Απουσίες Γ' Λυκείου

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
...στο πανεπιστήμιο είναι 100 φορές χειρότερα τα πράγματα. Η μη-ύπαρξη τιμωρίας έχει οδηγήσει σε αυτό που λέγεται τώρα μπουρδέλο πανεπιστήμιο. ....
Οι πληροφορίες μου λένε (και παρακαλώ διορθώστε με αν είναι λάθος) ότι στα πανεπιστήμια του εξωτερικού (π.χ. Αγγλία, ΗΠΑ, Γερμανία, Γαλλία), η παρακολούθηση είναι υποχρεωτική (με παρουσίες και όλες τις συνέπειες). Δηλαδή, όλοι αυτοί οι (απολίτιστοι, βάρβαροι κλπ) δεν έχουν τη δική μας πρωτοπορειακή σκέψη? Και αν μιλήσουμε και για το λύκειο, πώς δεν σκέφτηκαν ακόμα (αυτοί οι οπισθοδρομικοί) να είναι δημοκρατικό, δηλαδή να πηγαίνει ο καθένας όποτε γουστάρει? Δεν είναι άκυρο να σκέπτονται ότι το σχολείο εκτός από προσφορά γνώσης είναι και χώρος κοινωνικής διάπλασης?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Οι πληροφορίες μου λένε (και παρακαλώ διορθώστε με αν είναι λάθος) ότι στα πανεπιστήμια του εξωτερικού (π.χ. Αγγλία, ΗΠΑ, Γερμανία, Γαλλία), η παρακολούθηση είναι υποχρεωτική (με παρουσίες και όλες τις συνέπειες). Δηλαδή, όλοι αυτοί οι (απολίτιστοι, βάρβαροι κλπ) δεν έχουν τη δική μας πρωτοπορειακή σκέψη? Και αν μιλήσουμε και για το λύκειο, πώς δεν σκέφτηκαν ακόμα (αυτοί οι οπισθοδρομικοί) να είναι δημοκρατικό, δηλαδή να πηγαίνει ο καθένας όποτε γουστάρει? Δεν είναι άκυρο να σκέπτονται ότι το σχολείο εκτός από προσφορά γνώσης είναι και χώρος κοινωνικής διάπλασης?


Μιλάς για προπτυχιακά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Μιλάς για προπτυχιακά;
Υπάρχει διαφορά, αν είναι προπτυχιακά ή μεταπτυχιακά?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Υπάρχει διαφορά, αν είναι προπτυχιακά ή μεταπτυχιακά?


Στην Ελλάδα, στα μεταπτυχιακά είναι σχετικά αυστηρά τα πράγματα. Στο τμήμα μου παίρνουμε απουσίες ακόμα και στα θεωρητικά μαθήματα. Ξέρω και για άλλα μεταπτυχιακά ότι πράττουν ανάλογα και μάλιστα κόβονται από απουσίες.

Οπότε μάλλον προπτυχιακά πρέπει να συγκρίνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Υπάρχει διαφορά, αν είναι προπτυχιακά ή μεταπτυχιακά?


Σαφώς. Στα ελληνικά μεταπτυχιακά υπάρχουν απουσίες και κόβεσαι αν κανεις πάνω από 2.
Στα προπτυχιακά απουσίες υπάρχουν κατά βάση στις θετικές σχολές, στα εργαστήρια. Στις θεωρητικές μπορεί να υπάρχουν άτυπες απουσίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Σαφώς. Στα ελληνικά μεταπτυχιακά υπάρχουν απουσίες και κόβεσαι αν κανεις πάνω από 2.
Στα προπτυχιακά απουσίες υπάρχουν κατά βάση στις θετικές σχολές, στα εργαστήρια. Στις θεωρητικές μπορεί να υπάρχουν άτυπες απουσίες.

Σωστός. Γενικά όπου υπάρχουν εργαστήρια ή σεμινάρια μπαίνουν απουσίες.
Πάντως, στο μάθημα που κάνω εγώ, αν λείπεις, δεν μπορείς να κάνεις την άσκηση. Άρα στην ουσία, "αναγκάζεσαι" να έρθεις, χωρίς να έχεις τη φοβέρα της απουσίας με τη στενή έννοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

No_name

Νεοφερμένος

Η No_name αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Βασικα θα ηθελα να ρωτησω αν οι 50 επιπλεον απουσιες,οταν πια εχεις ξεπερασει τισ 114 ,μπορουν να δικαιολογηθουν απο οποιονδηποτε γιατρο η μονο απο γιατρο του ταμειου στο οποιο ειμαστε ασφαλισμενοι...;:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Βασικα θα ηθελα να ρωτησω αν οι 50 επιπλεον απουσιες,οταν πια εχεις ξεπερασει τισ 114 ,μπορουν να δικαιολογηθουν απο οποιονδηποτε γιατρο η μονο απο γιατρο του ταμειου στο οποιο ειμαστε ασφαλισμενοι...;:/:

Την ίδια απορία έχω κι εγώ κι όσο κι αν το ψάχνω άκρη δε βρίσκω.
Στον νόμο που έχω διαβάσει λέει πως μπορούν να δικαιολογηθούν από οποιοδήποτε ιδιώτη ιατρό.
Άλλα παιδιά που ρωτάω, μερικά έχουν τη δυνατότητα να τις κάνουν αυτές τις απουσίες ενώ σε άλλα σχολεία δεν τους επιτρέπουν.
Στο σχολείο μου που ρώτησα άλλοι καθηγητές λένε πως μπορούμε, άλλοι πως χρειάζεται εισαγωγή στο νοσοκομείο κι άλλοι ότι δεν επιτρέπεται.
Γενικά είναι ένα μπάχαλο...
Ρώτα τον διευθυντή σου κι ό,τι πει αυτός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Στο δικό μας για τις 50+ ισχύει : Εισαγωγή στο νοσοκομείο και συμβούλιο συλλόγου γονέων και κηδεμόνων με τους καθηγητές AN θα το δεχτούν.

Νομίζω ο διευθυντής μας χάζεψε. :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Σε μας εχουν πει οτι υπαρχουν τρεις προϋποθεσεις (πρεπει να ισχυουν και οι 3) για να φτασει το οριο των απουσιων τις 164:
1) βαθμός πάνω από 15
2) χαρτί γιατρού
3) απόφαση του συλλόγου/συμβουλίου των καθηγητών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
Σε μας εχουν πει οτι υπαρχουν τρεις προϋποθεσεις (πρεπει να ισχυουν και οι 3) για να φτασει το οριο των απουσιων τις 164:
1) βαθμός πάνω από 15
2) χαρτί γιατρού
3) απόφαση του συλλόγου/συμβουλίου των καθηγητών
και εγω αυτο εχω ακουσει...συνηθως αν εισαι σχετικα καλο παιδι και δε δημιουργεις προβληματα δεν υπαρχει περιπτωση να αρνηθει την αποδοχη των επιπλεον απουσιών το συμβούλιο, ωστόσο και εγω δεν εχω καταλαβει ακομα αν το χαρτι γιατρου πρέπει να ειναι απο δημοσιο νοσοκομειο/ιδιώτη/???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

No_name

Νεοφερμένος

Η No_name αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
κοιτάξτε όλα αυτά ισχύουν με αυτές τις 3 προϋποθέσεις......ΟΜΩΣ άγνωστο ακομα παραμένει ποιος γιατρός (ιδιωτικός/δημόσιος) μπορεί να μας εξασφαλίσει το πολυπόθητο χαρτάκι....::angel: για όσους απο εμάς κάναμε λίγες(!) παραπάνω απουσίες...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
οταν στο τελος θα κανουμε τις παουσιες καθ ε ποτε πρεπει να τις δικαιολογουμε ?
δηλ.καθε 2 μερες χωρις χαρτι γιατρου? καικαθε 10 μερες με χαρτι γιατρού?
sos
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Απομένει μόνο η τελευταία μου σχολική εβδομάδα...Συγκινήθηκα! :redface: :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cherie

Δραστήριο μέλος

Η Cherie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Μετά το Πάσχα θα σταματήσεις τελείως το σχολείο, ε?

Εγώ έχω συνολικά γύρω στις 35 απουσίες. Θαρρώ με παίρνει να σταματήσω. Όμως θέλω να πηγαίνω σχολείο για τις βιολογίες και τα μαθηματικά κατεύθυνσης. Νομίζω πως οι καθηγητές εκεί έχουν να μου δώσουν πράγματα. Όμως έτσι θα γεμίσω αδικαιολόγητες. Ωχ δεν ξέρω, πρέπει να οργανωθώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Ναι,θα σταματήσω τελείως...Έχω γύρω στις 10 απουσίες ως τώρα,οπότε με παίρνει....Το μόνο που θα κάνω είναι να κανονίσω να πηγαίνω μαζί μ' άλλον ένα φίλο μου για Βιολογία γενικής κανα δίωρο κάθε Δευτέρα....Γενικά δηλαδή θα σταματήσουμε,μόνο 4-5 άτομα που έχουν πρόβλημα με τις απουσίες θα συνεχίσουν μετά το Πάσχα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLaZy8

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 462 μηνύματα.
και εγώ δεν έχω πρόβλημα με τις απουσίες... έχω γύρω στις 20 δικαιολογημένες
αλλά λυπάμαι να μη πηγαίνω στο σχολείο, οι καθηγητές κάνουν καλή δουλειά, ιδίως στη κατεύθυνση, έχουν να προσφέρουν πράγματα
και επίσης το σχολείο είναι και ένα διαλειμματάκι απο τις υποχρεώσεις των φροντιστηρίων..

ΟΜΩΣ είναι και χάσιμο χρόνου αφού θα μπορούσα να ξεκουραστώ και να καλύψω κενά
δεν ξέρω τι να κάνω :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
και εγώ δεν έχω πρόβλημα με τις απουσίες... έχω γύρω στις 20 δικαιολογημένες
αλλά λυπάμαι να μη πηγαίνω στο σχολείο, οι καθηγητές κάνουν καλή δουλειά, ιδίως στη κατεύθυνση, έχουν να προσφέρουν πράγματα
και επίσης το σχολείο είναι και ένα διαλειμματάκι απο τις υποχρεώσεις των φροντιστηρίων..

ΟΜΩΣ είναι και χάσιμο χρόνου αφού θα μπορούσα να ξεκουραστώ και να καλύψω κενά
δεν ξέρω τι να κάνω :(

άμα έχεις κενά τόσο κοντά στις πανελλήνιες, γ----έ τα...


Το πέταξα το σχόλιο μου! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Ολοι πιστευουμε πως εχουμε κενα...
Και εσυ του χρονου θα το πιστευεις...

Και εγω στο ιδιο διλημμα ειμαι! Περναω ωραια στο σχολειο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top