 2009 και μαϊο 2010.
Παράθεση

fragl

Καθηγητής

H fragl έγραψε: στις 02:10, 07-07-09:

Είχα μια συζήτηση με μία συνάδελφο και μ' έβαλε σε δίλημμα σχετικά με κάποια βιβλία για το B1.Όποιος έχει το χρόνο και μπορεί ας απαντήσει! Ποια βιβλία κάνατε και σας βοήθησαν για το B1?Πόσες ώρες την εβδομάδα?Κάνατε και κάποια μέθοδο ταυτόχρονα? (πχ à ton tour; le tour du monde etc). Απαντήσεις και για το B2 είναι ευπρόσδεκτες!Το δίλημμα βασικά είναι ανάμεσα σε trait d' union και kosvoyanni... δεν θα πω τι υποστηρίζω για να μην επηρεάσω! :thanksΕίτε πρόκειται για φροντιστήριο ή ιδιαίτερο).
Παράθεση

1994kc

Μαθητής Α' λυκείου

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 800 μηνύματα.

O 1994kc έγραψε: στις 09:51, 07-07-09:

εγω έκανα το c'est clair 3! & PREPADELF B1...και τα 2 βιβλία με βοήθησαν πολύ όχι για το Β1 αλλά για το Β2...αν και το τελευταίο παρόλο που αποψη λεξιλογίου είναι καλό τα κείμενα και οι εκθέσεις του είναι :rucrazy::stars:
Παράθεση

maraki (Μαρία)

Φοιτητής

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 480 μηνύματα.

H maraki έγραψε: στις 11:47, 07-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από aliki 123
Είχα μια συζήτηση με μία συνάδελφο και μ' έβαλε σε δίλημμα σχετικά με κάποια βιβλία για το B1.Όποιος έχει το χρόνο και μπορεί ας απαντήσει! Ποια βιβλία κάνατε και σας βοήθησαν για το B1?Πόσες ώρες την εβδομάδα?Κάνατε και κάποια μέθοδο ταυτόχρονα? (πχ à ton tour; le tour du monde etc). Απαντήσεις και για το B2 είναι ευπρόσδεκτες!Το δίλημμα βασικά είναι ανάμεσα σε trait d' union και kosvoyanni... δεν θα πω τι υποστηρίζω για να μην επηρεάσω! :thanksΕίτε πρόκειται για φροντιστήριο ή ιδιαίτερο).

Λοιπόν εγώ για το Β1,έκανα τα εξής βιβλία:
Sac a dos 3(σαν μέθοδο)
Atoutdelf B1(ecrit et production orale)
Atoutdelf B1(comprehension orale)
prepadelf B1 oral
L'exercisier(σα γραμματική,αφού είχα τελειώσει και το roboly)

Aυτά νομίζω.Όλα τα βιβλία που έκανα με βοήθησαν πολύ και θεωρώ ότι είναι πολύ καλά.Nα πω ότι το Atoudelf B1(το ecrit)δεν περιλαμβάνει λεξιλόγιο εκτός από ένα mini lexique σε κάθε θέμα έκθεσης.Όμως,ο καθηγητής μου μού έδινε λεξιλόγιο σε κάθε unite με όλες τις λέξεις και φράσεις των κειμένων με συνώνυμα και αντώνυμα στα γαλλικά και τα μάθαινα έτσι.Βοηθάει πολύ αυτό,αφού μαθαίνεις πολλές λέξεις που να σημαίνουν το ίδιο πράγμα.
Απ' ότι θυμάμαι έκανα 4-5 ώρες την εβομάδα.

Παράθεση

fragl

Καθηγητής

H fragl έγραψε: στις 15:32, 07-07-09:

Πολύ καλά όσα αναφέρατε.Το Prépadelf όμως βλέπω ότι αγχώνει τα παιδιά με το πολύ λεξιλόγιο που έχει.Kosvoyanni κανεις?Roboly?(Δεν εννοώ τη γραμματική, αλλά το βιβλίο προετοιμασίας)..Τι ρωτάω κι εγώ εν αναμονή αποτελεσμάτων!
Παράθεση

maraki (Μαρία)

Φοιτητής

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 480 μηνύματα.

H maraki έγραψε: στις 16:18, 07-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από aliki 123
Πολύ καλά όσα αναφέρατε.Το Prépadelf όμως βλέπω ότι αγχώνει τα παιδιά με το πολύ λεξιλόγιο που έχει.Kosvoyanni κανεις?Roboly?(Δεν εννοώ τη γραμματική, αλλά το βιβλίο προετοιμασίας)..Τι ρωτάω κι εγώ εν αναμονή αποτελεσμάτων!
Aκριβώς.Πριν ξεκινήσω να κάνω το B1,ο καθηγητής μου μού είχε φέρει και το prepadelfB1(ecrit) και το Atout και μου είπε να επιλέξω.Μου είπε και ο ίδιος ότι το prepadelf έχει πάρα πολύ λεξιλόγιο,τα είδα και επέλεξα να κάνω το atout και όπως ανέφερα και προηγουμένως μου έδινε εκείνος λεξιλόγιο.Εμένα μου φάνηκε καλύτερος αυτός ο τρόπος.Το atout έκανα και στο B2,αλλά έκανα και στα δύο το prepadelf αλλά μόνο το oral,για περισσότερη εξάσκηση στα ακουστικά.
Εγώ προσωπικά,όχι.Εκτός από τη γραμματική του roboly,δεν το έκανα σα βιβλίο προετοιμασίας.

Παράθεση

Iliaso

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 5,469 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε: στις 16:23, 07-07-09:

Eγώ πάντως για b2 λόγω του ότι το τμήμα μου ήταν να δώσει φέτος το μαιο και όχι πέρσυ κάναμε το taxi 3
Παράθεση

juste un instant (Βασίλης)

Επιφανές Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 3,347 μηνύματα.

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε: στις 13:56, 08-07-09:

το taxi 3? :iagree::no1:
Παράθεση

Kansas Rocks! (Δέσποινα)

Μαθητής Γ' λυκείου

H Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 982 μηνύματα.

H Kansas Rocks! έγραψε: στις 12:16, 09-07-09:

Μια ερώτηση: έδωσε ο αδερφός μου Α2 το Μάιο αλλά στο χαρτί των εξετάσεων λέει PALSO. Τα αποτελέσματα μπορούμε να τα μάθουμε από το Ifa ή δεν υπάγεται στο PALSO?
Παράθεση

jim mag (kost@kos!!)

Μαθητής Α' λυκείου

Ο kost@kos!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

O jim mag έγραψε: στις 12:59, 09-07-09:

Λοιπόν εγώ είχα κάνει το prepadelf b1 πιστεύω ότι με βοήθησε αρκετέ και το λεξιλόγιο αλλά και η γραμματική πιστεύω ότι χρειάζεται πολύ διάβασμα!!! Επίσης έκανα και το <<τegos>>!αλλά και τεστ από το prepadelf b1!!!{κάναμε 4 ωρες την εβδομαδα}:wow::up::up::bravo::bravo::bravo::bravo:
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια