Απουσίες Γ' Λυκείου

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
το αν θα σου τις επιτρέψουν εμπίπτει στο κάθε σχολείο, κάποια ίσως το κάνουν, κάποια όχι, τα περισσότερα πάντως δεν αφήνουν, και λογικό είναι εδώ που τα λέμε φαντάσου τι θα γινόταν..μπορείς να αξιοποιήσεις τις 100 από τις 114 απουσίες που έχεις τις θεωρώ υπεραρκετές.

Αλήθεια? Γιατί σε εμάς θεωρείται αυτονόητο ότι θα τις πάρεις και τις άλλες 50, και κάπου άκουσα χτες ότι σε άλλες πόλεις δε τιε δίνουν... Στο δικό μας σχολείο πάντως και στα υπόλοιπα εδώ, δεν μπαίνει καν σε συζήτηση το αν θα τις πάρεις ή οχι... Με λίγα λόγια,έχω να πατήσω στο σχολείο από τις 20 Μαρτίου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VolPe

Νεοφερμένος

Ο VolPe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
επειδη σε ολο τo thread διαβαζω συγκεχυμενες πληροφοριες θα μπορουσε καποιος με απλα λογια να μου εξηγησει ολο το σκηνικο με τις απουσιες στο τελος της χρονιας?

Ευχαριστω και συγγνωμη για το ενδεχομενο off-topic.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
:hmm: Έχεις και άλλες καλές πτυχές !! Εύγε!! Τέτοια καλά παιδιά σπανίζουν στις μέρες μας!:D
Σιγά το σπάνιο. Όλοι λίγο μπάσκετ το παίζουμε. Και δεν είμαι δα και κανένας παικταράς. :P
Μια απορία... Εσείς παίρνετε και τις +50 απουσίες που υπάρχουν για όσους έχουν βγάλει πάνω από 15?
Μόνον με βεβαίωση εισαγωγής σε κρατικό νοσοκομείο.
Ρε σεις καλά όλα αυτά δε λέω, αν μπορούσα κι εγώ να πάω μόνο για τις 2-3 πρώτες ώρες της κατεύθυνσης θα πήγαινα, αλλά να φάω όλο το εφτάωρο ,στη μάπα, όχι ευχαριστώ.
Σε μας, όποιος έρχεται στην κατεύθυνση, μπορεί στη γενική να φύγει χωρίς απουσίες. Οπότε ουσιαστικά γενική δεν γίνεται. Όμως, τις ώρες της γενικής μερικοί καθηγητές κάνουν έξτρα ώρες κατεύθυνσης.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Μόνον με βεβαίωση εισαγωγής σε κρατικό νοσοκομείο.

Απ'ότι βλέπω, το κάθε σχολείο λειτουργεί όπως θέλει.. Εγώ ξέρω πως απλά "συνεδριάζει" ο σύλλογος για να το αποφασίσει. Έτσι μας έχουν πει τουλάχιστον, γιατί όταν πήγαν να δικαιολογήσουν τις δικές μου δεν έγινε καμία συνεδρίαση, αντίθετα ο λυκειάρχης μου έστειλε και χαιρετίσματα και είπε ότι δεν υπάρχει λόγος να ξαναπάω. Τι να πω... Όχι ότι χαίρομαι που το κάνω, αλλά αν πήγαινα σχολείο ακόμα δεν θα έβγαινε με τίποτα η επανάληψη. Εδώ δε μου βγαίνει τώρα που στις 7 έχω αρχίσει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Μπραβο παντως στα παιδια που πανε τωρα (οταν δεν κινδυνευουν απο απουσιες) σχολειο (που φυσικα ειναι Γ λυκειου). Στο σχολειο μας στην Γ τωρα 1-2 ειναι σε καθε ταξη και νομιζω πως ολοι τους απλως εχουν πολλες απουσιες γι αυτο πανε. Παντως δεν θεωρω κακο που λειπουν για να κοιμηθουν. Οσο να ναι μετα απο 7ωρο στο σχολειο ειναι πολυ πιο δυσκολο να διαβασεις, τωρα αμα μερικοι μπορουν και σχολειο και μετα να στρωνονται στο διαβασμα μπραβο τους, αξιζουν επαινο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Θα μου λείψει πολύ το σχολείο όταν τελειώσω.

ΧΑ0αχ0αχ0αχ0αχ0αχ0αχ0χα0αχ0αχαχ0χα0

Βεβαια.Θα μου λειψει το πρωινο ξυπνημα,τις ατελιωτες ωρες βαρεμαρας στην ταξη στα μαθηματα γενικης,το αντιδημοκρατικο συστημα των απουσιων,την αναγκαστικη συναναστροφη μου με ατομα που δεν εχουν κατι αξιολογο και τοσα αλλα

Κατανοω οτι εσενα μπορει να σε αρεσει το σχολειο και δεν απευθυνομαι σε εσενα φιλε Δια.Απλα αφορμη πηρα να πω την αποψη μου γιατι μολις το διαβασα γελασα και το θεωρησα ακραιο (για μενα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Θα μου λείψει πολύ το σχολείο όταν τελειώσω.
So, so true. Χρόνια ανεμελιάς, χωρίς σοβαρές υποχρεώσεις, χωρίς πολλά πράγματα να βαραίνουν το κεφάλι σου. Ήξερες το καθημερινό σου πρόγραμμα: σπίτι, σχολείο, διάβασμα και φτου κι απ' την αρχή. Απλή ζωή.

Στα διάλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
αντίθετα ο λυκειάρχης μου έστειλε και χαιρετίσματα και είπε ότι δεν υπάρχει λόγος να ξαναπάω.

xaxaxaxaxaxaxxaxaxaxaxax :rofl:
αυτοί είναι λυκιάρχες ρε :P

Σε μας, όποιος έρχεται στην κατεύθυνση, μπορεί στη γενική να φύγει χωρίς απουσίες. Οπότε ουσιαστικά γενική δεν γίνεται. Όμως, τις ώρες της γενικής μερικοί καθηγητές κάνουν έξτρα ώρες κατεύθυνσης.

Σε μας μέχρι πριν κάνα μήνα τουλάχιστον η πόρτα κλείδωνε και δεν μπορούσες να φύγεις χωρίς άδεια, τώρα βέβαια δεν ξέρω ίσως άλλαξε.. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Σε μας, όποιος έρχεται στην κατεύθυνση, μπορεί στη γενική να φύγει χωρίς απουσίες. Οπότε ουσιαστικά γενική δεν γίνεται. Όμως, τις ώρες της γενικής μερικοί καθηγητές κάνουν έξτρα ώρες κατεύθυνσης.
Είσαι τυχερός. Δεν το κάνουν σε όλα τα σχολεία αυτό.
Θα μου λείψει πολύ το σχολείο όταν τελειώσω.
Βεβαια.Θα μου λειψει το πρωινο ξυπνημα,τις ατελιωτες ωρες βαρεμαρας στην ταξη στα μαθηματα γενικης,το αντιδημοκρατικο συστημα των απουσιων,την αναγκαστικη συναναστροφη μου με ατομα που δεν εχουν κατι αξιολογο και τοσα αλλα
Το πρωινό ξύπνημα δεν είναι αρνητικό, αντιθέτως είναι στα θετικά. Όταν δεν πάω σχολείο και ξυπνάω στις 11 νιώθω ότι έχω χαμένες ώρες...
Όσο για την βαρεμάρα δεν έχω να σημειώσω κάτι. Μερικά τα βαριέμαι και εγώ αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα το μετρούσα ως αρνητικό στοιχείο που με κάνει να μην θέλω να ξαναπάω σχολείο...
Πιο πολύ με συγκλόνισε το αντιδημοκρατικό σύστημα των απουσιών. Τι το αντιδημοκρατικό βρίσκεις? :hmm:
Για τα άτομα δεν έχω να πω τίποτα. Απλά δεν νομίζω να είναι τόσο τραγικά τα πράγματα, κάποιους φίλους θα έχεις...
Για το "τόσα άλλα" δεν ξέρω τι να πω :P
αντίθετα ο λυκειάρχης μου έστειλε και χαιρετίσματα και είπε ότι δεν υπάρχει λόγος να ξαναπάω.
Εμείς σπάνια τον βλέπουμε... ο υποδιευθυντής κάνει όλη την δουλειά στο σχολείο μας. Εκτός και αν ο διευθυντής μας έχει κάθε μέρα δουλειές εκτός σχολείου...:hmm: Δεν είναι υποχρέωση να είναι παρών κάθε μέρα στο σχολείο ο διευθυντής?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Σε μας μέχρι πριν κάνα μήνα τουλάχιστον η πόρτα κλείδωνε και δεν μπορούσες να φύγεις χωρίς άδεια, τώρα βέβαια δεν ξέρω ίσως άλλαξε..
Είσαι τυχερός. Δεν το κάνουν σε όλα τα σχολεία αυτό.
Και σε μας τον τελευταίο καιρό γίνεται και μόνον για τη Γ. (Πριν πιο εύκολα έφευγες από το Αλκατράζ). Νομίζω ότι κοιτάξανε την ουσία και όχι τον τύπο.
Εμείς σπάνια τον βλέπουμε... ο υποδιευθυντής κάνει όλη την δουλειά στο σχολείο μας. Εκτός και αν ο διευθυντής μας έχει κάθε μέρα δουλειές εκτός σχολείου... Δεν είναι υποχρέωση να είναι παρών κάθε μέρα στο σχολείο ο διευθυντής?
Ο διευθυντής είναι υποχρεωμένος να είναι πάντα στο σχολείο. Ο δικός μας πολύ σπάνια λείπει και αυτό για πολύ λίγο. Αλλά και απόγευμα να περάσεις από το σχολείο, αυτός εκεί είναι.
....την αναγκαστικη συναναστροφη μου με ατομα που δεν εχουν κατι αξιολογο ....
Σε οποιοδήποτε χώρο (σχολείο, γειτονιά, δουλειά, φόρουμ κλπ) πάντα θα υπάρχουν άτομα που ταιριάζουμε και άλλα με τα οποία δεν κολλάμε. Η επιλογή είναι δική μας.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Σε οποιοδήποτε χώρο (σχολείο, γειτονιά, δουλειά, φόρουμ κλπ) πάντα θα υπάρχουν άτομα που ταιριάζουμε και άλλα με τα οποία δεν κολλάμε. Η επιλογή είναι δική μας.

Οταν προκειτε ομως για μια ταξη 24 ατομων μονο και 100 παιδιων σε ολο το λυκειο τοτε δυσκολα βρισκεις ειδικα αμα διαφερεις απο τον μεσο ελληνα με τις προτιμησεις του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Ας εξηγησουμε τωρα γιατι θεωρω αντιδημοκρατικο συστημα την διαδικασια των απουσιων (βασικα ενταξει λαθος λεξη το αντιδημοκρατικο)

Ενας μαθητης του Λυκειου ειναι αρκετα ωριμος να αντιλαμβανετε την σημασια και την σπουδαιοτητα του σχολειου και της γνωσης.Δεν ειμαστε δημοτικο που λεγαμε οτι θελω να καψω το σχολειο κτλ

Αρα οταν ενας μαθητης δεν πηγαινει στο μαθημα,το αντιτιμο-τιμωρια που πληρωνει ειναι η ελλειψη γνωσης και μορφωσης.Δεν χρειαζετε να επιβαρυνετε με επιπλεον τιμωριες (απουσιες)

Αμα ειναι χαζος τοτε δεν θα παταει καθολου και δεν θα προκοψει στην ζωη του.Δεν θα παρει αυτην την γενικη γνωση που λενε οτι σε προσφερει το σχολειο.Νομιζω πως αυτο ειναι υπεραρκετο για να πεισει τον νεο να παει στο σχολειο

Εξαλλου ετσι δεν λειτουργουν τα πανεπιστημια?Εγω κανω το μαθημα μου,αν θες ερχεσε να παρακολουθησεις και να γραψεις στις εξετασεις,αν θελεις δεν ερχεσε και δεν περνας το μαθημα

Ετσι νομιζω θα επρεπε να λειτουργει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ας εξηγησουμε τωρα γιατι θεωρω αντιδημοκρατικο συστημα την διαδικασια των απουσιων (βασικα ενταξει λαθος λεξη το αντιδημοκρατικο)

Ενας μαθητης του Λυκειου ειναι αρκετα ωριμος να αντιλαμβανετε την σημασια και την σπουδαιοτητα του σχολειου και της γνωσης.Δεν ειμαστε δημοτικο που λεγαμε οτι θελω να καψω το σχολειο κτλ

Αρα οταν ενας μαθητης δεν πηγαινει στο μαθημα,το αντιτιμο-τιμωρια που πληρωνει ειναι η ελλειψη γνωσης και μορφωσης.Δεν χρειαζετε να επιβαρυνετε με επιπλεον τιμωριες (απουσιες)

Αμα ειναι χαζος τοτε δεν θα παταει καθολου και δεν θα προκοψει στην ζωη του.Δεν θα παρει αυτην την γενικη γνωση που λενε οτι σε προσφερει το σχολειο.Νομιζω πως αυτο ειναι υπεραρκετο για να πεισει τον νεο να παει στο σχολειο

Εξαλλου ετσι δεν λειτουργουν τα πανεπιστημια?Εγω κανω το μαθημα μου,αν θες ερχεσε να παρακολουθησεις και να γραψεις στις εξετασεις,αν θελεις δεν ερχεσε και δεν περνας το μαθημα

Ετσι νομιζω θα επρεπε να λειτουργει

Ο συλλογισμός είναι πολύ σωστός και λογικός. Εγώ συμφωνώ απόλυτα!

Μόνο που οι μαθητές δεν είναι ώριμοι να το αντιληφθούν αυτό σε ένα 85%. Γιατί, μετά από ένα χρόνο τεμπελιάς χωρίς τιμωρία, οι συγκεκριμένοι θα θέλουν να μπουν στο πανεπιστήμιο. Και επειδή δεν θα μπουν, θα γίνει ο χαμός.

Και ξέρεις ποιο είναι το χειρότερο; Ότι στο πανεπιστήμιο είναι 100 φορές χειρότερα τα πράγματα. Η μη-ύπαρξη τιμωρίας έχει οδηγήσει σε αυτό που λέγεται τώρα μπουρδέλο πανεπιστήμιο. Αποδεικνύουμε περίτρανα ότι μόνο με φοβέρα λειτουργούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
xaxaxaxaxaxaxxaxaxaxaxax :rofl:
αυτοί είναι λυκιάρχες ρε :P


Έτσι,χαλαρά... Όχι ότι τον συμπαθώ όμως. Όλη την ώρα μέσα στη γκρίνια και την ειρωνεία είναι και κάθε μέρα από την αρχή μέχρι το τέλος της χρονιάς, όποτε είχαμε κατεύθυνση μαζί του μου φώναζε για το απουσιολόγιο. Και να τους γράφεις αλφαβητικά, και γράφε καλύτερα το 5 να φαίνεται και βάλε και τη γραμμούλα στο 1 :eek:
Πάντα μα πάντα κάτι θα έβρισκε να πει, ακόμα και αν το έγραφα τέλεια.
Όλοι τον τρέμουν:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ας εξηγησουμε τωρα γιατι θεωρω αντιδημοκρατικο συστημα την διαδικασια των απουσιων (βασικα ενταξει λαθος λεξη το αντιδημοκρατικο)

Ενας μαθητης του Λυκειου ειναι αρκετα ωριμος να αντιλαμβανετε την σημασια και την σπουδαιοτητα του σχολειου και της γνωσης.Δεν ειμαστε δημοτικο που λεγαμε οτι θελω να καψω το σχολειο κτλ

Αρα οταν ενας μαθητης δεν πηγαινει στο μαθημα,το αντιτιμο-τιμωρια που πληρωνει ειναι η ελλειψη γνωσης και μορφωσης.Δεν χρειαζετε να επιβαρυνετε με επιπλεον τιμωριες (απουσιες)

Αμα ειναι χαζος τοτε δεν θα παταει καθολου και δεν θα προκοψει στην ζωη του.Δεν θα παρει αυτην την γενικη γνωση που λενε οτι σε προσφερει το σχολειο.Νομιζω πως αυτο ειναι υπεραρκετο για να πεισει τον νεο να παει στο σχολειο

Εξαλλου ετσι δεν λειτουργουν τα πανεπιστημια?Εγω κανω το μαθημα μου,αν θες ερχεσε να παρακολουθησεις και να γραψεις στις εξετασεις,αν θελεις δεν ερχεσε και δεν περνας το μαθημα

Ετσι νομιζω θα επρεπε να λειτουργει

Ο συλλογισμός είναι πολύ σωστός και λογικός. Εγώ συμφωνώ απόλυτα!

Μόνο που οι μαθητές δεν είναι ώριμοι να το αντιληφθούν αυτό σε ένα 85%. Γιατί, μετά από ένα χρόνο τεμπελιάς χωρίς τιμωρία, οι συγκεκριμένοι θα θέλουν να μπουν στο πανεπιστήμιο. Και επειδή δεν θα μπουν, θα γίνει ο χαμός.

Και ξέρεις ποιο είναι το χειρότερο; Ότι στο πανεπιστήμιο είναι 100 φορές χειρότερα τα πράγματα. Η μη-ύπαρξη τιμωρίας έχει οδηγήσει σε αυτό που λέγεται τώρα μπουρδέλο πανεπιστήμιο. Αποδεικνύουμε περίτρανα ότι μόνο με φοβέρα λειτουργούμε.
Εγώ προσωπικά διαφωνώ μαζί σας. Το σχολείο έχει κάποιους κανόνες τους οποίους πρέπει να τηρούμε. Το ότι κάποιος πάει για καφέ την ώρα που έπρεπε να κάνει ιστορία, βιολογία, μαθηματικά κλπ δεν δηλώνει μόνο ότι ο συγκεκριμένος άνθρωπος δεν νοιάζεται για την μόρφωσή του αλλά δείχνει ασέβεια προς τους κανόνες του σχολείου και κατά συνέπεια της κοινωνίας μας. Παίρνοντας ως παράδειγμα την σημερινή κοινωνία βλέπουμε πως στην Ελλάδα υπάρχει ένα χάος όσο αφορά τις υποχρεώσεις μας με αποκορύφωμα την ίδια την κυβέρνηση. Εμείς είμαστε αυτοί που πρέπει να αλλάξουμε αυτήν την ιδεολογία. Οπότε δεν τίθεται μόνο θέμα γνώσεων, το σχολείο δεν είναι καφετέρια, υπάρχουν πράγματα που πρέπει να τηρούμε. Ένα πολύ απλό παράδειγμα: αν πας να δουλέψεις σε μια ιδιωτική επιχείρηση και αργήσεις, δεν θα έχεις τιμωρία? Μετά απο μερικές φορές δεν θα σε διώξουν? Το σχολείο σου το μαθαίνει αυτό απο νωρίς ώστε να μεγαλώσεις ένας σωστός άνθρωπος γνωρίζοντας τι γίνεται στον έξω κόσμο. Αλλά αφού ζούμε στην Ελλαδάρα μας, βλέπουμε πολλούς δημόσιους υπάλληλους να μην κάνουν σωστά την δουλειά τους και να μην τιμωρούνται, βλέπουμε καθημερινά τους ανθρώπους να παραμελούν τις υποχρεώσεις τους, βλέπουμε (μιας και είναι πρόσφατο) οπαδούς να μπαίνουν μέσα και να δέρνονται καταστρέφοντας πράγματα και τραυματίζοντας σοβαρά ανθρώπους και ακόμα βλέπουμε τους ίδιους τους πολιτικούς να μας κλέβουν. Λογικό είναι μεγαλώνοντας να λέμε " τι τις θέλουμε τις απουσίες μωρέ, επειδή δεν θέλω να κάνω ιστορία πρέπει να μείνω?" αλλά στο κάτω κάτω μην ξεχνάτε πως κανείς δεν σας επέβαλε να πάτε στο λύκειο. Μετά θέλετε και πτυχία όταν καλά καλά δεν μπορείτε να τηρήσετε έναν απλό κανόνα. Δεν έχω πρόβλημα με τα παιδιά που πάνε βόλτα και αποφεύγουν τα μαθήματα αλλά τουλάχιστον δεν θέλω να παραπονιούνται. Αν ήταν να μην υπάρχουν οι απουσίες τότε μπορείτε να φανταστείτε τι θα γινόταν στα σχολεία.
Απλά σας ρωτώ: γιατί αυτή η μανία να παραβλέπουμε τις υποχρεώσεις της κοινωνίας μας?

Το πανεπιστήμιο είναι εντελώς διαφορετική περίπτωση και κατά την γνώμη μου κακώς συμβαίνει αυτό. Καταντάμε να έχουμε ένα σορό αποφοίτους που πέρασαν με βάση και σπάνια πατούσαν μέσα στο μάθημα. Γιατί να μην πάνε στα μαθήματα? Αν κάποιος δεν πήγε στο πανεπιστήμιο για να μάθει αλλά απλά να περάσει ωραία ας τον διώξουν, τζάμπα τρώει την θέση ενός άλλου παιδιού... Ε ρε μανία να κωλοβαράμε...

Ρεβέκκα συμφωνώ μαζί σου αλλά διαφωνώ ως προς την συμφωνία σου με το Giannoutas. Αφού η ίδια λες ότι το πανεπιστήμιο γίνεται μπουρδέλο χωρίς τιμωρία και επίσης ότι τα παιδιά δεν καταλαβαίνουν την αναγκαιότητα της μόρφωσης τότε γιατί συμφωνέις ότι δεν πρέπει να μπαίνουν απουσίες?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον συλλογισμό του έτσι όπως τον έχει θέσει. Αλλά με αυτά που λέω παρακάτω, νομίζω κάνω ξεκάθαρο ότι δεν μπορούν να εφαρμοστούν στην ελληνική εκπαίδευση.

Ιδεατά, έτσι όπως τα έγραψε θα έπρεπε να είναι. Να μη σου βάζουν το μαχαίρι στο λαιμό για να πας σχολείο αλλά να "παρακαλάς" για παραπάνω μόρφωση, να διψάς. Αλλά δεν είναι και το ζούμε καθημερινά.

Συμφωνώ μέχρι και στην τελεία που έβαλες, δεν το συζητώ!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον συλλογισμό του έτσι όπως τον έχει θέσει. Αλλά με αυτά που λέω παρακάτω, νομίζω κάνω ξεκάθαρο ότι δεν μπορούν να εφαρμοστούν στην ελληνική εκπαίδευση.

Ιδεατά, έτσι όπως τα έγραψε θα έπρεπε να είναι. Να μη σου βάζουν το μαχαίρι στο λαιμό για να πας σχολείο αλλά να "παρακαλάς" για παραπάνω μόρφωση, να διψάς. Αλλά δεν είναι και το ζούμε καθημερινά.

Συμφωνώ μέχρι και στην τελεία που έβαλες, δεν το συζητώ!!!:)

Όλα αυτά είναι πολύ ωραία, αλλά δε μπορούν να εφαρμοστούν, τουλάχιστον στο προσεχές διάστημα. Δεν έχω διαβάσει όλες τις απαντήσεις, οπότε μπορεί να πω κάτι που έχει ήδη ειπωθεί.
Κατ'αρχάς, το σχολείο, και ιδιαίτερε το λύκειο, δε μπορεί να δουλέψει σωστά από τη στιγμή που η πλειονότητα πηγαίνει σε αυτό (για το γενικό λύκειο αναφέρομαι) και στη συνέχεια η συντριπτική πλειοψηφία μπαίνει στα πανεπιστήμια, έστω και σε κάποιο τει με 800 μόρια. Παίρνοντας ως παράδειγμα το δικό μου σχολείο(βέβαια ζω σε μικρή πόλη, οπότε δε ξέρω τι συμβαίνει στις μεγαλύτερες) οι μισοί από όσους βρίσκονται στην τρίτη λυκείου, απλά δεν έπρεπε να βρίσκονται σε αυτή. Από την τρίτη γυμνασίου,άντε από την πρώτη λυκείου, έπρεπε να είχαν στραφεί ή στο επαγγελματικό λύκειο(με την προυπόθεση ότι και αυτό λειτουργεί και δεν υπολειτουργεί) ή σε κάποιο χειρωνακτικό επάγγελμα(και δεν το λεω υποτιμητικά αυτό, ίσα-ίσα). Έτσι, στο λύκειο θα έμεναν αυτοί που πραγματικά ενδιαφέρονταν για τη γνώση, γιατί κακά τα ψέματα, αυτοί που μόλις ανέφερα οφείλονται σε μεγάλο βαθμό για την κατάσταση διάλυσης που επικρατεί. Δε νομίζω ότι όλος αυτός ο πανικός που επικρατεί στις περισσότερες τάξεις γίνεται από κάποιους που θέλουν να πάρουν γνώσεις από το χώρο αυτό, αλλά από κάποιους που πάνε εκεί, μόνο και μόνο επειδή "πρέπει".
Βέβαια, δεν αρκεί μόνο αυτό. Χρειάζεται να αλλάξουν και πολλά άλλα και πρώτα από όλα τα βιβλία. Είμαι Γ' Λυκείου Θεωρητική και έχω να πω ότι τα βιβλία είναι απαράδεκτα. Κακογραμμένα, δυσνόητα, με ελλείψεις και με ασυμφωνίες από κεφάλαιο σε κεφάλαιο, που ακόμα και αν είναι λογικές(όπως πχ στις ημερομηνίες που είναι κάποιες με το παλιό και κάποιες με το νέο ημερολόγιο) δε διασαφηνίζονται.Άντε τώρα βρες εσύ μόνος σου την απάντηση. Όσο για το σύστημα εισαγωγής, δεν έχω να πω κάτι. Καλλιεργεί την αποστήθιση και όχι την κριτική προσέγγιση του αντικειμένου, τα θέματα δεν ειναι διαβαθμισμένα τις περισσίτερες χρονιές έτσι ώστε να ξεχωρίζει ο καλός από τον μέτριο και τον κακό, με αποτέλεσμα μόνο και μόνο επειδή κάποιος έμαθε απ'έξω ένα βιβλίο χωρίς να έχει καταλάβει τίποτα, να μπει σε μια καλή σχολή, και κάποιοι άλλοι να μείνουν απ'έξω. Είναι ψυχοφθόρο, καλλιεργεί τον ανταγωνισμό, και δε συμβαίνει σε καμία άλλη προηγμένη χώρα αυτό το πράγμα.
Το ότι η Γ΄τάξη απουσιάζει τοθς 2 τελευταίους μήνες, είναι συνέπεια όλων των από πάνω. Με ένα εκπαιδευτικό σύστημα που υπολειτουργεί, με ύλη μεγάλης ποσότητας και δυσκολίας και με καθηγητές που στην πλειοψηφία τους θεωρούν αυτονόητη την εξωσχολική βοήθεια και γι'αυτό δε δίνουν μεγάλη βαρύτητα στο μάθημα ή που είναι ελλιπώς καταρτισμένοι και δε γνωρίζουν ούτε καν την εξεταστέα ύλη(έχει τύχει στο σχολείο μου περίπτωση) και που η διεύθυνση δεν ενδιαφέρεται να τους αλλάξει, αλλά απεναντίας τους βάζει στην τελευταία τάξη να διδάξουν, η απουσίες είναι αναγκαίο κακό, και μάλιστα γίνονται εν γνώσει του σχολείου. Δε νομίζω να μπορούν να αλλάξουν πολλά, καθώς είναι μια νοοτροπία που έχει πλέον καθιερωθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Johnny15


Μιλας για υποχρεωσεις.Εγω λεω πως ΑΜΑ το σχολειο εκανε σωστα την δουλεια του (προφανως αυτο ειναι αλλη σηζητηση) τοτε ο μαθητης δεν θα χρειαζοταν την εξασκηση για να μαθει να ειναι συνεπεις στις υποχρεωσεις του.

Με την σωστη παιδια που θα επρεπε να παρει απο το σχολειο οταν εβγαινε εξω στην κοινωνια θα ηταν ετοιμος και δεν θα χρειαζοταν την <<προπονηση του σχολειου>>

Θα το αφομειωνε με το μυαλο χωρις να κανει πρακτικη,να στο πως καπως ετσι.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Johnny15


Μιλας για υποχρεωσεις.Εγω λεω πως ΑΜΑ το σχολειο εκανε σωστα την δουλεια του (προφανως αυτο ειναι αλλη σηζητηση) τοτε ο μαθητης δεν θα χρειαζοταν την εξασκηση για να μαθει να ειναι συνεπεις στις υποχρεωσεις του.

Με την σωστη παιδια που θα επρεπε να παρει απο το σχολειο οταν εβγαινε εξω στην κοινωνια θα ηταν ετοιμος και δεν θα χρειαζοταν την <<προπονηση του σχολειου>>

Θα το αφομειωνε με το μυαλο χωρις να κανει πρακτικη,να στο πως καπως ετσι.



Κοίτα, επειδή είναι λίγο αόριστο αυτό που λες θα εκλάβω την σωστή δουλειά όπως την αναφέρεις εσύ ως σωστός τρόπος μαθήματος. Με άλλα λόγια μου λες ότι φταίει ο τρόπος του μαθήματος. Εγώ σου λέω πως ακόμα και σε μαθήματα στα οποία γίνετε σωστό μάθημα πολλά παιδιά βαριούνται. Εδώ θέλω να πω πως έχει δίκιο η Miss Brightside η οποία λέει πως πολλά παιδιά δεν θα έπρεπε καν να είναι στο λύκειο. Με άλλα λόγια φταίει ο σύστημα που άφησε μαθητές οι οποίοι δεν μπορούν να παρακολουθήσουν μαθήματα λυκείου με επάρκεια να πάνε στο λύκειο. Αλλά ο κόσμος δεν είναι τέλειος. Και ειδικά η δικιά μας κοινωνία είναι αρκετά διεφθαρμένη. Αλλά εμείς ως νέοι πρέπει να δείξουμε αυτό το κάτι το οποίο να μας πάει μπροστά. Τώρα θα μου πεις "και αυτό θα το πετύχουμε μη τρώγοντας απουσίες?" Και απαντώ,μια απο τις υποχρεώσεις που έχει ένας μαθητής είναι να παρευρίσκεται στο μάθημα. Έχει και άλλες υποχρεώσεις στο σπίτι κλπ αλλά λιγότερες απο αυτές που θα έχει όταν μεγαλώσει. Οπότε με την δικιά μου λογική, για να είναι κάποιος αρκετά ώριμος ώστε να γίνει σωστός πολίτης που τηρεί τις υποχρεώσεις του τότε πρέπει να τηρεί και τις λίγες που έχει ως μαθητής. Εν μέρει έχεις δίκιο, αλλά η ζωή είναι δύσκολη άρα πρέπει να κάνουμε την υπέρβαση μόνοι μας. Ο καθένας όπως μπορεί με τον δικό του τρόπο για να αλλάξουμε αυτήν την ιδεολογία που κατέχουμε σήμερα.
edit: το -1 δεν είναι δικό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Δεν καταλαβες σωστα.Εγω αναφερομαι σε εναν κοσμο ιδανικο οπως ειπε καποιος πριν.Εσυ τα προσαρμοζεις στα δεδομενα που επικρατουν τωρα.

Σε μια κοινωνια που ολα πανε ομαλα,αυτο που λεω θα εφαρμοζοταν ανετα και ωραια.

Απλα νομιζω οτι στην ζωη πρεπει να συμπεριφερομαστε σαν να ειμαστε στον δικο μας ιδανικο κοσμο και να τον θεωρουμε δεδομενο.Δεν πρεπει να προσαρμοζομαστε στον κοσμο που επικρατει

Edit:Δεν με ενδιαφερουν τα -
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top