Πώς περνάς την τάξη;

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
λοιπον παιδια εγω απο οτι ξερω πρεπει να σε καθε τετραμηνο να βγαλεις 9,5 Μ.Ο. σε καθε μαθημα..οπως και στις εξετασεις..τωρα αν στισ εξετασεισ γραψεις π.χ. ιστορια γραφεις 8 και γραφεις αγγλικα 20..παιρνεις βαθμους απο τ αγγλικα για να μην μεινεις στην ιστορια...εγω ετσι γνωριζω οτι γινετε!!!
Αυτο δεν ισχυει νομιζω.
Καλησπέρα:xixi:Εχω διαβάσει πολλα topics σχέτικα με το πως γίνεται να πέρασεις την τάξη, και η αληθεια ειναι πως εχω μπερδευτει λιγακι:P(εννοω, σε ενα θεμα διαβαζω πως πρεπει να εχεις Γενικό Μέσο Ορο πανω απο 9.5, ενώ σε ενα άλλο πως πρεπει να έχεις Μ.Ο. 9.5 σε καθε μάθημα, κοκ), γι'αυτο λοιπον θέλω λιγη βοηθεια:

Well, στο πρώτο τετράμηνο ειχα Χημεία 9, αλλά στα περισσοτερα μαθηματα εχω 16+. Γενικός Μέσος Όρος=15.

Στο δεύτερο τετράμηνο δυστυχως δεν βελτιώθηκα όσο ήθελα στην Χήμεια. Για να λέμε τα πράγματα με το ονομα τους προβλέπω να εχω καπου 10 με 11, δυστυχως.

Ας διαλέξουμε το χειροτέρο σενάριο: Ας υποθέσουμε πως μου βάλει στο δευτερο τετράμηνο 9 πάλι. Και επίσης ας υποθέσουμε πως στις εξετάσεις ολα πανε στραβα και δεν γραφω καθολου κάλα στην Χημεία. Με Γενικο Μέσο Ορο 15+, πέρναω κανονικά την ταξη ανεξαρτήτως το ποσο ασχημα πηγα στην χημεία? Ή βοηθάει ενα αλλο μαθημα "δίνοντας" βαθμους στην χημεια?(π.χ. απο τα Αγγλικα αφαιρουνται βαθμοι και "πανε" στην χημεια) Ή τελικά θα χρειαστει να γραψω τον Σεπτεμβρη χημεία?:P

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.:iagree:
Λοιπον,κοιταξε να δεις ειμαι σχεδον σιγουρη οτι ακομα και να μεινεις στη Χημεια,αμα ο Γ.Μ.Ο. ειναι πανω απο 9,5,περνας κανονικα ρε συ.
Δηλαδη σε οσα μαθημα και αν μεινει καποιος,αν βγαζει εναν καλο γενικο,δεν αντιμετωπιζει προβλημα.
Γι'αυτο και ξερω οτι θελει "προσπαθεια" για να μεινεις στο Λυκειο.
Ας πουμε κι εγω περυσι,στη Γεωμετρια πρεπει να ειχα εναν με δυο βαθμους λιγοτερο απο οτι κανονικα επρεπε,αλλα περασα χωρις κανενα προβλημα επειδη ειχα καλο Γ.Μ.Ο.
Αν κανω καπου λαθος ας με διορθωσει καποιος που ξερει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexander_P

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
εγω παλι εχω ακουσει και για το εξης...
για να περασεις τα μαθηματα πρεπει να εχεις αθροισμα πρωτου δευτερου τετραμηνου και γραπτων εξετασεων ισο με 28....σε περιπτωση που δεν συμπληρωνεις 28.........
δεν ξερω τι συμβαινει.....:):D
στην περιπτωση σου ομως δεν νομιζω ουτε εγω να συναντησεις προβλημα.....θα περασεις κανονικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pietr

Νεοφερμένος

Ο Epic fail guy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Eυχαριστω για τις απαντησεις:xixi:

Πηρα τους βαθμους σημερα, στη Χημεια μου εβαλε 10. Γενικος Μ.Ο. του 2ου τετραμηνου=15.6 , Γ.Μ.Ο. και των 2 τετραμηνων=15.3 :what:

Αντε να δουμε..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Eυχαριστω για τις απαντησεις:xixi:

Πηρα τους βαθμους σημερα, στη Χημεια μου εβαλε 10. Γενικος Μ.Ο. του 2ου τετραμηνου=15.6 , Γ.Μ.Ο. και των 2 τετραμηνων=15.3 :what:

Αντε να δουμε..:hmm:
Καλα αυτη η Χημεια πια.
Στο πρωτο τετραμηνο ειχα 8 (!) και μου το εκανε 14. :!:
Ενταξει εχεις καλο γενικο παντως,ολα οκ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mmmakis

Νεοφερμένος

Ο mmmakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Να ρωτήσω το εξής εγώ:

α' τετράμηνο: M.O 15
β' τετράμηνο: Μ.Ο 15.8
Μ.Ο εξετάσεων: 6 (φυσική,χημεία,άλγεβρα,γεωμετρία θα γράψω 0 και είχα φυσικη: 10, 10, χημεία 15 17,άλγεβρα 10 12 και γεωμετρία το ίδιο).

Περνάω η θα κοπώ??:'(
-----------------------------------------
Ας μου απαντήσει κάποιος παιδιά γιατί έχω αγχωθεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Franco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Περνάς ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos45

Νεοφερμένος

Ο nikos45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
γεια σας παιδια.σας παρακαλω πολυ βοηθηστε με γιατι με τοσα και τοσα που εχουν γραφτει απο ολους μας για το πως καποιος περναει τη Β Λυκειου εχω αρχισει να φοβαμαι για τον ευατο μου αν και νομιζω οτι δν αντιμετωπιζω προβλημα για να μεινω.Λοιπον στο 1ο τετραμηνο ειχα Μ.Ο 12.7 και στο 2ο 13.7.Μεσο Ορο τετραμηνων 13.2 αν δν κανω λαθος.Το προβλημα ομως ειναι οτι Φυσικη και Γεωμετρια ειχα 7 και 10 στα 2 τετραμηνα,Χημεια 9 και 10 και Βιολογια 8 και 10.Ευτυχως ειμαι πολυ καλος στην Κατευθυνση και στα αλλα μαθηματα γενικης παιδειας γιατι αλλιως θα ειχα μεγαλο προβλημα.Τωρα υπολογιζω οτι Μ.Ο στις εξετασεις θα βγαλω 6 γιατι στα θετικοτεχνολογικα μαθηματα θα γραψω 2 καθως δν ξερω τιποτα.ΠΕΡΝΑΩ Η ΜΕΝΩ??Επισης θα ηθελα να ρωτησω πως βγαινει ο γενικος μεσος ορος που βγαζεις την ταξη???εγω νομιζω οτι βγαινει απο το μεσο ορο τετραμηνων και απο το μεσο ορο των εξετασεων δια του 2..ΣΩΣΤΑ Η ΛΑΘΟΣ???Διοτι εαν ειναι ετσι οπως ξερω τοτε περναω την ταξη υπολογιζοντας 13.2(Μ.Ο τετραμηνων)+06(Μ.Ο εξετασεων)=19.2/2=9.6 Συνεπως περναω την ταξη.ΣΩΣΤΑ??Με περναει δηλαδη ο μεσος ορος γιατι κανονικα φυσικη,χημεια,γεωμετρια και βιολογια εχω μεινει.Ετσι ειναι τα πραγματα ομως ή κανω λαθος και μπορει και να μεινω??Συγνωμη για την πολυλογια μου.Περιμενω τις απαντησεις σας....
-----------------------------------------
Αα και κατι τελευταιο ελπιζω να ειναι ετσι τα πραγματα,οπως δηλαδη σας ανεφερα και παραπανω γιατι διαβασα τωρα σε καποιο αλλο σχετικο θεμα στο ιδιο site οτι αν εχεις σε καποιο μαθημα κατω απο την βαση πρεπει να εχεις Γ.Μ.Ο πανω απο 13.5 γιατι αλλιως το δινεις το Σεπτεμβριο.Δν νομιζω να ισχυει αυτο γιατι αν ισχυει τοτε εχω μεινει στην ιδια ταξη απο χερι με τοσα μαθηματα που εχω κατω απ΄ τη βαση.Ισχυει αραγε αυτο ή ισχυει οτι οποιος βγαζει 9.5 Γ.Μ.Ο την ταξη περναει ασχετα με το αν εχει μεινει σε καποια μαθηματα?νομιζω μαλλον το δευτερο.ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΝΑΙ Η ΟΧΙ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mmmakis

Νεοφερμένος

Ο mmmakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.

αχ ρε φίλε μακάρι!!thanks για την απάντηση και να χεις καλό καλοκαίρι!!!:no1::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fairplay

Νεοφερμένος

Ο fairplay αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδιά προσοχή, μη μπερδέυετε το Γυμνάσιο με το Λύκειο.

Στο Λύκειο:

Αν ο γενικός μ.ο. στα γραπτως εξεταζόμενα μαθήματα είναι 9.5 και πάνω περνάς την τάξη.

Ο γενικός μ.ο., όχι ο μ.ο. κάθε μαθήματος.

Αν ο παραπάνω μ.ο. είναι κάτω από 9.5 μένεις μετεξεταστέος για το Σεπτέμβριο σε όσα μαθήματα έχεις μ.ο. κάτω από 10.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elsa21573

Νεοφερμένος

Η elsa21573 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ήθελα να ρωτήσω το εξής:
Η κόρη μου (Β' Λυκείου) έχει:
Μ.Ο. 1ου 4μήνου: 12,25
Μ.Ο. 2ου 4μήνου: 13,43
Υποθετικό σενάριο: Αν γράψει 0 σε Άλγεβρα (10, 10), Μαθηματικά Κατεύθυνσης (10, 10), Φυσική Γενικής Παιδείας (12, 14), Χημεία (12, 12) και Φυσική Κατεύθυνσης (9, 8) και σε όλα τα άλλα μαθήματα γράψει σχετικά καλά (γύρω στο 12-13), μένει σε κάποιο μάθημα, μένει γενικά ή περνάει χωρίς πρόβλημα;
Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stefanoskarras92

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Οπως ειπε και ο Fairplay στο λυκειο υπαρχουν 2 τροποι να μην περασεις την ταξη (οποιαδηποτε ειναι αυτη)...

1) Η μενεις απο απουσιες (πραγμα δυσκολο ποια), δηλαδη εχεις περασει το οριο των 50 αδικαιολογητων η εχεις περασει το γενικο οριο ολων των απουσιων που ειναι 114.

2) Αμα βγαλεις Γ.Μ.Ο κατω απο 9.5... Δηλαδη αμα για παραδειγμα εχεις σε ολα τα μαθηματα ξεχωριστα Μ.Ο. κατω απο 9.5 και Γ.Μ.Ο. πανω απο 9.5 περνας και δεν εξεταζεσαι τον Σεπτεμβριο (το παραδειγμα ειναι αδυνατο γιατι αμα εχεις σε ολα τα μαθηματα κατω απο 9.5 τοτε και ο Γ.Μ.Ο. θα ειναι κατω απο 9.5 :)). Τωτα αν ο Γ.Μ.Ο. ειναι κατω απο 9.5 τοτε θα πας τον Σεπτεμβριο και θα ξαναγραψεις τα μαθηματα που ειχες κατω απο 9.5 ξεχωριστα...

Ελπιζω να σας διαφωτησα !!! ;)

Λοιπον για να περασεις την ταξη πρεπει να βγαλει Γ.Μ.Ο. εξετασεων(Ιουνιου)
7 και πανω ωστε να φτασεις το 19 (19 δια 2 = 9.5)... και 2 Μ.Ο. να εχεις σε καποιο μαθημα αν ο Γ.Μ.Ο. ειναι πανω απο 9.5 περνας

τωρα ο Γ.Μ.Ο της ταξης βγαινει ως εξης..[(Γ.Μ.Ο Α' τετρ + Γ.Μ.Ο Β' τετρ) δια δυο + Γ.Μ.Ο. γραπτων εξετασεων]ολο αυτο δια 2 παλι

ελπιζω να σε διαφωτισα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Franco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Μπα δεν είναι ακριβώς έτσι. Είναι ακόμα πιο εύκολο.
Α τετράμηνο + Β τετράμηνο + Προφορικός βαθμός + Μ.Ο. Εξετάσεων και όλο το διαιρείς και πρέπει να βγαίνει πάνω από 9.5. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mmmakis

Νεοφερμένος

Ο mmmakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Οπως ειπε και ο Fairplay στο λυκειο υπαρχουν 2 τροποι να μην περασεις την ταξη (οποιαδηποτε ειναι αυτη)...

1) Η μενεις απο απουσιες (πραγμα δυσκολο ποια), δηλαδη εχεις περασει το οριο των 50 αδικαιολογητων η εχεις περασει το γενικο οριο ολων των απουσιων που ειναι 114.

2) Αμα βγαλεις Γ.Μ.Ο κατω απο 9.5... Δηλαδη αμα για παραδειγμα εχεις σε ολα τα μαθηματα ξεχωριστα Μ.Ο. κατω απο 9.5 και Γ.Μ.Ο. πανω απο 9.5 περνας και δεν εξεταζεσαι τον Σεπτεμβριο (το παραδειγμα ειναι αδυνατο γιατι αμα εχεις σε ολα τα μαθηματα κατω απο 9.5 τοτε και ο Γ.Μ.Ο. θα ειναι κατω απο 9.5 :)). Τωτα αν ο Γ.Μ.Ο. ειναι κατω απο 9.5 τοτε θα πας τον Σεπτεμβριο και θα ξαναγραψεις τα μαθηματα που ειχες κατω απο 9.5 ξεχωριστα...

Ελπιζω να σας διαφωτησα !!! ;)

Για να καταλάβω, γενικός μέσος όρος είναι Α'τετράμηνο + Β'τετράμηνο + μ.ο γραπτών στις εξετάσεις δια 3???

Γιατί όπως είπα εγώ γενικό μ.ο στα γραπτά κανένα 5-6-7 θα βγάλω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pride

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
ειμαι στην β λυκειου και εχω μ.ορο τετραμηνων 11,7 (11,7 δηλ καθε τετραμηνο)

κατω απο την βαση πεφτω σε μαθημα κατ. (αρχες φιλοσοφιας 8 και 8 στα τετραμηνα) και δικαιο (9 και 8) τετραμηνα..

στα υπολοιπα μαθηματα εχω μεσο ορο τετραμηνων 10,5-12 στα περισσοτερα..

αν γραψω καλα στα υπολοιπα μαθηματα θα βοηθησουν στο να μην μεινω δικαιο αρχες φιλοσοφιας..?

* να σημειωθει οτι σε αλγεβρα,φυσικη,χημεια,γεωμετρια.. δεν ξερω απολυτως τιποτα..και δεν γραφω περισσοτερο απο 3-4

και κατι αλλο..για να μεινω κατευθειαν την ταξη ποσα μαθηματα πρεπει να ειμαι κατω απο βαση?

ευχαριστω προκαταβολικα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
θα κοιταξεις το μεσο ορο των μαθηματων..αν ειναι πανω απο 9.5 περνας την ταξη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fdLP.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο fdLP. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
θα κοιταξεις το μεσο ορο των μαθηματων..αν ειναι πανω απο 9.5 περνας την ταξη

δηλαδη σε ολα τα γραπτα στις εξετασεις πρεπει να βγαλεις πανω απο 9,5 .. και οχι να προσθεσεις τα 2 τετραμηνα(σε ενα μαθημα) κ το 3το x2 / 4
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fairplay

Νεοφερμένος

Ο fairplay αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Για να καταλάβω, γενικός μέσος όρος είναι Α'τετράμηνο + Β'τετράμηνο + μ.ο γραπτών στις εξετάσεις δια 3???

Γιατί όπως είπα εγώ γενικό μ.ο στα γραπτά κανένα 5-6-7 θα βγάλω...

Ο μέσος όρος σε ένα μάθημα βγαίνει ως εξής:
προφορικός = (Α τετρ + Β τετρ)/2
μέσος όρος = (προφορικός+γραπτός)/2

Ο γενικός μέσος όρος = (άθροισμα μ.ο. γραπτώς εξεταζόμενων μαθηματων)/ πλήθος

Αυτός πρέπει να είναι >= 9.5

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheClash

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 375 μηνύματα.
Γειά σας:bye:

Είμαι νέος στο forum και θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι...

Απλώς για να μου φύγει το ελάχιστο άγχος που έχω γι'αυτό το θέμα...

Στο Α'Τετράμηνο είχα Γενικό Μέσο Όρο όλων των μαθημάτων,14 περίπου.
Στο Β'Τετράμηνο είχα Γενικό Μέσο Όρο όλων των μαθημάτων,επίσης 14.

Όμως,

Μαθηματικά κατεύθυνσης είχα 10(Α'τετράμηνο) και 11(Β'τετράμηνο)
Φυσική κατεύθυνσης είχα 09(Α'τετράμηνο) και 11(Β'τετράμηνο)
Αντιγόνη(Αρχαία) είχα 10(Α'τετράμηνο) και 09(Β'τετράμηνο)

Μέχρι στιγμής στις εξετάσεις έχω γράψει 3 μαθήματα:
Άλγεβρα:Εδώ δεν έχω πρόβλημα με 16 και 17,υπολογίζω ότι έγραψα γύρω στο 14-14,5...
Μαθηματικά κατεύθυνσης:Είπαμε έχω 10 και 11,υπολογίζω ότι έγραψα γύρω στο 11...:hmm:
Φυσική κατεύθυνσης:Έχω 9 και 11,υπολογίζω ότι έγραψα γύρω στο 6-7...:'(
Φυσική στο Γυμνάσιο είχα 17 και 18 μέχρι και 20 μια φορά στην Τρίτη(Όπως και να το κάνουμε,είναι και το θέμα Καθηγητής στην μέση...Άμα δεν "το έχει",δεν μπορεί να βοηθήσει τους μαθητές)

Τέλοσπαντων,

Είμαι σίγουρος ότι θα γράψω καλά(με το απαραίτητο διάβασμα βέβαια:hmm:...)στα υπόλοιπα μαθήματα...
Θρησκευτικά,αγγλικά,έκθεση,κείμενα,τεχνολογία επικοινωνιών,δίκαιο,ιστορία είμαι σίγουρος για πάνω απο 16 στο καθένα(με το κατάλληλο διάβασμα πάντα,αν και στα τετράμηνα είχα πάει πολύ καλά)

Δεν είμαι και τόσο σίγουρος για την βιολογία,την χημεία,την φυσική γενικής και την γεωμετρία(αν και είχα πάνω απο 12 σε αυτά τα μαθήματα,εκτός του 10 στην φυσική γενικής στο Β'τετράμηνο)...

Αρχαία:Μπααααααα...Δεν το βλέπω...Κάποτε στα Αρχαία ήμουν καλός,αλλά τώρα...Δεν πειράζει όμως,αρκεί που διαβάζω Αρχαίους Κλασσικούς συγγραφείς...

Υπάρχει κάποιος κίνδυνος να μείνω στην φυσική κατεύθυνσης ή στα Αρχαία;;;;;

Ξέρω ότι πρέπει να έχει κάποιος πάνω απο 9,5 Γενικό Μέσο Όρο σε όλα τα τετράμηνα και στις εξετάσεις,για να περάσει την τάξη...(Α'Τετράμηνο+Β'Τετράμηνο/2=... και μετά ο Γενικός Μέσος Όρος των 2 τετραμήνων με τις γραπτές εξετάσεις δια του 2...)
Αλλά κάπου είδα για 13,5 και αγχώθηκα κάπως...

Για διαφωτίστε με...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Μπα δεν είναι ακριβώς έτσι. Είναι ακόμα πιο εύκολο.
Α τετράμηνο + Β τετράμηνο + Προφορικός βαθμός + Μ.Ο. Εξετάσεων και όλο το διαιρείς και πρέπει να βγαίνει πάνω από 9.5. :)

Ο προφορικός βαθμός είναι το Α+Β Τετράμηνο

πχ 18+18= 36 (Μ.Ο. 18) + 12 υποθετικα για γραπτο = 30 / 2 = 15 Μ.Ο. Μαθήματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makrixeris

Νεοφερμένος

Ο makrixeris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ΜΕΡΟΣ 1ο
ΠΡΟΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΙΑΙΟ ΛΥΚΕΙΟ
ΚΕΦΑΛΑΙΟ Α'
ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ Β' ΚΑΙ Γ' ΤΑΞΗ
ΤΟΥ ΕΝΙΑΙΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ-ΤΡΟΠΟΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ ΤΟΥΣ
Τα μαθήματα στη Β' και στη Γ' τάξη του Ενιαίου Λυκείου διακρίνονται σε μαθήματα Γενικής Παιδείας, Κατεύθυνσης και Επιλογής.
Τα μαθήματα των δύο αυτών τάξεων διακρίνονται, επίσης ανάλογα με τον τρόπο εξέτασής τους σε τρεις κατηγορίες και ειδικότερα σε μαθήματα τα οποία:
- εξετάζονται σε επίπεδο σχολικής μονάδας (εξετάζονται σε θέματα που επιλέγονται με ευθύνη των διδασκόντων το κάθε μάθημα στο οικείο Λύκειο),
- εξετάζονται σε εθνικό επίπεδο (εξετάζονται ταυτόχρονα και με κοινά σε εθνικό επίπεδο θέματα για όλα τα λύκεια),
- δεν εξετάζονται γραπτά.

Τα μαθήματα που εξετάζονται γραπτά, είτε σε επίπεδο σχολικής μονάδας είτε σε εθνικό επίπεδο, είναι ισοδύναμα και μετέχουν ισότιμα στη διαμόρφωση του Γενικού Μέσου Όρου προαγωγής από την τάξη, καθώς και του βαθμού του απολυτηρίου. Τα μαθήματα που δεν εξετάζονται γραπτά δεν λαμβάνονται υπόψη για την προαγωγή και απόλυση ούτε φυσικά για την διαμόρφωση του βαθμού του απολυτηρίου
Αντίθετα, για την πρόσβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση λαμβάνονται υπόψη ΜΟΝΟ τα μαθήματα που εξετάζονται γραπτά σε εθνικό επίπεδο.
Τα μαθήματα επιλογής εξετάζονται γραπτά σε επίπεδο σχολικής μονάδας. Κατ'εξαίρεση το μάθημα επιλογής της Γ' τάξης *Αρχές Οικονομικής Θεωρίας*, μπορεί να εξεταστεί μετά από αίτηση του ενδιαφερομένου σε εθνικό επίπεδο. Η σχετική αίτηση με την οποία δηλώνεται δεσμευτικά η επιθυμία του μαθητή ως προς τον τρόπο εξέτασής του (σε εθνικό επίπεδο ή σε επίπεδο σχολικής μονάδας) υποβάλλεται από τον ίδιο το αργότερο δέκα ημέρες πριν την λήξη των μαθημάτων του δευτέρου τετραμήνου. Η διάκριση αυτή γίνεται επειδή το συγκεκριμένο μάθημα λαμβάνεται υπόψη ως μάθημα αυξημένης βαρύτητας για τις σχολές και τα τμήματα του πέμπτου (5ου) επιστημονικού πεδίου *Επιστημών Οικονομίας και Διοίκησης*. Τονίζεται ιδιαίτερα στο σημείο αυτό ότι οι μαθητές που θα εξεταστούν στο συγκεκριμένο μάθημα σε επίπεδο σχολικής μονάδα μπορούν στη συνέχεια, αν το επιθυμούν, να δηλώσουν σχολές του 5ου Επιστημονικού πεδίου, αλλά κατά τον υπολογισμό των μορίων για τις σχολές αυτές θεωρείται ότι στο συγκεκριμένο μάθημα έχουν βαθμό (0).
ΜΕΡΟΣ 2ο
ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΠΡΟΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΣΗΣ-ΒΑΘΜΟΣ ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟΥ.
ΚΕΦΑΛΑΙΟ Β'
Το διδακτικό έτος χωρίζεται σε δύο τετράμηνα. Ο μαθητής κατά τη διάρκεια κάθε τετραμήνου αξιολογείται για καθένα από τα διδασκόμενα μαθήματα με βάση τη συμμετοχή του στη διδακτική και μαθησιακή διαδικασία, την επιμέλεια και το ενδιαφέρον του για το συγκεκριμένο μάθημα, τις επιδόσεις στις γραπτές δοκιμασίες, τις εργασίες που εκτελεί στο σπίτι και στο σχολείο και από τον φάκελο επιδόσεων και δραστηριοτήτων του μαθητή όπου αυτός τηρείται. Η αξιολόγηση αυτή εκφράζεται με τον προφορικό βαθμό κάθε τετραμήνου.
Προφορικός βαθμός του μαθήματος είναι ο μέσος όρος των βαθμών των δύο τετραμήνων, εκτός και αν αυτός είναι μεγαλύτερος 'η μικρότερος των δύο (2) μονάδων από τον γραπτό βαθμό, οπότε προσαρμόζεται κατά τρόπο που να διαφέρει του γραπτού μόνο κατά δύο (2) μονάδες
Ειδικότερα:
Αν ο προφορικός βαθμός του μαθήματος είναι μεγαλύτερος από δύο μονάδες του γραπτού, τότε ο προφορικός βαθμός μειώνεται τόσο, ώστε να είναι μεγαλύτερος του γραπτού κατά δύο μονάδες.
Αν ο προφορικός βαθμός του μαθήματος είναι μικρότερος από δύο μονάδες του γραπτού, τότε ο προφορικός βαθμός αυξάνεται τόσο, ώστε να είναι μικρότερος του γραπτού μόνο κατά δύο μονάδες.
Γραπτός βαθμός του μαθήματος είναι ο βαθμός που θα επιτύχει ο μαθητής στις τελικές εξετάσεις που διενεργούνται στο τέλος του διδακτικού έτους. Ο βαθμός αυτός προκύπτει από το μέσο όρο των βαθμών των δύο βαθμολογητών που βαθμολόγησαν το αντίστοιχο γραπτό δοκίμιο, εκτός της περίπτωσης που οι δύο αυτοί βαθμοί διαφέρουν δέκα τρεις ή περισσότερες μονάδες οπότε το γραπτό δοκίμιο αναβαθμολογείται αυτοδίκαια από τρίτο καθηγητή. Στην περίπτωση αναβαθμολόγησης γραπτού δοκιμίου ο γραπτός βαθμός του μαθήματος προκύπτει από το μέσο όρο του βαθμού του τρίτου καθηγητή-αναβαθμολογιτή με το πλησιέστερο προς αυτόν βαθμό των δύο πρώτων βαθμολογητών. Ο βαθμός του τρίτου καθηγητή αναβαθμολογητή δεν λαμβάνεται υπόψη στις περιπτώσεις που : - είναι μικρότερος και από τους δύο βαθμούς των πρώτων βαθμολογητών οπότε γραπτός βαθμός του συγκεκριμένου μαθήματος είναι ο μικρότερος βαθμός των δύο πρώτων βαθμολογητών.
- είναι ίσος με τον μέσο όρο των βαθμών των δύο πρώτων βαθμολογητών οπότε γραπτός βαθμός του μαθήματος αυτού είναι ο μέσος όρος των βαθμών των δύο πρώτων βαθμολογητών. Βαθμός ετήσιας επίδοσης για κάθε μάθημα είναι ο μέσος όρος του προφορικού, μετά την ενδεχόμενη προσαρμογή του σύμφωνα με τα παραπάνω, και του γραπτού βαθμού Γενικός μέσος όρος του μαθητή είναι ο μέσος όρος των βαθμών ετήσιας επίδοσης όλων των μαθημάτων που εξετάζονται γραπτά (είτε σε εθνικό επίπεδο είτε σε επίπεδο σχολικής μονάδας). Ο μαθητής προάγεται από την Β΄ Τάξη ή απολύεται από το Λύκειο, αν ο Γενικός Μέσος Όρος του στην αντίστοιχη τάξη είναι ίσος ή μεγαλύτερος του εννέα και πέντε δέκατα (9,5).
Αν ο Γενικός Μέσος Όρος του μαθητή είναι μικρότερος του 9,5 η ανωτέρω προσαρμογή του προφορικού βαθμού επαναλαμβάνεται κατά τρόπο ώστε ο προφορικός να μην διαφέρει του γραπτού περισσότερο ή λιγότερο από πέντε (5) μονάδες. Με βάση την νέα αυτή αναπροσαρμογή επαναπροσδιορίζεται ο τελικός βαθμός των μαθημάτων και κατά συνέπεια ο Γενικός Μέσος Όρος για τον μαθητή. Εφόσον ο νέος αυτός Γενικός Μέσος Όρος είναι ίσος ή μεγαλύτερος του 9,5 τότε ο μαθητής προάγεται, εκτός και αν με δήλωσή του που υποβάλλει στο λύκειο ο ίδιος ή ο κηδεμόνας του δεν αποδεχθεί την προαγωγή του με αυτόν τον τρόπο. Στα πιστοποιητικά σπουδών και στην καρτέλα του μαθητή που προάγεται με αυτόν τον τρόπο, αναγράφονται οι βαθμοί των μαθημάτων και ο Γενικός Μέσος Όρος, όπως προέκυψαν με την αρχική προσαρμογή των συν ή πλην δύο μονάδων. Δηλαδή, ο μαθητής στην περίπτωση αυτή προάγεται με Γ.Μ.Ο μικρότερο του 9,5. Στο μαθητή της τελευταίας τάξης που προάγεται, σύμφωνα με τα παραπάνω, χορηγείται απολυτήριο Ενιαίου Λυκείου.
Ο βαθμός του απολυτηρίου του Ενιαίου Λυκείου διαμορφώνεται από το Γενικό Μέσο Όρο των δύο τελευταίων τάξεων του Ενιαίου Λυκείου. Συγκεκριμένα ο Γ.Μ.Ο. της προτελευταίας τάξης συμμετέχει στη διαμόρφωση του βαθμού του απολυτηρίου κατά 30% και αυτός της τελευταίας τάξης κατά 70%.
Δηλαδή, ο βαθμός απολυτηρίου είναι =(Γ.Μ.Ο. Β' τάξης x 0,3)+(Γ.Μ.Ο. Γ' τάξης x 0,7).
Ο Γ.Μ.Ο. της προτελευταίας τάξης δε λαμβάνεται υπόψη και βαθμός του απολυτηρίου είναι ο Γ.Μ.Ο. της τελευταίας τάξης όταν:
- Ο Γ.Μ.Ο. της προτελευταίας τάξης είναι ίσος ή μικρότερος του Γ.Μ.Ο. της τελευταίας τάξης.
- Ο μαθητής μετεγράφηκε στην τελευταία τάξη του Ενιαίου Λυκείου από άλλο σχολείο που δεν είναι Ενιαίο Λύκειο. Κατά την αναγωγή των βαθμών στην εικοσάβαθμη κλίμακα ή την εξαγωγή του μέσου όρου, ο υπολογισμός των βαθμών γίνεται με προσέγγιση δεκάτου, εφόσον προκύπτει δεκαδικός αριθμόs.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top