Απουσίες Γ' Λυκείου

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Μπορείς να βάλεις τους γονείς σου να δηλώσουν για όσες μέρες επιτρέπεται, και μετά να πάρεις χαρτί από γιατρό ότι είσαι άρρωστη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,006 μηνύματα.
Παιδιά, μπορείτε να μου λύσετε μια απορία σχετικά με τις απουσίες. Σκέφτομαι να λείψω κάποιες μέρες για να διαβάσω για τις Πανελλήνιες, μιας και πλησιάζουν (όπως κάνουν πολλοί στη Γ' Λυκείου) και έχω μόνο 6 απουσίες (2 δικαιολογημένες, 4 αδικαιολόγητες). Πώς μπορώ να τις δικαιολογήσω; Να γράψω δτο δικαιολογητικό ότι ήμουν τάχα άρρωστη ή κάτι άλλο μούφα ή μπορώ να γράψω τον πραγματικό λόγο; Έχω μπερδευτεί, δεν ξέρω! Please, ας απαντήσει αν κάποιος ξέρει!Θα του είμαι ευγνώμων, γιατί έχω ένα άγχος με τις απουσίες! Τhanks!!!
Επίσημα δικαιολογούνται απουσίες μόνον λόγω ασθένειας. Άρα δεν μπορείς να γράψεις την αλήθεια. Πρέπει να πεις ότι εισαι άρρωστη και να φέρεις χαρτί από γιατρό. Δεν θα το πιστέψουν αλλά το ξέρουν και δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς και θα κάνουν την πάπια. Και εμείς και αυτοί θέατρο παίζουμε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
πηγε σημερα ο πατερας μου για να δικαιολογησει απουσιες και του ελεγαν κατι κουφα,πως δεν γινεται να δικαιολογησει συνεχομενη μια βδομαδα ,αλλα 2 μερες μονο και μετα να αφησει 2 μερες κενο και μετα παλι 2 μερες να δικαιολογησει :hmm::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Οντως, δεν γινεται... Μονο δυο συνεχομενες μερες μπορει να δικαιολογησει ο κηδεμονας, αλλιως μονο με χαρτι γιατρου. Και μαλιστα, συνολικα μπορουν να δικαιολογηθουν μονο 10 μερες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Οντως, δεν γινεται... Μονο δυο συνεχομενες μερες μπορει να δικαιολογησει ο κηδεμονας, αλλιως μονο με χαρτι γιατρου. Και μαλιστα, συνολικα μπορουν να δικαιολογηθουν μονο 10 μερες.
Δηλαδη οι ενδιαμεσες 2 μερες που δεν μπορουν να δικαιολογηθουν,περνουνται ως αδικαιολογητες;;;
Εστω και κανουν κανα αστειο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Βασικα, στο δικο μου σχολειο, μπορουν οι γονεις να δικαιολογησουν και 4 συνεχομενες μερες χωρις χαρτι απο γιατρο, δεν ειναι τοσο αυστηροι σ' αυτο θεμα.
Αλλα ο νομος λεει μονο δυο μερες δικαιολογημενες. Αναγκαστικα, ναι, θα μεινουν αδικαιολογητες, εκτος κι αν πας καποιο δικαιολογητικο, ή αν μιλησει ο κηδεμονας σου με τον Διευθυντή και συμφωνησουν ξερω γω. Τι στο καλο; Μια βδομαδα εμεινε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penspinner

Νεοφερμένος

Ο penspinner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Το κανονικό είναι να μπορούν οι γονείς να δικαιολογήσουν μέχρι δύο ημέρες, όπως μας έχει πει και σε εμάς ο υπεύθηνος τμήματος για τις απουσίες. Πάνω από όλα όμως παίζει ρόλο σε τι άνθρωπο θα πέσεις. Αν είναι ελαστικός (που και σε εμάς και στα περισσότερα σχολεία που ξέρω έτσι είναι) μπορεί αν θέλει να σου δικαιολογήσει ότι θέλει. Παράδειγμα αποτελεί ένα παιδί στο σχολείο μου που πέρυσι άρχισε Νοέμβρη (δηλαδή, είχε πάνω από 164 απουσίες) και οι καθηγητές του εξαφάνισαν καμιά 40 απουσίες για να μπορεί να συνεχίσει το σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,006 μηνύματα.
Παράδειγμα αποτελεί ένα παιδί στο σχολείο μου που πέρυσι άρχισε Νοέμβρη (δηλαδή, είχε πάνω από 164 απουσίες) και οι καθηγητές του εξαφάνισαν καμιά 40 απουσίες για να μπορεί να συνεχίσει το σχολείο.
Αυτό που έκαναν οι καθηγητές είναι θετικό ή αρνητικό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Εμεις στελνουμε τους γονεις μας ανα 4 μερες να γραφουν σε ενα χαρτι "απων λογω ασθενειας". Δεν ζητουν χαρτι απο γιατρο ή τιποτα αλλο, δεν κοροιδευομαστε μεταξυ μας. :P

Και σε μας δυο παιδια εχουν κανει πανω απο 180 απουσιες ο καθενας, αλλα και οι 2 τις εχουν γραμμενες τις πανελλαδικες, οποτε οι καθηγητες και οι απουσιολογοι κρυβουν ο,τι μπορουν μπας και περασουν. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penspinner

Νεοφερμένος

Ο penspinner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Αυτό που έκαναν οι καθηγητές είναι θετικό ή αρνητικό?
Αρνητικότατο. Οι καθηγητές τηρούν τους κανόνες εκεί που δεν πρέπει (όπως για παράδειγμα στο σχολείο μου αρνήθηκαν να δώσουν τους βαθμούς του 4μηνου στα παιδιά που είχαν γίνει 18 χρονών) και δεν τους τηρούν εκεί που πρέπει (παράδειγμα το περιστατικό που ανέφερα).

Και ο λόγος είναι ότι αυτό το παιδί ήταν μόνο βάρος στο μάθημα (αφού δεν ήταν και από τα πιο ήσυχα παιδιά). Μάλιστα, στο τέλος της χρονιάς έμεινε στην ίδια τάξη και εν τέλη παράτησε το σχολείο οριστικά (το είχε ξαναπαρατήσει για να δουλέψει, είδε τα ζόρικα στην δουλειά και για αυτό ήρθε).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

watson

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο watson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 151 μηνύματα.
Α , σε αμας υπηρχαν υπογεγραμμενα χαρτια στο κεντρο υγειας.Πηγαινανε οι γονεις μας στο γραφειο πληροφοριων-"reception" του κεντρου υγειας και οι υπαλληλοι εβαζαν τις ημερομηνιες στα ηδη υπογεγραμμενα δικαιολογητικα... Ουτε οι μαθητες ασχολουνταν, ουτε οι γιατροι..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,006 μηνύματα.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Είμαι στη Γ΄ λυκείου. Το σκέφτηκα αρκετά, προβληματίστηκα και τελικά πήρα την απόφαση μου:
Δεν θα σταματήσω να πηγαίνω στο σχολείο τον τελευταίο καιρό.
Έχω κάνει ως τώρα μόνον 10 αδικαιολόγητες απουσίες και σκοπεύω να χρησιμοποιήσω σταδιακά μόνον τις 40 αδικαιολόγητες που μου μένουν (εκτός αν αρρωστήσω πραγματικά). Έχω τη δυνατότητα (λόγω οικογενειακού περιβάλλοντος) να βρω όσα δικαιολογητικά απουσιών θέλω (και από γονείς και από γιατρούς και από νοσοκομεία, ακόμα και για Η1Ν1). Όμως δεν θα το κάνω και θα πηγαίνω στο σχολείο μέχρι την τελευταία μέρα, ακόμα και στα μαθήματα γενικής παιδείας.
Ο λόγος: Δεν μπορώ να δεχθώ στη συνείδηση μου αυτό το θέατρο και την κοροϊδία με τη δικαιολόγηση απουσιών. Αισθάνομαι πάρα πολύ άσκημα να δώσω ένα ψεύτικο δικαιολογητικό σε έναν καθηγητή που το ξέρει ότι είναι ψεύτικο και να το δέχεται, ενώ κι εγώ ξέρω ότι το ξέρει και αυτός ξέρει ότι ξέρω ότι το ξέρει κλπ. Νομίζω ότι θα κατεβαίνω σε ένα βρώμικο σκοτεινό πηγάδι χωρίς πάτο, μαζί με το γιατρό που έγραψε το ψεύτικο χαρτί, τον καθηγητή που παίζει το ρόλο του και το παίρνει και όλη την υπόλοιπη κοινωνία που γνωρίζει το ψέμα και το επαινεί.
Ξέρω ότι οι περισσότεροι (μάλλον σχεδόν όλοι) διαφωνείτε μαζί μου, αλλά θέλησα να γράψω την άποψη μου. Εκτός από το ηθικό και συναισθηματικό μέρος που ανέφερα, έχω και επιχειρήματα, τα οποία θα παραθέσω αν το απαιτήσει η συζήτηση.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
καλησπερα φιλε Δια!Αυτη ειναι μια πρωτοποριακη αποψη για αυτο το θεμα καθως πολλοι κανουν χρηση των απουσιων για να διαβασουν!πολυ σωστα αυτα που λες,αλλα δεν θα ηθελες να κανεις χρηση του οριου απουσιων,εφοσον εχεις τη δυνατοτητα.δεν θα νιωσεις την αναγκη να διαβασεις πριν τις εξετασεις?δεν ειναι αυτο προτιμοτερο απο το να παρακολουθεις τα μαθηματα γενικης παιδειας,οπου υπαρχει η περιπτωση να εισαι ο μονος?τι λες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εμένα μου φαίνεται υπερβολική η άποψη του Δία,αλλά δεκτή!
Εγώ,προσωπικά θα εξαντλήσω και τις 114 απουσίες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
δεν θα νιωσεις την αναγκη να διαβασεις πριν τις εξετασεις?
Το θέμα δεν είναι μόνο αυτό.

Δηλαδή οk αν κάποιος περιμένει τον Μάρτιο για να διαβάσει.. σώθηκε.
Επαναλήψεις θα γίνονται από ένα σημείο και μετά συνέχεια.
Πρακτικά το μεγαλύτερο μέρος της ύλης έχει ήδη βγεί,οπότε κανείς δεν πρόκειται να σωθεί αν αρχίσει από τώρα το ουσιαστικό διάβασμα,ενώ δεν έχει κάνει τίποτα όλο το υπόλοιπο διάστημα.-

Εγώ θα μείνω σε άλλο πράγμα. Που θεωρώ ότι είναι πολύ βασικό.

Δεν θα έχεις την ανάγκη να ξεκουραστείς? Να μην σηκώνεσαι κάθε μέρα από τις 8 το πρωί και να κάθεσαι τόσες ώρες σε μαθήματα γενικής παιδείας,που από τον Απρίλη και μετά,δεν θα πατάει και κανείς,οπότε οι καθηγητές θα γυρίσουν και θα σου πούν "κάτσε και διάβασε κανένα από τα μαθήματα που δίνεις".

Δικαίωμα σου να κάνεις ότι θέλεις με τις απουσίες σου φυσικά.. Απλά αναρωτιέμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
εμάς μας είπε ο λυκειάρχης ότι ακόμη κι αν πάμε χαρτί για τις δικαιολογημένες υπάρχει περίπτωση να μην τις δεχτούν αν το θελήσουν. Ισχύει κάτι τέτοιο ή μπλοφάρει;
(αν ισχύει το δεύτερο και υπάρχει κάποιος που ξέρει κάποια σχετική εγκύκλιο θα εκτιμούσα αν έδινε κάποιο link )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ανάλογα την ελαστικότητα!Κατά 90% τα δέχονται :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Το θέμα δεν είναι μόνο αυτό.

Δηλαδή οk αν κάποιος περιμένει τον Μάρτιο για να διαβάσει.. σώθηκε.
Επαναλήψεις θα γίνονται από ένα σημείο και μετά συνέχεια.
Πρακτικά το μεγαλύτερο μέρος της ύλης έχει ήδη βγεί,οπότε κανείς δεν πρόκειται να σωθεί αν αρχίσει από τώρα το ουσιαστικό διάβασμα,ενώ δεν έχει κάνει τίποτα όλο το υπόλοιπο διάστημα.-

Εγώ θα μείνω σε άλλο πράγμα. Που θεωρώ ότι είναι πολύ βασικό.

Δεν θα έχεις την ανάγκη να ξεκουραστείς? Να μην σηκώνεσαι κάθε μέρα από τις 8 το πρωί και να κάθεσαι τόσες ώρες σε μαθήματα γενικής παιδείας,που από τον Απρίλη και μετά,δεν θα πατάει και κανείς,οπότε οι καθηγητές θα γυρίσουν και θα σου πούν "κάτσε και διάβασε κανένα από τα μαθήματα που δίνεις".

Δικαίωμα σου να κάνεις ότι θέλεις με τις απουσίες σου φυσικά.. Απλά αναρωτιέμαι.

και εγω επαναληψεις εννοω.κατα τα αλλα συμφωνω με αυτα που γραφεις!Καλα βρε Δια στα γενικης παιδειας τι θα κανεις?οι καθηγητες δεν θα σε αφηνουν να μπεις στην ταξη!θα σου πουν κατσε διαβασε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Σκέφτεσαι να κάνεις τις "bonus 50" ? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top