Γενικό θέμα για τις σπουδές στο εξωτερικό

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Γνώμη μου είναι, αν έχετε συγκεκριμένα πανεπιστήμια που θέτε στο εξωτερικό, πάτε και βλέπετε τι θέλουν αυτά. Κάποιο θα συμπίπτει σε όλα (πχ IELTS), οπότε το δίνετε.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λάθος,δεν ισχύει σε όλα τα Μεταπτυχιακά αυτό.Στο Ελληνικό Ανοιχτό Πανεπιστήμιο για κάποιο διάστημα απλά κάναμε υπεύθυνη δήλωση πως γνωρίζουμε επαρκώς την αγγλική γλώσσα και δεχόντουσαν.Ετσι με δέχτηκαν.Βέβαια έχω TOEIC Β1.

Τώρα βέβαια έχουν αλλάξει τα κριτήρια πρόσληψης αλλά σε κάποια Μεταπτυχιακά αρκεί η υπεύθυνη δήλωση αλλά θα πρέπει να σε εξετάσουν και σε test στα Αγγλικά εαν δεν έχεις πιστοποιητικό.Στην πλειοψηφία ζητάνε να έχεις Lower και σε ορισμένα Proficiency.Πάντως φυσικά και το NOCN το δέχονται.Δεν έχω δει να ζητάνε συγκεκριμένα Michigan ή Cambridge.

Υποβολή υπεύθυνης δήλωσης ως απόδειξη γνώσης ξένης γλώσσας, πρώτη φορά το ακούω!

Την υποβολή σε εξέταση γλωσσικών δεξιοτήτων από την επιτροπή επιλογής εισακτέων ενός μεταπτυχιακού, το έχω ακούσει αλλά είναι τόσο μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού αυτές οι περιπτώσεις που αποτελούν την εξαίρεση στον κανόνα και δεν αξίζει να αναφερθούν σε ένα γενικό θέμα με σχέση τα μεταπτυχιακά.
Η απάντηση σε ερώτηση σχετική με ένα μεταπτυχιακό στο οποίο ασκείται αυτή η πρακτική ασφαλώς θα ήταν διαφορετική και στοχευμένη σ΄αυτό.

Επίσης δεν νομίζω να ανέφερα κάπου ότι στα μεταπτυχιακά των ελληνικών Πανεπιστημίων δέχονται μόνο το Cambridge και το Michigan.


Το τσέκαρα και εγώ και ούτε το Κρατικό αναφέρει.Επιπλέον αν δεν κάνω λάθος ούτε καν του Michigan.

Τα Πανεπιστήμια της Αγγλίας ζητάνε IELTS (ή TOEFL) με συγκεκριμένο μέσο όρο και συγκεκριμένη βαθμολογία σε κάθε ένα από τα επί μέρους τμήματα της εξέτασης (Reading, Listening, Writing, Speaking) και κάποια δέχονται και τον τίτλο του Cambridge ελάχιστου επιπέδου C1 Advanced.
Είναι λογικό να μην δέχονται ούτε το ελληνικό ΚΠΓ ούτε το αμερικανικό Michigan.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Στην Αγγλία έχει πολλά πιστοποιητικά και όχι μόνο, που δέχονται.

Το καλύτερο που έχει να κάνει ο κάθε ενδιαφερόμενος και εν δυνάμει φοιτητής σε πανεπιστήμια του εξωτερικού, είναι να μπει στην ιστοσελίδα του πανεπιστημίου, που τον ενδιαφέρει, να πάει στο αντίστοιχο σημείο για την επάρκεια της γλώσσας διδασκαλίας και να δει τι διαθέτει ή μπορεί να προσκομίσει.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στην Αγγλία έχει πολλά πιστοποιητικά και όχι μόνο, που δέχονται.

Το καλύτερο που έχει να κάνει ο κάθε ενδιαφερόμενος και εν δυνάμει φοιτητής σε πανεπιστήμια του εξωτερικού, είναι να μπει στην ιστοσελίδα του πανεπιστημίου, που τον ενδιαφέρει, να πάει στο αντίστοιχο σημείο για την επάρκεια της γλώσσας διδασκαλίας και να δει τι διαθέτει ή μπορεί να προσκομίσει.

Σωστά!
Απλά τα IELTS και TOELF είναι αποδεκτά από όλα.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Επίσης, μην σας καίει ότι λήγει το IELTS.
Αν πάρετε το μεταπτυχιακό από την Αγγλία, δεν θα χρειαστείτε άλλη απόδειξη "επάρκειας" γλώσσας μετά στην Ελλάδα.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,456 μηνύματα.
Είναι λογικό να μην δέχονται ούτε το ελληνικό ΚΠΓ ούτε το αμερικανικό Michigan.
Το κπγ δεν έχει κανένα λόγο να μην το δέχεται (ή τουλάχιστον να μην το δεχόταν πριν φύγει από την ΕΕ) η Αγγλία. Έχει την σφραγίδα ενός Ευρωπαϊκού κράτους και πηγαίνει σύμφωνα με τις ευρωπαϊκές οδηγίες του ΚΕΠΑ.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το κπγ δεν έχει κανένα λόγο να μην το δέχεται (ή τουλάχιστον να μην το δεχόταν πριν φύγει από την ΕΕ) η Αγγλία. Έχει την σφραγίδα ενός Ευρωπαϊκού κράτους και πηγαίνει σύμφωνα με τις ευρωπαϊκές οδηγίες του ΚΕΠΑ.

Σωστά είναι αυτά που λες όμως τότε πώς δικαιολογείται η άρνηση αν όχι όλων τουλάχιστον αρκετών Πανεπιστημίων να το δεχτούν;
Γνωστή μου που ήθελε να κάνει μεταπτυχιακό στην Αγγλία (πριν την έξοδό της από την ΕΕ) είχε πάρει τηλ στο Υπουργείο να ρωτήσει για ποιον λόγο δεν το δέχονται και της είχαν απαντήσει ότι "δεν είναι υποχρεωμένοι να το αναγνωρίσουν".
΄Οπως και να ΄χει καλό είναι όταν ένας υποψήφιος αποφασίζει να κάνει το βήμα για σπουδές στο εξωτερικό, να έχει εκ των προτερων ξεκαθαρίσει τι ακριβώς ισχύει ώστε να μην βρεθεί προ εκπλήξεων την τελευταία στιγμή.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,456 μηνύματα.
Σωστά είναι αυτά που λες όμως τότε πώς δικαιολογείται η άρνηση αν όχι όλων τουλάχιστον αρκετών Πανεπιστημίων να το δεχτούν;
Γνωστή μου που ήθελε να κάνει μεταπτυχιακό στην Αγγλία (πριν την έξοδό της από την ΕΕ) είχε πάρει τηλ στο Υπουργείο να ρωτήσει για ποιον λόγο δεν το δέχονται και της είχαν απαντήσει ότι "δεν είναι υποχρεωμένοι να το αναγνωρίσουν".
΄Οπως και να ΄χει καλό είναι όταν ένας υποψήφιος αποφασίζει να κάνει το βήμα για σπουδές στο εξωτερικό, να έχει εκ των προτερων ξεκαθαρίσει τι ακριβώς ισχύει ώστε να μην βρεθεί προ εκπλήξεων την τελευταία στιγμή.
Ναι δεν αντιλέγω, είναι αρκετά παραπεταμένο εκτός Ελλάδας απλά δεν το βρίσκω λογικό. Το ίδιο το ΚΠΓ στο σαιτ τους βέβαια λέει ότι αναγνωρίζεται από όλους τους ευρωπαϊκούς οργανισμούς (προφανώς δημόσιους).
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Υποβολή υπεύθυνης δήλωσης ως απόδειξη γνώσης ξένης γλώσσας, πρώτη φορά το ακούω!

Επειδή το ακούς πρώτη φορά δεν σημαίνει πως δεν ισχύει.

Εμένα έτσι με δέχτηκαν στο Μεταπτυχιακό στην Τραπεζική στο Ελληνικό Ανοιχτό Πανεπιστήμιο το οποίο τελείωσα τον Ιούνιο του 2020.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Καλησπέρα φιλε npd! Μιας και μενεις γερμανια θα μπορουσες να μου απαντησεις στις εξης ερωτησεις... Ειχα παρει το B1 Goethe πριν καποια χρονια και θα ηθελα να ξερω την ισχυ του στο εξωτερικο και ειδικοτερα στην γερμανια...Επισης, γνωριζεις εαν αναγνωριζεται απτον ΑΣΕΠ; Ευχαριστω εκ των προτερων!
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Καλησπέρα φιλε npd! Μιας και μενεις γερμανια θα μπορουσες να μου απαντησεις στις εξης ερωτησεις... Ειχα παρει το B1 Goethe πριν καποια χρονια και θα ηθελα να ξερω την ισχυ του στο εξωτερικο και ειδικοτερα στην γερμανια...Επισης, γνωριζεις εαν αναγνωριζεται απτον ΑΣΕΠ; Ευχαριστω εκ των προτερων!

Ναι. Το Γερμανικό και Αυστριακό κράτος αναγνωρίζει τα δημόσια έγγραφα του Ελληνικού κράτους όπως αναφέρει και ο @Memetchi πιο πάνω. Το σημαντικό βήμα είναι να έρθεις σε επαφή με τον φορέα σπουδών ή εργασίας που σε ενδιαφέρει να πας και να ρωτήσεις. Δέχονται Αγγλικές μεταφράσεις αλλά οι Γερμανικές μεταφράσεις των διπλωμάτων πιστοποίησης γνώσεων / δεξιοτήτων κτλ είναι εννοείται εξ' ορισμού αποδεκτές καθώς η γλώσσα του δημοσίου εκεί είναι μόνο τα Γερμανικά ή Τούρκικα σε κάποιες περιπτώσεις.

Για τον ΑΣΕΠ δεν έχω γνώμη επειδή δεν το έχω με την νομολογία διατάξεων.

@SlimShady το Ινστιτούτο Goethe είναι αναγνωρισμένος φορέας με αντιπροσωπεία κέντρων εκμάθησης γερμανικών στις χώρες αυτές.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Καλησπέρα φιλε npd! Μιας και μενεις γερμανια θα μπορουσες να μου απαντησεις στις εξης ερωτησεις... Ειχα παρει το B1 Goethe πριν καποια χρονια και θα ηθελα να ξερω την ισχυ του στο εξωτερικο και ειδικοτερα στην γερμανια...Επισης, γνωριζεις εαν αναγνωριζεται απτον ΑΣΕΠ; Ευχαριστω εκ των προτερων!

Στον ΑΣΕΠ το Β1 δεν αναγνωρίζεται σε καμία ξένη γλώσσα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δεν ξέρω γιατί γελάς αλλά εμένα με υπεύθυνη δήλωση με δέχτηκαν.

Δές και Google

Screenshot (52).png
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επισης, γνωριζεις εαν αναγνωριζεται απτον ΑΣΕΠ;
Ο ΑΣΕΠ στις ξένες γλώσσες αναγνωρίζει το C2 ως ΄Αριστη γνώση, το C1 ως Πολύ Καλή γνώση και το
B2 ως Καλή γνώση.

Επειδή το ακούς πρώτη φορά δεν σημαίνει πως δεν ισχύει.

Εμένα έτσι με δέχτηκαν στο Μεταπτυχιακό στην Τραπεζική στο Ελληνικό Ανοιχτό Πανεπιστήμιο το οποίο τελείωσα τον Ιούνιο του 2020.
Ξέρω ότι η αίτηση για τα προγράμματα του ΕΑΠ γίνεται ηλεκτρονικά και ανεβάζεις σε PDF τα δικαιολογητικά.
Και ας πούμε ότι δεν ανεβάζεις τον τίτλο γνώσης της γλώσσας αλλά κάνεις μια υπεύθυνη δήλωση ότι τον κατέχεις.
Μετά αν επιλεγείς δεν σου τον ζητάνε; Πώς αποδεικνύεται η αλήθεια αυτών που δήλωσες;
΄Ασε που σε ορισμένα μεταπτυχιακά προγράμματα (φαντάζομαι και το δικό σου ανήκει σ΄αυτά), απαιτείται το C1. Πώς εσένα σε έκαναν δεκτό με το Β1;
Περίεργο δεν είναι;
Τέλος πάντων να σου πω την αλήθεια δεν με πολυενδιαφέρει το θέμα αλλά έχω έναν κολλητό μου καθηγητή στο ΕΑΠ και θα τον ρωτήσω επειδή μου κάνει εντύπωση αυτή η χαλαρότητα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Στον ΑΣΕΠ το Β1 δεν αναγνωρίζεται σε καμία ξένη γλώσσα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Δεν ξέρω γιατί γελάς αλλά εμένα με υπεύθυνη δήλωση με δέχτηκαν.

Δές και Google

View attachment 71479

Kλαίω με το τι σκαρφίστηκε η Ελληνική γραφειοκρατία. Νοημοσύνη υψηλού επιπέδου.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Ο ΑΣΕΠ στις ξένες γλώσσες αναγνωρίζει το C2 ως ΄Αριστη γνώση, το C1 ως Πολύ Καλή γνώση και το
B2 ως Καλή γνώση.


Ξέρω ότι η αίτηση για τα προγράμματα του ΕΑΠ γίνεται ηλεκτρονικά και ανεβάζεις σε PDF τα δικαιολογητικά.
Και ας πούμε ότι δεν ανεβάζεις τον τίτλο γνώσης της γλώσσας αλλά κάνεις μια υπεύθυνη δήλωση ότι τον κατέχεις.
Μετά αν επιλεγείς δεν σου τον ζητάνε; Πώς αποδεικνύεται η αλήθεια αυτών που δήλωσες;
΄Ασε που σε ορισμένα μεταπτυχιακά προγράμματα (φαντάζομαι και το δικό σου ανήκει σ΄αυτά), απαιτείται το C1. Πώς εσένα σε έκαναν δεκτό με το Β1;
Περίεργο δεν είναι;
Τέλος πάντων να σου πω την αλήθεια δεν με πολυενδιαφέρει το θέμα αλλά έχω έναν κολλητό μου καθηγητή στο ΕΑΠ και θα τον ρωτήσω επειδή μου κάνει εντύπωση αυτή η χαλαρότητα.

Εγώ ξεκίνησα τις σπουδές μου τον Οκτώβριο 2016 (Ιούνιο 2020 αποφοίτησα) όπου οι προϋποθέσεις εισαγωγής ήταν άλλες και όχι δεν ανέβασα σε PDF τα δικαιολογητικά.Ταχυδρομικά τα έστειλα.

Δεν υπάρχει καμία χαλαρότητα και ρώτα όποιον Καθηγητή θέλεις.

Το ποιοί Φοιτητές επιλέγονται κάθε φορά και το αν πληρούν τα κριτήρια εισαγωγής το αποφασίζει η Γραμματεία και δεν αφορά τον εκάστοτε Καθηγητή.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ ξεκίνησα τις σπουδές μου τον Οκτώβριο 2016 (Ιούνιο 2020 αποφοίτησα) όπου οι προϋποθέσεις εισαγωγής ήταν άλλες και όχι δεν ανέβασα σε PDF τα δικαιολογητικά.Ταχυδρομικά τα έστειλα.

Δεν υπάρχει καμία χαλαρότητα και ρώτα όποιον Καθηγητή θέλεις.

Το ποιοί Φοιτητές επιλέγονται κάθε φορά και το αν πληρούν τα κριτήρια εισαγωγής το αποφασίζει η Γραμματεία και δεν αφορά τον εκάστοτε Καθηγητή.


ΤΡΑΠΕΖΙΚΗ MSC
Προϋποθέσεις Εισαγωγής
...
Η γνώση μιας ξένης γλώσσας, πρωτίστως της Αγγλικής, αποδεικνυόμενη με την υποβολή ανάλογων δικαιολογητικών, είναι απαραίτητη για την παρακολούθηση του προγράμματος.
...
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.

ΤΡΑΠΕΖΙΚΗ MSC
Προϋποθέσεις Εισαγωγής
...
Η γνώση μιας ξένης γλώσσας, πρωτίστως της Αγγλικής, αποδεικνυόμενη με την υποβολή ανάλογων δικαιολογητικών, είναι απαραίτητη για την παρακολούθηση του προγράμματος.
...

Σωστό.Δεν χρειαζόταν να έχω C1.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Σωστό.Δεν χρειαζόταν να έχω C1.

Hacker, για το θέμα της γλωσσομάθειας μπορείς να το διευκρινίσεις από τη γραμματεία. Είναι το μόνο μη ουσιώδες ζήτημα για να μην σπουδάσεις ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σωστό.Δεν χρειαζόταν να έχω C1.

΄Η δεν καταλαβαίνεις ή κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις!
Το θέμα μας είναι αν αποδεικνύεται η γνώση ξένης γλώσσας με υπεύθυνη δήλωση ασχέτως επιπέδου.
Από ο,τι φαίνεται δεν αποδεικνύεται!
Απαιτείται η υποβολή του ανάλογου δικαιολογητικού.
Δεν αμφισβητώ ότι εσύ κατέθεσες υπεύθυνη δήλωση εξάλλου δεν έχεις λόγο να πεις ψέματα για κάτι τέτοιο.
΄Ομως αν δεν υπήρξε κάποια αβλεψία από την πλευρά της Γραμματείας να σου το ζητήσουν και είναι πάγια τακτική να μην ζητούνται τα δικαιολογητικά που αποδεικνύουν ότι πληροίς τις προϋποθέσεις για την παρακολούθηση ενός προγράμματος, έχω δίκιο να μιλάω για χαλαρότητα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top