Απουσίες Γ' Λυκείου

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά, μια που βγήκε το πρόγραμμα των Πανελληνίων, υπάρχει κανένας που γνωρίζει πως μπορούμε να κάνουμε τις απουσίες; Είναι μέχρι 114; 164; Δεν έχω καμία και θέλω να υπολογίσω από πότε μπορώ να αρχίσω να λείπω...

Αν το σύνολο των απουσιών δεν υπερβαίνει τις 114 από τις οποίες οι πάνω από τις 50 είναι δικαιολογημένες, δεν έχεις πρόβλημα. Για περισσότερες από 114 δες παραπάνω την ανάρτηση 406.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Εμας νομιζω μας ειπαν οτι αν βγαζεις πανω 15 μεσο ορο παιρνεις 50 επιπλεον απουσιες ( δικαιολογημενες πρεπει να ειναι ομως),δηλαδη πανε στις 164!Αρα θα ειναι 50 αδικαιολογητες και 114 δικαιολογημενες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Επιτρέψτε μου να γίνω αιρετικός.
Θεωρώ ότι το θέμα των απουσιών της Γ λυκείου δεν είναι παρά μια συνήθεια, παράδοση, μόδα και ανταγωνισμός ποιος θα κάνει τις περισσότερες. Δεν πιστεύω ότι αυτός που δεν θα πηγαίνει στο σχολείο ωφελείται στο διάβασμά του για τις πανελλήνιες, απλά έχει την ευκαιρία να τεμπελιάζει λίγο παραπάνω.
Να οι απόψεις που είχα σαν μαθητής και έχουν καταγραφεί από την κάμερα της χρονομηχανής του ischool: https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=2586330&postcount=52 .
Έκανα στη Γ λυκείου συνολικά 50 διάσπαρτες μόνον αδικαιολόγητες απουσίες, παρά το ότι λόγω οικογενειακού περιβάλλοντος μπορούσα να κάνω όσες δικαιολογημένες ήθελα, φέρνοντας ψεύτικα χαρτιά από γιατρούς και νοσοκομεία, ακόμα και για την (τότε) Η1Ν1. Πήγα σχολείο μέχρι και την τελευταία μέρα. Πέρασα πολύ ωραία με τους εναπομείναντες φίλους μου. Οι καθηγητές μου έκαναν δωρεάν ιδιαίτερα μαθήματα σε οτιδήποτε τους ζητούσα, καθώς είχα σταματήσει τα δικά μου. Απόλαυσα τα τελευταία μπουγελώματα.
(Και τώρα μπορείτε να με κάψετε στην πυρά της ιεράς μαθητικής εξέτασης).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange23

Νεοφερμένος

Η orange23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Έχω 3 αδικαιολόγητες, πόσες μπορώ να κανω χωρίς να χρειαστώ χαρτί γιατρού?Οι γονείς μου χρειάζεται να ερχονται κάθε δύο μέρες και πόσες μπορούν να δικαιολογήσουν χωρίς χαρτί γιατρού ή νοσοκομείου..?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατέχων

Νεοφερμένος

Ο Γατέχων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Σπάρτη (Λακωνία). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Η μαλακία είναι ότι μερικές που πηγαίνουν φροντιστήριο σε καθηγήτριες του σχολείου θα καλυφθούν άνετα στο θέμα των απουσιών.Ελπίζω με τους βασιλικούς να ποτιστούμε και εμείς οι γλάστρες τουλάχιστον. :p

Γινεται καθηγητές ενός σχολείου να δουλεύουν στο φροντιστήριο ταυτόχρονα ?δεν είναι παράνομο αυτό ; Μήπως επιτρέπεται σε περίπτωση που είναι ωρομίσθιοι η αναπληρωτές ?εκπλήσσομαι πάντως ... καλή και άγια η ελαστικότητα στους σκληρά δοκιμαζόμενούς υποψηφίους των πανελλαδικών αλλά μέχρις να γίνει μια στραβή λόγω κάποιας παρατυπίας ,οταν θα πέσει σχετική καταγγελία, οπότε θα τρέχουν όλοι πανικόβλητοι. Κατά τα λοιπά καλή δύναμη και καλή επιτυχία σε όλους τους υποψήφιους της Γ τάξης .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Η παράδοση ιδιαίτερων μαθημάτων απο καθηγητές δημοσίου συνιστά ποινικό και πειθαρχικό αδίκημα με βάση τον νόμο 1566/85 άρθρο 13 και 14 ακόμα και αν ο καθηγητής είναι ωρομίσθιος ή αναπληρωτής.Το αδίκημα είναι αυτεπάγγελτα διωκόμενο και ακολουθείται η αυτόφωρη διαδικασία.Οσο για την δικαιολόγηση των απουσιών έχουν υπάρξει περιστατικό όπου διευθυντής δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης το 2007 σε σχολείο της Κρήτης έκανε καταγγελία για πλαστά δικαιολογητικά αιτιολόγησης απουσιών και παραπέμφθηκαν σε δίκη 42 τότε άτομα καθηγητές,γιατροί και γονείς μαθητών για παράβαση καθήκοντος και πλαστογραφία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω 3 αδικαιολόγητες, πόσες μπορώ να κανω χωρίς να χρειαστώ χαρτί γιατρού?Οι γονείς μου χρειάζεται να ερχονται κάθε δύο μέρες και πόσες μπορούν να δικαιολογήσουν χωρίς χαρτί γιατρού ή νοσοκομείου..?:P

https://www.et.gr/idocs-nph/search/p...ijLzyNMzJ79f5Mie7Pgo_z7FviUFjkWelC3fzA_5As3L2
Δες το άρθρο 35. Τα αναφέρει αναλυτικά.
Διάβασε και αυτήν την σελίδα από την αρχή. Τα έχουμε αναφέρει αυτά που ρωτάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έρι

Νεοφερμένος

Η Έρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
πώς τα πάτε με τις απουσίες εμένα μου φτάνουν για δυο μέρες τη βδομάδα περίπου , θα κρατήσετε και για μετά το Πάσχα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faihh

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Φαίη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
εγω εχω μονο 32 συνολικα :P Ουσιαστικα δηλαδη εχω το ελευθερο να μην πηγαινω πλεον σχολειο :clapup: Αλλα μετα το Πασχα δεν μενει και τιποτα 3 μερουλες μονο μπορει και λιγο παραπανω οποτε εαν εχετε περιθωρια εκμεταλλευτειτε τα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έρι

Νεοφερμένος

Η Έρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
μήπως είναι επίφοβο να φτάσει κανείς τις 114 ακριβώς ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
εγω εχω μονο 32 συνολικα :P Ουσιαστικα δηλαδη εχω το ελευθερο να μην πηγαινω πλεον σχολειο :clapup: Αλλα μετα το Πασχα δεν μενει και τιποτα 3 μερουλες μονο μπορει και λιγο παραπανω οποτε εαν εχετε περιθωρια εκμεταλλευτειτε τα!

νομίζω ότι ν δε πας μια βδομάδα πριν το πασχα και τις 3 μέρες μετά είσαι ότι πρέπει για μια καλή σοβαρή επανάληψη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faihh

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Φαίη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Σιγουρα!! Αντε να δουμε..

μήπως είναι επίφοβο να φτάσει κανείς τις 114 ακριβώς ?

Επιφοβο ειναι εαν γενικα δεν εχεις και πολλα περιθωρια. Αλλα αν μπορεις ποιος ο λογος να μην τις φτασεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria99

Νεοφερμένος

Η Ria99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
απο ποτε ξεκινησατε τις μαζεμενες απουσιες στη γ λυκειου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
απο ποτε ξεκινησατε τις μαζεμενες απουσιες στη γ λυκειου;

Ποτέ μαζεμένες. Απ Όσο ξέρω και από καθηγητές και από μαθητές προηγούμενων χρόνων, είναι καλύτερο να λείπεις μια με δύο μέρες τη βδομάδα παρά να μην πατήσεις τις τελευταίες 3 βδομάδες καθόλου.

Κι εγώ αυτό κάνω και μάλιστα έτσι το έχω προγραμματίσει ώστε να εξαντληθούν πριν τις διακοπές του Πάσχα. Τις δύο εβδομάδες στο σχολείο μετά το Πάσχα οι καθηγητές κάνουν απ όσο ξέρω επαναλήψεις στην κατεύθυνση και στη Γενική στην ουσία δίνουν πάνω κάτω τα θέματα των ενδοσχολικων. Τουλάχιστον έτσι θα γίνει στο σχολείο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Εγώ προς το παρόν έχω 0. Και δεν ξέρω αν θα χρησιμοποιήσω όλες τις διαθέσιμες απουσίες μου. Φοβάμαι οτι αν κατσω σπιτι, αντί να διαβαζω, θα κοιμάμαι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Εγώ δυστυχώς αρρωστησα πολλές φορές φέτος και έχω λίγο περισσότερες από 70 απουσίες(Έχω 18 αδικαιολογητες και οι υπόλοιπες δικαιολογημενες από γιατρούς).Όπως τα έχω υπολογίσει μπορώ να λειψω 7-8 μέρες.Τα σχολεία θα κλείσουν 7 Απριλίου και θα ανοίξουν 24 Απριλίου.Αν όντως ξεκινούν οι ενδοσχολικες στις 11 Μαΐου τότε μετά το Πάσχα θα κάνουμε 13 μέρες μάθημα αν και πιστεύω θα μας αφήσουν λίγες μέρες πριν την έναρξη των εξετάσεων.Και στο δικό μας σχολείο τις τελευταίες μέρες θα μας πουν πάνω κάτω τα θέματα.Γνωριζετε αν αυξάνεται το όριο των απουσιων και αν ναι μέχρι πόσο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Εγώ δυστυχώς αρρωστησα πολλές φορές φέτος και έχω λίγο περισσότερες από 70 απουσίες(Έχω 18 αδικαιολογητες και οι υπόλοιπες δικαιολογημενες από γιατρούς).Όπως τα έχω υπολογίσει μπορώ να λειψω 7-8 μέρες.Τα σχολεία θα κλείσουν 7 Απριλίου και θα ανοίξουν 24 Απριλίου.Αν όντως ξεκινούν οι ενδοσχολικες στις 11 Μαΐου τότε μετά το Πάσχα θα κάνουμε 13 μέρες μάθημα αν και πιστεύω θα μας αφήσουν λίγες μέρες πριν την έναρξη των εξετάσεων.Και στο δικό μας σχολείο τις τελευταίες μέρες θα μας πουν πάνω κάτω τα θέματα.Γνωριζετε αν αυξάνεται το όριο των απουσιων και αν ναι μέχρι πόσο;

Γιατί να αυξηθεί ο αριθμός των επιτρεπτών απουσιών τη στιγμή που μειώνεται η διάρκεια του σχολικού προγράμματος; Οι ενδοσχολικές εξετάσεις τελειώνουν τέλη Μαΐου, αντί για τέλη Ιουνίου. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

γόρδιονΣουτιέν

Νεοφερμένος

Η γόρδιονΣουτιέν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
απο ποτε ξεκινησατε τις μαζεμενες απουσιες στη γ λυκειου;
απο τον αγιασμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
απο ποτε ξεκινησατε τις μαζεμενες απουσιες στη γ λυκειου;
Περιπου δεκεμβρη 1-2 κοπανες την εβδομαδα σε μαθηματα οπου οι καθηγητριες ειναι αυστηρες :P
εχω μαζεψει καμια 25αρια αδικαιολογητες και καμια 16αρια δικαιολογημενες...νταξει σχετικα καλα ειναι

ξερει κανενας ποτε κλεινουν τα σχολεια για ενδοσχολικες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
ξερει κανενας ποτε κλεινουν τα σχολεια για ενδοσχολικες;

11 Μαΐου κλείνουν τα σχολεία ημέρα Τετάρτη νομίζω και τη δευτέρα 16 (στα γενέθλιά μου-.-) μάλλον ξεκινάνε οι ενδοσχολικές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top