Ποια βιβλία σας βοήθησαν να εξασκήσετε και να βελτιώσετε τα αγγλικά σας;

foivosfoivos

Νεοφερμένος

Ο foivosfoivos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Burlington Practise tests for Michigan Proficiency ( Book 1 + 2 ) ! To καλύτερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Σιγουρα βοηθα η αναγνωση ποιωτικων βιβλιων... ομως για την βελτιωση της χρησης των Αγγλικων δεν πιστευω οτι με βοηθησε ιδιαιτερα καποιο. Απλως διαβαζω οσο πιο πολλα αρθρα μπορω στα Αγγλικά, παρακολουθώ ταινίες χωρίς υπότιτλους, διεξάγω διαφορες συζητήσεις στα Αγγλικά, και γενικά συχνάζω σε αγγλόφωνα sites :) κλπ κλπ

Επίσης, δεν ακούω ΚΑΘΟΛΟΥ ελληνική μουσική.... δεν γνωρίζω αν το συγκεκριμένο αποτελεί επιπλέον παράγοντα XD

Αν τύχει να βρω κάποιο καλό βιβλίο, θα το παραθέσω άμεσα στο post ^^

P.S- Προτιμώ τα American English εναντι των British English... but that's just me :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stergios1919

Νεοφερμένος

Ο stergios1919 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να προτείνει βιβλία με λεξιλόγιο για CPE ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπάρτακος7

Νεοφερμένος

Ο Σπάρτακος7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Μastermind for Advanced and Prof Level
by Paul Hains and Anna johnsson
είναι αρκετά καλό, θα σε βοηθήσει

Βιβλία αμιγώς λογοτεχνικά όπως Jane Eyre, Pride and Prejudice της Austin καθώς και της Agatha Christie έχουν πάρα πολλές αγγλικές και ιδιάζουσες εκφράσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

stergios1919

Νεοφερμένος

Ο stergios1919 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ:) εχω παρει το bridging the gap 2 companion λετε να βοηθησει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christy dom

Νεοφερμένος

Η christy dom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
γεια σας παιδια...:) θα ηθελα τωρα το καλοκαιρι να αξιοποιησω τον χρονο μου διαβαζοντας αγγλικα ..υπαρχει καποιο καλο βιβλιο αγγλικων γραμματικης κυριως που να αναγραφει μεσα κανονες και γενικα να περιεχει την αγγλικη γραμματικη???ευχαριστω εκ των προτερων:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Για ποιο επίπεδο ; Πάντως σε κάθε περίπτωση καλό θα ήταν το Use of English της Virginia Evans κατά την γνώμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeChatz

Νεοφερμένος

Ο GeorgeChatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Έδωσα FCE το δεκέμβριο του 2010 και το πήρα με Α. Έπειτα έκανα μαθήματα μέχρι το μάιο για advanced(πρώτος χρόνος proficiency). Πήρα το ALCE με σχετικά καλό βαθμό. Ωστόσο, νομίζω ότι το επίπεδο μου κυρίως όσον αφορά το λεξιλόγιο, δεν είναι αυτό του advanced. Γι᾽αυτό το λόγο μιας και είναι καλοκαίρι, σκέφτομαι να κάνω επανάληψη τα αγγλικά μου για να σιγουρέψω το επίπεδο advanced. Μπορείτε να μου προτείνετε καλούς τρόπους εξάσκησης καθώς και επίσης ιστοσελίδες, ταινίες, βιβλία;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
προσωπικα κυριως σε ο,τι αφορα το michigan(prof) εγω πηγαινα και επαιρνα ολες τις χρονιες τα παλια pastpapers(δλδ εξετασεις του 2009πχ) και εγραφα σ καθε τετραδα διπλα το νοημα της λεξης και ετσι ανεβηκε πολυ το επιπεδο μου

απο ταινιες δεν ξερω
Προτεινω κανα χαζο serial πχ Φιλαρακια και κυριως κατεβασε και βλεπε τα lyrics απο τα αγγλικα κομματια που ακους
(προσεχε μην κατεβασεις τπτ εξειδικευμενα serial πυ δεν θα καταλαβαινεις τπτ οπως πχ.house,gray's anatomy δεν θα καταλαβαινεις τπτ απο τους ιατρικους ορους και θα αγχωνεσαι χωρισ λογο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gime

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η gime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Εγώ στους μαθητές μου εκτός από τα διάφορα tests, τους δίνω άρθρα από εφημερίδες αγγλικές και αμερικάνικες και από την wikipedia για να εξασκηθούν, λογοτεχνικά βιβλία, τραγούδια που προσπαθώ να βρίσκω με δύσκολο λεξιλόγιο και τους λέω να βλέπουν όσο μπορούν ταινίες χωρίς υπότιτλους, videos (π.χ. national geographic) etc γενικώς με όποιο τρόπο μπορούν να έρχονται σε επαφή με τη γλώσσα. Ελπίζω να βοήθησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeChatz

Νεοφερμένος

Ο GeorgeChatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ και τους δυό για τις συμβουλές σας!!! Καμία άλλη ιδέα κανένας;;;;;;;;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Εγώ όταν έκανα προετοιμασία για proficiency είχα ένα βιβλίο στα αγγλικά το οποίο δεν είχα διαβάσει...Δεν ήταν εξειδικευμένο,αλλά ήταν αρκετά καλού επιπέδου(για όσους ξέρουν το The Secret of Shadow Ranch από τη σειρά A Nansy Drew Mystery).Ξεκίνησα λοιπόν να το διαβάζω,και κάθε σελίδα τη μετέφραζα στο μυαλό μου και μετά,με τη βοήθεια λεξικού όπου χρειαζόταν,έκανα την πλήρη μετάφραση και την έγραφα σε τετράδιο...Με βοήθησε πολύ,πιστεύω θα βοηθούσε τον οποιονδήποτε...Άσε που ευχαριστήθηκα και το βιβλίο!;)Κάτι άλλοπου μπορείς να κάνεις,είναι να βλέπεις αγγλικές ταινίες χωρίς υπότιτλους και στην,πολυ πιθανή,περίπτωση που δυσκολεύεσαι να καταλάβεις τι εννοούν λόγω προφοράς,μπορείς να τις βλέπεις με αγγλικούς υπότιτλους...Και αυτό με βοήθησε αρκετά τότε...Ελπίζω να βοήθησα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Ένας τρόπος (πιο γρήγορος από τους άλλους, αν και όχι ο καλύτερος), αν θέλεις να μάθεις λέξεις στα αγγλικά, είναι να αρχίσεις να απομνημονεύεις λέξεις από ένα companion. Για να τις μάθεις πιο εύκολα, μπορείς να βλέπεις την χρήση τους, μέσα σε προτάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeChatz

Νεοφερμένος

Ο GeorgeChatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Ευχαριστώ όλους σας για τις πληροφορίες. Βασικά, συν των υπολοίπων βιβλίων, κάναμε και το Mastermind Use of English απ᾽τις εκδόσεις Burlington, φέτος. Σκέφτομαι να κάνω επανάληψη από αυτό. Το ξέρετε;; Αν ναι, ποια είναι η γνώμη σας; Επίσης οποιαδήποτ άλλη πρόταση για εξάσκηση στα αγγλικά είναι καλοδεχούμενη! Κάνένα καλό βιβλίο αγγλικής λογοτεχνίας(στα αγγλικά), που να διαβάζεται όμως(!), έχετε υπόψιν;:clapup:

μπορεί να απαντήσει κάποιος σε αυτά που ρώτησα πριν;;;;;;;;:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

elekati

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Γειά σου!

Το Mastermind το διδάσκω και το θεωρώ ενα από τα καλύτερα βιβλία που κυκλοφορούν οσον αφορά την κατανόηση της γραμματικής αλλά και για εκμάθηση λεξιλογίου. Σίγουρα το να παρακολουθείς ταινίες και σειρές χωρίς υπότιτλους βοηθάει, αλλά αυτό που θα σε βοηθήσει περισσότερο είναι να έρχεσαι σε επαφή με την καθομιλουμένη αγγλική, ακούγοντας ραδιόφωνο ή διαβάζοντας εφημερίδες. (https://www.bbc.co.uk) Επίσης πολλές ελληνικές εφημερίδες κυκλοφορούν και σε αγγλική έκδοση όπως (https://www.protothema.gr)

Για τα βιβλία που ρώτησες εγώ είμαι φανατική ομαδός των Stephen King, Nick Hornby, Ben Elton, John O' Pharrell και Neil Gaiman. Γράφουν απλά και κατανοητά. Δεν πρόσεξα που μένεις, αλλά μπορείς να τα βρεις στο public ή στον παπασωτηρίου. Μπορείς να τα βρεις κι εδώ: https://www.play.com. Η αποστολή στην Ελλάδα είναι δωρεάν.

Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeChatz

Νεοφερμένος

Ο GeorgeChatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου! θα τα λάβω όλα υπ᾽όψιν μου! μήπως ξέρει κάποιος να μου προτείνει βιβλία στα αγγλικά αλλά από κλασική λογοτεχνία(Austen, Dickens κ.λπ.);; Αρκεί να είναι κατανοητά και να έχουν καλή υπόθεση! Επίσης, μήπως ξέρετε το βιβλίο English Vocabulary in Use για advanced του cambridge; Είναι καλό; Περιμένω απαντήσεις!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. :)

Όσο για τα Αγγλικά βιβλία, μπορείς να κάνεις το άλλο: να αγοράσεις ένα βιβλίο που ήδη έχεις διαβάσει στα Ελληνικά στα Αγγλικά. Δεν ξέρω πώς ακούγεται σαν ιδέα αλλά φαντάζομαι ότι θα σε βοηθήσει. Επίσης, μπορείς να αγοράσεις ή να δανειστείς από μία δανειστική βιβλιοθήκη βιβλία αγγλικής λογοτεχνίας (σε προειδοποιώ ότι, ανάλογα με την έκδοσή τους, πολλά περιέχουν μέσα λόγιες/αρχαϊζουσες λέξεις και εκφράσεις που ενδέχεται να σε μπερδέψουν λίγο). Θα σου σύστηνα να διαβάσεις το Animal Farm του Orwell. Είναι φοβερά έξυπνο βιβλίο, απλό, κατανοητό και θα σου αρέσει, πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeChatz

Νεοφερμένος

Ο GeorgeChatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
ευχαριστώ για τις σύμβουλές σου! το έχω διαβάσει το animal farm και το 1984 απ᾽τον όργουελ!!! Και τα δύο πολύ ωραία βιβλία και διαφωτιστικά! ;)

Μιας και απ᾽ότι βλέπω το θέμα έχει νεκρώσει λίγο, ας το ζωντανέψουμε.:P Λοιπόν, ξεκίνησα να κάνω επανάληψη απ᾽το Mastermind Use of English για Advanced και Proficiency(το είχαμε κάνει, αλλά δεν το τελειώσαμε γιατί αρχίσαμε τα μαθήματα το δεκέμβριο-το ίδιο ισχύει και για το New Trends που επίσης κάναμε στο φροντιστήριο και το φτάσαμε μέχρι τη μέση). Ωστόσο, η αλήθεια είναι πως βαριέμαι να διαβάζω λέξεις καλοκαιριάτικα, ειδικά μιας και είναι πάρα πολλές. Επιπλέον, εξαιτίας αυτού δεν προλαβαίνω να διαβάζω βιβλία(και στα αγγλικά) που ήταν αυτό που κυρίως ήθελα να κάνω μέσα στο καλοκαίρι.Γι᾽αυτό σκέφτομαι να σταματήσω την απανάληψη. Απ᾽το φροντιστήριο μου είπαν ότι έχω επίπεδο Advanced, αλλά απλως είμαι τελειομανής και θέλω να τα ξέρω όλα πολύ καλά. Εγώ δεν το πολυπιστεύω ιδιαίτερα αυτό, αλλά μπορεί και να έχουν δίκιο. Τέλοσπάντων, αυτό που θα ήθελα να σας ρωτήσω είναι εσείς από την προσωπική σας εμπειρία, κρίνετε ότι αν κάποιος έχει μερικά κενά στο Advanced(δηλαδή στον πρώτο χρόνο Proficiency, ουσιαστικά), μπορεί να τα αναπληρώσει στο δεύτερο; Και μπορεί έπειτα να δώσει με επιτυχία το CPE;(τα ρωτάω αυτά γιατί με έχει πιάσει η ανασφάλεια και το άγχος, παρ᾽όλο που το fce το πήρα με A και μετά το ALCE με αρκετα καλό βαθμό).

Κάποιο καλό παιδάκι να απαντήσει στην παραπάνω ερώτηση;;;;;;;;:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Κάποιο καλό παιδάκι να απαντήσει στην παραπάνω ερώτηση;;;;;;;;:/:

εγω που εβγαλα σε 2 χρονιες μετα απο το lower το prof εκανα μονο το mastermind use οf english και περασα με ανεση το michigan


δεν ξερω γιατι ανησυχεις τοσο....βοηθαει περισσοτερο να βλεπεις ταινιες(ακους και προφορα) με αγγλικους υποτιτλους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Diane Flanel Piniaris για proficiency. Για μικρότερες τάξεις είναι πολύ βοηθητικό το "Here We Go - Grammar" βέβαια το συγκεκριμένο έχω κάποια χρόνια που το έχω κάνει και πολύ πιθανόν να μην κυκλοφορεί πλέον αλλά εμένα με βοήθησε πάρα πολύ. Για επίπεδο lower είναι πολύ καλό βιβλίο και πολύ καλογραμμένο το ECCE RESULT και αν και λέγετε "ECCE..." είναι χρήσιμο εργαλείο και για το FCE...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top