ΣΥΔ: Απορίες

παράξενη

Νεοφερμένος

Η παράξενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Δηλαδη,εγω πρεπει να πετυχω στους χρονους που προβλέπουν οι ΣΥΔ;γΙΑΤΙ ΑΠ'ΟΣΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΓΙΑΛΙΓΟ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fss720

Νεοφερμένος

Ο fss720 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Δηλαδη,εγω πρεπει να πετυχω στους χρονους που προβλέπουν οι ΣΥΔ;γΙΑΤΙ ΑΠ'ΟΣΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΓΙΑΛΙΓΟ

Α λάθος μου,καλά που το επισήμανες,από ΣΥΔ δεν γίνεται να σταλούν τα χαρτιά καθώς ούτε από ΣΑΣΣ διότι οι χρόνοι είναι διαφορετικοι,ενώ αν δηλώσεις να δώσεις όλες τις προκαταρτικές από την ΣΜΥ η από ΣΣΕ τότε μπορείς να στείλεις τα χαρτιά και στην αστυνομία αλλά και σε ΣΑΣΣ και ΣΥΔ,γιατί τα χρονικά όρια είναι ίδια η μικρότερα αντίστοιχα κατά περίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@reti

Νεοφερμένος

Η Αρετή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Παιδιά ακούγεται γενικά ότι οι στρατιωτικές σχολές είναι δύσκολες για τα κορίτσια...είναι αλήθεια;; ποιά είναι η γνώμη σας;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Παιδιά ακούγεται γενικά ότι οι στρατιωτικές σχολές είναι δύσκολες για τα κορίτσια...είναι αλήθεια;; ποιά είναι η γνώμη σας;;;

Αν πας αποφασιμένη, ειδικά η ΣΥΔ, δεν είναι τίποτα. Ένας χρόνος υπομονή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fss720

Νεοφερμένος

Ο fss720 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Αν πας αποφασιμένη, ειδικά η ΣΥΔ, δεν είναι τίποτα. Ένας χρόνος υπομονή.


Δεν υπάρχει δύσκολο και εύκολο.
Αν κάτι σου αρέσει πάντα προσπαθείς με καλή διάθεση και τα αρνητικά τα παραβλέπεις οπότε σου φαίνετε εύκολο.
Είναι εντελώς υποκειμενικό δηλαδή.

Υ.Γ.Όσο αφορά τις στρατιωτικές σχολές, είναι αντικειμενικά πιο απαιτητικές ως προς την συμπεριφορά που πρέπει να ακολουθείς και το πρόγραμμα κτλ. Στη ΣΥΔ συγκεκριμένα το 1ο είναι πιεστικό έτος αλλά σαν 2ετής κάποιος είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα αφού αυτός στην ουσία "ελέγχει" τους πρωτοετείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

λακισ

Νεοφερμένος

Ο λακισ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Είμαι σμηνίας από την σχολη. Όσον αφορά το μισθό αρχικός είναι 1000 ευρώ ( ήταν 1050 k μειώθηκε λόγο κρίσης).

Όσον αφορά το ποσο δύσκολη είναι η σχολη, αυτό αφορά τον πρώτο μηνα και το ποσο θες να μείνεις.

####η σχολη δεν έχει καμια σχέση με την δουλειά έξω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

EleannaEf

Νεοφερμένος

Η EleannaEf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
γεια σας παιδιά!! τι κάνετε? έχω μια απορία... για στρατιωτικές σχολες του 5ου πεδίου πρέπει να πάρω ως μάθημα επιλογής μαθηματικά και οικονομία?? ξέρετε αν μπορώ να πάρω μονο οικονομία..??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Όχι, η οικονομία πάει πακέτο με τα μαθηματικά. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toumpa_16

Νεοφερμένος

Η toumpa_16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
είμαι μαθήτρια 2ας λυκείου και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να μπω στην ΣΥΔ...είναι καλή επιλογή για κορίτσια?είναι δύσκολες οι συνθήκες στην σχολη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν γυναικεία και ανδρικά επαγγέματα. Αν σου αρέσει και πιστεύεις ότι μπορείς να ανταποκριθείς να πας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loki8

Νεοφερμένος

Ο loki8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Γεια σας

Σήμερα το πρωί είδα πως πέρασα Υπαξιωματικών Διοικ. Αεροπορίας (ΣΥΔ) στη Θεσσαλονίκη
Είμαι 4ος στη σειρά με 18.922 μόρια.

Θέλω να ρωτήσω, υπάρχει κανένας που να πέρασε(είναι άλλοι 40 lol αλλά αμα βρω κανεναν στο forum καλα θα ειναι) η εχει αποφοιτησει προσφατα ή τέλος πάντων ξέρει πράγματα για τη σχολή?
Έχω κάποιες ερωτήσεις όπως :


Η σχολή είναι 11 χιλιομετρα απο το κεντρο της Θεσσαλονικηες, πως μετακινούνται οι μαθητές της σχολής? Υπάρχει αστικο που παει μεχρι εκει? (lol ή βάζει η σχολή?)

θα σκεφτω κι αλλες στην πορεια..........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loki8

Νεοφερμένος

Ο loki8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Κανένας από ΣΥΔ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

julietini

Νεοφερμένος

Η julietini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Γεια σας!Μηπως ξερει κανεις αν με το νεο συστημα θα μπορεις να περασεις στην συδ απο θεωρητικη κατευθυνση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evagelia_

Νεοφερμένος

Η Evagelia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Γειας σας παιδιά! Μήπως γνωρίζει κάποιος ποια μαθήματα διδάσκονται στην σχολή; Για παράδειγμα στην αστυνομια κάνουν ποινικό, συνταγματικό δικαιο κλπ... Με την ΣΥΔ τι γίνεται; Ψάχνω στο ιντερνετ αλλά δυστυχώς δεν βρισκω τίποτα.. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Γεια σας!Μηπως ξερει κανεις αν με το νεο συστημα θα μπορεις να περασεις στην συδ απο θεωρητικη κατευθυνση?

Δεν μπορεί κανεις να σου απαντήσει στην ερώτηση σου γιατι πολυ απλά κανεις δεν ξέρει ποιο ειναι το νεο συστημα και αν τελικα θα εφαρμοστει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loki8

Νεοφερμένος

Ο loki8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Γειας σας παιδιά! Μήπως γνωρίζει κάποιος ποια μαθήματα διδάσκονται στην σχολή; Για παράδειγμα στην αστυνομια κάνουν ποινικό, συνταγματικό δικαιο κλπ... Με την ΣΥΔ τι γίνεται; Ψάχνω στο ιντερνετ αλλά δυστυχώς δεν βρισκω τίποτα.. :/:

Αναλογα με την ειδικοτητα.

Μπορω να σου πω για την ειδικοτητα του στρατολογου οτι στο 1ο ετος κανουμε

Ποινικο Δικαιο
Διοικητικο Δικαιο
Διαφορους Κανονισμους της Αεροποριας
Στρατιωτικη Αλληλογραφια
Πληροφορικη(Ολες οι ειδικοτητες)
Τοπικη Αμυνα(Ολες οι ειδικοτητες)
Κανονισμος Πειθαρχιας ΠΑ(Ολες οι ειδικοτητες)

Ελπιζω να σε καλυψα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evagelia_

Νεοφερμένος

Η Evagelia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Την ειδικοτητα την επιλεγεις μονος σου; Sorry που κανω χαζες ερωτησεις, αλλα δεν εχω ιδεα! Επισης, καθε χρονο παιρνουν γυρω στα 40 ατομα; Μεσα στη σχολη πως ειναι; Ευκολα, δυσκολα; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

λακισ

Νεοφερμένος

Ο λακισ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Οσον αφορα την επιλογη της ειδικοτητας το πρωτο 10% την επιλεγει. Οι υπολοιποι χωριζονται σε ομαδες των 13 η 12 ατομων και τραβουν κληρο για το ποιος διαλεγει πρωτος δευτερος κλπ.( Πχ. σε μια ομαδα 12 ατομων υπαρχουν 3 μετεο 3 ταμειακοι κ 6 στρατολογοι. Τραβουν ολοι απο ενα αριθμο απο το το 1 εως το 12. Αυτος που τραβηξε το 1 επιλεγει μετεο, ο 2 και ο 3 παλι μετεο.Ο τεταρτος εχει μονο να διαλεξει ταμειακος η στρατολογος.Αυτος που τραβηξε το δωδεκα παιρνει οτι περισεψε.) Επισης με το τελος της διαδικασιας ,εαν καποιοι το επιθυμουν, μπορουνε να αλλαξουνε ειδικοτητες μεταξυ τους. Δεν υπαρχει καλη η κακη ειδικοτητα, αλλα αυτη που σου ταιριαζει./B]
Οσον αφορα το ποσο δυσκολα ειναι μεσα στην σχολη πρεπει να τα δεις απο μεσα,οτι και να σου πω θα σε μπερδεψω .Προκειται για ενα ΄θεατρο΄. Η σχολη μας δεν ειναι γνωστη για τα γυμνασια (καψωνια βλεπε ΣΜΥ) αλλα για την πειθαρχια της.Επειδη εχει λιγα ατομα το κλιμα ειναι πολυ καλο.Το πιο βασικο που χω να σου πω ειναι οτι πολλα παιδια παραιτουνται νωρις κ μετα χτυπανε το κεφαλι τους.Επισης η σχολη δεν εχει καμια σχεση με την αεροπορια που γνωριζεις μετα.Εγω εχω μερικα χρονια που εχω τελειωσει και παρολο που βρισκομαι αρκετα μακρια απο το σπιτι μου δεν εχω κανενα απολυτως παραπονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Αναλογα με την ειδικοτητα.

Μπορω να σου πω για την ειδικοτητα του στρατολογου οτι στο 1ο ετος κανουμε

Ποινικο Δικαιο
Διοικητικο Δικαιο
Διαφορους Κανονισμους της Αεροποριας
Στρατιωτικη Αλληλογραφια
Πληροφορικη(Ολες οι ειδικοτητες)
Τοπικη Αμυνα(Ολες οι ειδικοτητες)
Κανονισμος Πειθαρχιας ΠΑ(Ολες οι ειδικοτητες)

Ελπιζω να σε καλυψα :)
Φίλε μου είμαι μαθητης β λυκειου και του χρόνου θέλω να περασω συδ και να πάρω την ειδικότητα του στρατολογου. Πώς σου φαινεται η ειδικότητα αυτή? :confused:
Με τι ασχολείστε? Κανείς καμια σκοπιά? Και τέλος θα ήθελα να μου πεις εαν γνωριζεις εάν παιρνοντας το πτυχιο της νομικης, αυτο θα με βοηθησει στην δουλεια μου, εαν θα με ανεβάσει ιεραρχικά και εαν μετα απο ότι πάρω το πτυχιο της νομικης μπορώ να πάω στο στρατοδικείο. Παρακαλώ απαντησε μου σύντομα έαν γνωρίζεις κάτι ή όποιος άλλος ξέρει. Ευχαριστώ εκ των προτέρον.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.
Φίλε μου είμαι μαθητης β λυκειου και του χρόνου θέλω να περασω συδ και να πάρω την ειδικότητα του στρατολογου. Πώς σου φαινεται η ειδικότητα αυτή? :confused:
Με τι ασχολείστε? Κανείς καμια σκοπιά? Και τέλος θα ήθελα να μου πεις εαν γνωριζεις εάν παιρνοντας το πτυχιο της νομικης, αυτο θα με βοηθησει στην δουλεια μου, εαν θα με ανεβάσει ιεραρχικά και εαν μετα απο ότι πάρω το πτυχιο της νομικης μπορώ να πάω στο στρατοδικείο. Παρακαλώ απαντησε μου σύντομα έαν γνωρίζεις κάτι ή όποιος άλλος ξέρει. Ευχαριστώ εκ των προτέρον.:hmm:
Πρωτον,για να επιλεξεις εσυ την ειδικοτητα σου θα πρεπει να εισαι στους πρωτους 5-6 στην σειρα εισαγωγης,αλλιως η ειδικοτητα βγαινει με κληρο.Εφοσον βλεπω οτι σου αρεσουν τα περι νομικης,η ειδικοτητα αυτη προφανως θα σου αρεσει...
Στην σχολη οι δοκιμοι ασχολουνται με ποικιλα πραγματα οπως την καθημερινη γυμναστικη και τα μαθηματα.Βεβαια αναλογα με την ειδικοτητα καποια απο τα μαθηματα ειναι διαφορετικα.Σκοπιες αν δεν κανω λαθος δεν εχει(σε καμια στρατιωτικη σχολη δεν εχει).Αμα παρεις πτυχιο νομικης προφανως θα ειναι υπερ στην καριερα σου ως στρατιωτικος αλλα δεν γνωριζω αν θα μπορεις να πας στο στρατοδικειο τοσο ευκολα...
Επειδη δεν ειμαι δοκιμος στην σχολη,αμα κανω καποιο λαθος ας με διορθωσει οποιος ξερει κατι παραπανω !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top