Ασκήσεις και ερωτήσεις επανάληψης

Effie1

Νεοφερμένος

Η Effie1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φιλολογίας Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Θα σας ενδιέφερε να ανοίξει ένα θέμα με σύντομες ασκήσεις και ερωτήσεις επανάληψης; Το σκεπτικό είναι να σας βοηθήσουμε τώρα που αρχίζετε τις επαναλήψεις στην εξεταστέα ύλη και να επισημανθούν τα κύρια σημεία ή τα κύρια συντακτικά φαινόμενα (όπως καταλάβατε αναφέρομαι στα φιλολογικά μαθήματα). Θα το έκανα με ευχαρίστηση , αρκεί να ανταποκριθούν όχι μόνο μαθητές, αλλά και συνάδελφοι καθηγητές για να καλύψουμε περισσότερες ανάγκες. Περιμένω προτάσεις - ιδέες και σχόλια.:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Effie1

Νεοφερμένος

Η Effie1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φιλολογίας Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
ok. Δεν ενδιαφέρεται κανένας. Ούτε μαθητής ούτε καθηγητής. Τα σκάμε στα φροντιστήρια και στα ιδιαίτερα για να μας προετοιμάσουν και δεν ενδιαφερόμαστε για μια άλλη πρόταση που προσφέρεται εθελοντικά και δωρεάν ; Η απαξίωση της γνώσης στο βωμό της μόδας , της ανασφάλειας,του άγνωστου και κυρίως, της καχυποψίας. Το σκεπτικό είναι: " Γιατί να ανταποκριθώ σε κάποιον που δε θέλει να εισπράξει κάτι από εμένα" ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fcandreas

Νεοφερμένος

Ο fcandreas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Εμένα μου αρέσει η ιδέα σου αλλά δε βλέπω να ενδιαφέρονται και πολλοί... :(
span.jajahWrapper { font-size:1em; color:#B11196; text-decoration:underline; } a.jajahLink { color:#000000; text-decoration:none; } span.jajahInLink:hover { background-color:#B11196; }
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κουνελι

Νεοφερμένος

Η γιωτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
και εμενα μου αρεσει η ιδεα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τζίνα

Νεοφερμένος

Η Τζίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Και μένα μου αρέσει, απλώς δεν είμαι θεωρητική κατεύθυνση,οπότε δεν έχω και πολλά να αποκομίσω από αυτό..Ωστόσο,αν μπορούσατε να κάνετε κάτι σχετικό για την έκθεση θα βοηθούσε πολύ!!:DΠ.χ.κάτι που να αφορά στις λεξιλογικές ασκήσεις..

(Είναι επίσης πολύ καλή ιδέα και για τα μαθήματα της δικής μου κατεύθυνσης-θετικής- αλλά έχω την αίσθηση ότι το λέω σε λάθος thread!!:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gossipgirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 278 μηνύματα.
Και μένα μου αρέσει, απλώς δεν είμαι θεωρητική κατεύθυνση,οπότε δεν έχω και πολλά να αποκομίσω από αυτό..Ωστόσο,αν μπορούσατε να κάνετε κάτι σχετικό για την έκθεση θα βοηθούσε πολύ!!:DΠ.χ.κάτι που να αφορά στις λεξιλογικές ασκήσεις..

(Είναι επίσης πολύ καλή ιδέα και για τα μαθήματα της δικής μου κατεύθυνσης-θετικής- αλλά έχω την αίσθηση ότι το λέω σε λάθος thread!!:P)



+φωνω μαζι σου!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
ok. Δεν ενδιαφέρεται κανένας. Ούτε μαθητής ούτε καθηγητής. Τα σκάμε στα φροντιστήρια και στα ιδιαίτερα για να μας προετοιμάσουν και δεν ενδιαφερόμαστε για μια άλλη πρόταση που προσφέρεται εθελοντικά και δωρεάν ; Η απαξίωση της γνώσης στο βωμό της μόδας , της ανασφάλειας,του άγνωστου και κυρίως, της καχυποψίας. Το σκεπτικό είναι: " Γιατί να ανταποκριθώ σε κάποιον που δε θέλει να εισπράξει κάτι από εμένα" ;

μπλα μπλα μπλα... κουραστικο....

η μοδα ασχετο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Στα φόρουμ συνήθως δεν υπάρχουν τόσο γρήγορες απαντήσεις, οπότε καλό είναι για τον καθένα μας να περιμένει μία με δύο μερούλες πρωτού αναρωτηθεί.

Θυμάμαι χαρακτηριστικά άνοιγμα θέματος δικού μου στο adslgr. Ήταν ένα επείγον πρόβλημα. Περίμενα 3 μέρες, ε, την τέταρτη μου απάντησαν κατατοπιστικότατα και βρήκα λύση στο πρόβλημά μου.

Θα ήταν επίσης ωφέλιμο για όλους μας να γίνονται οι συζητήσεις σε ηπιότερους τόνους και κυρίως να αποφευχθούν άσχετες προσβολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos P.

Νεοφερμένος

Ο Giorgos P. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Είμαι Θεωρητική κατεύθυνση (Γ Λυκείου) και θα με ενδιέφεραν οι επαναληπτικές ασκήσεις-διαγωνίσματα, ιδιαίτερα στα αρχαία και στη λογοτεχνία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Ε αντε ρε παιδια μη χανετε καιρο!!!Καποιος της τριτης ας βαλει για αρχη 20 ρηματικους τυπους στα λατινικα!!!Ας ξεκινησει καποιος τελος παντων....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Βρήκα στη Λογοτεχνία ένα:
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • gl_logotexnia_29_10.pdf
    28.4 KB · Εμφανίσεις: 274

giotou

Νεοφερμένος

Η giotou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
νομίζω πως είναι μια πολύ καλή πρόταση να βοηθήσουμε όλοι για την καλύτερη δυνατή προετοιμασία των παιδιών..... και να δημοσιεύουμε το υλικό μας εδώ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Effie1

Νεοφερμένος

Η Effie1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φιλολογίας Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Σας δίνω ένα διαγώνισμα για την Πολιτεία και τα Πολιτικά (Γ΄Λυκείου Θεωρητική κατεύθυνση) σε δυο ενότητες που θεωρώ πολύ σημαντικές. Περιμένω τα σχόλια και τις απορίες σας. Δεν παραθέτω το πρωτότυπο κείμενο για οικονομία χώρου.:D



Διδαγμένο κείμενο

Κείμενο από πρωτότυπο: Πλάτωνος «Πολιτεία»(12, 13)
Κείμενο από μετάφραση: Αριστοτέλους«Πολιτικά(12)


Παρατηρήσεις
Α. Από το πρωτότυπο κείμενο να μεταφράσετε το χωρίο «Τό αὐτοῦ…ἐπελαθόμην γάρ.» Μονάδες 10
Β.1α) Με ποια έννοια χρησιμοποιείται ο όρος «ἀγαθόν» στον Πλάτωνα; Μονάδες 5
Β.1β) Να εντοπίσετε στο κείμενο τους όρους που χρησιμοποιεί ο Πλάτωνας για να χαρακτηρίσει το αγαθό, την πορεία προς αυτό και την προσέγγισή του. Τι αποκαλύπτουν για τη φύση του αγαθού; Μονάδες 5
Β.2α) Ποιος είναι, σύμφωνα με τον Πλάτωνα, ο σκοπός του νόμου και ποιο το κύριο μέλημά του; Μονάδες 5
Β.2β) Ποια μέσα χρησιμοποιεί ο νόμος και πώς δικαιολογείται η χρήση τους;
Μονάδες 5
Β.3 «Η πόλη, επομένως, είναι κάτι που ήρθε στην ύπαρξη εκ φύσεως, όπως ακριβώς και οι πρώτες κοινωνικές οντότητες, αφού αυτή είναι το τέλος εκείνων»: Να συγκρίνετε την παραπάνω άποψη του Αριστοτέλη για τη σύσταση της πόλης με όσα υποστηρίζει ο Πλάτωνας στην «Πολιτεία».
Μονάδες 10


Γ. Με βάση την εισαγωγή του βιβλίου σας να συνδέσετε την ενότητα με τα προηγούμενα και με το θέμα όλου του έργου.
Μονάδες 10
Δ.1 Να γράψετε ένα ομόηχο στα Α.Ε. για κάθε μια από τις παρακάτω λέξεις: ἦν, ὅ, μέλει, ἐπί, ὦσιν Μονάδες 5
Δ.2 Να γράψετε ένα αντώνυμο στα Α.Ε.για κάθε μια από τις παρακάτω λέξεις: τάς βελτίστας, ἀναβῆναι, ἐπελάθου, εὖ πράξει, μεταδιδόναι . Μονάδες 5
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top