Φυσική - Θεωρείτε πως είναι βατό ή δύσκολο μάθημα; Ποια είναι η άποψή σας για το σχολικό βιβλίο;

neslisss

Νεοφερμένος

Η neslisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Μεταμόρφωση (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
εεε ναι είναι δυσκολη αλλά μου αρέσει το κεφάλαιο με τον ηλεκτρισμό. εγώ στην θεωρία είμαι καλή αλλά όταν η σειρά έρχεται στην πράξη ............ το καταλάβατε νομίζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Απ' ότι μου είπε ένας γνωστός μου φυσικός κάνουν και ηλεκτρισμό (που δεν κάναμε εμείς τότε) και οτι το νέο βιβλίό είναι πολύ κακογραμμένο. Και οτι γενικά τα παιδιά δυσκολεύονται αρκετά...

εμεις καναμε
αλλα ακομα δεν εχω καταλαβει τι ακριβως ειναι η διαφορα δυναμικου η αλλιως ταση...σαν εννοια παντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex92

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φυσικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Τώρα αναγκαστικά θα μάθεις θέλεις δε θέλεις :p...

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί δε συνέχιζαν την κινητική όπως κάνουμε εμείς; Στη γ' γυμνασίου κάναμε τα στοιχειώδη και στην α' λυκειου εμβαθύνουμε..Τώρα αν τους κάνουν ενα χρόνο άσχετη φυσική και στην α' λυκείου απαιτούνε να θυμούνται πράγματα από τη β' γυμνασίου, τότε θα είναι και πολύ άχρηστοι

Βασικά, ήδη υπήρχε ένα χάσμα μεταξύ της Φυσικής της Γ' Γυμνασίου με την Α' Λυκείου... Από τις σχετικά απλές ασκήσεις που μαθαίναμε στην Γ' Γυμνασίου, τσουπ, μας πετάνε κάτι περίεργες συνδυαστικές στην Α' Λυκείου, τις οποίες όταν θα έχει περάσει η χρονιά μπροεί εν τέλει να τις έχεις κατανοήσει και να σου φαίνονται εύκολες, αλλά την ώρα που είναι να τις λύσεις σου φαίνονται βουνο. Φαντάσου να είναι και με άσχετη σειρά τα μαθήματα...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hliana

Νεοφερμένος

Η Ηλιάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Όντως η Φυσική φέτος είναι δυσκολότερη από πέρυσι αν και το βιβλίο είναι καλλίτερο κ το μάθημα πιο ενδιαφέον...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Teyanna93

Νεοφερμένος

Η Tatiana... :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Συμφωνώ με το παιδί στην αρχή...Η Φυσική φετος είναι απίστευτα δυσκολη και ο καθηγητής που εχουμε δεν την κανει καθολου πιο ευκολη...Παρεπιπτωντος,αυριο γραφω φυσικη:( και εχω κολλησει σε μια άσκηση.Ειναι νομίζω η 12 στην σελίδα 108...Το έχω ψαξει σε όλο το γκουγκλ και δεν έχω βγαλει άκρη.Καθε βοηθεια ευπρόσδεκτη... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary94

Νεοφερμένος

Η mary94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Μύρινας (Λέσβος). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Σιγουρα ειναι παρα παρα παρα παρα ..... πολυ δυσκολη. Δεν καταλαβαινω τιποτα και δεν πιστευω πως φταινε οι καθηγητες (στις περισσοτερες περιπτωσεις) αλλα το βιβλιο. Ειναι χαλια !!!!!!!!:'(:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lacta144

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,098 μηνύματα.
εμένα πέρσυ η φυσική μου άρεσε.φέτος ούτε που να την δω!!δε λέω καλά τα πάω αλλά δυσκολεύομαι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex gate 13

Νεοφερμένος

Ο δεν ξερω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
μπα...ευκολη είναι. Ειδικά ο ηλεκτρισμός μου αρέσει πολύ:D
γραφω φυσικη στον ηλεκτρισμο ποια ειναι τα σοσ
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Adamsdoor

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,189 μηνύματα.
κοιτα,ειναι δυσκολη αλλα αν τα καταλαβεις απο την αρχη δεν νομιζω να υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα.Το βασικοτερο ειναι να μην αφηνεις κενα..:bye:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Levi

Νεοφερμένος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Ο ηλεκτρισμος θελει λιγη φαντασια μιας και ειναι κατι που δεν μπορεις να δεις, απλα σου λενε τι συμβαινει και πρεπει να το πιστεψεις και με αυτο να λυσεις ασκησεις, εξαλλου οι βασικοι νομοι σε αυτο το κεφαλαιο δεν εχουν φυσικη ερμηνεια, απλα εχουν βγει σωστοι στην πραξη!

Τωρα που το σκεφτομαι ο ηλεκτρισμος ηταν το μοναδικο κεφαλαιο που ποτε δεν συμπαθησα στη φυσικη (και στη συνεχεια ο ηλεκτρομαγνητισμος).
Ευτηχως ειναι υλη 3ου εξαμηνου και το γλιτωνω για φετος!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣΟΦΙΑ-ΦΑΙΗ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Λεχαινά (Ηλεία). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
παιδια και εμενα η αποψη μου ειναι οτι ειναι απαιτητικη........βασικα θελει πολυ διαβασμα γ να την κατανοησεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Green 13

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 565 μηνύματα.
Πολυ πιο ευκολη και συναρπαστικοτερη απο τη φετινη παιδια... προσυπογραφω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Εγώ διαβάζω μόνο από βοήθημα, αλλά το βιβλίο που το βλέπω στην τάξη δεν μου φαίνεται κακογραμμένο.

Χθες κάναμε διαγώνισμα στις ταλαντώσεις και κύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MpampisG

Νεοφερμένος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Εμένα γιατί μου φαίνεται αρκετά εύκολη;Μας έχει πάρει η καθηγήτρια από την αρχή της χρονιάς δύσκολη και δύσκολη.Για εμένα είναι αρκετά εύκολη.Θέλει κατανόηση και όχι τόσο παπαγαλία όσο της περσινής.Αυτό για μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domino9

Νεοφερμένος

Ο domino9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
θα συμφωνήσω με όσους λένε ότι είναι δύσκολη κ δυστυχως εχουμε εναν καθηγητη που αντι να μας βοηθαει στα καινουρια, μας λεει συνεχεια για αυτα που θα κανουμε στη 2 λυκειου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
βοηθείστε στο διαγώνισμα φυσικής,που γράφω την πέμπτη! γ΄γυμνασίου. ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soula

Νεοφερμένος

Η Soula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
οντως...ειναι αρκετα δυσκολη...ειμαι και της θεωρητικης περισσοτερο και θελει πολυ δουλεια...:(....τι να κανουμε ομως...?
-----------------------------------------
Εγώ διαβάζω μόνο από βοήθημα, αλλά το βιβλίο που το βλέπω στην τάξη δεν μου φαίνεται κακογραμμένο.

Χθες κάναμε διαγώνισμα στις ταλαντώσεις και κύματα.
Εμας για το διαγχνισμα μας εβαλε υλη 60 σελιδες...ελεος....:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ermists

Νεοφερμένος

Ο ERMIS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εει παιδιά είμαι νέος στο ischool γι'αυτο σας χαιρετώ όλους.....
εγώ πισέύω η φυσική φέτος είναι εύκολη αλλα θέλει λιγο διάβασμα​
:):(:no1::P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Στο διαγώνισμα σήμερα (κεφ.2/ηλεκτρ.ρεύμα) μας έβαλε παράλληλη σύνδεση , σύνδεση με σειρά και νόμο του Ωμ. Ευχαριστώ το φίλο ΜpampisG, που απάντησε στην ερώτησή μου για sos και έπεσε μέσα!!!!!! Απ΄ ότι έμαθα και στην Ιωνίδειο Πειραιά τα ίδια έπεσαν! Τώρα θα μου πεις τι περιθώριο υπήρχε να πέσει κάτι άλλο!

-----------------------------------------
Soula, Μην αγχώνεσαι!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fuela

Νεοφερμένος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου είναι πανεύκολη.Δεν ξέρω φυσικά και τι καθηγητές έχετε εσείς αλλάο δικός μας ο φυσικός μας τα εξηγεί πολύ καλα και με βοηθάει πολύ.Εάν θα έπρεπε να μάθω παπαγαλία από το βιβλίο που δεν θεωρώ πως είναι και απίθανο,θα ήτανε σκέτη αποτυχία...
-----------------------------------------
Γεια σου βρε φίλε μου ταζ...και εγώ νέα είμαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top