Πιστεύετε ότι υπάρχει έλλειψη επαναστατικότητας στους νέους;

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το χιούμορ το αντιλαμβάνεται ο καθένας όπως θέλει. Για τη βόρεια Ευρώπη οι Βρετανοί έχουν αστείρευτο χιούμορ, εμένα όμως μου προκαλεί πλήξη.
Από κει και πέρα, δέχομαι ότι με μια συγκεκριμένη ομάδα ανθρώπων (πχ. εγώ με τους κνίτες) μπορεί και να μη συμπεθεριάζεις. Αλλά όταν μου λες πως δε συμπεθεριάζεις με 20 άτομα, που σαφώς δε γίνεται να είναι όλοι ίδιοι κι εσύ ο διαφορετικός, σου ξαναλέω πως το μυστικό είναι μέχρι που μπορείς να κάνεις υποχωρήσεις συμβίωσης. Συνήθως όταν έχω πρόβλημα με μια ανομοιογενή ομάδα, όπως μια σχολική τάξη, ψάχνω να βρω πρώτα το δικό μου μερίδιο ευθύνης. Το γεγονός ότι με ένα βλάκα δε μπορείς να συζητήσεις δεν σημαίνει ότι είναι και το λογικότερο στη ζωή σου να αρνηθείς να ζεις με βλάκες...
Η "αλλαγή στο εκπαιδευτικό σύστημα" δεν είναι κοινή ιδεολογική βάση, είναι ένα ηλίθιο σύνθημα που πολλοί το λένε, αλλά δεν ξέρει κανένας τι σημαίνει.
-----------------------------------------
Δεν ξέρω, πραγματικά όλα αυτά είναι τελείως υποκειμενικά. Για τα δικά τους μέτρα μπορεί εσύ να είσαι ο περίεργος. Δεν θα μπω στη διαδικασία να αξιολογήσω ποιανού τα μέτρα είναι καλύτερα, αφού δεν γνωρίζω τους συμμαθητές σου και δε μπορώ να βασιστώ στη δική σου όψη γι'αυτούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Χε, η ειρωνεία είναι ότι υπάρχει κοινή ιδεολογική βάση στους νέους σήμερα. Ότι το εκπαιδευτικό σύστημα πρέπει να αλλάξει. Αλλά υπάρχει επίσης μια άλλη κοινή βάση. Ότι θα το αλλάξουν άλλοι, όχι εμείς, και ούτως ή άλλως, δε θα μας πιάσει. Οπότε γιατί να σκοτιζόμαστε;
Δεν εξιδανικεύουμε το παρελθόν, ίσα-ίσα που στο παρελθόν τα πράγματα πρέπει να ήταν από πολλές άλλες απόψεις χειρότερα. Αλλά τουλάχιστον οι νέοι ενδιαφέρονταν περισσότερο για την Επιστήμη και τη Φιλοσοφία.
Κοινωνικά και πολιτική; Ούτε γι' αυτά δεν είναι ικανοί να συζητήσουνε. Μόνο για αθλητικά και για γκόμενες. Και δεν είναι ούτε καν συζήτηση - δεν έχουν μάθει να σέβονται το συνομιλητή τους, κι αυτό είναι βασική προϋπόθεση για τη διεξαγωγή διαλόγου. Και ούτε χαβαλέ ξέρουν να κάνουν! Οι πιο πολλοί έχουν την αρρωστημένη αίσθηση του χιούμορ, ότι ο χαβαλές αφορά αποκλειστικά τις τρύπες και τα σωληνάκια.:lol2::mpam:
Συμφωνω στο οτι υπαρχει κοινή ιδεολογική βάση αλλωστε εξορισμου η ιδεολογια δεν περιοριζεται στο ατομο.Τι σε κανει να πιστευεις οτι οι νεοι εδειχναν στο παρεληθον μεγαλυτερη προσκόλληση στην Επιστήμη και στη Φιλοσοφία , δεν θελω να ακουσω κατι εγκληματικα ελλειπες οπως "Ο μπαμπας μου και οι φιλοι του ειναι ψαγμενοι".Οι γονεις μου προσωπικα μεγαλωσαν στην εποχη των χιπιδων --> θα κανουμε παρτυ και θα πιουμε για να αλλαξουμε τον κοσμο.
Καποιοι θα αποκτησουνε τις ικανοτητες στην ωρα τους , για βαριες συζητησεις ειναι προτιμοτερο τουτο απ το να τους αναγκασεις να στραφουν σε αυτο που εσυ νομιζεις σωστο.Μερικοι μπορει και ποτε , δικο τους θεμα.
Οπως ειπε και ο miv ο καθενας με τη δικη του αισθηση του αστειου.
Πιστευω πως με την οπτικη γωνια που βλεπεις τους συνομιλικους σου χανεις πολλα που μπορουν να σου διδαξουν , δεν μαθαινονται ολα με την ενασχολιση του υψηλου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Κι εγώ ξενέρα, έτσι! :D
Τι να πω, ρε Crook...σε νοιώθω απόλυτα.:(
Πραγματικά δεν ενδιαφέρεται κανείς. Όσοι ενδιαφέρονται για κουβέντα είναι μες τα logical fallacies (όμως μαθαίνουν), κι όσοι γνωρίζουν κάτι δεν μιλάνε μες τον κόσμο.
Ούτε τα ωμά-ωμά Αμερικανοαστεία λένε. Μπλιαχ...

Miv, μάλλον νοιώθουν πως χρειάζεται αλλαγή το σύστημα, για τον πολύ απλό λόγο ότι νοιώθουν την πίεση. Ίσως να μην γνωρίζουν τι θέλει αλλαγή, αλλά ξέρουν πως χρειάζεται κάπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Νομιζω πως δεν υπαρχει ελλειψη επαναστατικοτητας, αλλα υπαρχει και προβλημα στο οτι ο "αντιπαλος" ειναι πολυ γενικος και μεγαλος αλλα ειναι και τοσο καταπιεστικος που ολοι νιωθουμε οτι κατι δε παει καλα.

Και το να είναι κανείς απλά αντιδραστικός είναι κύριο χαρακτηριστικό του καπιταλιστικού συστήματος. Οι νέοι που καλώς για εμένα βγήκαν στους δρόμους τον περασμένο Δεκέμβρη, δεν φόβισαν κανένα! Μην έχετε αυταπάτες! Αυτοί που κυβερνάνε (αστική τάξη) ξέρουν πολύ καλά ότι λείπει ο ιδεολογικός κορμός από τους νέους...δεν ανησυχούν καθόλου.
Άλλωστε η αστική τάξη είναι εκείνη που επιβάλει τους κανόνες λειτουργίας του σχολείου και ξέρει πολύ καλά τι ανθρώπους φτιάχνει!

Πολυ φοβαμαι πως ετσι ειναι δυστυχως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Το χιούμορ το αντιλαμβάνεται ο καθένας όπως θέλει. Για τη βόρεια Ευρώπη οι Βρετανοί έχουν αστείρευτο χιούμορ, εμένα όμως μου προκαλεί πλήξη.
Από κει και πέρα, δέχομαι ότι με μια συγκεκριμένη ομάδα ανθρώπων (πχ. εγώ με τους κνίτες) μπορεί και να μη συμπεθεριάζεις. Αλλά όταν μου λες πως δε συμπεθεριάζεις με 20 άτομα, που σαφώς δε γίνεται να είναι όλοι ίδιοι κι εσύ ο διαφορετικός, σου ξαναλέω πως το μυστικό είναι μέχρι που μπορείς να κάνεις υποχωρήσεις συμβίωσης. Συνήθως όταν έχω πρόβλημα με μια ανομοιογενή ομάδα, όπως μια σχολική τάξη, ψάχνω να βρω πρώτα το δικό μου μερίδιο ευθύνης. Το γεγονός ότι με ένα βλάκα δε μπορείς να συζητήσεις δεν σημαίνει ότι είναι και το λογικότερο στη ζωή σου να αρνηθείς να ζεις με βλάκες...
Η "αλλαγή στο εκπαιδευτικό σύστημα" δεν είναι κοινή ιδεολογική βάση, είναι ένα ηλίθιο σύνθημα που πολλοί το λένε, αλλά δεν ξέρει κανένας τι σημαίνει.
-----------------------------------------
Δεν ξέρω, πραγματικά όλα αυτά είναι τελείως υποκειμενικά. Για τα δικά τους μέτρα μπορεί εσύ να είσαι ο περίεργος. Δεν θα μπω στη διαδικασία να αξιολογήσω ποιανού τα μέτρα είναι καλύτερα, αφού δεν γνωρίζω τους συμμαθητές σου και δε μπορώ να βασιστώ στη δική σου όψη γι'αυτούς.

Υποχωρήσεις θεωρώ πως δε χρειάζεται να κάνω. Όσες ήταν να κάνω, και που όντως με έκαναν εντελώς φυτούκλα και σπασικλάκι (στο Δημοτικό αναφέρομαι περισσότερο), τις έχω κάνει. Τώρα είναι καιρός να μάθουν μερικοί ότι δεν είναι όλοι πρόβατα.
Όλοι είμαστε διαφορετικοί. Απλά μερικοί υποτάσσονται στις επιταγές του συνόλου, και κάποιοι είναι περισσότερο ατομιστές. Όχι εγωιστές, ατομιστές.

Για την αλλαγή στο εκπαιδευτικό σύστημα, μπορεί κανένας να μην ξέρει ακριβώς τί σημαίνει (ούτε κι εγώ ξέρω επακριβώς), αλλά ξέρουμε ότι αυτό που έχουμε τώρα ΔΕ μας κάνει. Αλλά από την άλλη, δε μας νοιάζει κιόλας, γιατί είμαστε οι περισσότεροι εγωιστές και ξέρουμε πως αν παλέψουμε σήμερα, τους καρπούς των κόπων μας δε θα τους απολαύσουμε εμείς, αλλά οι επόμενες γενιές, κι έτσι λέμε "δε βαριέσαι"...

Κι εγώ ψάχνω να βρω το δικό μου μερίδιο ευθύνης. Και το βρήκα, παλιά. Ήμουνα σνομπ και αρκετά αλαζόνας. Αλλά πλέον δε σνομπάρω, το αντίθετο, θα έλεγα, ασκώ συχνά αυτοκριτική. Αλλά αυτοί ούτε την αυτοκριτική τη δέχονται. Μόλις ακούν ένα επιχείρημα της προκοπής, του κάνουν μαζική επίθεση, όχι με άλλα επιχειρήματα, αλλά με γιουχαΐσματα και ειρωνείες. Όσα δε φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια.

Συμφωνω στο οτι υπαρχει κοινή ιδεολογική βάση αλλωστε εξορισμου η ιδεολογια δεν περιοριζεται στο ατομο.Τι σε κανει να πιστευεις οτι οι νεοι εδειχναν στο παρεληθον μεγαλυτερη προσκόλληση στην Επιστήμη και στη Φιλοσοφία , δεν θελω να ακουσω κατι εγκληματικα ελλειπες οπως "Ο μπαμπας μου και οι φιλοι του ειναι ψαγμενοι".Οι γονεις μου προσωπικα μεγαλωσαν στην εποχη των χιπιδων --> θα κανουμε παρτυ και θα πιουμε για να αλλαξουμε τον κοσμο.
Καποιοι θα αποκτησουνε τις ικανοτητες στην ωρα τους , για βαριες συζητησεις ειναι προτιμοτερο τουτο απ το να τους αναγκασεις να στραφουν σε αυτο που εσυ νομιζεις σωστο.Μερικοι μπορει και ποτε , δικο τους θεμα.
Οπως ειπε και ο miv ο καθενας με τη δικη του αισθηση του αστειου.
Πιστευω πως με την οπτικη γωνια που βλεπεις τους συνομιλικους σου χανεις πολλα που μπορουν να σου διδαξουν , δεν μαθαινονται ολα με την ενασχολιση του υψηλου

Παλαιότερα, δεν υπήρχε αυτή η αποβλάκωση. Μπορώ να το πω αυτό, διότι ξέρω ανθρώπους που μου λένε "αυτό το θυμάμαι από το σχολείο". Τους πιο νέους ανθρώπους, δεν ακούω να λένε κάτι τέτοιο.
Ο καθένας με τη δική του αίσθηση του αστείου, ναι, συμφωνώ, αλλά να μη το ξευτιλίζουμε κιόλας...
Το τελευταίο που λες δεν είναι η πρώτη φορά που το ακούω, τ' ομολογώ. Και δεν ασχολούμαι συνέχεια με "υψηλού επιπέδου" θέματα. Κανείς δε μπορεί να το κάνει αυτό. Απλώς υπάρχουν λίγοι που να με σέβονται. Να σέβονται αυτό που είμαι. Να με κάνουν παρέα γι΄αυτό που είμαι, και όχι γι' αυτό που έχουν ακούσει για μένα ή για τους καλούς μου βαθμούς ή για τα "ωραία μου μάτια". Και σου δίνω το λόγο μου ότι εγώ τους σέβομαι μέχρις εσχάτων.

Και για να επανέλθουμε στο θέμα μας, δεν υπάρχει ειλικρίνεια. Οι νέοι δεν έχουν μάθει να είναι ειλικρινείς. Έχουν μάθει, πολλές φορές, να είναι αυθόρμητοι και να λένε κάποια πράγματα έξω από τα δόντια, αλλά όταν έχουν σκεφτεί κάτι εκ των προτέρων, δεν είναι ειλικρινείς, και πάνω απ' όλα, δεν είναι ειλικρινείς με τον εαυτό τους. Για το συγκεκριμένο, δεν ξέρω αν ισχύει για τους σημερινούς νέους ή και για τους νέους προηγούμενων αιώνων. Ξέρω μόνο ότι τους εμποδίζει από το να είναι ο εαυτός τους, και αν δεν είναι ο εαυτός τους, δε μπορούν να ξέρουν ποιους στόχους έχουν βάλει στη ζωή τους, και αν δε το έχουν κάνει αυτό, δε μπορούν να εστιάσουν τη μαχητικότητά τους σε ένα στόχο, σε έναν απώτερο σκοπό, σε μια κοινωνική επανάσταση. Δε μπορούν. Έτσι απλά. Έχουν μάθει να εκτονώνονται στο γήπεδο και στο εμπορικό κέντρο. Ναι, καλά είναι κι αυτά. Κι εμένα μ' αρέσει να χαζεύω τις βιτρίνες (δεν είμαι φίλαθλος, ίσως να είμαι, αλλά τρέμω να πατήσω τα πόδια μου σε γήπεδο). Αλλά δε θα αναλωθώ εκεί.

Κι εγώ ξενέρα, έτσι! :D
Τι να πω, ρε Crook...σε νοιώθω απόλυτα.:(
Πραγματικά δεν ενδιαφέρεται κανείς. Όσοι ενδιαφέρονται για κουβέντα είναι μες τα logical fallacies (όμως μαθαίνουν), κι όσοι γνωρίζουν κάτι δεν μιλάνε μες τον κόσμο.
Ούτε τα ωμά-ωμά Αμερικανοαστεία λένε. Μπλιαχ...

Miv, μάλλον νοιώθουν πως χρειάζεται αλλαγή το σύστημα, για τον πολύ απλό λόγο ότι νοιώθουν την πίεση. Ίσως να μην γνωρίζουν τι θέλει αλλαγή, αλλά ξέρουν πως χρειάζεται κάπου.

Ξενέρα! Μπλιαααάχ! Ακούγεται σαν "ξερνάω" :lol: :lol2: :P :lol2:.
Δεν είναι μόνο Αμερικάνικα, και σε Βρετανικές κωμικές σειρές, υπάρχουν μπόλικα. Και εντάξει, αν είναι μια φορά στις 10, όπου οι 9 άλλες είναι διαφορετικό χιούμορ. Κάτι το αστείο είναι πραγματικά επιτυχημένο, όταν δεν περιλαμβάνει μόνο ένα είδος χιούμορ, ώστε να μπορεί να τους κάνει όλους να γελάσουν.
Δεν είναι τόσο η έλλειψη δυνατότητας διεξαγωγής συζήτησης (μετράει κι αυτό πολύ), όσο η έλλειψη σεβασμού. Τη μια με συγκινούν (περισσότερο τα κορίτσια:P) επειδή δείχνουν ότι με νοιάζονται, και την άλλη με αηδιάζουν, επειδή συμπεριφέρονται ειλικρινά σαν τα ζώα. Άκου εκεί να αποκαλείς "πο@@@να" στην καθηγήτριά σου και να της λες "θα σε γ@@@@@". Δηλαδή ντροπή. Έλεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Βασικά εγώ ξαφνιάζομαι με την συμπεριφορά των συμμαθητών σου Αλέξανδρε. Το λέω γιατί εμείς χαρακτηρισμούς του τύπου "φυτό" και "ξενέρωτος" τους αφήσαμε πίσω στην Β' γυμνασίου ευτυχώς. Σ'εμάς κανένας δεν κατακρίνει τα ενδιαφέροντα του άλλου, εκτός αν μιλάμε για ακραίες περιπτώσεις. Όταν μας απασχολεί κάτι, θα το συζητήσουμε. Το βασικό πρόβλημά μας είναι το savoir faire, καθώς ο διάλογος στην τάξη μας θυμίζει ειδήσεις των 8. Όμως σεβασμός στις προτιμήσεις υπάρχει, μπόλικος μάλιστα.

Για να απαντήσω και στο θέμα,
Όχι, δεν υπάρχει έλλειψη επαναστατικότητας στους νέους. Μια χαρά αντιδραστικοί είναι. Το θέμα είναι ότι δεν εστιάζουν αυτήν τους την αντιδραστικότητα σε έναν σκοπό. Έτσι, το νεανικό πνεύμα, το πνεύμα της αλλαγής και της αισιοδοξίας, πάει χαμένο.

αυτή η άποψη με καλύπτει απόλυτα για το θέμα της επαναστατικότητας.

Πιστεύω πως οι νέοι δεν έχουν όχι τα σωστά πρότυπα, απλά δεν έχουν πρότυπα. Τα συχνά προβαλλόμενα πρότυπα, της εξωτερικής ομορφιάς, του καλλιτεχνικού χώρου, οι οικονομικά επιτυχημένοι, όλοι αυτοί δημιουργούν την ψευδαίσθηση του προτύπου και σιγά σιγά μετατρέπονται σε είδωλα. Τα πρότυπα πρέπει να προσανατολίζουν, να καθοδηγούν, να συμβάλουν στην διαμόρφωση του χαρακτήρα και της προσωπικότητας καθώς και στην ομαλή κοινωνικοποίηση. Τα "σωστά" πρότυπα μένουν στην αφάνεια για λόγους είτε πολιτικής σκοπιμότητας, δυσλειτουργίας των ΜΜΕ, κατευθυνόμενης ενημέρωσης. Ουσιαστικά οι νέοι έχουν ανάγκη να εκτιμήσουν την ηθική, την μόρφωση, την πνευματική και ψυχική καλλιέργεια. Το θέμα των προτύπων που προβάλλονται και γίνονται αποδεκτά θα πρέπει να απασχολεί και άλλους φορείς, όπως εκείνους της οικογένειας και του σχολείου. Θεωρώ πως οι νέοι είναι κάπως χαμένοι σήμερα και δεν ξέρουν που να πιστέψουν από την μία αλλά δεν έχουν την διάθεση να ψάξουν από την άλλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σαφώς και στην κοινωνική ωριμότητα των εφήβων παίζει καθοριστικό ρόλο το αν είναι στο χωριό ή το αν είσαι στην πρωτεύουσα, αυτό γίνεται εμφανές και σε αυτήν την περίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Όντως, και τον πατέρα μου πειραχτικά φυτό τονε λέγανε για τους ίδιους λίγους ακριβώς που λένε και μένα. Μεγάλωσε όμως σε χωριό. Συμπέρασμα: Η επαρχία είναι αθάνατη :D


(και λογικό, άντε να κάτσει ο γιος του αγρότη να μάθει φιλοσοφίες για αμπέλια, πώς να σκαλίζει το χωμα θα μάθει, το μήλο κάτω από τη μηλιά θα πέσει, κι αυτό δεν είναι κακό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Παλαιότερα, δεν υπήρχε αυτή η αποβλάκωση. Μπορώ να το πω αυτό, διότι ξέρω ανθρώπους που μου λένε "αυτό το θυμάμαι από το σχολείο". Τους πιο νέους ανθρώπους, δεν ακούω να λένε κάτι τέτοιο.
Ο καθένας με τη δική του αίσθηση του αστείου, ναι, συμφωνώ, αλλά να μη το ξευτιλίζουμε κιόλας...
Το τελευταίο που λες δεν είναι η πρώτη φορά που το ακούω, τ' ομολογώ. Και δεν ασχολούμαι συνέχεια με "υψηλού επιπέδου" θέματα. Κανείς δε μπορεί να το κάνει αυτό. Απλώς υπάρχουν λίγοι που να με σέβονται. Να σέβονται αυτό που είμαι. Να με κάνουν παρέα γι΄αυτό που είμαι, και όχι γι' αυτό που έχουν ακούσει για μένα ή για τους καλούς μου βαθμούς ή για τα "ωραία μου μάτια". Και σου δίνω το λόγο μου ότι εγώ τους σέβομαι μέχρις εσχάτων.

Και για να επανέλθουμε στο θέμα μας, δεν υπάρχει ειλικρίνεια. Οι νέοι δεν έχουν μάθει να είναι ειλικρινείς. Έχουν μάθει, πολλές φορές, να είναι αυθόρμητοι και να λένε κάποια πράγματα έξω από τα δόντια, αλλά όταν έχουν σκεφτεί κάτι εκ των προτέρων, δεν είναι ειλικρινείς, και πάνω απ' όλα, δεν είναι ειλικρινείς με τον εαυτό τους. Για το συγκεκριμένο, δεν ξέρω αν ισχύει για τους σημερινούς νέους ή και για τους νέους προηγούμενων αιώνων. Ξέρω μόνο ότι τους εμποδίζει από το να είναι ο εαυτός τους, και αν δεν είναι ο εαυτός τους, δε μπορούν να ξέρουν ποιους στόχους έχουν βάλει στη ζωή τους, και αν δε το έχουν κάνει αυτό, δε μπορούν να εστιάσουν τη μαχητικότητά τους σε ένα στόχο, σε έναν απώτερο σκοπό, σε μια κοινωνική επανάσταση. Δε μπορούν. Έτσι απλά. Έχουν μάθει να εκτονώνονται στο γήπεδο και στο εμπορικό κέντρο. Ναι, καλά είναι κι αυτά. Κι εμένα μ' αρέσει να χαζεύω τις βιτρίνες (δεν είμαι φίλαθλος, ίσως να είμαι, αλλά τρέμω να πατήσω τα πόδια μου σε γήπεδο). Αλλά δε θα αναλωθώ εκεί.
Προαναφερθηκα σε αυτο το ληψο επιχειρημα , οχι μονο διοτι οι μεγαλυτεροι εχουν την ταση να συγκρινουνε προκαταληπτικα σε βαρος της καινουργιου αλλα επειδη η μεταβαση της σκεψης ειναι ειδικο --> γενικο.Δεν μπορουν μερικες καθαρα υποκειμενικες φρασεις να ορισουνε ουτε το παρεληθον ουτε το μελλον.
Μαλλον ειπαρχουνε λιγοι που σεβεσε επισης οποτε ειστε πατσοι.
Ποτε η γνησια ειλικρινεια χαρακτηριζε τη νεα γενια?Εχω διαβασει βιβλια για τα μεσα του 19 αιωνα ( κυριως στα των μπροντε αναφερομαι) , στα οποια σκιαγραφείται μια εξισου ομοια εικονα αν οχι χειροτερη οσο αναφορα την φιλαληθεια των νεων.
Βλεπω πως εχεις παραλογες απαιτησεις απ τους εφηβους , η αυτοεξαπατηση καλυφτει τα ιχνη της με εκνευριστικη ευκολια και η αυθεντικη ειλικρινης αντιμετωπιση της καταστασης ειναι κατι το μακροπροθεσμο.
Τους λανθασμενους τροπους εκτωνωσης τους μαθαινουνε απ' το σπιτι και την κοινωνια , δεν μπορουν ολοι να ειναι τοσο συνειδητοποιημένοι ωστε να κανουνε διαχωρισμους αναμεσα στις χιλιαδες φωνες που ακουνε και να βρουνε το ορθο.
Θα σου το ξαναπω , πιστευω οτι εχεις παρανοικες απαιτησεις απ' τους συνομιλικους σου και τους συγκρινεις με τον εαυτο σου πιοτερο απ το να τους βοηθησεις να δουν αυτα που βλεπεις εσυ στραβα σε αυτους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εντέλει μπορώ κι εγώ να συμφωνήσω με το συλλογισμό αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Βασικά εγώ ξαφνιάζομαι με την συμπεριφορά των συμμαθητών σου Αλέξανδρε. Το λέω γιατί εμείς χαρακτηρισμούς του τύπου "φυτό" και "ξενέρωτος" τους αφήσαμε πίσω στην Β' γυμνασίου ευτυχώς. Σ'εμάς κανένας δεν κατακρίνει τα ενδιαφέροντα του άλλου, εκτός αν μιλάμε για ακραίες περιπτώσεις. Όταν μας απασχολεί κάτι, θα το συζητήσουμε. Το βασικό πρόβλημά μας είναι το savoir faire, καθώς ο διάλογος στην τάξη μας θυμίζει ειδήσεις των 8. Όμως σεβασμός στις προτιμήσεις υπάρχει, μπόλικος μάλιστα.

Ποιο είναι το σχολείο σου να έρθω κι εγώ;:P

Ειδήσεις των 8 δε θυμίζει η τάξη μας ούτε στο μικρό τους δαχτυλάκι, ούτε στα όνειρά μου. Εκτός κι αν μιλάμε για τις ειδήσεις εκείνες, όπου ο παρουσιαστής σταματάει κάθε 3-4 λεπτά, για να παρακαλέσει κάποιον ομιλητή να ηρεμήσει...

Όντως, και τον πατέρα μου πειραχτικά φυτό τονε λέγανε για τους ίδιους λίγους ακριβώς που λένε και μένα. Μεγάλωσε όμως σε χωριό. Συμπέρασμα: Η επαρχία είναι αθάνατη :D


(και λογικό, άντε να κάτσει ο γιος του αγρότη να μάθει φιλοσοφίες για αμπέλια, πώς να σκαλίζει το χωμα θα μάθει, το μήλο κάτω από τη μηλιά θα πέσει, κι αυτό δεν είναι κακό)

Με την ίδια λογική, κι εσύ δε θα έπρεπε να είσαι εδώ και να συζητάς μαζί μας, αλλά να είσαι έξω για να μάθεις πώς να κλαδεύεις.

Προαναφερθηκα σε αυτο το ληψο επιχειρημα , οχι μονο διοτι οι μεγαλυτεροι εχουν την ταση να συγκρινουνε προκαταληπτικα σε βαρος της καινουργιου αλλα επειδη η μεταβαση της σκεψης ειναι ειδικο --> γενικο.Δεν μπορουν μερικες καθαρα υποκειμενικες φρασεις να ορισουνε ουτε το παρεληθον ουτε το μελλον.
Μαλλον ειπαρχουνε λιγοι που σεβεσε επισης οποτε ειστε πατσοι.
Ποτε η γνησια ειλικρινεια χαρακτηριζε τη νεα γενια?Εχω διαβασει βιβλια για τα μεσα του 19 αιωνα ( κυριως στα των μπροντε αναφερομαι) , στα οποια σκιαγραφείται μια εξισου ομοια εικονα αν οχι χειροτερη οσο αναφορα την φιλαληθεια των νεων.
Βλεπω πως εχεις παραλογες απαιτησεις απ τους εφηβους , η αυτοεξαπατηση καλυφτει τα ιχνη της με εκνευριστικη ευκολια και η αυθεντικη ειλικρινης αντιμετωπιση της καταστασης ειναι κατι το μακροπροθεσμο.
Τους λανθασμενους τροπους εκτωνωσης τους μαθαινουνε απ' το σπιτι και την κοινωνια , δεν μπορουν ολοι να ειναι τοσο συνειδητοποιημένοι ωστε να κανουνε διαχωρισμους αναμεσα στις χιλιαδες φωνες που ακουνε και να βρουνε το ορθο.
Θα σου το ξαναπω , πιστευω οτι εχεις παρανοικες απαιτησεις απ' τους συνομιλικους σου και τους συγκρινεις με τον εαυτο σου πιοτερο απ το να τους βοηθησεις να δουν αυτα που βλεπεις εσυ στραβα σε αυτους

Εντάξει, ίσως να έχω εσφαλμένη εικόνα για το παρελθόν (χωρίς να σημαίνει ότι επειδή κάτι είναι συνηθισμένο και διαρκεί αιώνες, είναι και σωστό). Αλλά σε διαβεβαιώ ότι σέβομαι τους άλλους περισσότερο απ' ό,τι με σέβονται αυτοί, και πολλές φορές μου βγαίνει και σε κακό, γιατί με εκμεταλλεύονται. Καθόλου πάτσι.
Δε ζητάω από κανέναν να αλλάξει. Ζητάω να μάθει να σέβεται ό,τι δεν είναι σαν κι αυτόν. Γιατί αυτό θέλει, σε τελική ανάλυση, να υλοποιήσουν και οι "μεγάλοι" που κρύβονται πίσω από τα ΜΜΕ και τις κομματικές παρατάξεις. Να καταστήσουν ομοιογενή την κοινωνία, για να την ελέγχουν πιο εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Ποιο είναι το σχολείο σου να έρθω κι εγώ;:P

Ειδήσεις των 8 δε θυμίζει η τάξη μας ούτε στο μικρό τους δαχτυλάκι, ούτε στα όνειρά μου. Εκτός κι αν μιλάμε για τις ειδήσεις εκείνες, όπου ο παρουσιαστής σταματάει κάθε 3-4 λεπτά, για να παρακαλέσει κάποιον ομιλητή να ηρεμήσει...



Με την ίδια λογική, κι εσύ δε θα έπρεπε να είσαι εδώ και να συζητάς μαζί μας, αλλά να είσαι έξω για να μάθεις πώς να κλαδεύεις.




Εντάξει, ίσως να έχω εσφαλμένη εικόνα για το παρελθόν (χωρίς να σημαίνει ότι επειδή κάτι είναι συνηθισμένο και διαρκεί αιώνες, είναι και σωστό). Αλλά σε διαβεβαιώ ότι σέβομαι τους άλλους περισσότερο απ' ό,τι με σέβονται αυτοί, και πολλές φορές μου βγαίνει και σε κακό, γιατί με εκμεταλλεύονται. Καθόλου πάτσι.
Δε ζητάω από κανέναν να αλλάξει. Ζητάω να μάθει να σέβεται ό,τι δεν είναι σαν κι αυτόν. Γιατί αυτό θέλει, σε τελική ανάλυση, να υλοποιήσουν και οι "μεγάλοι" που κρύβονται πίσω από τα ΜΜΕ και τις κομματικές παρατάξεις. Να καταστήσουν ομοιογενή την κοινωνία, για να την ελέγχουν πιο εύκολα.


Μα ο πατέρας μου φιλόλογος είναι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ο προπάππους σου τί ήταν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alessia #8

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
καθε αλλο....το αιμα των νεων βραζει στις μερες μας...ειναι να μην τους μπει να κανουν το δικο τους...δεν ειναι οπως παλια που ειχαμε ηθικες αρχες κ οι νεοι φοβοντουσαν να εκφραστουν....θυμασε τι εγινε πριν μερικους μηνες στην αθηνα...αν δεν κανω λαθος οι νεοι ηταν οι περισσοτεροι διαδηλωτες......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
καθε αλλο....το αιμα των νεων βραζει στις μερες μας...ειναι να μην τους μπει να κανουν το δικο τους...δεν ειναι οπως παλια που ειχαμε ηθικες αρχες κ οι νεοι φοβοντουσαν να εκφραστουν....θυμασε τι εγινε πριν μερικους μηνες στην αθηνα...αν δεν κανω λαθος οι νεοι ηταν οι περισσοτεροι διαδηλωτες......
Και τι άλλαξαν? Έχει κάτι αλλάξει τώρα?
(Και για να μην παρεξηγηθώ... όχι μόνο ήμουν υπέρ των διαδηλώσεων των νέων... συμμετείχα σχεδόν σε όλες που έγιναν στην πόλη μου... και ήταν αρκετές)

Ξανατονίζω όμως πως εφόσον δεν υπάρχει ένας ιδεολογικός κορμός της αντίδρασης, αυτή παραμένει αντίδραση και καμία σχέση δεν έχει με την επαναστατικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Στα λεγόμνα του Parantop να συμπληρώσω ότι οι ηθικές αρχές δεν έχουν να κάνουν με το αν εκφράζεται κάποιος ή όχι. Ίσα-ίσα, που αν κάποιος διατηρεί σωστές ηθικές αρχές, θα εκφράζεται και δυναμικά, και σεβόμενος τα δικαιώματα των άλλων.


Στο θέμα "Στρατός: Πριν ή μετά;", κάποιος παρέθεσε μια ρήση, ότι οι ήρωες περπατούν στα τυφλά ή κάτι τέτοιο. Νομίζω ότι αρμόζει κι εδώ, αν καταστήσουμε κάπως ευέλικτο τον όρο "ήρωες".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Ο προπάππους σου τί ήταν;


Όπως κι ο παππούς μου, αγρότης. Ωστόσο, ο παππούς μου, σε αντίθεση με όλους τους υπόλοιπους συγχωριανούς του, άφησε τον πατέρα μου να διαλέξει ό,τι θέλει. Αυτό όμως δε γίνεται με όλους, ιδιαίτερα σε τέτοιους καιρούς ασταθείς σαν τους σημερινούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Και τότε πού είναι η επαναστατικότητα που λέμε, αν δεν κάνει ο καθένας την επανάστασή του για το επάγγελμά ΤΟΥ και τη ζωή ΤΟΥ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
@Αλεξάνδρα:
Προς θεού πια!Επαναστάτης δεν εισαι απλώς και μόνο επειδή κατέβηκες σε μια διαδήλωση ή επειδή έκανες μια κατάληψη.(κάτι που η πλειοψηφία δυστυχώς το κάνει για να χάσει μάθημα).Όπως πολύ σωστά τόνισε ο παραντοπ πρεπει να υπάρχει'' ιδεολογικός κορμός αντίδρασης''.
Ειλικρινά θλίβομαι όταν ακούω τους συμμαθητές μου πρώτα να απόφασιζουν να κάνουν κατάληψη και μετά να βρίσκουν τα αιτήματα για τα οποία την κάνουν.Έχουμε εξευτιλίσει πλέον την σημασία κάποιων εννοιών..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
η καταληψη ειναι μια απο τις πιο ακραιες μορφες διαμαρτυριας, και σιγουρα δε πρεπει να χρησιμοποιηται για ψιλου πηδημα...

το γεγονος οτι παρα πολλοι νεοι διαδηλωσαν δε σημαινει οτι ειναι επαναστατες.
απλα λογω του γεγονοτος ειχαν περισσοτερες αφορμες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top