Delf A1 A2 B1 B2 παρατηρήσεις

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Σκέφτηκα πως θα ήταν καλή ιδέα όσοι προηγούμενοι υποψήφιοι έχετε δώσει τις εξετάσεις του Delf να σημειώσετε εδώ κάποια στοιχεία στα οποία δεν σας είχε προετοιμάσει -πιστεύετε- σωστά ο/η καθηγητής/τριά σας, ή τι αντιμετωπίσατε την ώρα της εξέτασης προφορικών-γραπτών, που δεν το περιμένατε.Αυτό μπορεί να βοηθήσει και εμάς τους καθηγητές να δώσουμε ίσως επιπλέον βάση σε κάτι που ως τώρα ενδεχομένως να μην υπολογίζαμε τόσο, όσο και εσάς, να ξέρετε τι να περιμένετε στα επόμενα επίπεδα! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Ας το πω και εδώ, μιας και το έχω αναφέρει και σε άλλο θέμα. Τυχαίνει μερικές φορές, όταν είναι η παγκόσμια ημέρα του τάδε (περιβάλλοντος, γυναίκας κοκ) τα θέματα στην έκθεση να αφορούν κάτι παρόμοιο. Όταν έδωσα τον προηγούμενο Μάιο c2 στα γαλλικά, έπεσε έκθεση για το περιβάλλον (που ποτέ δεν ασχολήθηκα) με αποτέλεσμα να είμαι κάπως ξεκρέμαστη στο θέμα λεξιλόγιο αφού τα βιβλία του c2 που έκανα, μελετούσαν εντελώς διαφορετικά θέματα.


(Παρατηρώ πως στον τίτλο τα πτυχία φτάνουν μέχρι και b2, βλακεία έκανα που απάντησα; :oops:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Όχι βρε... δική μου παράλειψη!Δεν έχω μαθητές C1 C2 αυτό το διάστημα, και γι'αυτό ξεχάστηκα και έγραψα μόνο αυτά που με ενδιαφέρουν αυτή την περίοδο. :) Ευπρόσδεκτα είναι όλα τα σχόλια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
εγω που περασα και α2 και β1 παρατηρησα πως ειχα ελλειψη προετοιμασιας κυριως στα κειμενα...γνωμη μου ειναι πως για τα εν λογω πτυχια χρειαζεται το λιγοτερο 10-12 ολοκληρωμενα και χρονομετρημενα[πολυ βασικο!]τεστ...και καλο θα ηταν για τα επιπεδα β1 & β2 να γραφει κανεις μια εκθεση την εβδομαδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Πολύ σωστά αυτά που έγραψες, αν και φαντάζομαι πως τα κάνουν όλοι οι καθηγητές στην προετοιμασία.Σ' αυτό που λες για την έκθεση, στους μαθητές μου βάζω πάντα 2 ανά βδομάδα, τη μία προαιρετική, αλλά τους περισσότερους τους ωθεί μάλλον το φιλότιμο να κάνουν και τις 2! :P Το βασικό με τις εκθέσεις, εκτός από το να συνηθίσεις να γράφεις, είναι να μελετήσεις τα λάθη σου ώστε να καταλάβεις γιατί έγιναν και να μην τα επαναλάβεις.Διαφορετικά, και κάθε μέρα να γράφεις έκθεση δε λέει τίποτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
αααα!και για ολα τα delf ειναι πολυ καλα τα βιβλια των εκδοσεων roboly & trait d'union....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
παντως αλικη αποψη μου ειναι πως πρεπει να βαλεις τους μαθητες σου στη διαδικασια του κπγ και των sorbonne παρα στη διαδικασια του delf....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
το κπγ δεν το δίνει κανένας. όλοι όσους ξέρω δίνουν τα delf. Α προπό, το κρατικό δεν έχει ανώτατο επίπεδο C2. Και στο εξωτερικό κάθε χώρα έχει τη δική της πολιτική στα θέματα παιδείας. Για να μη πω κάθε πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
λαθος κανεις....πολλα ατομα δινουν κπγ.....και ειδικα για το επιπεδο γ1 ολοι το προτιμουν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Πάντως κι εγώ δεν ξέρω πολλούς που δίνουν κπγ. Και πολλοί καθηγητές δεν το συνιστούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
φυσικα αν σκεφτεις ποσα χρηματα στελνουν στο ενα πτυχιο και ποσα στο αλλο θα καταλαβεις το λογο για τον οποιο πολλοι καθηγητες δεν το συνιστουν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,765 μηνύματα.
Δεν το συνιστούν γιατί οι καθηγητές του κπγ δεν είναι habilitated εξεταστές. Βασικά δεν ξέρουν τι τους γίνεται - ενώ του Γαλλικού Ιντσιτούτου έχουν όλοι πιστοποιητικό εξεταστή. ΄
Όλοι ξέρουν ότι το κπγ δεν έχει καμία αναγνώριση έξω από το δημόσιο. Στον ιδιωτικό τομέα τα κρατικά πτυχεία δεν έχουν κανένα αντίκρυσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
κανεις πολυ μεγαλο λαθος....απο προσωπικη εμπειρια σου λεω πως ενας γνωστος μου εγινε δεκτος σε τραπεζα καθαρα ιδιωτικης φυσεως με γ1 κπγ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
φυσικα αν σκεφτεις ποσα χρηματα στελνουν στο ενα πτυχιο και ποσα στο αλλο θα καταλαβεις το λογο για τον οποιο πολλοι καθηγητες δεν το συνιστουν....
Δεν κατάλαβα το μήνυμά σου, ή υπάρχει υποννοούμενο ότι οι καθηγητές παίρνουν κάποιο είδος ''μίζας''? Αν υποννοείς κάτι τέτοιο, να σε πληροφορήσω πως δεν ισχύει σε καμία περίπτωση.Αυτό ισχύει για τα Αγγλικά, για έναν φορέα εκτός του Cambridge ή του Michigan, που δεν θέλω να αναφέρω, και που ο καθηγητής κερδίζει 10 ευρώ για κάθε εγγραφή μαθητή του σε αυτό.Δεν το κρίνω όμως ούτε αυτό αρνητικά, καθώς αποτελεί μέσο διαφήμισης του νέου φορέα, που κατά τ' άλλα είναι μια χαρά οι εξετάσεις που διοργανώνει.:) Όσον αφορά τις διαφορές του Κπγ απ' τα αντίστοιχα πτυχία του ifa είναι αρκετές.Τo ακουστικό μέρος για παράδειγμα, του ΚπγB2 είναι πολύ πιο εύκολο απ' το ακουστικό του Delf, αλλά αυτό είναι μία απ' τις αλλαγές που από τις επόμενες εξετάσεις θα κάνει το ifa.Τα Delf-Dalf διαθέτουν επιτροπή που επιτειρεί και διαμορφώνει τις βαθμολογίες ώστε να μην αδικούνται οι μαθητές.Για να εξηγηθώ:στο Κπγ μπορείς να μείνεις αν γράψεις 59, δηλαδή για μία μόνο μονάδα κάτω απ' τη βάση.Αυτό συμβαίνει γιατί η βαθμολογία προκύπτει από 2 καθηγητές, χωρίς να γνωρίζουν ο ένας τι έχει βάλει ο άλλος και έπειτα βγαίνει απλά ένας μέσος όρος.Με την επιτροπή του ifa, κανένας υποψήφιος δε μένει για μία μονάδα.Σε άλλο thread γίνεται λόγος για το αν, και πού αναγνωρίζεται.Σου απαντάω εκεί.(Sorbonne B2.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
ναι αλλα το μερος της προφορικης εκφρασης και της γραπτης κατανοησης ειναι ομολογουμενως πιο δυσκολα στο κπγ...τεσπα αν θες να αναζητησεις πραγματικα ποιο ειναι πιο δυσκολο αναζητησε τα ποσοστα επιτυχιας του ενος και του αλλου...:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Δεν το συνιστούν γιατί οι καθηγητές του κπγ δεν είναι habilitated εξεταστές. Βασικά δεν ξέρουν τι τους γίνεται - ενώ του Γαλλικού Ιντσιτούτου έχουν όλοι πιστοποιητικό εξεταστή. ΄
Όλοι ξέρουν ότι το κπγ δεν έχει καμία αναγνώριση έξω από το δημόσιο. Στον ιδιωτικό τομέα τα κρατικά πτυχία δεν έχουν κανένα αντίκρυσμα.

:no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
εγω παντως δεν αμφισβητω κανεναν τελοιοφοιτο γαλλικης φιλολογιας ελληνικου πανεπιστημιου μιας και ολοι οι εξεταστες του κπγ ειναι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
ήταν ένα 5% από αυτούς αρχικά αλλά δεν είχαν καθόλου εξεταστική πείρα. Και οι καθηγητές πανεπιστημίου πόΟΟΟΟσοι είναι όλοι κι όλοι; αναρωτήσου λίγο. άσε που δεν μπορούν να έχουν πείρα από τέτοια επίπεδα. από τους φοιτητές στο α1;

φυσικα αν σκεφτεις ποσα χρηματα στελνουν στο ενα πτυχιο και ποσα στο αλλο θα καταλαβεις το λογο για τον οποιο πολλοι καθηγητες δεν το συνιστουν....
οι καθηγητές δεν παίρνουν χρήματα από τα DELF. Οι γονείς πληρώνουν. Αν εννοείς ότι οι τους καθηγητές τους συμφέρει με την έννοια ότι κάνουν κανα ίδιαίτερο παραπάνω ίσως να μην έχεις άδικο. Αλλά εξαρτάται και από το μαθητή ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
εμενα η καθηγητρια μου μου ειπε πως για β2 κπγ θελει 4 χρονια εν για β2 delf,5 χρονια...δεν ειναι κανενα ιδιαιτερο παραπανω...ειναι μια χρονια...και αν σκεφτει κανεις οτι κανουμε και αγγλικα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
εγώ προτιμώ το DELF γιατί αναγνωρίζεται από παντού και δεν τίθεται αμφισβήτηση από κανένα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top