Κάπνισμα

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Αυτη η φιλη σου τρωει υγειινα, αποφευγει τα τζανκ φουντ κι αναπνεει καθαρο αερα; Επιλεγει προσεκτικα τα προιοντα που χρησιμοποιει (οδοντοκρεμες, σαμπουαν, σαπουνια μπλαμπλαμπλα) ωστε να μην ειναι καρκινογονα; Αποφευγει τα φαγητα με συντηριτικα; Ναι, σιγα. Οι συνθηκες ζωης στην πολη (και εξω απ την πολη) σημερα, σου μαμουν τον οργανισμο ουτως η αλλως.

(εμεις οι καπνιστες ειμαστε απλα σε λιγο χειροτερη μοιρα, αλλα το οτι καπνιζουμε δεν σημαινει αναγκαστικα οτι θα παιθανουμε απο καρκινο του πνευμονα.)

Ποτε δεν το καταλαβα αυτο ως επιχειρημα. Κι αν ηταν να κατσουμε να μετρησουμε που ξοδευει τα λεφτα του ο καθενας, αααααστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Άλλο το να πρέπει να επιλέγεις καθημερινά το φαγητό σου και να πρέπει να μετακομίσεις στο χωριό στο βουνό για καθαρό αέρα, και άλλο απλώς να μην αγοράζεις τσιγάρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Αυτη η φιλη σου τρωει υγειινα, αποφευγει τα τζανκ φουντ κι αναπνεει καθαρο αερα; Επιλεγει προσεκτικα τα προιοντα που χρησιμοποιει (οδοντοκρεμες, σαμπουαν, σαπουνια μπλαμπλαμπλα) ωστε να μην ειναι καρκινογονα; Αποφευγει τα φαγητα με συντηριτικα; Ναι, σιγα. Οι συνθηκες ζωης στην πολη (και εξω απ την πολη) σημερα, σου μαμουν τον οργανισμο ουτως η αλλως.

(εμεις οι καπνιστες ειμαστε απλα σε λιγο χειροτερη μοιρα, αλλα το οτι καπνιζουμε δεν σημαινει αναγκαστικα οτι θα παιθανουμε απο καρκινο του πνευμονα.)

Ποτε δεν το καταλαβα αυτο ως επιχειρημα. Κι αν ηταν να κατσουμε να μετρησουμε που ξοδευει τα λεφτα του ο καθενας, αααααστο.

Ε να, αυτό μου την σπάει. Ρε παιδιά, τουλάχιστον μην βγαίνετε κι από πάνω.
Δηλαδή από τα τόσα που ακούτε για το τσιγάρο ότι προκαλεί, μόνο τον καρκίνο έχετε συγκρατήσει? Ε αφού είναι χάλια η ζωή μας από άποψη υγείας, ας την κάνουμε χειρότερη?

Ο dythor όταν τον είχα ρωτήσει γιατί καπνίζει ήταν ειλικρινής τουλάχιστον. "Γιατί είμαι μλκ@ς", είχε πει. (Μην το πάρει κανείς προσωπικά αυτό, απλά είναι μια άποψη καπνιστή)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Γιες, απλα το επιχειρημα που χρησιμοποιει η φιλη της μαριας_στ8, ειναι το ΠΛΕΟΝ κλασικο.

Με την ιδια λογικη, ολοι αγοραζουμε καρκινο καθε μερα, αλλα δεν μας απασχολει, γιατι δεν μας νοιαζει να το ψαξουμε.
Και γιατι ενα τουλαχιστον 50% και βαλε των ανθρωπων, σκαλωνουν με καπνισμα και αλκοολ. Υπαρχουν χιλιαδες ακομη πραγματα που προκαλουν καρκινο και δεν ξερω κι εγω τι αλλο, που για καποιον αγνωστο λογο δεν κατακρινονται κατ αυτο τον τροπο. Και μιλαμε για προιοντα που καθημερινα καταναλωνουμε.

Δεν ειναι δικαιολογια για το γεγονος οτι καπνιζω, αλλα ειναι επιλογη μου. Οπως ειναι επιλογη του διπλανου μου το να μην καπνιζει. Ομως δεν δεχομαι κραξιμο για το καπνισμα (δεν ειπα οτι με κραζεις, απλα εξηγω λιγο εξτρα:P), ποσο μαλλον με τετοιου ειδους επιχειρηματα. Ναι, την καραμελιτσα του καρκινου ολοι την γνωριζουμε. Δεν καθομαστε σαν τους μαλ@κες να καπνιζουμε χωρις να ξερουμε οτι δεν μας κανει καλο, η οπως θες πεστο.

Ξερουμε ολοι για το καπνισμα και κολλαμε στο οτι "αυτο ειναι κακο".

Προσωπικα δε ξερω, αλλα οσο μου τα πρηζουν για καρκινο κουλουπου, τοσο μου ρχεται να τους πεταξω "ΧΕΣΤΗΚΑ". Που δεν χεστηκα ακριβως, αλλα δεν καταλαβαινει κανεις οτι με αυτο τον τροπο, η με το "δες αυτο το ντοκιμαντερ και θα κοψεις το καπνισμα" δεν πετυχαινουν κατι. Ναι, μαλακιa μου, καπνιζω, τι να κανουμε τωρα. Το αν θα το κοψω εχει να κανει με μενα ρε παιδι μου, πως να στο πω.

Καταλαβαινεις τι προσπαθω να πω;
Νυσταζω κιολας και τα γραφω οπως να ναι.

@ Ζεντ: Δεν υποστηριξα οτι προκαλει μονο καρκινο. Εχω διαβασει τα απειρα πια, ξερω τι κανει στο σωμα μου, και ξερω το ποσο φρικτο ειναι.

Ε αφού είναι χάλια η ζωή μας από άποψη υγείας, ας την κάνουμε χειρότερη?
Με το καπνισμα ναι, την κανεις χειροτερη συνειδητα. Δεν διαφωνησα. Απλα μπορει να ανηκω στην κατηγορια των ατομων που βαζουν την απολαυση της στιγμης πανω απ τη ζωη μου σαν συνολο, when it comes to smoking. Κακο, ανωριμο, αλλα that's it.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_st8

Νεοφερμένος

Η maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Ε να, αυτό μου την σπάει. Ρε παιδιά, τουλάχιστον μην βγαίνετε κι από πάνω.
Δηλαδή από τα τόσα που ακούτε για το τσιγάρο ότι προκαλεί, μόνο τον καρκίνο έχετε συγκρατήσει? Ε αφού είναι χάλια η ζωή μας από άποψη υγείας, ας την κάνουμε χειρότερη?

Ο dythor όταν τον είχα ρωτήσει γιατί καπνίζει ήταν ειλικρινής τουλάχιστον. "Γιατί είμαι μλκ@ς", είχε πει. (Μην το πάρει κανείς προσωπικά αυτό, απλά είναι μια άποψη καπνιστή)


κατι ηξερε που το ειπε!lol//αυτος και ολοι οι υπολοιποι που καπνιζουμε.//οταν λες χαλια η ζωη μας ας τη κανουμε χειροτερη????
............προσωπικα μια χαρα ειναι η ζωη μου.,,,,και σε φαστφουνταδικα δεν ειχα τη συνηθεια να τρωω(αλλο 1 στο τοσο) και δε παρατησα ποτε τον αθλητισμο........το τσιγαρο ετυχε να το ξεκινησω.... και δε νομιζω οτι υπαρχει κατι αλλο που φοβαται ο ανθρωπος πιο πολυ απ το θανατο...δεν τα εξισωνω ολα με ΤΟΝ ΚΑΡΚΙΝΟ ουτε με φοβιζοουν ολα οπως αυτο....και ας το παραδεχτουμε..δεν εχουν οι μη καπνιζοντες τις ιδιες πιθανοτητες με αυτους που καπνιζουν..για προβληματα υγειας...καρδιακα,πνευμονικα και ο,τι αυτο συνεπαγεται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Καπνίζετε???
οχι κι ουτε προκειται..
(ανεχομαι που ανεχομαι τον καπνο των αλλων,ας μην το αρχισω κι εγω κι καταστρεψω τελειως τον οργανισμο μου:P)

Τι γνωμη εχετε για το τσιγάρο...?
τη χειροτερη,ειμαι παθητικος καπνιστης απο πολυ μικρη ηλικια..
Οι γονεις μου καπνιζουν και οι δυο και δεν μιλαμε για 1-2 τσιγαρα την ημερα,αλλα για πακετα..
Επισης καπνιζουν και αρκετοι φιλοι μου,γενικα πιστευω πως το να αρχισεις το τσιγαρο στην ηλικια των 16 η ακομα κι σε μικροτερη ηλικια,σιγουρα δε το κανεις επειδη το "χρειαζεσαι" or sth.

Θα δοκιμάζαρε ποτε αν δεν καπνιζετε ήδη.....?
εχω δοκιμασει μια φορα,κι πραγματικα το σιχαθηκα.δε ξερω τι βρισκουν οι καπνιστες σε αυτο το πραγμα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Πλεον ολα ειναι καρκινογονα, οποτε αν ειναι να το παθεις θα το παθεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
οχι κι ουτε προκειται..
(ανεχομαι που ανεχομαι τον καπνο των αλλων,ας μην το αρχισω κι εγω κι καταστρεψω τελειως τον οργανισμο μου:P)


τη χειροτερη,ειμαι παθητικος καπνιστης απο πολυ μικρη ηλικια..
Οι γονεις μου καπνιζουν και οι δυο και δεν μιλαμε για 1-2 τσιγαρα την ημερα,αλλα για πακετα..
Επισης καπνιζουν και αρκετοι φιλοι μου,γενικα πιστευω πως το να αρχισεις το τσιγαρο στην ηλικια των 16 η ακομα κι σε μικροτερη ηλικια,σιγουρα δε το κανεις επειδη το "χρειαζεσαι" or sth.


εχω δοκιμασει μια φορα,κι πραγματικα το σιχαθηκα.δε ξερω τι βρισκουν οι καπνιστες σε αυτο το πραγμα:P

πρωτα να ξεκαθαρισω οτι δεν καπνισα ποτε μου και θα ηθελα να σου πω να μην εισαι τοσο απολυτη γιατι ποτε δεν ξερεις πως τα φερνει η ζωη...
Μαλιστα θυμαμαι πριν 2 χρονια περιπου μας ειχε πει ο προπονητης στο μπασκετ οτι το τσιγαρο ειναι ευχη και καταρα(μιλαμε για φουγαρο),γι΄αυτο σου λεω κρατα μικρο καλαθι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣΤΕΛΛΑ ΠΑΓΩΝΑ

Νεοφερμένος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θήβα (Βοιωτία). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Κ εγω αρχικά μπορεί να έλεγα "απαπαπαπα...Εγω να καπνισω?Αποκλείεται.."
Ομως να που το αρχισα...Και δεν ειναι οτι επηρεαστηκα απ τη παρεα(σχεδον κανενας δεν καπνιζει) απλα μου αρεσε και το συνεχισα
Βεβαια δεν ειμαι εθισμενη..Δηλ δεν το ζηταω απελπισμενα αν εχω να κανω μερες..Το ελεγχω..!(παλι καλα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
πρωτα να ξεκαθαρισω οτι δεν καπνισα ποτε μου και θα ηθελα να σου πω να μην εισαι τοσο απολυτη γιατι ποτε δεν ξερεις πως τα φερνει η ζωη...
Μαλιστα θυμαμαι πριν 2 χρονια περιπου μας ειχε πει ο προπονητης στο μπασκετ οτι το τσιγαρο ειναι ευχη και καταρα(μιλαμε για φουγαρο),γι΄αυτο σου λεω κρατα μικρο καλαθι

Κ εγω αρχικά μπορεί να έλεγα "απαπαπαπα...Εγω να καπνισω?Αποκλείεται.."
Ομως να που το αρχισα...Και δεν ειναι οτι επηρεαστηκα απ τη παρεα(σχεδον κανενας δεν καπνιζει) απλα μου αρεσε και το συνεχισα
Βεβαια δεν ειμαι εθισμενη..Δηλ δεν το ζηταω απελπισμενα αν εχω να κανω μερες..Το ελεγχω..!(παλι καλα)
οκ σιγουρα ποτε δε μπορεις να ξερεις τι γινεται και πως θα τα φερει η ζωη...
Απλα θεωρω σωστο να βαζω καποια ορια στον εαυτο μου,δεν επηρεαζομαι ευκολα απο τις παρεες μου η απο τους γονεις μου σε αυτο το θεμα,γενικα πιστευω πως το να επηρεαζεσαι απο αλλους,ειναι δειγμα αδυναμου χαρακτηρα..
το οτι δοκιμασα μια φορα,ηταν καθαρα δικη μου επιλογη,κι οπως ειπα το σιχαθηκα:Pκανεις δε μου "το προτεινε".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Δεν καπνιζω, δεν θελω να καπνισω.
Η μυρωδια του καπνου μου σπαει καπως τα νευρα. :p Και αμα γυρναω σπιτι απο κλειστο χωρο οπου ολοι καπνιζαν και βρωμαω κι εγω τσιγαριλα θα κανω ντουζ ή κατι.
Επισης ολα απο την παρεα και την αναγκη για self-promotion ξεκινανε. Γιατι θα νιωσεις μαγκας οταν βγαλεις εξω το πακετακι σου. Και θα νιωσεις μαγκας οταν πεις σε καποιον ''εχεις φωτια?'' με το τσιγαρο στο στομα.

Αυτα τα ''μου αρεσει'' και ''γουσταρω να καπνιζω'' ποτε μου δεν τα καταλαβα και ποτε μου δεν τα δικαιολογησα.
Τι θα πει σου αρεσει. Σου αρεσει η αυτοκαταστροφη? Ενηγουεη.
Η υγεια σου ειναι, κατεστρεψε την οπως θες, δεν πεφτει λογος σε μενα.

_ελενα_ αν δεν θες, δεν θα το αρχισεις ποτε.

Α, ακουστε κατι.
Η μαγκια ειναι οταν σου δινουν να λες οχι.

Για μενα τουλαχιστον. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣΤΕΛΛΑ ΠΑΓΩΝΑ

Νεοφερμένος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θήβα (Βοιωτία). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
οκ σιγουρα ποτε δε μπορεις να ξερεις τι γινεται και πως θα τα φερει η ζωη...
Απλα θεωρω σωστο να βαζω καποια ορια στον εαυτο μου,δεν επηρεαζομαι ευκολα απο τις παρεες μου η απο τους γονεις μου σε αυτο το θεμα,γενικα πιστευω πως το να επηρεαζεσαι απο αλλους,ειναι δειγμα αδυναμου χαρακτηρα..
το οτι δοκιμασα μια φορα,ηταν καθαρα δικη μου επιλογη,κι οπως ειπα το σιχαθηκα:Pκανεις δε μου "το προτεινε".

Αυτο ειναι το καλο...Αν ολοι το σιχαινονταν οταν το δοκιμαζαν τωρα θα ειμασταν πολυ καλυτερα...Βασικα πιστευω το θεμα ειναι να ελεγχεις τον εαυτο σου..Και να μην παρασυρεσαι!!
-----------------------------------------
Δεν καπνιζω, δεν θελω να καπνισω.
Η μυρωδια του καπνου μου σπαει καπως τα νευρα. :p Και αμα γυρναω σπιτι απο κλειστο χωρο οπου ολοι καπνιζαν και βρωμαω κι εγω τσιγαριλα θα κανω ντουζ ή κατι.
Επισης ολα απο την παρεα και την αναγκη για self-promotion ξεκινανε. Γιατι θα νιωσεις μαγκας οταν βγαλεις εξω το πακετακι σου. Και θα νιωσεις μαγκας οταν πεις σε καποιον ''εχεις φωτια?'' με το τσιγαρο στο στομα.

Αυτα τα ''μου αρεσει'' και ''γουσταρω να καπνιζω'' ποτε μου δεν τα καταλαβα και ποτε μου δεν τα δικαιολογησα.
Τι θα πει σου αρεσει. Σου αρεσει η αυτοκαταστροφη? Ενηγουεη.
Η υγεια σου ειναι, κατεστρεψε την οπως θες, δεν πεφτει λογος σε μενα.

_ελενα_ αν δεν θες, δεν θα το αρχισεις ποτε.

Α, ακουστε κατι.
Η μαγκια ειναι οταν σου δινουν και λες οχι.

Για μενα τουλαχιστον. :)
Εγω προσωπικα ποτε δεν ενιωσα μαγκια..Ισα ισα που δεν προκαλω κιολας με αυτο το θεμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lola_29

Νεοφερμένος

Η Aγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Eγώ είμαι απόλυτη σε αυτό το θέμα.Ούτε κάπνιζα,ούτε καπνίζω,αλλά ούτε και θα καπνίσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Δεν καπνιζω, δεν θελω να καπνισω.
Η μυρωδια του καπνου μου σπαει καπως τα νευρα. :p Και αμα γυρναω σπιτι απο κλειστο χωρο οπου ολοι καπνιζαν και βρωμαω κι εγω τσιγαριλα θα κανω ντουζ ή κατι.
Επισης ολα απο την παρεα και την αναγκη για self-promotion ξεκινανε. Γιατι θα νιωσεις μαγκας οταν βγαλεις εξω το πακετακι σου. Και θα νιωσεις μαγκας οταν πεις σε καποιον ''εχεις φωτια?'' με το τσιγαρο στο στομα.

Αυτα τα ''μου αρεσει'' και ''γουσταρω να καπνιζω'' ποτε μου δεν τα καταλαβα και ποτε μου δεν τα δικαιολογησα.
Τι θα πει σου αρεσει. Σου αρεσει η αυτοκαταστροφη? Ενηγουεη.
Η υγεια σου ειναι, κατεστρεψε την οπως θες, δεν πεφτει λογος σε μενα.

_ελενα_ αν δεν θες, δεν θα το αρχισεις ποτε.

Α, ακουστε κατι.
Η μαγκια ειναι οταν σου δινουν να λες οχι.

Για μενα τουλαχιστον. :)
Εγω παλι στο σπιτι μου βρομαω τσιγαριλα και οχι εξω...Ωρες ωρες δεν φανταζεσαι ποσο τα παιρνω με τους δικους μου...Καπνιζουν κυριλε στο σαλονι λες και απεχει πολυ μεχρι το δωματιο μου.Επισης τωρα το καινουριο ειναι οτι ανοιγουν λιγο την μπαλκονοπορτα για να ξεμυριζει δηθεν..Σκετος τεκες..Απο τις 7-10 το απογευμα δεν ειναι να πατας το ποδι σου στο σαλονι, γτ μετα θες οπωσδηποτε μπανιο.Τι να πω με τοσο καπνο που εχω φαει εδω μεσα το να μην καπνιζω τους μαρανε.Ωχ Θεε μου... Το καλοκαιρι καπως την παλευω γτ οσο αν ειναι ανοικτα ολα και ξεμυριζει αλλα το χειμωνα αλλο πραγμα.Και το χειροτερο με τους δικους μου ειναι οτι ενω ο θειος μου πεθανε τα περασμενα χριστουγεννα απο καρκικο στον πνευμονα λογω καπνισματος οι δικοι μου δεν λενε να βαλουν μυαλο.Λεω μπροστα τους οτι δεν εμ νοιαζει εσεις θα πεθανετε και κοψ'τε τον λαιμο σας αλλα πραγματικα νοιαζομαι και δεν θελω να παθουν τιποτα κακο.Τι να πω, εχω απελπιστει πια.ειναι μεγαλο κατωρθομα πως σε ενα τετοιο κλιμα και εγω και τα 2 μου αδερφια δεν καπνιζουν ακι μαλιστα το συχαινομαστε.Ειδα και αποειδα φαινεται...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Κι εμένα καπνίζουν όλοι ομαδικώς. Όχι μέσα στο σπίτι. Τους το έχω απαγορέυσει. Πόσες φορές έχω βγει και μου 'χουν πει να ανάψω; Ίσαμε 20. Δεν θα το κάνω για μαγκιά ούτε γιατι το γουστάρω. Θα το κάνω γιατι μπορεί να θέλω να δοκιμάσω, αλλά δεν θα το συνεχίσω. Κι αυτήν την υπόσχεση την τηρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Αυτα τα ''μου αρεσει'' και ''γουσταρω να καπνιζω'' ποτε μου δεν τα καταλαβα και ποτε μου δεν τα δικαιολογησα.
Σωστοτατατοτήτοτη.:no1:
Δικαιολογίες για να το παίξουν μάγκες. Δεν υπάρχει ούτε ένας που πραγματικά να του αρέσει. Ίσως μερικοί να εθίζονται στην νικοτίνη μετά από καιρό, αλλά δεν το ξέρω με σιγουριά.

Πάντως ένα χόρτο θα το κάναμε για την πλάκα μας, ε?:P:lol:
(Πλακίζομαι.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Είναι επίσημο:
η απαγόρευση του καπνίσματος σε όλους τους κλειστούς χώρους
-σύμφωνα με το Εθνικό Σχέδιο Δράσης κατά του καπνίσματος του υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης Δημήτρη Αβραμόπουλου-
θα αρχίσει έξι μήνες νωρίτερα απ'ό,τι είχε αρχικά προβλεφθεί.
Αντί για 1η Ιανουαρίου 2010, θα ισχύσει από την 1η Ιουλίου 2009,
διότι τους καλοκαιρινούς μήνες οι πολίτες μπορούν να προσαρμοστούν καλύτερα στο νέο μέτρο.
Ευκαιρία να θυμηθούμε -καπνιστές και μη- γιατί σ'αυτή την περίπτωση ισχύει
"Το γοργόν και χάριν έχει"

Statistics:
-Ένα χρόνο μετά την απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους στη Μ.Βρετανία τον Ιούλιο του 2007, 400.000 πολίτες έκοψαν το κάπνισμα.
-Από τον Ιανουάριο του 2005 που ίσχυσε η απαγόρευση του καπνίσματος στην Ιταλία οι πωλήσεις τσιγάρων μειώθηκαν κατά 20%.
-Ο αριθμός των γυναικών που πεθαίνουν από ασθένειες που προκαλεί το κάπνισμα είναι πλέον μεγαλύτερος από αυτόν που προκαλεί ο καρκίνος του στήθους.
-5,4 εκατ. άνθρωποι πεθαίνουν από το κάπνισμα κάθε χρόνο.
-3.000 μη καπνιστές σκοτώνει το παθητικό κάπνισμα ετησίως μέσω του καρκίνου του πνεύμονα.
-90% των θανάτων από καρκίνο του πνεύμονα στους άντρες και το 80% στις γυναίκες προκαλούνται από το κάπνισμα.

Πληροφορίες από την faq.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Αμήν!
Ευχαριστούμε, Χριστιάνα. Και εσένα και την φακ. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Σωστοτατατοτήτοτη.:no1:
Δικαιολογίες για να το παίξουν μάγκες. Δεν υπάρχει ούτε ένας που πραγματικά να του αρέσει. Ίσως μερικοί να εθίζονται στην νικοτίνη μετά από καιρό, αλλά δεν το ξέρω με σιγουριά.

Πάντως ένα χόρτο θα το κάναμε για την πλάκα μας, ε?:P:lol:
(Πλακίζομαι.)
βασικα εχω ακουσει ενα ατομο να λεει"μου αρεσει η ζαλαδα, που προκαλει το τσιγαρο"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Είναι επίσημο:
η απαγόρευση του καπνίσματος σε όλους τους κλειστούς χώρους
-σύμφωνα με το Εθνικό Σχέδιο Δράσης κατά του καπνίσματος του υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης Δημήτρη Αβραμόπουλου-
θα αρχίσει έξι μήνες νωρίτερα απ'ό,τι είχε αρχικά προβλεφθεί.
Αντί για 1η Ιανουαρίου 2010, θα ισχύσει από την 1η Ιουλίου 2009,
διότι τους καλοκαιρινούς μήνες οι πολίτες μπορούν να προσαρμοστούν καλύτερα στο νέο μέτρο.
Ευκαιρία να θυμηθούμε -καπνιστές και μη- γιατί σ'αυτή την περίπτωση ισχύει
"Το γοργόν και χάριν έχει"

Statistics:
-Ένα χρόνο μετά την απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους στη Μ.Βρετανία τον Ιούλιο του 2007, 400.000 πολίτες έκοψαν το κάπνισμα.
-Από τον Ιανουάριο του 2005 που ίσχυσε η απαγόρευση του καπνίσματος στην Ιταλία οι πωλήσεις τσιγάρων μειώθηκαν κατά 20%.
-Ο αριθμός των γυναικών που πεθαίνουν από ασθένειες που προκαλεί το κάπνισμα είναι πλέον μεγαλύτερος από αυτόν που προκαλεί ο καρκίνος του στήθους.
-5,4 εκατ. άνθρωποι πεθαίνουν από το κάπνισμα κάθε χρόνο.
-3.000 μη καπνιστές σκοτώνει το παθητικό κάπνισμα ετησίως μέσω του καρκίνου του πνεύμονα.
-90% των θανάτων από καρκίνο του πνεύμονα στους άντρες και το 80% στις γυναίκες προκαλούνται από το κάπνισμα.

Πληροφορίες από την faq.

Merci για την πληροφορίες... Από εκεί και πέρα...

Μην ξεχνάμε ότι όμως εμείς ζούμε στην Ελλάδα.. Γενικά ο Έλληνας είναι στα @@@, και μην ξεχνάμε και την "γλύκα" που έχει το "παράνομο". Κάτι μου λέει ότι θα γυρίσει μπούμερνγκ.

(Εγώ ΔΕΝ καπνίζω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top