Ανταγωνισμός εντός τάξης

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Ώχ..Να σου πω την αλήθεια και εμείς 4 παιδιά είμαστε στη θετική αλλά δε ''σφαζόμαστε'' έτσι..Είμαστε και οι 4 μαθητές του 19-20 αλλά παρολαυτά πέρα απο κάποια αθώα και καλοπροαίρετα πειράγματα του τύπου ''Χα!Άρπα την βλήμα του πυροβολικού ,έκανες λάθος τις απλοποιήσεις:P''δε προσπαθεί ο ένας να υποβιβάσει τον άλλο.Αντίθετα συνεργαζόμαστε ανταλλάσουμε σημειώσεις κτλ.Χωρίς να θέλω να το παίξω υπεράνω προσωπικά ό,τι σημειώσεις μου δίνει η κυρία της Χημείας στο ιδιαίτερο που πάω τις δίνω στη συμμαθήτρια μου που είμαστε μαζί στην κατ. η οποία δε πάει φροντιστήριο.Πολλές φορές έρχεται και στο σπίτι μου και διαβάζουμε μαζί και τη βοηθάω και με βοηθάει.Παρολαυτά για να αναπτυχθεί μια τέτοια σχέση ανάμεσα στους συμμαθητές πρέπει κάποιος να κάνει το πρώτο βήμα.Κάποιος να αφήσει τον εγωϊσμό του στην άκρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μέχρι τώρα στα σχολικά μου χρόνια έχω διαπιστώσει ότι οι άνθρωποι που θα χαρούν με τις επιτυχίες σου και όχι με τις αποτυχίες σου μετριούνται στα δάχτυλα τους ενός χεριού και επίσης καθημερινά επιβεβαιώνεται η παροιμία ''το ψηλό το δέντρο κοιτάνε να χτυπήσουν γιατί το χαμηλό το φτάνουν''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
λοιπον για να φτασω στην κατασταση που περιγραφει η κυριακη θα πρεπει να παω στο δαλαι λαμα να ηρεμησω εμας μολις σηκωνομαι ειτε εγω ειτε οι φιλοι οι αλοοι ετοιμαζουν απο κατω να ριξουν χειροβομβιδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Ι see dead people:!:

Παιδια εχουμε βγει πιο off κι απο off.Αναφορικα με το προβλημα,σε συμβουλευω να δειξεις αδιαφορια.Νομιζω οτι ειναι ενα δυνατο οπλο,γιατι να ξερεις πως οσοι σε φθονουν ανταποκριση ζητανε.Διαφορετικα νιωθουν πως δεν πετυχε η ζηλια αυτη απεναντι σας και δεν καταφεραν να σας μειωσει,αν οχι να σας λυγισει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τhat's it...Αδιαφορία...στην αρχή μπορεί να το παίξεις αδιάφορος στη συνέχεια θα γίνεις κιόλας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Δεν ξερω τι συμβαινει στα υπολοιπα σχολεια αλλα ελπιζω να μην επικρατουν οι συνθηκες που επικρατουν στο δικο μου...παω θετ.κατευθυνση και το σχολειο μου ειναι σχετικα μικρο εχει 230 παιδια μονο οποτε σε ολη την κατευθυνση ειμαστε μονο 9 ατομα συχνα ομως το μαθημα υποδαυλιζεται απο συμπεριφορες αδικαιολογητες απεναντι σε ορισμενα παιδια...θεωρω οτι το να προσπαθουμε να συναγωνιστουμε ειναι καλο μεχρι ενος οριου οχι και ομως να προσπαθουμε να τελειωσουμε την ασκηση οσο πιο γρηογορα ειναι για να δειξουμε απλα οτι το κατεχουμε...δυστυχως εχω μπει και εγω σε αυτο το τριπακι και δεν μπορω να ξεφυγω επειδη θεωρουμαι ενας απο τους (δν ειμαι ψωνιο)καλυτερους μαθητες του σχολειου συχνα τυγχανω τετοιας συμεπριφορας και συνηθως απο τους χειροτερους μαθητες της κατ. για αυτο θα ηθελα με συμβλουλευσετε πως πρεπει να πραξω(αν εχετε εμπειριες αναλογες η και οχι) η τουλαχιστον να με καθησυχασετε λεγοντας πως το φαινομενο εμφανιζεται και σε αλλα σχολεια με ιδια ενταση...
καλα κανις μπας και καταλαβουνε οι αλλοι πως κατι κανουνε λαθος, τον τροπο πολυ θα τον θεωρισουνε λαθος, αλλα εγω δεν θα προσπαθισο να σε κανο καλο η κακο, αυτη ειναι δικια σου δουλεια.
Προσοπικα εμενα, δεν με νοιζει αμα θα φανω ο "κυριος που τα ξερει ολα" γιατι πολυ απλα δεν με ενδιαφερη η γνωμη τους, τους θεωρω "πολυ κατοτερους", με τους καθηγιτες απο την αλλη πλευρα προσπαθω να παρω οσο ποιο πολυ γνωση γινετε, συνηθος μιλαω ποιο πολυ με τους καθηγιτες παρα με τους συμαθυτες. οκ ξεφιγα απο το θεμα (θα με συνιθησετε).

ΥΓ: δεν εχο διαβασει τις αλλες απαντισεις μπορει να υποθικαν τα ιδια πραγματα δυο φορες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
εμενα προσωπικα ο ανταγωνισμος μου εχει επιφερει θετικα αποτελεσματα.ειναι απαραιτητος ωστε να βελτιονομαστε συνεχως αρκει να μην ξεφευγει και φτασουμε σε ακραιες καταστασεις(εννοειται πως λιγο πολυ υφισταται σε καθε σχολικη κοινοτητα...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
εμενα προσωπικα ο ανταγωνισμος μου εχει επιφερει θετικα αποτελεσματα.ειναι απαραιτητος ωστε να βελτιονομαστε συνεχως αρκει να μην ξεφευγει και φτασουμε σε ακραιες καταστασεις(εννοειται πως λιγο πολυ υφισταται σε καθε σχολικη κοινοτητα...)

Στο δικό μου σχολείο δεν υπάρχει ανταγωνισμός.Μακάρι να υπήρχε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,248 μηνύματα.
Μόλις είδα το τοπικ αυτο μου ήρθε στο μυαλό μου το σχολείο μου όπου οι συνθήκες είναι χάλια , έχω βαρεθεί αυτο τον ανταγωνισμό που μόνο κακιά φέρνει και τίποτα άλλο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Μόλις είδα το τοπικ αυτο μου ήρθε στο μυαλό μου το σχολείο μου όπου οι συνθήκες είναι χάλια , έχω βαρεθεί αυτο τον ανταγωνισμό που μόνο κακιά φέρνει και τίποτα άλλο .

Είναι χάλια και έχεις βαρεθεί; δε θυμάμαι που και πότε αλλά σε καποιο ποστ σου έλεγες ότι είσαι "ο τρίτος καλύτερος στο σχολείο σου" και σε περνάνε για λίγο οι δυο πρώτοι. Εσύ δεν ανταγωνιζεσαι θες να μας πεις τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Είναι χάλια και έχεις βαρεθεί; δε θυμάμαι που και πότε αλλά σε καποιο ποστ σου έλεγες ότι είσαι "ο τρίτος καλύτερος στο σχολείο σου" και σε περνάνε για λίγο οι δυο πρώτοι. Εσύ δεν ανταγωνιζεσαι θες να μας πεις τώρα.

Οχι αποτελει εξαιρεση:whistle::whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ο ανταγωνισμός είναι κακός μόνο όταν μας ρίχνει κατάλαβες, όταν πατάμε τον άλλο κάτω είναι καλά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,248 μηνύματα.
Αν ξαναδεις το σχόλιο μου λέω δεν με νοιάζει .Επισης δεν λέω για τον απλό ανταγωνισμό .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Αν ξαναδεις το σχόλιο μου λέω δεν με νοιάζει .Επισης δεν λέω για τον απλό ανταγωνισμό .

Ναι, σε αυτό το σχόλιο υποστηρίζεις ότι τον έχεις βαρεθεί τον ανταγωνισμό, αλλά σε άλλο σχόλιο σου εξηγώ ότι κι εσύ ο ίδιος ανταγωνιζοσουν. Αν τον έχεις βαρεθεί τουλάχιστον μην τον επιδιώκεις, αφού λες πως "είναι χάλια".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ο ανταγωνισμός είναι κακός μόνο όταν μας ρίχνει κατάλαβες, όταν πατάμε τον άλλο κάτω είναι καλά

Ο ανταγωνισμός είναι πάντα καλός, απλά κάποιοι δεν ξέρουν να χάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,248 μηνύματα.
Συμφωνώ ο ανταγωνισμός είναι καλός όταν νικάς και όταν χάνεις .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Συμφωνώ ο ανταγωνισμός είναι καλός όταν νικάς και όταν χάνεις .

Και οταν μενεις στασιμος; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,248 μηνύματα.
Για αυτο δεν ξέρω .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Εγω πιστευω οτι σε καποιους τομεις ο ανταγωνισμος ειναι κακος και θα εξηγησω γιατι
Στις θετικες επιστημες κυριως συνηθιζεται οι εκπαιδευομενοι να "λειτουργουν" σε κλιμα ανταγωνισμου.Αυτο ναι μεν τους βοηθαει να γινουν καλυτεροι,ομως απο την αλλη χανουν το νοημα της ομαδικοτητας!! Ετσι πολλες φορες οταν πια τελειωσουν με τις σπουδες τους συνηθιζουν να δουλευουν "μονοι" τους(σαφως βεβαια αυτη δεν ειναι συμπεριφορα που χαρακτηριζει τους παντες ομως δεν παυει να υπαρχει εστω και σε ενα υψηλο ποσοστο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,248 μηνύματα.
Σε αυτο θα σου πω ότι έχεις πολύ δίκιο , ο ανταγωνισμός πρέπει να έχει και ένα μέτρο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top