Κατατακτήριες για Πολιτικών Μηχανικών (μετά απο ΤΕΙ Δομικών Έργων)

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
η αληθεια ειναι οτι οι κατασκευες ειναι το παθος μου...και πιστευω οτι απο τη στιγμη που εχεις ενα πτυχιο ειτε μηχανολογου ειτε πολιτικου μηχανικου στη κατοχη σου μπορεις πολυ ευκολα να δουλευεις με την ειδικοτητα του 1ου πτυχιου και να σπουδαζεις παραλληλα!περισσοτερα χρονια φοιτητης...ποιος δεν το θελει αυτο!να σε ρωτησω κατι...εσυ,ως πτυχιουχος,που στοχευεις και σε 2ο πτυχιο..εχεις σκεφτει το μεταπτυχιακο..η το εχεις αποκλεισει τελειως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
η αληθεια ειναι οτι οι κατασκευες ειναι το παθος μου...και πιστευω οτι απο τη στιγμη που εχεις ενα πτυχιο ειτε μηχανολογου ειτε πολιτικου μηχανικου στη κατοχη σου μπορεις πολυ ευκολα να δουλευεις με την ειδικοτητα του 1ου πτυχιου και να σπουδαζεις παραλληλα!περισσοτερα χρονια φοιτητης...ποιος δεν το θελει αυτο!να σε ρωτησω κατι...εσυ,ως πτυχιουχος,που στοχευεις και σε 2ο πτυχιο..εχεις σκεφτει το μεταπτυχιακο..η το εχεις αποκλεισει τελειως?
κι εγω σκεφτομαι να το κανω αυτο στο μελλον αλλα πιστευω πως ειναι αρκετα δυσκολο να δουλευεις παραλληλα και να εισαι και στην σχολη.γιατι θα εισαι μηχανικος,οχι πωλητης,και σιγουρα πρεπει να υπαρχει και η καταλληλη προετοιμασια
@geoste-εσυ εαν περασεις στις κατατακτηριες και μπεις μηχανολογους,θα δουλευεις παραλληλα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
δεν πιστευω οτι ειναι θεμα μηχανικου ή πωλητη...εγω βαδιζω με τη λογικη οτι εχω ενα πτυχιο και δεν με νοιαζει ποσο καιρο θα κανω για το 2ο...4-5 χρονια...οπως και να εχει θα εχεις πτυχιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
δεν πιστευω οτι ειναι θεμα μηχανικου ή πωλητη...εγω βαδιζω με τη λογικη οτι εχω ενα πτυχιο και δεν με νοιαζει ποσο καιρο θα κανω για το 2ο...4-5 χρονια...οπως και να εχει θα εχεις πτυχιο!
και εγω ετσι το σκεφτομαι.μακαρι να τα καταφερεις:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
σε ευχαριστω φιλε μου αν και ειναι νωρις να σκεφτομαστε το 2ο πτυχιο...ποσο μαλλον εσυ που εισαι ακομα σχολειο...οπως και να εχει ευχομαι τα καλυτερα και για σενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
σε ευχαριστω φιλε μου αν και ειναι νωρις να σκεφτομαστε το 2ο πτυχιο...ποσο μαλλον εσυ που εισαι ακομα σχολειο...οπως και να εχει ευχομαι τα καλυτερα και για σενα...
ευχαριστω:D
αληθεια,εσυ σε ποια σχολη εισαι και ποια θες μετα σαν δευτερο πτυχιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
τωρα μηχανολογους μηχανικους...και θελω να τελειωσω και τους πολιτικους!η αληθεια ειναι οτι με παραξενευει το γεγονος οτι στην ηλικα των 15 σκεφτεσαι και τα 2 πτυχια..θελεις να μου εξηγησεις πως εγινε αυτο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Όπως το βλέπω samy, θέλουμε ο ένας την ειδικότητα του άλλου:D. Ας ελπίσουμε να πάνε όλα καλά και φέρουμε και οι δύο τον τίτλο έξω από τα γραφεία μας:

"Πολιτικός-Μηχανολόγος Μηχανικός" (ΤΕΛΕΙΟΟΟΟΟΟΟ)

Το μεταπτυχιακό δεν το έχω αποκλείσει, αλλά να σου πω την αλήθεια την "μπούχτισα" την επιστήμη του πολιτικού μηχανικού. Θέλω να σπουδάσω και μια άλλη επιστήμη όσο πιο παραπλήσια γίνεται με του πολιτικού μηχανικού. Επιπλέον το μεταπτυχιακό δεν δίνει επαγγελματικά δικαιώματα και δεν μου χρειάζεται καθώς δουλεύω στο γραφείο του πατέρα μου. Όμως σε καμία περίπτωση δεν αρκούμαι σε ένα δίπλωμα.

Θα δώσω φέτος κατατακτήριες στους Μηχανολόγους ΕΜΠ. Αν περάσω έχει καλώς. Αν τύχει και δεν περάσω πάω για μεταπτυχιακό, φυσικά στο ΕΜΠ πάλι. Το μεταπτυχιακό είναι η καβάντζα μου.
-----------------------------------------
κι εγω σκεφτομαι να το κανω αυτο στο μελλον αλλα πιστευω πως ειναι αρκετα δυσκολο να δουλευεις παραλληλα και να εισαι και στην σχολη.γιατι θα εισαι μηχανικος,οχι πωλητης,και σιγουρα πρεπει να υπαρχει και η καταλληλη προετοιμασια
@geoste-εσυ εαν περασεις στις κατατακτηριες και μπεις μηχανολογους,θα δουλευεις παραλληλα?

Φίλε napstor, είσαι ακόμα πιτσιρικάς και ξέρω πως σκέφτεσαι. Θα δεις όμως όταν πάρεις το 1ο πτυχίο, θα ξέρεις αν σε παίρνει και για 2ο. Έχεις να δεις πολλά πράγματα ακόμα. Δεν είναι και τόσο δύσκολο όσο ακούγεται για κάποιον που πάει σε παρεμφερή σχολή με την σχολή αποφοίτησής του. Να θυμάσαι αυτό που λένε οι παλιοί: "Το 1ο πτυχίο είναι το δύσκολο".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
τωρα μηχανολογους μηχανικους...και θελω να τελειωσω και τους πολιτικους!η αληθεια ειναι οτι με παραξενευει το γεγονος οτι στην ηλικα των 15 σκεφτεσαι και τα 2 πτυχια..θελεις να μου εξηγησεις πως εγινε αυτο??
απλα μου αρεσουν 2 αντικειμενα και οχι μονο ενα.ο μηχανικος και μετα ο κατασκευαστικος τομεας.ωποτε πρωτο πτυχιο ΗΜΜΥ ΑΠΘ και δευτερο μαλλον αρχιτεκτονικη ή πολιτικος μηχ. ή τοπογραφος στο ΑΠΘ παλι:D
βεβαια εχω ακομα καιρο μεχρι να περασω και ειδικα μεχρι να γινω και πτυχιουχος.μπορει να εχω αλλαξει γνωμη εως τοτε οπως σωστα ειπε ο Γιωργος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
γιωργο συμμεριζομαι απολυτα τη λογικη σου και φυσικα τη εικονα της επιγραφης...ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ-ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ!σε αντιθεση με εσενα και παροτι και οι δυο γονεις μου ειναι πολιτικοι μηχανικοι..δεν εχω καποιο υποβαθρο με την εννοια του γραφειου γεγονος που τη κανει πιο δυσκολη την παραλληλη ενασχοληση με τις σπουδες και την εργασια!θα μου πεις οτι μπορω πολυ ευκολα να χρησιμοποιησω την υπογραφη τους για τα εργα...αλλα προσωπικα δεν συμπαθω ιδιαιτερα τα ετοιμα πραγματα!αλλα οπως ειπε και ο αντωνης...μεχρι τοτε μπορει να εχω αλλαξει γνωμη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Έχεις ακόμα πολύ καιρό να αποφασίσεις samy. Κι οι δυο γονείς πολιτικοί μηχανικοί, ε; ΛΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΙ να δώσεις κατατακτήριες για πολιτικός μηχανικός μετά. Η μαγκιά είναι ότι οι διπλωματούχοι πολιτικοί μηχανικοί κατατάσσονται στο 5ο εξάμηνο των τμημάτων μηχανολόγων μηχανικών και οι διπλωματούχοι μηχανολόγοι μηχανικοί κατατάσσονται στο 5ο εξάμηνο των τμημάτων πολιτικών μηχανικών. Γλιτώνεις 2 χρόνια ρε συ, δεν είναι και λίγο, έτσι; Αλλά έχεις μπόλικο χρόνο για να αποφασίσεις. Για κάποιον ανεξήγητο λόγο εύχομαι να μην αλλάξεις γνώμη και εύχομαι the best for you.

Σε ποιο τμήμα μηχανολόγων μηχανικών σπουδάζεις αν επιτρέπεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
ευχαριστω...τα καλυτερα και για σενα!ειμαι στη πατρα...μαλιστα σε ειχα βοηθησει..ελπιζω τουλαχιστον...σε κατι ερωτησεις που μου εκανες σχετικα με τους αεροναυπηγους!οσο για το αν θα αλλαξω γνωμη...εχω να σου πω οτι οσο πιο πολυ το συζηταω τοσο πιο πολυ εμενω στη σκεψη αυτη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gkoulou

Νεοφερμένος

Ο gkoulou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Αναρωτιεμαι ποσο δικαιο ειναι να περνας με τον βαθμο του πτυχιου σου. Οταν εχεις κα8ηγητες που σε βαζουν οτι βαθμο θελουν (και ας εγραψες καλα) απλα επειδη δεν σε γουσταρουν. (και σιγουρα υπαρχουν πολλοι τετοιοι). :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Δεν είναι καθόλου δίκαιο. Είναι το πιο άδικο μέτρο που θα μπορούσε να γίνει για κατάταξη στην τριτοβάθμια εκπαίδεση. Κι αυτό για δύο λόγους:
1) Γιατί υπάρχουν σχολές που είναι πολύ δυσκολότερες από άλλες
2) Γιατί σε άλλες σχολές υπάρχουν καθηγητές που παιρνάνε μόνο με 5 και σε άλλες βάζουν 10 αβέρτα.

π.χ. Αν κάποιος έχει τελειώσει ΑΕΙ ιατρικής με 8 και κάποιος άλλος ΤΕΙ ιχθυοκαλλιέργειας με 8,01 τότε προτεραιότητα έχει ο δεύτερος γιατί έχει μεγαλύτερο βαθμό σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ σχολή της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης που καταταάσσει με βαθμό πτυχίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexspan

Νεοφερμένος

Ο alexspan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
παιδια κανεις π περναει πολιτικων δομικων εργων στον πειραια β εξαμηνο???χαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xenia185

Νεοφερμένος

Η xenia185 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπέρα..μήπως γνωρίζει κάποιος να μου προτείνει καποιο καλό φροντηστήριο για κατατακτήριες στο τμημα πολιτικών μηχανικών του εμπ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Δική μου εκτίμηση και όχι απόλυτα βέβαιο είναι ότι για τους υποψήφιους για κατάταξη στο 5ο Εξάμηνο τα εξεταστέα μαθήματα θα είναι "Τεχνική μηχανική Ι-ΙΙ-ΙΙΙ","Στατική Ι","Μηχανική ρευστών".

Λιγο αργα( αλλα τωρα το προσεξα)...και σχεδον offtopic.. οι αποφοιτοι ΑΕΙ για εισαγωγη στο 5ο εξαμηνο εξεταζονται στα εξης μαθηματα:
1)Αναλυση 2
2)Τεχνικη Μηχανικη-Στατικη
3)Αντοχη Υλικων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εγώ σκέφτομαι Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς Η/Υ Α.Π.Θ και κατατακτήριες για Πολιτικούς Μηχανικούς στο Α.Π.Θ , πάλι !
Αλλιώς Μαθηματικό Α.Π.Θ με μεταπτυχιακό στα οικονομικά !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι αλλο?? ισχυει οτι σε 2 χρονια θα εξισωθουν τα δυο πτυχια (Πολιτικων εργων υποδομης και Πολιτικων Μηχανικων??).. Γιατι αυτο και αν ειναι αδικο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι αλλο?? ισχυει οτι σε 2 χρονια θα εξισωθουν τα δυο πτυχια (Πολιτικων εργων υποδομης και Πολιτικων Μηχανικων??).. Γιατι αυτο και αν ειναι αδικο....
δεν νομιζω να γινει κατι τετοιο.το ενα ειναι σχολη ΤΕΙ και το αλλο ΑΕΙ.
επιπλεον στο ΑΕΙ κανουν 5 χρονια ενω στο ΤΕΙ 4.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top