Delf A1 A2 B1 B2 παρατηρήσεις

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
1)Μαζί σου 1994kc...σε καταλαβαίνω!Θες να δώσεις το πιο εύκολο, το πιο φθηνό, και να αναγνωρίζεται από παντού...δεν σου φαίνεται πολύ καλό για να είναι αληθινό?Δεν σου είπα πως δεν έχει μέλλον στην Ελλάδα!Ξαναδιάβασε τα μηνύματά μου αν θες.Είπα πως είναι μια χαρά για το δημόσιο, και σιγά-σιγά και για τον ιδιωτικό τομέα, ας ελπίσουμε.Για τα γαλλικά πανεπιστήμια σου είπα με τίποτα.2) 5 χρόνια για Delf B2?Μόνο σε 'μένα φάνηκαν πολλά?Δεν έχετε να σχολιάσετε τίποτα?:what:Και στην τελική, γιατί δεν δίνεις και τα δύο?Μην κάνεις ένα έτος παραπάνω.Διάβασε κανένα άρθρο γαλλικό στο ίντερνετ παραπάνω, κατέβασε και καμιά ταινία...τα εξέταστρα δεν είναι τόσο ακριβά ώστε να σε αποτρέπουν!Εγώ σου εύχομαι καλή επιτυχία σε ό,τι κάνεις!Όσον αφορά στο Κπγ, μακάρι να πάει καλά και να έχει μέλλον.Ο ανταγωνισμός είναι καλό να υπάρχει στην αγορά, ώστε να αποφεύγονται όσο το δυνατόν περισσότερο οι αυθαιρεσίες, και οι υπηρεσίες που απολαμβάνει το κοινό, να είναι υψηλότερης ποιότητας!(Το ίδιο περίπου μήνυμα το ξανάγραψα αλλά δεν το βρίσκω πουθενά, αν ξεφυτρώσει από κάπου, excusez-moi!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
1)Μαζί σου 1994kc...σε καταλαβαίνω!Θες να δώσεις το πιο εύκολο, το πιο φθηνό, και να αναγνωρίζεται από παντού...δεν σου φαίνεται πολύ καλό για να είναι αληθινό?Δεν σου είπα πως δεν έχει μέλλον στην Ελλάδα!Ξαναδιάβασε τα μηνύματά μου αν θες.Είπα πως είναι μια χαρά για το δημόσιο, και σιγά-σιγά και για τον ιδιωτικό τομέα, ας ελπίσουμε.Για τα γαλλικά πανεπιστήμια σου είπα με τίποτα.2) 5 χρόνια για Delf B2?Μόνο σε 'μένα φάνηκαν πολλά?Δεν έχετε να σχολιάσετε τίποτα?:what:

Και εγώ τον καταλαβαίνω αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα. :(
5 χρόνια για Ντελφ Β2 δεν μου φαίνεται παράλογο αν κρίνουμε τα πράγματα από ηλικιακή άποψη. Το ίδιο ίσχύει και για τα αγγλικά (που καμιά φορά κάνουν και 7 χρόνια αν λογαριάσουμε τα πρι-τζούνιορ. Για ενήλικες γύρω στα 2-3 χρόνια είναι καλά νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Σε ιδιαίτερο βγαίνει το b2 σε λιγότερο χρόνο και σε αυτή την ηλικία.Βέβαια δεν ξέρουμε αν κάνει μία ή δύο ώρες τη βδομάδα, και φυσικά τι κενά έχει...σαν πρώτη ανάγνωση τα 5 χρόνια μου φάνηκαν πολλά.Αλλά σίγουρα η καθηγήτριά του ξέρει καλύτερα.Δεν γίνεται να τα κρίνουμε όλα εξ' αποστάσεως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα. Οι ρυθμοί είναι διαφορετικοί για τον καθένα. Μπορεί η καθηγήτρια να θέλει να σιγουρέψει την επιτυχία παρά να προκαλέσει την τύχη του μαθητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
δεν κανω ιδιαιτερα...παρακαλουσα ολο το χρονο την καθηγητρια μου για να δωσω β2 sorbonne,εκανα τεστ,τα παιρνουσα και τελικα δε μ'αφησε...τ γιατι φανταστειτε το....το θεμα ειναι οτι του χρονου με το λυκειο να δω τι θα κανω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
δεν κανω ιδιαιτερα...παρακαλουσα ολο το χρονο την καθηγητρια μου για να δωσω β2 sorbonne,εκανα τεστ,τα παιρνουσα και τελικα δε μ'αφησε...τ γιατι φανταστειτε το....το θεμα ειναι οτι του χρονου με το λυκειο να δω τι θα κανω....

Δε μπορώ να φανταστώ γιατί δε σε άφησε. Εσύ γιατί δεν επέμεινες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
επεμεινα...3 φορες της το ειπα...τελικα γραφτηκα β2 κπγ και ειμαι πολυ ευχαριστημενος...:up:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
καλή σου επιτυχία ότι κι αν αποφάσισες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
Μετά το Β1 η διαφορά για Β2 είναι πιο μεγάλη από την διαφορά Β2 για C1;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
τι να σου πω?δεν ξερω....την ιδια απορια εχω................αν καποιος εχει περασει η εχει δουλεψει κ με τα δυο ας μας απαντησει παρακαλω....................................................................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Αλίκη, προσωπικά δεν είχα κάποιο πρόβλημα σε θέματα λεξιλογίου/γραμματικής κλπ απλώς το μοναδικό που αντιμετώπισα ηταν το θέμα της προφοράς.
Είναι σαν να σου λέω να αφήσεις το γάμο και να πας για πουρνάρια,το ξέρω, καθώς οι περισσότεροι καθηγητες ασχολούνται πιο εντατικά με την προετοιμασια για τις εξετάσεις και ξεχνάνε τη γλώσσα, και με το δίκιο τους, δεν έχουν πολύ χρόνο.
Απλώς σε ανύποπτο χρόνο ίσως θα ήταν καλό να ασχολείσαι και με τη βελτιωση της προφοράς, τουλάχιστον με τους μαθητές που θέλουν ν ασχοληθούν πιο σοβαρά με τα γαλλικα:)
Εγώ παρ όλο που τυπικά έχω το C2 στο θέμα της προφοράς είμαι βραστα, δυστυχώς:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Αλίκη, προσωπικά δεν είχα κάποιο πρόβλημα σε θέματα λεξιλογίου/γραμματικής κλπ απλώς το μοναδικό που αντιμετώπισα ηταν το θέμα της προφοράς.
Είναι σαν να σου λέω να αφήσεις το γάμο και να πας για πουρνάρια,το ξέρω, καθώς οι περισσότεροι καθηγητες ασχολούνται πιο εντατικά με την προετοιμασια για τις εξετάσεις και ξεχνάνε τη γλώσσα, και με το δίκιο τους, δεν έχουν πολύ χρόνο.
Απλώς σε ανύποπτο χρόνο ίσως θα ήταν καλό να ασχολείσαι και με τη βελτιωση της προφοράς, τουλάχιστον με τους μαθητές που θέλουν ν ασχοληθούν πιο σοβαρά με τα γαλλικα:)
Εγώ παρ όλο που τυπικά έχω το C2 στο θέμα της προφοράς είμαι βραστα, δυστυχώς:(

Να μιλάει ας πούμε (ειδικά στα μεγαλύτερα διπλώματα) μόνο γαλλικά στην τάξη. Αυτό έκανε κι η καθηγήτριά μου και βοήθησε απίστευτα. (:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Να μιλάει ας πούμε (ειδικά στα μεγαλύτερα διπλώματα) μόνο γαλλικά στην τάξη. Αυτό έκανε κι η καθηγήτριά μου και βοήθησε απίστευτα. (:
εσυ ειπες πως εδωσες γ2 ε?πως σου φανηκε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Έφτασαν από χθες οι convocations!Αν για οποιοδήποτε λόγο δεν την έχει λάβει κάποιος ακόμα, μπορεί να βρει το εξεταστικό κέντρο όπου πρέπει να εμφανιστεί, τοποθετώντας το όνομά του εδώ https://eden.ifa.gr:28080/Convocations_CIEP/ με λατινικούς χαρακτήρες (όχι ελληνικά), όπως δηλαδή έχει περαστεί η αίτησή του.Π.χ Μαρία Παπαδοπούλου -->Maria Papadopoulou (τυχαίο όνομα) και έπειτα valider.Έπειτα εμφανίζεται το όνομά σας ή περισσότερα λόγω συνωνυμίας.Βρίσκετε το σωστό κοιτάζοντας την ημερομηνία και τον τόπο γέννησης, και πατάτε το βελάκι που αντιστοιχεί στο δικό σας όνομα.:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,815 μηνύματα.
:no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Bonne chance à tous ceux qui passent les épreuves orales cette semaine! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.

christos1995

Νεοφερμένος

Ο christos1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι....:bye:Σήμερα έδωσα γαλλικά delf a2 και στις εκθέσεις τα πήγα χάλια.....Στην πρωτη εκθεση μου ζηταγε πως φανταζεσαι την πολη σου μετα απο 50 χρονια & εγω εγραψα πριν 50 χρονια:'(!!!!!!!και στο αλλο θεμα ελεγε οτι σε προσκαλουν σε εναν γαμο αλλα λες οτι δεν πας γιατι θα πας στο μοντρεαλ κ εγω εβαλα οτι δεν θα παω γιατι η μητερα μου ειναι αρρωστη!!!:'(εχω κοπει?????/:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Εγώ ξέρω ότι δεν μπορούν να ζητήσουν προβλέψεις για το μέλλονκαι να ζητήσουν να γραφεί σε απλό μέλλοντα στο Α2. Μπορεί να δεχτούν και τον Ενεστώτα αλλά και τον Futur proche. Toν Futur Simple πρέπει μόνο να τον αναγνωρίζουν οι υποψήφιοι, δεν είναι υποχρεωμένοι να τον χρησιμοποιούν και στα γραπτά. Μόνο στο επίπεδο του Β2. Πως τα πήγες στα προφορικά; Εκεί μπορεί να πήρες καλό βαθμό. Κουράγιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Το έκαναν αρκετοί αυτό!Αφού βρε παιδιά καταλάβατε το θέμα γιατί βγήκατε εκτός??? Θα μπορούσατε να το κάνετε όλο σε présent.Για παράδειγμα, φαντάζομαι την πόλη μου σε 50 χρόνια και είναι έτσι... ή εύχομαι να είναι έτσι+ subjonctif.Ακόμα, αν κάποιος είναι καλός στον futur, γιατί να μην τον χρησιμοποιήσει?Υπομονή μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα!Εξάλλου ο βαθμός στην production écrite κρίνεται από πολλά.Δεν υπάρχει λόγος απογοήτευσης!Ειδικά αν έχετε πάει καλά και στα υπόλοιπα! Καλά αποτελέσματα!
https://212.251.85.5/IMG/pdf/evaA2ecrit-2.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top