Ποιά είναι η γνώμη σας για τα Αρχαία;

XLa

Νεοφερμένος

Ο XLa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 15 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
πως σας φαίνονται τα αρχαία της β γυμνασίου΄; εγώ πιστέυω πως έχουν πολύ καλά κείμενα, αλλά δύσκολη γραμματική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jld!!

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Εμένα τα κείμενα με νευριάζουν πολύ.Είναι δύσκολα και πολλά.Αντίθετα η γραμματική είναι εύκολη μέχρι την 14 ενότητα που είμαστε, μόνο το συντακτικό ιδιαίτερα οι μετοχές είναι πολύ μεγάλη βλακεία...Τις μισώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔεΣποινETTA

Νεοφερμένος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
εγω τα λατρευω τα αρχαια!!! οσο για τα κειμενα το μονο που πρεπει να ξερεις καλα ειναι η μεταφραση για να μπορεις να απαντας στις ερωτησεις. τωρα γ γραμματικη ειναι σχετικα ευκολη με εξαιρεση τα απαρεμφατα κ τις μετοχες!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Καλούτσικα είναι. Τα προτιμώ απο τ' άλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XLa

Νεοφερμένος

Ο XLa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 15 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
τα κείμενα είναι σχετικά λίγα με άλλα μαθήματα , καί πολύ έυκολα. όσο για
τα απαρέμφατα καί τις μετοχές, θέλουν διάβασμα αλλά καί αυτά είναι έυκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Καλά αν δυσκολεύεστε σε τόσο μικρή ύλη και σε τόσο εύκολα κείμενα τι θα κάνετε στο λύκειο? Ξέρετε τι γραμματική τι συντακτικό και τι κείμενα σας περιμένουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jld!!

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ναι, βέβαια αν ακολουθήσουμε θεωριτική κατεύθυνση θα με ενδιέφερε πολύ αν όχι και ένας μέτριος βαθμός δεν θα με χαλούσε...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημητρης14

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
χριαζομε βοηθια με τα αρχαια μπορι καποσ να με βοηθισει???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θόδωρας

Νεοφερμένος

Ο Θόδωρας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Να κάνω μια ερώτησή; τα άμεσα και τα έμμεσα αντικείμενά ποια είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riki

Νεοφερμένος

Η riki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
ειναι ωραιο βιβλιο....η γραμματικη ομως ειναι πολυ δυσκολη ..ειδικα οι κλησεις των ρηματων (ευκτικη κτλ):jumpy::jumpy::down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Να κάνω μια ερώτησή; τα άμεσα και τα έμμεσα αντικείμενά ποια είναι;

Όταν το ρήμα είναι δίπτωτο τότε μπορεί να συναντήσεις τους παρακάτω συνδυασμούς:
αιτιατική (άμεσο)-γενική (έμμεσο)
αιτιατική (άμεσο)-δοτική (έμμεσο)
γενική (άμεσο)- δοτική (έμμεσο)
αιτιατική έμψυχο (άμεσο)- αιτιατική άψυχο (έμμεσο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

H@nitita...!

Νεοφερμένος

Η Μαριγούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Παιδιά, μην παραπονιέστε για τα κείμενα του βιβλίου της δευτέρας, γιατί της τρίτης είναι πολύ πιο δύσκολα (ειδικά η συντακτική τους ανάλυση)...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aphrodite_95

Νεοφερμένος

Η Aphrodite_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Εγώ πιστεώ πως τα κείμενα είναι πανεύκολα!!!;)
Το θέμα είναι με την γραμματική!:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lefkadios95

Νεοφερμένος

Ο Lefkadios95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Αν και είμαι καλός στα Αρχαία τα κείμενα μου την σπάνε αφάνταστα!!! Αντιθέτος η γραμματική και ιδιαίτερα το συντακτικο είναι τα αγαπημένα μου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilou_lol

Νεοφερμένος

Η Marilou_lol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εμένα μου φαινεται ευκολη η γραμματικη αλλα τα κειμενα εναι λιγο δυσκολα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bloody Μaria^^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mαρία ρε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Πιστεύω πως τα κείμενα είναι δυσκολότερα......Μου σπάνε τα νεύρα.....!!!!H γραμματική απλώς θέλει διάβασμα και απομνημόνευση των τύπων....Εγώ προτιμώ τα αρχαία...Σε άλλα μαθήματα πχ φυσική,μαθηματικά (κυρίως)μπορείς να την πατήσεις ευκολότερα...!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hantzos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
αν και παιρνω καλους βαθμους εχω αλλεργια σε ολα τα φιλολογικα εκτος της ιστοριας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas95

Νεοφερμένος

Ο Νικολας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λυγουριό (Αργολίδα). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
τα κειμενα δυσκολα.....ειδικα οταν θελει η καθηγητρια και συντακτικο.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Παιδιά, μην παραπονιέστε για τα κείμενα του βιβλίου της δευτέρας, γιατί της τρίτης είναι πολύ πιο δύσκολα (ειδικά η συντακτική τους ανάλυση)...!!!

Δεν θα τα έλεγα δύσκολα.Αλλά για να μην βγαίνουμε εκτός θέματος να πω στους μαθητές της Β' Γυμνασίου να μάθουν καλά τη γραμματική γιατί πάνω σε αυτά που κάνουν τώρα θα κάνουν και του χρόνου αλλά πιο δύσκολα.Κάτι σαν τα μαθηματικά.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
για εμενα παντα ηταν ευκολα τα αρχαια(ασχετα που τα μαθηματικα ειναι το αγαπημενο μ:P)
τεσπα τα αρχαια παντα τα καταλαβαινα και ποτε δν δυσκολευομουν να μαθω γραμματικη...:D
γενικα ευκολα....:P










(δν ειμαι τς θεωρητικης:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top