Ανταγωνισμός εντός τάξης

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Είχα γράψει κι εγώ μια απάντηση που διαγράφηκε.

Εγώ νομίζω ότι ο ανταγωνισμός είναι πάντα καλός, αρκεί να σκοπεύεις στο να γίνεσαι ο ίδιος καλύτερος κι όχι στο να κάνεις τον άλλο χειρότερο. Ανταγωνιστικός μπορεί να είσαι και μέσα σε μια ομάδα, κανείς δεν είπε ότι στην ομάδα είναι όλα ΣΥΝαγωνιστικα.

Τώρα σε πολλούς τομείς ίσως όντως να χρειάζονται οι πολλές απόψεις αλλά αυτό και πάλι δεν αναιρεί τη χρησιμότητα του ανταγωνισμού.
Πάντως το "Όταν θες να γίνει κάτι σωστά, καν το μόνος σου", δεν είναι και τυχαίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Είχα γράψει κι εγώ μια απάντηση που διαγράφηκε.

Εγώ νομίζω ότι ο ανταγωνισμός είναι πάντα καλός, αρκεί να σκοπεύεις στο να γίνεσαι ο ίδιος καλύτερος κι όχι στο να κάνεις τον άλλο χειρότερο. Ανταγωνιστικός μπορεί να είσαι και μέσα σε μια ομάδα, κανείς δεν είπε ότι στην ομάδα είναι όλα ΣΥΝαγωνιστικα.

Τώρα σε πολλούς τομείς ίσως όντως να χρειάζονται οι πολλές απόψεις αλλά αυτό και πάλι δεν αναιρεί τη χρησιμότητα του ανταγωνισμού.
Πάντως το "Όταν θες να γίνει κάτι σωστά, καν το μόνος σου", δεν είναι και τυχαίο.

Χεχε βεβαια το τελευταιο δεν ισχυει παντοτε ετσι :)
Πχ εστω οτι θελω να κανω μια ανακαλυψη.Εγω εχω μονο γνωσεις χημειας αλλα για να καταφερω να βρω το επιθυμητο αποτελεσμα, χρειαζομαι γνωσεις φυσικης βιολογιας κλπ.Εαν κατσω να το κανω μονος μου πιθανων να μου παρει παρα πολυς καιρος και ισως να μην τα καταφερω.Αν ομως δεν ειμαι ξεροκεφαλος και ΣΥΝεργαστω με τους υπολοιπους που εχουν τις απαιτουμενες γνωσεις το πιθανοτερο ειναι να τα καταφερω πιο γρηγορα και πιο σωστα...
Με λιγα λογια εκει που θελω να καταληξω και με τα 2 μηνυματα ειναι οτι πρεπει να μαθουμε να συνεργαζομαστε,το οποιο προυοποθετει την υπαρξη συναγωνισμου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Χεχε βεβαια το τελευταιο δεν ισχυει παντοτε ετσι :)
Πχ εστω οτι θελω να κανω μια ανακαλυψη.Εγω εχω μονο γνωσεις χημειας αλλα για να καταφερω να βρω το επιθυμητο αποτελεσμα, χρειαζομαι γνωσεις φυσικης βιολογιας κλπ.Εαν κατσω να το κανω μονος μου πιθανων να μου παρει παρα πολυς καιρος και ισως να μην τα καταφερω.Αν ομως δεν ειμαι ξεροκεφαλος και ΣΥΝεργαστω με τους υπολοιπους που εχουν τις απαιτουμενες γνωσεις το πιθανοτερο ειναι να τα καταφερω πιο γρηγορα και πιο σωστα...
Με λιγα λογια εκει που θελω να καταληξω και με τα 2 μηνυματα ειναι οτι πρεπει να μαθουμε να συνεργαζομαστε,το οποιο προυοποθετει την υπαρξη συναγωνισμου

Στο ίδιο σχόλιο που διαγράφηκε, έγραψα ότι είναι πολύ λεπτά τα όρια μεταξύ συναγωνισμού και ανταγωνισμού και εγώ πιστεύω ότι συχνά ο ένας εμπεριέχει τον άλλο.
Και ο Αριστοτέλης έτσι λέει στα (σιχαμενα) Πολιτικά του, κάτι σε φάση "η ισχύς εν τη ενώσει", και προφανώς σε τέτοιες περιπτώσεις είναι και θεμιτή και απαιτούμενη η συνεργασία, αλλά ακόμα κι η συνεργασία θεωρώ ότι εμπεριέχει ανταγωνισμό και/ή συναγωνισμό.
Σε κάθε περίπτωση πάντως, δεν είναι αντίθετες οι απόψεις μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ο ανταγωνισμός είναι πάντα καλός, απλά κάποιοι δεν ξέρουν να χάνουν.

Εξήγησέ μου πώς κάποιος που κοιτά πώς να θάψει το διπλανό του για να αναδειχθεί ο ίδιος είναι κάτι καλό.

Ο ανταγωνισμός είναι καλός με την προϋπόθεση πως εστιάζει όωπς είπε και η Στεφανία στο να γίνεις ο ίδιος καλύτερος απ' ό,τι ήσουν ΕΣΥ κι όχι ο διπλανός σου, και μόνο σε πειρβάλλοντα όπου το εμείς δεν υπερέχει του εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εξήγησέ μου πώς κάποιος που κοιτά πώς να θάψει το διπλανό του για να αναδειχθεί ο ίδιος είναι κάτι καλό.

This is how life works :/:

Edit: Φυσικά ο σκοπός είναι να γίνεις εσύ καλύτερος του άλλου με θεμιτά μέσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Όχι. Ο σκοπός είναι να γίνεις εσύ καλύτερος του εαυτού σου κι όχι να κοιτάς τι κάνει ο άλλος. Γιατί σε άλλη περίπτωση είναι θέμα χρόνου να αρχίσεις να αναλώνεσαι σε μισαλλόδοξες λογικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Όχι. Ο σκοπός είναι να γίνεις εσύ καλύτερος του εαυτού σου κι όχι να κοιτάς τι κάνει ο άλλος. Γιατί σε άλλη περίπτωση είναι θέμα χρόνου να αρχίσεις να αναλώνεσαι σε μισαλλόδοξες λογικές.

Πως θα γίνεις καλύτερος του εαυτού σου χωρίς κίνητρο; Το κίνητρο είναι να ξεπεράσεις τους άλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Όχι. Ο σκοπός είναι να γίνεις εσύ καλύτερος του εαυτού σου κι όχι να κοιτάς τι κάνει ο άλλος. Γιατί σε άλλη περίπτωση είναι θέμα χρόνου να αρχίσεις να αναλώνεσαι σε μισαλλόδοξες λογικές.
Επίσης το ίδιο το "καλύτερος" σημαίνει ότι θα πρέπει να υπάρχει ένα μέτρο σύγκρισης, η παρουσία δηλαδή των άλλων είναι πραγματικά απαραίτητη. Δεν είναι επαρκές μέτρο σύγκρισης ο εαυτός μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Ο ανταγωνισμός δεν εμπεριέχει πάντα την προσπάθεια υπονόμευσης του άλλου. Ανταγωνισμός είναι να προσπαθείς να γίνεις καλύτερος του άλλου χωρίς αυτό να συνεπάγεται άμεσα ότι χρησιμοποιείς αθέμιτα μέσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Επίσης το ίδιο το "καλύτερος" σημαίνει ότι θα πρέπει να υπάρχει ένα μέτρο σύγκρισης, η παρουσία δηλαδή των άλλων είναι πραγματικά απαραίτητη. Δεν είναι επαρκές μέτρο σύγκρισης ο εαυτός μας.

Νομίζω πως ο Βασίλης μπερδεύει αυτό που λέμε. Πχ ένα απλό παράδειγμα στο σχολείο. Λέει ο καθηγητής ότι η καλύτερη εργασία θα πάρει κάποιο μπόνους. Προφανώς και θα υπάρξει ανταγωνισμός μεταξύ των παιδιών για το ποιος θα πάρει το bonus. Μέσα από αυτόν τον ανταγωνισμό όλοι θα γίνουν καλύτεροι ωστόσο ένας είναι αυτός που θα κερδίσει το φυσικό βραβείο. Πνευματικά είναι όλοι νικητές. Εμείς λοιπόν λέμε να προσπαθήσει να γίνει ο καθένας καλύτερος και να παρουσιάσει μια καλύτερη εργασία, όχι να βρει την εργασία του άλλου και να την σκίσει για να τον ξεπεράσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Το κίνητρο είναι η προσωπική εξέλιξη. Αυτά για όποιον δεν αρέσει να είναι στάσιμος στη ζωή του. Όπως και η εξέλιξη των γύρων σου πολλές φορές μπορεί να λειτουργήσει ως ένα καλό καμπανάκι για σένα να κάνεις το ίδιο αλλά ως προς την προσέγγιση όχι στο ποιο είναι το αποτέλεσμα.

Για αυτό και για μένα το προτιμότερο είναι πάντα κάποιος να εππιδιώκει ένα περιβάλλον όπου όλοι να θέλουν να γίνουν καλύτεροι ώστε να συμπαρασέρνουν και τον ίδιο, ανεξάρτητα της εκάστοτε σύγκρισης. Αυτό έχει καλύτερο αντίκτυπο και συλλογικά και ατομικά για οτν καθένα.

Νομίζω πως ο Βασίλης μπερδεύει αυτό που λέμε. Πχ ένα απλό παράδειγμα στο σχολείο. Λέει ο καθηγητής ότι η καλύτερη εργασία θα πάρει κάποιο μπόνους. Προφανώς και θα υπάρξει ανταγωνισμός μεταξύ των παιδιών για το ποιος θα πάρει το bonus. Μέσα από αυτόν τον ανταγωνισμό όλοι θα γίνουν καλύτεροι ωστόσο ένας είναι αυτός που θα κερδίσει το φυσικό βραβείο. Πνευματικά είναι όλοι νικητές. Εμείς λοιπόν λέμε να προσπαθήσει να γίνει ο καθένας καλύτερος και να παρουσιάσει μια καλύτερη εργασία, όχι να βρει την εργασία του άλλου και να την σκίσει για να τον ξεπεράσει.

εντάξει εδώ εμλέκονται εξωτερικοί παράγοντες. Κυρίως είχα στο νου μου περιβάλλοντα όπου δεν υπάρχει κάποιος να επικαλεστεί κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Για αυτό και για μένα το προτιμότερο είναι πάντα κάποιος να εππιδιώκει ένα περιβάλλον όπου όλοι να θέλουν να γίνουν καλύτεροι ώστε να συμπαρασέρνουν και τον ίδιο, ανεξάρτητα της εκάστοτε σύγκρισης. Αυτό έχει καλύτερο αντίκτυπο και συλλογικά και ατομικά για οτν καθένα.

Δύο πράγματα.
Πρώτον, αυτό ακριβώς το περιβάλλον που περιγράφεις δε διαφέρει από αυτό που λέμε. Μάλλον απλά δε θες να το βαφτίσεις "ανταγωνιστικό" επειδή έχει αρνητική χροιά η λέξη, με τη διαφορά ότι απορρίπτεις τη σύγκριση με τους άλλους, κάτι που το θεωρώ προσωπικά άστοχο, εξηγώ τώρα γιατί.

Δεύτερον, σου ξαναλέω αυτό που είπα πριν. Η λέξη "καλύτερος" βρίσκεται σε βαθμό ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΌ. Σε κάθε τέτοιο περιβάλλον, προσπαθείς να γίνεις καλύτερος από τον εαυτό σου, αλλά αυτό το ελέγχεις και με τη σύγκριση με τους άλλους. Άλλο παράδειγμα. Εγώ αγοράζω μια κιθάρα. Δεν έχω ιδέα από μουσική κι απλά ξεκινάω να τη γρατζουναω. Σταδιακά και με την εξάσκηση μαθαίνω να τη γρατζουναω καλύτερα σε σχέση με το πώς τη γρατζουνουσα πριν. Άρα, είμαι καλύτερη από τον εαυτό μου πριν λίγο καιρό; Ναι. Είμαι όμως καλύτερη από αυτούς που ξέρουν να παίζουν κιθάρα και παράγουν μουσική; Όχι. Αν υπήρχε όμως ο ανταγωνισμός και το μέτρο σύγκρισης των άλλων, ΤΌΤΕ θα γινόμουν πραγματικά καλύτερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δύο πράγματα.
Πρώτον, αυτό ακριβώς το περιβάλλον που περιγράφεις δε διαφέρει από αυτό που λέμε. Μάλλον απλά δε θες να το βαφτίσεις "ανταγωνιστικό" επειδή έχει αρνητική χροιά η λέξη, με τη διαφορά ότι απορρίπτεις τη σύγκριση με τους άλλους, κάτι που το θεωρώ προσωπικά άστοχο, εξηγώ τώρα γιατί.

Δεύτερον, σου ξαναλέω αυτό που είπα πριν. Η λέξη "καλύτερος" βρίσκεται σε βαθμό ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΌ. Σε κάθε τέτοιο περιβάλλον, προσπαθείς να γίνεις καλύτερος από τον εαυτό σου, αλλά αυτό το ελέγχεις και με τη σύγκριση με τους άλλους. Άλλο παράδειγμα. Εγώ αγοράζω μια κιθάρα. Δεν έχω ιδέα από μουσική κι απλά ξεκινάω να τη γρατζουναω. Σταδιακά και με την εξάσκηση μαθαίνω να τη γρατζουναω καλύτερα σε σχέση με το πώς τη γρατζουνουσα πριν. Άρα, είμαι καλύτερη από τον εαυτό μου πριν λίγο καιρό; Ναι. Είμαι όμως καλύτερη από αυτούς που ξέρουν να παίζουν κιθάρα και παράγουν μουσική; Όχι. Αν υπήρχε όμως ο ανταγωνισμός και το μέτρο σύγκρισης των άλλων, ΤΌΤΕ θα γινόμουν πραγματικά καλύτερη.

Ο καθένας μπορεί να ορίζει τιε ένοιες όπως θέλει. Αν για κάποιον έχει νόημα να προσπαθήσεις μόνο και μόνο για να γίνεις καλύτερος από κάποιον άλλο και πιστεύει πως αυτό έχει καλό αποτέλεσμα ας το κάνει. Εγώ από την εμπειρία μου κατάλαβα πως κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Αρα ή γρήγορα συνειδητοποιούμε πως δεν είμαστε όλοι ίδιοι, πολλές φορές υπάρχουν παράγοντες που εμείς αγνοούμε ή δε μας απασχολούν. πως άλλοι άνθρωποι έχουν διαφορετικές αντιλήψεις και διαφορετικούς σκοπούς από εμάς εκεί σταματά να έχει και το όποιο πρακτικό νόημα η άμεση σύγκριση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εξήγησέ μου πώς κάποιος που κοιτά πώς να θάψει το διπλανό του για να αναδειχθεί ο ίδιος είναι κάτι καλό.

Δεν έχεις καταλάβει το νόημα του ανταγωνισμού. Όταν τα παιδιά μαζεύονται για να παίξουν μπάλα έχει δημιουργηθεί αυτομάτως ένα σύστημα ανταγωνισμού καθώς υπάρχει ένα παιχνίδι με κανόνες και μια ιδανική κατάσταση η νίκη την οποία τα παιδιά προσπαθούν να φτάσουν. Για να έχει νόημα η νίκη πρέπει φυσικά να υπάρχει και η ήττα.

Η νίκη είναι απλά το καρώτο. Το πραγματικό νόημα δεν είναι να κερδίσεις στην μπάλα ή να γράψεις 20. Το πραγματικό νόημα είναι να το κάνεις σύμφωνα με τους κανόνες και έντιμα διότι μόνο έτσι καλλιεργείς τις ικανότητες και την πειθαρχία που χρειάζεται πράγματα τα οποία θα σου φανούν 1000 φορές χρησιμότερα αργότερα στην ζωή σου. Το καρώτο όμως είναι αναγκαίο καθώς το παιδί δεν μπορεί να καταλάβει την διαδικασία. Δεν μπορείς να πεις να στο παιδί προπονήσου κάθε μέρα γιατί έτσι στα 70 σου θα έχεις σώμα 50άρη. Μπορείς όμως να του πεις προπονήσου σκληρά για να είσαι ο καλύτερος στο γήπεδο. Και μέσω αυτού του καρότου αναπτύσσει την αθλητικότητα που θα του δώσει υγεία στα 70.

Ευγενής άμιλλα. Αυτό λέγαν πάντα οι αρχαία. Στόχος σου είναι να γίνεις ο καλύτερος αλλά πάντα έντιμα αλλιώς η νίκη είναι ψεύτικη και δεν έχει αξία. Το να συγκρίνεσαι μόνο με τον εαυτού είναι κι αυτό καλό. Το να συγκρίνεσαι όμως με τους άλλους αφενός σου δίνει μια αίσθηση για το που βρίσκεσαι ρεαλιστικά και αφετέρου εκμεταλλεύεται το εγώ σου και το χρησιμοποιεί σαν κίνητρο για σε κάνει καλύτερο.

Επίσης το να είσαι ανταγωνιστικός σου μαθαίνει το πιο σημαντικό μάθημα από όλα. Το μάθημα της ήττας. Η ίδια η ζωή είναι ανταγωνιστική και πολλές φορές θα χάσεις. Θα σου πάρει άλλος τη δουλειά, θα σε απορρίψει μια γκόμενα κτλ. Όποιος δεν έμαθε από μικρός να χάνει έχει τεράστιο πρόβλημα αργότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Νομίζω χρησιμοποιείτε λανθασμένα τις λέξεις. Ο ανταγωνισμός έχει αρνητική έννοια.

https://ngradio.gr/keimena/γλωσσικά-τινα-ρα-η-σημασία-των-λέξεω/

Ο ανταγωνισμός, όπως δηλώνει και η λέξη, είναι ο αγώνας εναντίον κάποιου με σκοπό την επικράτηση ή την επίτευξη ενός σκοπού. Όταν ανταγωνίζεσαι κάποιον έχεις σκοπό να τον νικήσεις, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει άμεσα ότι δεν χρησιμοποιείς θεμιτά μέσα. Εκτός κι αν η ήττα του ενός θεωρείται αρνητικό... Σε όποιο λεξικό κοίταξα δεν διευκρίνιζε ότι εξ ορισμού η λέξη προϋποθέτει σύγκρουση ή υπονόμευση.
https://el.m.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82(μόνο η πρώτη πρόταση αρκεί)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν έχεις καταλάβει το νόημα του ανταγωνισμού. Όταν τα παιδιά μαζεύονται για να παίξουν μπάλα έχει δημιουργηθεί αυτομάτως ένα σύστημα ανταγωνισμού καθώς υπάρχει ένα παιχνίδι με κανόνες και μια ιδανική κατάσταση η νίκη την οποία τα παιδιά προσπαθούν να φτάσουν. Για να έχει νόημα η νίκη πρέπει φυσικά να υπάρχει και η ήττα.

Η νίκη είναι απλά το καρώτο. Το πραγματικό νόημα δεν είναι να κερδίσεις στην μπάλα ή να γράψεις 20. Το πραγματικό νόημα είναι να το κάνεις σύμφωνα με τους κανόνες και έντιμα διότι μόνο έτσι καλλιεργείς τις ικανότητες και την πειθαρχία που χρειάζεται πράγματα τα οποία θα σου φανούν 1000 φορές χρησιμότερα αργότερα στην ζωή σου. Το καρώτο όμως είναι αναγκαίο καθώς το παιδί δεν μπορεί να καταλάβει την διαδικασία. Δεν μπορείς να πεις να στο παιδί προπονήσου κάθε μέρα γιατί έτσι στα 70 σου θα έχεις σώμα 50άρη. Μπορείς όμως να του πεις προπονήσου σκληρά για να είσαι ο καλύτερος στο γήπεδο. Και μέσω αυτού του καρότου αναπτύσσει την αθλητικότητα που θα του δώσει υγεία στα 70.

Ευγενής άμιλλα. Αυτό λέγαν πάντα οι αρχαία. Στόχος σου είναι να γίνεις ο καλύτερος αλλά πάντα έντιμα αλλιώς η νίκη είναι ψεύτικη και δεν έχει αξία. Το να συγκρίνεσαι μόνο με τον εαυτού είναι κι αυτό καλό. Το να συγκρίνεσαι όμως με τους άλλους αφενός σου δίνει μια αίσθηση για το που βρίσκεσαι ρεαλιστικά και αφετέρου εκμεταλλεύεται το εγώ σου και το χρησιμοποιεί σαν κίνητρο για σε κάνει καλύτερο.

Επίσης το να είσαι ανταγωνιστικός σου μαθαίνει το πιο σημαντικό μάθημα από όλα. Το μάθημα της ήττας. Η ίδια η ζωή είναι ανταγωνιστική και πολλές φορές θα χάσεις. Θα σου πάρει άλλος τη δουλειά, θα σε απορρίψει μια γκόμενα κτλ. Όποιος δεν έμαθε από μικρός να χάνει έχει τεράστιο πρόβλημα αργότερα.

Επίσης μαθαίνεις και να:
α) ορίζεις την αντίληψή σου επί της επιτυχίας σύμφωνα με εκείνες των άλλων
β) βασίζεσαι στην αποτυχία των άλλων για να επιτύχεις το στόχο σου.
γ) επικεντρώνεσαι στην ατομική επίδοση έναντι της συλλογικής.

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να κάνεις ένα παιδί να κουνήσει τα πόδια του, αν αυτός είναι ο σκοπός. Το να χρησιμοποιήσεις ως μπροστάρη το διπλανό του για αυτό το σκοπό για τους παραπάνω λόγους προσωπικά το θεωρώ ατυχές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
εγω θεωρω πως ο ανταγωνισμος εντος ταξης ειναι πολυ ασχημος
το σχολειο πρεπει να ειναι χωρος παιδειας και συμφωνω απολυτα με τον βασιλη..απο την εμπειρια μου ως τωρα στο σχολειο και οσα εχω δει αυτα που λεει αντιστοιχουν απολυτα στο σχολειο σημερα και ειναι θλιβερο

εγω θεωρω πως ο ανταγωνισμος εντος ταξης ειναι πολυ ασχημος
το σχολειο πρεπει να ειναι χωρος παιδειας και συμφωνω απολυτα με τον βασιλη..απο την εμπειρια μου ως τωρα στο σχολειο και οσα εχω δει αυτα που λεει αντιστοιχουν απολυτα στο σχολειο σημερα και ειναι θλιβερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επίσης μαθαίνεις και να:
α) ορίζεις την αντίληψή σου επί της επιτυχίας σύμφωνα με εκείνες των άλλων
β) βασίζεσαι στην αποτυχία των άλλων για να επιτύχεις το στόχο σου.
γ) επικεντρώνεσαι στην ατομική επίδοση έναντι της συλλογικής.

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να κάνεις ένα παιδί να κουνήσει τα πόδια του, αν αυτός είναι ο σκοπός. Το να χρησιμοποιήσεις ως μπροστάρη το διπλανό του για αυτό το σκοπό για τους παραπάνω λόγους προσωπικά το θεωρώ ατυχές.

α) Αν θες να είσαι μέλος μιας κοινωνίας θέλοντας και μη κάποιες αντιλήψεις σου θα επηρεάζονται και θα διαμορφώνεται από αυτήν. Κάθε άνθρωπος ασχέτως του τι λέει, θέλει να θεωρείται επιτυχημένος από το ευρύτερο κοινωνικό του σύνολο. Το τι είναι προσωπική επιτυχία το κρίνει ο καθένας, αλλά όλοι ξέρουμε πάνω κάτω τι εστί επιτυχία με βάση τα κοινωνικά στάνταρ και πολλές φορές προσωπικοί στόχοι μπορεί να έχουν ως προϋπόθεση την επιτυχία σύμφωνα με το κοινωνικό σύνολο. Anyway το σχολείο διαμορφώνει πολύ χειρότερες αντιλήψεις από τον ανταγωνισμό.

β) Όχι βασίζεσαι στις δικές σου προσπάθειες. Δεν σαμποτάρεις τον άλλο, κάνεις τον εαυτό σου καλύτερο.

γ) Please, για ποιο λόγο ακριβώς με ενδιαφέρει η συλλογική επίδοση? Ο καθένας κοιτά να κάνει το καλύτερο για τον εαυτό του και να γίνει αυτός ο καλύτερος. Τα παιδιά απ' το σχολείο όπως και τους περισσότερους ανθρώπους δεν θα τους ξαναδείς ποτέ στην ζωή σου, για ποιο λόγο σε νοιάζει η επίδοσή τους? Επίσης μέσω του ατομικού ανταγωνισμού αυξάνεται και η συλλογική επίδοση καθώς τα άτομα γίνονται καλύτερα σαν μονάδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
"Δεν σαμποτάρεις τον άλλο, κάνεις τον εαυτό σου καλύτερο."

Πού είναι γραμμένο αυτό; Γιατί εμένα άλλες είναι οι εμπειρίες μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top