Summer Schools-Κολλέγια στο εξωτερικό

manos_p

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Πρόσφατα είχε πέσει ένα φυλλάδιο στα χέρια μου για κολλέγια στην Αγγλία για 2 ή και παραπάνω εβδομάδες..
Έχει πάει κανείς?
Εντυπώσεις..?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Olympia92!!!!

Νεοφερμένος

Η Ολυμπια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Εγω πηγα το περασμενο καλοκαιρι σε κολλεγιο στην αγγλια! Ηταν μια αξεχαστη εμπειρια! Εμενα στο Sussex και το κολλεγιο λεγοταν Hurst College... Εχουν πολυ καλη οργανωση και φροντιζουν να σου δειξουν τα πιο ομορφα μερη!!! Εμεινα 2 βδομαδες... Ηταν λιγο ακριβα αλλα μια φορα τα κανει κανεις αυτα! Επισης εκανα πολλες γνωριμιες και φιλιες. Με πολλα απο τα παιδια που γνωρισα εκει μιλαμε ακομα! (ελληνες αλλοι δεν υπηρχαν μεσα σε 1500 παιδια-ημουν ατυχη εκεινη τη χρονια γιατι μου ειπανε πως καθε χρονο πηγαινει και ενα γκρουπ απο ελληνες εκει). Μπορω να πω πως το μονο που με δυσσαρεστησε ηταν το φαγητο!! Εκτος απο τα μπαρμπεκιου που καναμε 1-2 φορες τη βδομαδα και ετρωγα του σκασμου τις υπολοιπες μερες με το ζορι δοκιμαζα!:P
Επισης ειχαμε και μαθηματα 2 ωρες την ημερα ισα ισα για απασχοληση! Μας σηκωνανε στις 7:30 και στισ 9 αρχιζαμε!! Οι ταξεις ηταν αναλογα με το επιπεδο αγγλικων του καθενα..(αυτο το βγαζανε μεσα απο ενα απλο τεστακι που καναμε την 2η μερα παραμονης μας εκει) και επισης ειχαμε μια ωρα συναντησης στους κειτονες το απογευμα καθε μερα για ενημερωση δραστηριοτητων ή στις ταξεις για ενημερωση γυρω απο την επομενη ολοημερη εκδρομη που θα πηγαιναμε! Καναμε 3-4 εκδρομες την βδομαδα! Απο κει και περα ειχε μεγαλες εκτασεις με γηπαιδα τεννις,ποδοσφαιρο κ.λ.π., κολυμβητηριο, γυμναστηριο, αιθουσες μουσικης, ζωγραφικης, και αναψυχης (με διαφορα παιχνιδια,μπιλιαρδο κ.λ.π.) και τελος καποια βραδια ειχαμε και χωρο (disco το λεγανε)!
Δεν ειχαμε καποιο συγκεκριμενο προγραμμα κι ετσι μπορουσαμε να κανουμε οποια δραστηριοτητα θελαμε! Στις εκδρομες παντα ειχαμε ελευθερο χρονο να γυρισουμε το Λονδινο, την Οξφορδη ή οπου αλλου πηγαιναμε (και την Μαντσεστερ που μου αρεσε περισσοτερο!) και να κανουμε ψωνια!(φυσικα με χαρτη στα χερια μας και μια συγκεκριμενη ωρα συναντησης για αναχωρηση!). Ειχα παρει μαζι μου 300? (200 λιρες δηλ.) και τα ξοδεψα ολα!! Δεν εμεινε τιποτα!!! Ηταν απο τις πιο αξεχαστες εμπειριες που θα εχω ως εφηβη!!
Ελπιζω να σου εδωσα μια καλη εικονα και να σου αρεσε η περιγραφη μου!!:P

Υ.Γ. Ξεχασα να σου πω πως μου κοστισε 2500? χωρις τα εξοδα υπερβαρου και τα εξτρα που πηρα μαζι μου εκει!!!:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
μπορει να παμε με το φροντιστηριο φετος...αλλα δεν ειναι σιγουρο και ετσι δεν εχω αρχισει να μαζευω λεφτα,περα απο τα 600 που εχω δικα μου...ειναι πολλα tα λεφτα(αρη:P)κει δεν ξερω αν θα προλαβω να τα μαζεψω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
πηγα το 2008.ειναι μοναδικη εμπειρια.το καλυτερο καλοκαιρι της ζωης μου.γνωριζεις φιλους απο ολο τον κοσμο βελτιωνεις τη γλωσσα και γνωριζεις τη ξενη κουλτουρα.τα λεφτα περιπου 2500 για 2 εβδομαδες αξιζουν ως το τελευταιο ευρω.το συνιστώ ανεπιφύλαχτα!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Menoula

Νεοφερμένος

Η Menoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Καλησπερα!Γνωριζω και απο φιλους-γνωστους οτι η εμπειρια αυτη ειναι πραγματικα υπεροχη..αλλα μηπως γνωριζετε καποια summer schools οπου να ερχονται πιο ψθηνα και για εμας τα καημενα ? Ευχαριστω =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto0li

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η myrto0li αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
ψαχνω και εγω ενα κολλεγιο στο εξωτερικο για να βελτιωσω τα αγγλικα ( κ αν μπορεσω να εμβαθυνω κ στο αντικειμενο της σχολης μου) αλλα δεν βρισκω κατι:hmm:... μπορει να μου προτεινει κανενας ενα κολλεγιο στην αγγλια με φυσιολογικες τιμες??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Πήγα το 2008 στο Λονδίνο. Ήταν περίπου 2300€ για δύο βδομάδες από ότι θυμάμαι αλλά από τότε ενδέχεται να έχουν αλλάξει οι τιμές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Πρέπει να είναι εξαιρετική εμπειρία.

Αλλά οι τιμές πραγματικά..... απαγορευτικές για πολλούς από εμάς,τώρα πλέον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Πήγα το 2008 στο Λονδίνο. Ήταν περίπου 2300€ για δύο βδομάδες από ότι θυμάμαι αλλά από τότε ενδέχεται να έχουν αλλάξει οι τιμές.

:eek::eek::eek::eek::eek:
Μ'αυτά τα λεφτά όχι δύο βδομάδες,σου κλείνω 2 μήνες μια σουίτα στην Casablanca και δώρο 10 μοντέλους να σου κάνουν αέρα και μασάζ!
Έχουμε τρελαθεί τελείως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto0li

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η myrto0li αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
σε ποιο κολλεγιο?? συμπεριλαμβανονται ολα τα εξοδα??διαμονη,μετακινηση,διατροφη??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ειρηνουλα67

Νεοφερμένος

Η ειρηνουλα67 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
εγω φετος θα παω στο oxford summer school
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelapos

Νεοφερμένος

Ο angelapos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Βγάζω το φτυάρι για να ξεθάψω το θέμα και καλησπερίζω την κοινότητα.

Έχω εργαστεί ως Καθηγητής Αγγλικών/Activity Leader/Dorm Parent σε διάφορα summer schools, summer camps κυρίως στην Αγγλία, αλλά και στην Ισπανία και ως εθελοντής στην Ουκρανία.

Θεωρώ πως είναι μια καταπληκτική εμπειρία και παρόλο που έχει ένα σεβαστό κόστος, πιστεύω πως με έναν καλό σχεδιασμό του budget εκ των προτέρων, αξίζει!

Το πρόγραμμα συνήθως γενικά περιλαμβάνει, πρωινά μάθηματα Αγγλικών και εκδρομές σε προορισμούς όπως Λονδίνο, Cambridge, Oxford, κτλ. Επίσης, γίνονται αθλήματα, αλλά και δραστηριότητες on campus! Διαμονή και διατροφή περιλαμβάνεται και ποικίλλει ανάλογα με το Κολλέγιο.

Για περισσότερες λεπτομέρεις, info, βοήθεια, εδώ ή pm!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Το ξανανοιγω το θεμα ! Έχει πάει κανεις σε κάποιο summer school στο εξωτερικό ; Θα θέλετε να πατε; Αν και δύσκολο τέτοιους καιρούς...Ποια χώρα θα επιλέγατε ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Το ξανανοιγω το θεμα ! Έχει πάει κανεις σε κάποιο summer school στο εξωτερικό ; Θα θέλετε να πατε; Αν και δύσκολο τέτοιους καιρούς...Ποια χώρα θα επιλέγατε ;
Θα ηθελα πολυ να παω σε καποιο summer school και το σκεφτομαι πολυ σοβαρα.Βεβαια πρεπει να βελτιωσω καπως το επιπεδο των Αγγλικων μου.Οταν φτασω με το καλο 2ο,3ο ετος λεω να το ψαξω γιατι ειναι καλο να αποκτησεις εμπειριες.Τωρα για χωρα Αγγλια θα ελεγα,αλλα και γενικοτερα Ευρωπη.Γνωριζετε αν παιζουν ρολο και οι βαθμοι και αν δεχονται φοιτητες απο 3ο ετος και πανω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Για Αγγλια οπου τα προπτυχιακα ειναι τριετη νομιζω παιζει καποιο ρολο ή τουλαχιστον ετσι καταλαβα σε καποια που εψαξα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Το ξανανοιγω το θεμα ! Έχει πάει κανεις σε κάποιο summer school στο εξωτερικό ; Θα θέλετε να πατε; Αν και δύσκολο τέτοιους καιρούς...Ποια χώρα θα επιλέγατε ;

Εγώ θα κάνω σε 3 φέτος το καλοκαίρι, όλα την ίδια περίοδο με την προοπτική να με πάρουν έστω σε ένα!
Διάλεξα ένα στην Ισπανία για Medical Oncology, ένα στην Ρουμανία για Advanced Surgical Skills, και ένα στην Αίγυπτο για Tropical Medicine. Αυτό που θέλω περισσότερο είναι το τρίτο, απλά στο πρώτο είναι όλα πληρωμένα και για ευνόητους λόγους αν με πάρουν θα προτιμήσω εκείνο. :P

Είχε και ένα summercamp στην Παλαιστίνη 1 μήνα, εκεί και αν ήθελα να πάω, αλλά άντε πες το σε γονείς χωρίς να σε δέσουν στο κρεβάτι να σε ταϊζουν με το κουταλάκι για να μην σηκωθείς να φύγεις...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosgiannar

Νεοφερμένος

Ο christosgiannar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους

θα πάει κάποιος ή κάποια φέτος summer school, και αν ναι, που?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εγώ στην Τυνησία τον Αύγουστο.
Exchange program είναι βασικά. Αλλά είναι Τυνησία. :P

Πέρσι παραλίγο να πήγαινα σε summerschool στην Αίγυπτο αλλά χάλασαν τα σχέδιά μου τελευταία στιγμή... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosgiannar

Νεοφερμένος

Ο christosgiannar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Εγώ στην Τυνησία τον Αύγουστο.
Exchange program είναι βασικά. Αλλά είναι Τυνησία. :P

Πέρσι παραλίγο να πήγαινα σε summerschool στην Αίγυπτο αλλά χάλασαν τα σχέδιά μου τελευταία στιγμή... :/:


Πολύ εξωτικά μέρη επέλεξες :P

Ούτε μισό Έλληνα θα έχει.

Εγώ πάω σε δύο Πανεπιστήμια στο Λονδίνο και στο ένα βρήκα μια ελληνίδα. Αυτό :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Εγώ στην Τυνησία τον Αύγουστο.
Exchange program είναι βασικά. Αλλά είναι Τυνησία. :P

Πέρσι παραλίγο να πήγαινα σε summerschool στην Αίγυπτο αλλά χάλασαν τα σχέδιά μου τελευταία στιγμή... :/:

Για ποιο λόγο Τυνησία;
Καλά πες Τυνησία είναι και αρκετά ασφαλής χώρα, Αίγυπτο; :hmm:

Παραπάνω είδα μάτιαζες και Παλαιστίνη. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top