Βοηθήματα για τη Φυσική Προσανατολισμού

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
α οκ...απλά επειδή κάθε χρόνο δυσκολεύουν τα θέματα είπα μήπως ανανεώνονται τα βοηθήματα με καινούριες ασκήσεις.
Και του Σαββαλα και του Παπαθεοδωρου μια χαρα ασκησεις εχουν,που ανταποκρινονται στη δυσκολια των θεματων των τελευταιων ετων!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
έχω ακούσει επίσης για Δημόπουλο όπως και για τα βιβλία του Παλόγου...μήπως γνωρίζεις κάτι γι'αυτά ;;
Ο Δημόπουλος έχει καλή θεωρία,αλλά από ασκήσεις δεν είναι και τοσο...:/:
Το 2ο δεν το ξέρω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
οκ σ'ευχαριστώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.

jjoohhnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jjoohhnn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Εάν θέλεις κάποιο του Δημόπουλου που να περιέχει ασκήσεις (όχι 1ου και 2ου θέματος) θα σου πρότεινα αυτό https://www.eosk.gr/products_detail.asp?e_product_id=1006. Περιέχει θέματα ανά κεφάλαιο με οδηγίες για την επίλυσή τους (χωρίς αναλυτικές λύσεις, αλλά με υποδείξεις και αποτελέσματα). Για τον Κάτσικα που αναφέρθηκε εγώ είχα αυτό https://www.ellinoekdotiki.gr/displayITM2.asp?ITMID=801&LANG=GR και περιείχε αρκετά τσιμπημένα αλλά και αρκετά πολύ δύσκολα δεύτερα και τέταρτα θέματα. Επειδή αυτά που σου ανέφερα τα δούλευα μόνος (και ενδεχομένως να θέλεις να κάνεις το ίδιο) σε ενημερώνω ότι για κάποιον που τα δουλεύει χωρίς υποστήριξη είναι αρκετά χρονοβόρα και ζόρικα. Επίσης θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις και ιστοσελίδες όπως το study4exams και το Υλικό Φυσικής Χημείας. Καλή συνέχεια στην προετοιμασία σου και καλή επιτυχία στις εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
σ'ευχαριστώ....θα τα κοιτάξω...για πιθανή απορία θα ξανά γράψω ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς το βιβλίο του Παπαθεοδωρου εκδόσεις λιβάνη είναι καλό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Για πρώτο φυσική να πάρω πένεση ή παναγιωτακόπουλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Ο παναγιωτακοπουλος/μαθιουδακης ειναι κορυφη σε ολες τις ταξεις! Ειδικα αν εχετε φυσικο που βαζει τις ασκησεις της ημερας απο εκει... Εχει τις πιο δυσκολες. Σιγκεκριμενα περσυ στη β' ειχα ενα αλλο του σαββαλα και δεν ειχε τοσο δυσκολα θεματα! Ειχε απεναντιας πολυ λιγοτερα και πολυ λιγοτερη θεωρια. Απο κει και περα πιστευετε οτι για ασκησεις και εξασκηση θα πρεπε να παρω κανενα αλλο βιβλιο; Ο καθηγητης στα ιδιαιτερα μου βαζει απο εκει και του σχολειου στανταρ απο εκει θα βαζει και ο,τι κανω μονη μου παλι απ'τον Παναγιωτακοπουλο! Εχετε κατι να προτεινετε ή αρκει αυτο;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θανασης Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θανασης Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Εγώ κάνω με τον καθηγητή μου Μαθιουδάκη-Παναγιωτακόπουλο και αργότερα θα κάνω κάποια θέματα από Πενέση-Συνοδινό που θεωρεί ότι είναι ένα κλικ παραπάνω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Θα κοιταξω αργοτερα να παρω κανενα αλλο για επαναληψη γιατι οσες και να εχει το ενα, ενα διαφορετικο βιβλιο οσο να ναι θα το προσεγγιζει διαφορετικα. Θα κοιταξω και αυτο που ειπες, ευχαριστω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valous

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 123 μηνύματα.

dpa2007

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Εκτός από τα κλασσικά,Σαββάλα,Παναγιωτακόπουλου,Δημόπουλου
δείτε και τα βιβλία του Βασίλη Τσιούνη:
https://www.btsounis.gr/βιβλια/τα-βιβλια-μου/
από ΕΚδοτικό Όμιλο Συγγραφέων Καθηγητών:
https://eosk.gr/category.php?id_category=91
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosXen

Νεοφερμένος

Ο GiorgosXen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Μπαίνω Β' Λυκείου φέτος και σε βοηθήματα Α' και Β' Λυκείου έχω επιλέξει των αδερφών Σαββάλα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Επειδή φέτος θα βγάλω ένα κομμάτι της ύλης της Γ(μου αρέσει η φυσική και είμαι καλός) αναρωτιέμαι αν πρέπει να αγοράσω των αδερφών Σαββάλα για το Α' μέρος ή αυτό των Μαθιουδάκη-Παναγιωτακόπουλου. Ακούω ότι το 2ο είναι καλύτερο στο κομμάτι των ασκήσεων όμως επειδή τα βοηθήματα έχουν και τον υποκειμενικό παράγοντα φοβάμαι μήπως δεν μου αρέσει στην κατανόηση της θεωρίας(σύστημα ερώτηση/απάντηση έχει). Καμία γνώμη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilonop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ευαγγελία Μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Μου δώρισε πρόσφατα γνωστός μου κάποια βοηθήματα για Γ' Λυκείου και ανάμεσα σε αυτά ήταν και ένα βιβλίο φυσικής του ΕΟΣΚ με συγγραφέα τον Σταύρο Τριάντη. Έχει δουλέψει κανείς αυτό το βιβλίο; Πιστεύετε ότι αξίζει να δουλέψω με αυτό; (Θα κάνω ως πρώτο Μαθιουδάκη - Παναγιωτακόπουλο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρορα

Νεοφερμένος

Η Ωρορα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Μπαίνω Β' Λυκείου φέτος και σε βοηθήματα Α' και Β' Λυκείου έχω επιλέξει των αδερφών Σαββάλα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Επειδή φέτος θα βγάλω ένα κομμάτι της ύλης της Γ(μου αρέσει η φυσική και είμαι καλός) αναρωτιέμαι αν πρέπει να αγοράσω των αδερφών Σαββάλα για το Α' μέρος ή αυτό των Μαθιουδάκη-Παναγιωτακόπουλου. Ακούω ότι το 2ο είναι καλύτερο στο κομμάτι των ασκήσεων όμως επειδή τα βοηθήματα έχουν και τον υποκειμενικό παράγοντα φοβάμαι μήπως δεν μου αρέσει στην κατανόηση της θεωρίας(σύστημα ερώτηση/απάντηση έχει). Καμία γνώμη;
Κοίτα εμένα με βόλεψε ο Μαθιουδάκης ο οποίος έχει πολλές και καλές ασκήσεις. Στη θεωρία ωστόσο δεν με βόλευε η μέθοδος ερώτηση - απάντηση. Βέβαια έχει και πίνακες όπου παρουσιάζει διαγραμματικά τους τύπους και τη θεωρία στην οποία βασίζονται. Καλή θεωρία στις ταλαντώσεις έχει ο Γκρίτζαλης όπου την παρουσιάζει αναλυτικά ,αλλά και συνοπτικά σε γκρι πλαίσια. Στο στερεό είχα αγοράσει του Πενέση και έμεινα ευχαριστημένη , διότι είχε πληθώρα παραδειγμάτων και αναλυτική παρουσίαση της θεωρίας. Θεωρώ ότι αναλύει τη μεθοδολογία στο κομμάτι του στερεού καλύτερα από τον Μαθιουδάκη , πιστεύω πως αυτό θα ισχύει και για το α τεύχος. Πήγαινε καλύτερα σε κάποιο βιβλιοπωλείο να δεις ποιος τρόπος παρουσίασης σου ταιριάζει περισσότερο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosXen

Νεοφερμένος

Ο GiorgosXen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Eυχαριστώ πολύ. Παράγγειλα του Μαθιουδάκη διότι τυχαίνει να έχω σπίτι μου κάτι βοηθήματα του 2002(!) των αδερφών Σαββάλα που έχουν όλη την ύλη της φετινής Γ' εκτός απο τα ρευστά και από ό,τι έχω καταλάβει η θεωρία των βοηθημάτων μένει ίδια και συχνά αλλάζουν τις ασκήσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
παδια θελω την βοηθεια σας,
στο φροντ κανουμε ασκησεις, του καθηγητη μου και απο τον παναγιωτακοπουλο, εγω ομως ειμαι γενικα ανασφαλης και θελω να λυνω οταν κανω επαναληψη για διαγωνισμα κι αλλες ασκσηεις που δεν εχω ξαναλυσει , θα επαιρνα τον πανα/τακπουλο-μαθιουδακη που εχει και πολλες ασκησεις και δυσκολες, ομως δεν θελω να τυχει να μου πεσει καμια σε διαγωνισμα γιατι ετσι το διαγωνισμα αχρηστευεται(εννοω πως θελω να μου ειναι αγνωστες οι ασκησεις στα διαγωνισματ -μας βαζει θεματα απο τον παναγιωτακουπουλο) οποτε μαλλον θα πρεπει να παρω καποιο αλλο .Τ ο θεμα ειναι οτι ολοι λενε οτι του παναγιωτακουπουλυο ειναι το πιο καλο και δυσκολο αν στοχευεις σε υψηλη βαθμολογια στην φυσικη .Δεν μπορει ρε παιδια . Δεν υπαρχει καποιο αλλο βοηθημα ανταξιο σε επιπεδο δυσκολιας του παανγιωτακπουλου?? ( ο δημοπουλος πχ εχει ωραια θεωρια αλλα ασκησεις στις κρουσεις και ταλαντωσεις που κανω τωρα ειναι γενικα απλες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Πενεσης πολυ πιο δυσκολος απο παναγιωτακοπουλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top