Oι μάγκες δεν υπάρχουν πια (;)

Green 13

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 565 μηνύματα.
Με αφορμή τα τραγούδια του Σπύρου Ζαγοραίου '' Ενας μάγκας στο Βοτανικο'' και του Μαρκου Βαμβακάρη ''Ξυπνα καυμένε Σαρκαφλιά'' γεννήθηκε ενα ερώτημα (βασικά 3 ειναι :D ) και πραγματικά θέλω να ακούσω τις απόψεις σας στα κάτωθι:

1) Υπήρξαν κατα τη γνώμη σας αυτοί οι σούπερ ηθικοί μάγκες που περιγράφονται στα προ πεντηκονταετίας τραγούδια ή΄ήταν απλά μια ενός είδους εξιδανείκευση του άνδρα στην ανδροκρατούμενη Ελλάδα του 50;

2) Τι σημαίνει για σας η λέξη μάγκας και τι σας ερχεται στο μυαλο ακούγοντας την;

3) Με δεδομένη την αλλαγή των εποχών σε σχέση με το 50' - 60' πιστευετε οτι η λέξη μαγκας ισχύει και σήμερα;


Υ.Γ - Παραθετω τα τραγουδια να δείτε σφαιρικά πως αντιμετωπίζεται το φαινόμενο ''μαγκας'' σε δυο πολυ γνωστα λαικά ζειμπεκικα

Ξύπνα Καυμένε Σαρκαφλιά

Ξυπνα καημένε Σαρκαφλια
μεσα απ' το αγιο χώμα
να δεις πως χάλασε η μαγκιά
τον 20ο αιώνα

Χαθηκε το φιλότιμο
κανεις δεν έχει μπέσα
η κοινωνία έγινε
αχάριστη μπαμπέσα

Ξυπνα και συ βρε κάβουρα
το κοσμο ν' αντικρύσεις
και την καταντια μας αυτη
πικρα να τραγουδησεις

Χαθηκε το φιλοτιμο
και δεν υπαρχει μπεσα
η κοινωνια εγινε
αχαριστη μπαμπεσα


Ενας μάγκας στο Βοτανικό

Ένας μάγκας στο Βοτανικό
πι και φι ξηγιέται στο λεπτό
στα μπουζούκια και στα καμπαρέ
και μες το ρεμπέτικο χαρέ

Μισές τραβάει, ποτήρια σπάει
σκίζεται για μια μελαχρινή
μες τη σούρα του ζητάει
και καμιά ξανθή

Είναι ζόρικος και μπελαλής
στο Βοτανικό ο πιο νταής
κι όπως τον ετρέμουν οι μάγκες
κάνει στα σπαθάτα τις δουλειές

Μισές τραβάει, ποτήρια σπάει
σκίζεται για μια μελαχρινή
μες τη σούρα του ζητάει
και καμιά ξανθή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
έχει χάσει τελείως το νόημα της για μένα... τώρα αποκαλούνται πιο πολύ ως ψευτό-μαγκες .. έτσι θα τους χαρακτήριζα εγώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Πραγματικος μαγκας για μενα ειναι αυτος που υποστηριζει τα πιστευω του,τηρει τον λογο του και δεν το παιζει σιγανοπαπαδια,αυτος που θα ερθει σε μια δυσκολη στιγμη να σου πει 'να,εδω ειμαι διπλα σου και θα περασουμε μαζι την καθε δυσκολια',αυτος που οταν γινει καποια πλακα στην ταξη και πανε να πεσουν ποινες να πει 'ναι!Εγω το εκανα!'.Επισης,μαγκας ειναι αυτος που εχει φιλοτιμο,συναισθηματα και δεν το παιζει σκληρο αντρακι,αλλα δεχεται την μοιρα του οπως ειναι.Τελος,μαγκας ειναι αυτος που αντιμετωπιζει την ζωη καταματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
O papas έδωσε μία περιγραφή στην οποία με βρίσκει σύμφωνο.

Από εκεί και πέρα λίγοι είναι οι μαγκες σήμερα, καθώς στις μέρες που το μόνο που σκεφτόμαστε είναι το προσωπικό συμφέρον, όλοι έχουν την τάση να αποποιούνται τις ευθύνες τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Παλιά σίγουρα υπήρξαν τέτοιοι μάγκες.

Σήμερα, η λέξη έχει χάσει την πραγματική της έννοια και μάγκας είναι ο "δεσηκώνωπολλά" "δίνωξύλο" "φορωβανς-ειμαισκειτας" και "σκοτωνωγιατοθρυλο".
Να μου λείπουν τέτοια μπάζα.

Ο μάγκας είναι αυτό ακριβώς που είπε ο παπάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εξιδανίκευση δεν υπήρξε και τα τραγούδια ήταν πραγματικά γιατί η Ελλάδα του '50 δεν είχε λόγο να είναι fake.
Ναι, πιστεύω ότι υπάρχουν μάγκες και σήμερα, αλλά έχουν αλλάξει κάπως μορφή, δεν είναι αυτοί που παριστάνουν ότι είναι, σίγουρα είναι μειοψηφία, δύσκολα τους βρίσκεις και είναι παραπάνω μάγκες για το λόγο ότι επιβιώνουν χωρίς κανένα πρότυπο ντομπροσύνης, μέσα σε ένα περιβάλλον i-Pod, Starbucks και γίνε bi-παίζει και να σου πάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Πραγματικος μαγκας για μενα ειναι αυτος που υποστηριζει τα πιστευω του,τηρει τον λογο του και δεν το παιζει σιγανοπαπαδια,αυτος που θα ερθει σε μια δυσκολη στιγμη να σου πει 'να,εδω ειμαι διπλα σου και θα περασουμε μαζι την καθε δυσκολια',αυτος που οταν γινει καποια πλακα στην ταξη και πανε να πεσουν ποινες να πει 'ναι!Εγω το εκανα!'.Επισης,μαγκας ειναι αυτος που εχει φιλοτιμο,συναισθηματα και δεν το παιζει σκληρο αντρακι,αλλα δεχεται την μοιρα του οπως ειναι.Τελος,μαγκας ειναι αυτος που αντιμετωπιζει την ζωη καταματα.
+1 σκέτο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Green 13

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 565 μηνύματα.
Δεν ειναι τυχαιο οτι η αρχικη σημασια της λεξεως σημαινε ο τυπος που εχει ανιδιοτελεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Παλιά σίγουρα υπήρξαν τέτοιοι μάγκες.

Σήμερα, η λέξη έχει χάσει την πραγματική της έννοια και μάγκας είναι ο "δεσηκώνωπολλά" "δίνωξύλο" "φορωβανς-ειμαισκειτας" και "σκοτωνωγιατοθρυλο".
Να μου λείπουν τέτοια μπάζα.

Ο μάγκας είναι αυτό ακριβώς που είπε ο παπάς.


Μάγκες του στυλ "δεν σηκώνω πολλά" και "μαμαω και δέρνω" είναι απλά μπας και ρίξουν κανα κοριτσάκι.

off topic mode on


Καισαριανή - Σκοπευτήριο, βράδυ, μία παρέα από 6 πιτσιρίκια (16-17χρ), με στυλ "underground γμαω και δέρνω", yo man και δεν συμμαζεύεται, rap για ζωή, ζ.ν. σας μαμάμε όλους κτλ κορόιδευαν και "πείραζαν" όποιον και να πέρναγε. Και με άσχημο τρόπο.

Εγώ ήμουν με την πρώην μου (που τότε ήταν κοπέλα μου), και της το είχα σχολιάσει. Κλασσικά εκείνη μου είχε απαγορέψει να "μπλέκομαι" σε οποιονδήποτε καυγά, ακόμα κι αν ήταν να "υπερασπιστώ" κάποιον "αδύναμο". Τέλος πάντων δεν τους έδινα σημασία μέχρι που βλέπω το εξής:

Περνάει ένας τυπάς 16-17 κι αυτός με την κοπέλα του, εκείνοι αρχίζουν μλκιες του στυλ "θα την γμγ" κτλ. Εκείνος απαντάει κάτι του ίδιου στυλ , και πηγαίνουν και οι 6 και αρχίζουν να τον χτυπάνε. Η κοπέλα του να έχει φρικάρει, να ουρλιάζει βοήθεια, εκείνος (λογικό) να μην μπορεί να κάνει τπτ, απλά να τις τρώει.

Η κοπέλα μου να έχει δει το σκηνικό και να είναι έτοιμη να κλάψει (δεν αντέχει οτιδήποτε σε σχέση με ξύλο). Της λέω "σε παρακαλώ να βοηθήσω?", σε παρακαλώ.Μπορώ να βοηθήσω..

Μ απάντησε κάτι του στυλ "Μη μ αφήσεις, δεν θέλω να πάθεις κάτι" (δεν θυμάμαι και καλά), αλλά μετά από 5 δευτερόλεπτα μου όσο δεν άντεχε να βλέπει να τον πλακώνουν μου λέει "πήγαινε". Τέλος πάντων, της δίνω τα κλειδιά απ το αμάξι και της λέω φύγε. (Δεν ήθελα με τπτ να κάνουν το οποιοδήποτε κακό σε εκείνη). Της ξαναλέω φύγε και πηγαίνω να βοηθήσω το παλικάρι το οποίο το είχαν ήδη ρίξει κάτω και κλώτσαγαν.

Πιάνω τον πιο "ντουλάπα" από τους 6 και τον κατεβάζω, φεύγουν και 2-3 ξώφαλτες σε 2 άλλους)

(Σημείωση: Δεν είμαι ντουλάπα, ούτε ο πιο γυμνασμένος στο κόσμο, ούτε "γμαω και δέρνω", απλά έχω κάποια στοιχειώδη δύναμη, πόσο μάλλον όταν είχα να αντιμετωπίσω άτομα μικρότερης ηλικίας!)

Οι άλλοι 5 ψιλομένουν, με κοίτανε και φεύγουν !.! 5 άτομα και ήμουν ένας. Και ειλικρινά μάλλον με "είχανε" αν το επιχειρούσανε. Αλλά έτρεξαν να φύγουν.. Ωραίοι μάγκες.

Εκεί που θέλω να καταλείξω είναι ότι ... Απλά ήταν "μάγκες" μέχρι το σημείο που κάποιος αποφασίζει να τα βάλει μαζί τους. Μεταξύ τους "νιώθουν μάγκες" και γμιάδες, για όλο τον υπόλοιπο κόσμο είναι απλά μλκς.


Σημείωση: Ο ένας που είχα κατεβάσει όταν σηκώθηκε και τον ξαναέπιασα με άρχισε στα "σε παρακαλώ μη με σκοτώσεις" (?!)

Έχουμε γεμίσει ψευτόμαγκες που νομίζουν ότι κάνουν κάτι για να καλύψουν τις ανασφάλειες και την προσωπικότητα που δεν έχουν..... Επιτέλουν πρέπει να καταλάβουν κάποια στιγμή ότι το ξύλο δεν είναι μαγκιά.. Επιτέλους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Και το πλέον εξευτελιστικό είναι ότι τέτοιου είδους "νταήδες" λειτουργούν σε ομάδες 5+ ατόμων διότι μόνο έτσι αισθάνονται δυνατοί... Τι να πώ.. Ίσως να λειτουργεί και κάποιο ζωώδες ένστικτο μέσα τους όπως στις αγέλες λύκων .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Πραγματικος μαγκας για μενα ειναι αυτος που υποστηριζει τα πιστευω του,τηρει τον λογο του και δεν το παιζει σιγανοπαπαδια,αυτος που θα ερθει σε μια δυσκολη στιγμη να σου πει 'να,εδω ειμαι διπλα σου και θα περασουμε μαζι την καθε δυσκολια',αυτος που οταν γινει καποια πλακα στην ταξη και πανε να πεσουν ποινες να πει 'ναι!Εγω το εκανα!'.Επισης,μαγκας ειναι αυτος που εχει φιλοτιμο,συναισθηματα και δεν το παιζει σκληρο αντρακι,αλλα δεχεται την μοιρα του οπως ειναι.Τελος,μαγκας ειναι αυτος που αντιμετωπιζει την ζωη καταματα.

Συμφωνώ απόλυτα με τον papa, πιστεύω γενικά ότι η σημερινή ζωή μας είναι πολύ δήθεν και fake (πως μιλάω τα ελληνικά :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Πραγματικος μαγκας για μενα ειναι αυτος που υποστηριζει τα πιστευω του,τηρει τον λογο του και δεν το παιζει σιγανοπαπαδια,αυτος που θα ερθει σε μια δυσκολη στιγμη να σου πει 'να,εδω ειμαι διπλα σου και θα περασουμε μαζι την καθε δυσκολια',αυτος που οταν γινει καποια πλακα στην ταξη και πανε να πεσουν ποινες να πει 'ναι!Εγω το εκανα!'.Επισης,μαγκας ειναι αυτος που εχει φιλοτιμο,συναισθηματα και δεν το παιζει σκληρο αντρακι,αλλα δεχεται την μοιρα του οπως ειναι.
Δεν με βρισκει συμφωνο ολο το πακετο , ξερω οτι δεν μιλας για μοιρολατρεια οταν αναφερεσαι στην αποδοχη των πραγματων ,αφου σκεφτει πρωτα καλα αλλαζει την κατασταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Χμ.
Ας κάνω ένα Update.

Όχι εγώ δεν πιστεύω πως "οι μάγκες δεν υπάρχουν πιά."

Πραγματικος μαγκας για μενα ειναι αυτος που υποστηριζει τα πιστευω του,τηρει τον λογο του και δεν το παιζει σιγανοπαπαδια,αυτος που θα ερθει σε μια δυσκολη στιγμη να σου πει 'να,εδω ειμαι διπλα σου και θα περασουμε μαζι την καθε δυσκολια',αυτος που οταν γινει καποια πλακα στην ταξη και πανε να πεσουν ποινες να πει 'ναι!Εγω το εκανα!'.Επισης,μαγκας ειναι αυτος που εχει φιλοτιμο,συναισθηματα και δεν το παιζει σκληρο αντρακι,αλλα δεχεται την μοιρα του οπως ειναι.Τελος,μαγκας ειναι αυτος που αντιμετωπιζει την ζωη καταματα.
Παραθέτοντας και το πόστ του Παναγιώτη,θέλω να συμπληρώσω κάποια πράγματα:

"Μάγκας" για μένα,όπως έχουν διαμορφωθεί τα πράγματα σήμερα,είναι επίσης και αυτός που όταν σε βρεί σε δύσκολη κατάσταση,δεν θα σε πατήσει για να πάς ακόμη πιο κάτω,είναι αυτός που όταν θα κάνει την μαλακία θα βγεί και θα αντιμετωπίσει τις ευθύνες του,αυτός που δεν θα καρφώσει τον διπλανό του για το δικό του συμφέρον.

Είναι εκείνος που όταν δεί κάποια αδικία να γίνεται σε συνάνθρωπο του,θα βγεί μπροστά και θα διαμαρτυρηθεί,εκείνος που θα παραδεχτεί τα συναισθήματα του,που δεν θα μπεί ποτέ στη διαδικασία του να "υποκριθεί" για να γίνει αποδεκτός.
Αυτός που είναι ο ευατός του, που είναι αυθεντικός.
Αυτός που δεν του χρειάζεται να "διαφημίσει" το πόσο άντρακλας είναι,με ψευτομαγκιές.

Γιατί τελικά στη σημερινή κοινωνία είναι μεγάλη μαγκιά το να μην το παίζεις μάγκας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Φυσικά και υπάρχουν.Δυστυχώς ομως,λίγοι τους αναγνωρίζουν και τους εκτιμάνε.
Μάγκας σημαίνει πολλά.Άτομο με αρχές και αξίες,κυρίως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
...τους πάτησε το τραίιιιινο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cherie

Δραστήριο μέλος

Η Cherie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Όταν ακούω τη λέξη μάγκας, μαγκιά και τα συναφή μου ρχεται το εξής τραγούδι στο μυαλό:D:worry:
Θέλει μαγκιά να μπορέσεις να δεις τη ζωή καθαρά και να πεις γεια χαρά..:whistle:


*https://www.youtube.com/watch?v=T-oSWBEWllY είναι κ αυτός μάγκας..:D σόρρυ αλλά δν κρατήθηκα..:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ιστορικά: Οι "μάγκες" ήταν άτομα άλλων εποχών, τύποι λαϊκοί, περιθωριακοί, πολλές φορές υποκοσμικοί και τα χαρακτηριστικά που μας μεταφέρουν τα τραγούδια είναι εξιδανικευμένα και ωραιοποιημένα.
Από το λεξικό (σημερινή μεταφορική έννοια): "ο σωστός, ο αξιοπρεπής άντρας ο οποίος υπακούει σε ένα αυστηρό κώδικα τιμής και δεοντολογίας και επιβιώνει σύμφωνα με αυτόν, κερδίζοντας την εκτίμηση όλων".
Προφανώς γνήσιοι μάγκες δεν υπάρχουν γιατί η εποχή τους έχει περάσει. Με τη μεταφορική έννοια μάλλον υπάρχουν κάποιοι λίγοι. Πάντως σήμερα υπάρχουν άφθονοι ψευτόμαγκες και κουραδόμαγκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Koan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Koan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Εσθονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 140 μηνύματα.
μαγκας ειναι αυτος που υπερασπιζεται τα πιστεύω του και τις αξιες του και δεν τις ξεπουλα ποτε και φροντιζει αυτο να ειναι σαφες. Μη ψαχνεται να βρειτε ενα γενικό ορισμο γιατι ετσι μαγκας ειναι αυτος που ειναι αρεστος σε ολους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Δυστυχως λιγοι εχουμε μεινει πλεον.... :P
Σοβαρα τωρα, η εννοια του μαγκα ερμηνευεται διαφορετικα απτον καθενα ειδικα σημερα που η εννοια του μαγκα δεν εχει καμια σχεση με την εννοια που ειχε παλαιοτερα!
Σημερα μαγκας ειναι αυτος που
1.καπνιζει
2.Τα εχει με περισσοτερες απο μια γυναικες
3.Αυτος που ερχεται σχολειο με το μηχανακι και το παιζει καποιος ενω εμεις οι απλοι ανθρωποι παμε με τα ποδια
4.Αυτος που κυκλοφορει μεστη νυχτα με γυαλλια ηλιου
5.Αυτος που βγαινει εξω πινει παντα ποτο,ολλοι οι αλλοι ειναι μουχλες
βαριεμαι να γραφω αλλα :P
Δια τον ορισμο απο το βιβλιο της ΑΟΔΕ τον βρηκες??:P μολις τον διαβασα μου θυμισε κατι απο ορισμο του ηγετη xDDD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Σημερα μαγκας ειναι αυτος που 1...2...3....4.....5
Δια τον ορισμο απο το βιβλιο της ΑΟΔΕ τον βρηκες??
- Αυτός δεν είναι μάγκας, είναι κουρ....μαγκας και μ.......... (συμπληρώστε τα κενά) :redface:
- Τον ορισμό τον πήρα από το Βικιλεξικό. Μακριά από μένα το ΟΑΔΕ (Πάω Τ-1).;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top