Τι κάνετε όταν δεν έχετε όρεξη να διαβάσετε;

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και ο χορός με δυνατή μουσική μπορεί να βοηθήσει:P

:dance:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
παιρνεις ενα σακουλακι μαλτισερς και τρως καθως διαβαζεις. Κ τα πατατακια δουλευουν αλλα λερωνεις το βιβλιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefa_1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Παιρνω μια μπυρα,το κινητο ή καποιο mp3 player παω στο μπαλκονι για κανα μισαωρο ακουγοντας progressive metal :) και αν μου ερθει η ορεξη διαβαζω αλλιως παω να παιξω τιποτα online.Ποιος τα χ**** τα μαθηματα ??:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Valentina~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Valentina~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,185 μηνύματα.
μπαινω στο ιντερνετ ή ακουω μουσικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
εγω ομως αν μπω ιντερνετ θα κατσω 2+ ωρες οποτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tas

Νεοφερμένος

Ο Τασος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Ολες οι συμβουλες ειναι καλοπροαιρετες και, ομομλογουμενως, καποιοες ποιανουν και αλλες οχι. Εξαρταται απο τον καθε ανθρωπο και τη ψυχολογια του εκεινη τη στιγμη. Μην ξεχνατε ομως το βασικοτερο: Μετρον αριστον. Αν διαβαζετε με τις ωρες ατελειωτα, το πιο πιθανο ειναι να γραψετε η χαλια (λογω του τρομερου αγχους) η να παθετε σοβαρες σωματικες ζημιες (οπως εγω και η καημενου μου η μεσουλα:P).

Γι'αυτο να διαβαζετε με μετρο και προγραμμα, βαζοντας μεσα στο προγραμμα σας και καμια βολτα, καφεδακι με φιλους κλπ. Αν δεν το κανετε αυτο, υπαρχει μεγαλη (σχεδον 100%) πιθανοτητα να σαλταρετε οπως εκανα και εγω (που τα παρατησα ολα κατα το χειμωνα). Βεβαια ειχα τη τυχη και μου "εκατσαν" θεματα, αλλα αυτη ειναι αλλη ιστορια.

να σκεφτεις πως θα ναι εαν περασεις την ταξη και γινεις φοιτητης και μετα αραλικι ολη μερα..
Θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω καθετα. Αυτο εξαρταται απο πολλους παραγοντες, και ειναι συχνα κατι το οποιο λησμονουν πολλοι πρωτοετεις που διαβασαν και κοπιασαν πολυ για να εισαχθουν σε καποιοα σχολη.

Η κυριοτερη ιδεα που επικρατει, ειναι αυτη που περιεγραψες: Γραψε καλα Πανελλαδικες, μετα αραλικι, πτυχιο στο χερι και δουλιτσα. Ελα ομως που η πραγματικοτητα διαφερει πολυ απο αυτο! Κατ'αρχας, εγω αν θες ενα παραδειγμα, διαβαζω (μεσον ορο) τωρα στο Πανεπιστημιο περισσοτερο απ'οτι οταν ημουν στο σχολειο. Μπορει να ακουγεται παραλογο, αλλα πραγματικα αν περασεις και εσυ θα καταλαβεις οτι η αγορα εργασιας και ο συγχρονος τροπος ζωης ειναι απαιτητικος. Πολυ απαιτητικος. Αν απο το πρωτο εξαμηνο τα φορτωσεις ολα στο κοκορα, θα χασεις το μπαλακι και θα παρεις πτυχιο του αγιου... τεσπα. Και δεν μιλαω συγκεκριμενα για εσενα, αλλα για ολους τους υπολοιπους που συμμεριζονται την ιδια γνωμη και αποψη.

Ξεφυγα καπως απο το θεμα, το ξερω, απλα πιστεψα πως ηταν σημαντικο να επιμεινω σε αυτη τη λεπτομερεια. Ειχε και ενα πολυ ενδιαφερον αφιερωμα για αυτο το θεμα ο Πρετεντερης πριν κανενα μηνα στην εκπομπη του, οπου εφερε ειδικους που ανελυσαν το θεμα διεξοδικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

helena_16_kolin

Νεοφερμένος

Η helena_16_kolin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Εγώ ακούω ένα τραγουδάκι-χαλαρώνω και ξεκινάω το διάβασμα από τα λιγότερο σημαντικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Κοιτάω το ταβάνι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi_zoi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Εύη - Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Αντε,μεχρι τωρα λεγαμε δεν πειραζει και πολυ,εχουμε και το τελευταιο διημερο...Αμα δεν εχεις ΤΩΡΑ ορεξη τι στο καλο κανεις?? Γιατι εγω χθες,μετα την εκθεση,εκανα βολτεσ με το μηχανακι μεχρι αργα το απογευμα... Πικρα λεμεεεεε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anastasia G

Νεοφερμένος

Η Αναστασια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
εγω παιδια αν δεν θελω να διαβασω ,πολυ απλα δεν διαβαζω......μου λενε διαφορες εναλλακτικες αλλα καμια δε μου κανει.......!!και το χειροτερο ειναι οτι δινω για 2η φορα πανελληνιες και πρεπει να περασω καπου επιτελους...... :(
δεν θελω.......!! :nono:
εχω κανει και δευτερη φορα μεσα στη μερα μπανιο, εχω διαβασει και ξαναδιαβασει ολα τα εισερχομενα στο κινητο μου......αφηστε......δεν παλευεται......ακομα και τωρα εχω να διαβασω και δε βγαινει τιποτα.....μεχρι που κοιμηθηκα κιολας.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pessimistic

Νεοφερμένος

Ο pessimistic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
καλα αυτο με το μηχανακι το κανω και εγω.υποφερω ομωσ σκεπτομενη ποσο τελεια ηταν περυσι που το ''ξεσκιζα'' στισ βολτεσ και ουτε αυτο με ευχαριστει!!!ειλικρινα οταν βαριεμαι μπορω να βρω λυση μουσικη καφε οταν εχω ομωσ αγχοσ υποφερω εκει τι λυση υπαρχει???τπτ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Πίνουμε μεγάλες ποσότητες καφέ και καταλήγουμε overdosed :P
Πραγματικά, μάλλον είναι ιδέα μου, αλλά μόνο με καφέ μου έρχεται η όρεξη και συγκεντρώνομαι.

Eχω απαντησει ξανα νομιζω,αλλα οσο αφορα την φετινη χρονια,ο μονος τροπος με τον οποιο μου ερχεται η ορεξη να διαβασω ειναι ο καφες.

Το διαβασμα ειδικα φετος ειναι σκετος καταναγκασμος για μενα και θελω οσο τιποτε αλλο να περασει η φετινη χρονια.

Ποτε δεν εχω διαβασει μαθηματα με ορεξη.

Λογοτεχνικα βιβλια η πραγματα που με ενδιαφερουν ας πουμε,οπως Κοινωνιολογια η Ψυχολογια μπορω να καθομαι να τα διαβαζω με τις ωρες,αλλα μην μου πεις για μαθηματα η να κατσω να διαβασω οτιδηποτε δεν με ενδιαφερει τελος παντων.

Ακομα απορω πως εχω αντεξει μεχρι τωρα με το διαβασμα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Εγώ πάλι,πίνοντας καφέ,δεν αποκτώ όρεξη για διάβασμα,αλλά τουλάχιστον νικώ το αιώνιο πρόβλημα της νύστας...
Γενικά,αν δεν έχω όρεξη για διάβασμα,κάνω ένα διάλειμμα,ακούγοντας κυρίως μουσική,συζητώ ή τσακώνομαι λίγο με τους γονείς μου(:P)κι έπειτα συνεχίζω δριμύτερη.
Επίσης,με βοηθούν πολύ,οι σύντομες βόλτες(ακόμα και των 15 λεπτών)με τα πόδια ή το ποδήλατο.Ειδικά τις Κυριακές,που η πόλη είναι ψιλοάδεια,βάζω ακουστικά στ' αυτιά,δε σκέφτομαι απολύτως τίποτα και χαλαρώνω απίστευτα.Έτσι,επιστρέφοντας στο διάβασμα είμαι πιο ορεξάτη κι αποδοτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Ελενα και Μυρτω, πως πινετε τον καφε σας.
Και ρωταω σοβαρα γιατι εχω ξαναπει σε αλλο θρεντ οτι εχω προβλημα και οτι ο τροπος που τον πινω μου φερνει υπνηλια.
Θελω λοιπον τη συνταγη του μαγικου καφε που δινει ορεξη για διαβασμα και του αλλου καφε που απλα σε ξυπναει. Εκτος κι αν ειναι φραπες γιατι μονο αυτος με πιανει :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Μάλλον δεν είμαι το κατάλληλο άτομο για να δώσω συμβουλές,επειδή πίνω εντελώς σκέτο καφέ.Με τσιτώνει απίστευτα.Κόλλημα στο είδος δεν έχω.Αλλά τώρα τελευταία,που το νευρικό μου σύστημα παρουσιάζει διαταραχές(:P),προτιμώ το γαλλικό,που είναι κάπως ελαφρύτερος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
τί να πω...θα δοκιμάω τον καφέ (καπουτσίνο μάλλον) γιατί με έχει πιάσει μια βαρεμάρααααααααααααααα..πω δεν μπορώωωω...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Juliette!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Juliette! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
μην το ζορισεις...

θα διαβασεις οταν θα το εχεις παρει αποφασει εσυ η ιδια (μπορεις και ποτε...)

Οταν ημουν φοιτητρια υπαρχαν ενα εκατομ. αλλα πραγματα που εβρισκα να κανω προκειμενου να μην διαβασω..

Αν αισθανεσαι οτι λειτουργεις υπο πιεση (ουσιαστικα ειναι μια ψευδαισθηση), βαλε τον εαυτο σου σ'ενα καθημερινο προγραμμα στο οποιο αν δεν ανταποκριθεις θα στερησεις στον εαυτο σου αλλου ειδους απολαυσεις και ασχολιες που σε ευχαριστουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
ποτέ...θα έχω πρόβλημα τότε...χαχαχα:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JLemonis

Νεοφερμένος

Ο JLemonis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εγώ αν δεν έχω όρεξη δεν διαβάζω μέχρι που αρχίζει και με πιέζει ο χρόνος και μετά δεν μπορώ να σκεφτώ καν αν βαριέμαι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

victoria11

Νεοφερμένος

Η victoria11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Λοιπόν κοιτάξτε....καταπρώτον πρέπει να σκεφτείτε πως αν δεν διαβάσετε δεν θα γίνετε τίποτα στο μέλλον,θα έχετε οικονομική δυσκολία, θα ζητάτε χρήματα από τους γονείς ή ότι άλλο αλλά δεν θα μπορείτε να στηριχτείτε στον εαυτό σας και στον προσωπικό σας κόπο...ακόμη όταν διαβάζετε πρέπει να σκέφτεστε τον λόγο για τον οποίο το κάνετε αυτό..δεν το κάνετε για κανέναν καθηγητή , για κανέναν βαθμό αλλά για εσάς!δηλαδή ας γίνω πιο συγκεκριμένη: τα παιδιά του γυμνασίου συνήθως 'ξεπετάνε' τις ασκήσεις τους σε 5 λεπτά κουτσά στραβά μόνο και μόνο για να δείξουν στον καθηγητή πως τις έκαναν και να μην τιμωρηθούν..στην ουσία δεν δουλεύουν για τον εαυτό τους αλλά για έναν βαθμό!αλλά ας θυμηθούμε τον λόγο ύπαρξης του βαθμού: στο γυμνάσιο είναι για να ενημερώνονται οι γονείς μας για την επίδοσή μας, στο πανεπιστήμιο για να ξέρουμε που 'πατάμε' ..κλπ! ετσι ο λόγος για τον οποίο το 75% των μαθητών της Ελλάδας (υπολογίζω) διαβάζουν είναι οι βαθμοί..αυτό είναι μεγάλο λάθος διότι πρέπει να μπούμε βαθύτερα, να καταλαβουμε για ποιο λόγο διαβάζουμε: για να μπορούμε να σταθούμε στα πόδια μας στο μέλλον και γενικά για να εισπράξουμε ΕΜΕΙΣ αυτές τις γνώσεις..έτσι πρέπει να διαβάζετε προσεκτικά και όχι αντιγράφοντας ας πούμε από βοηθήματα ή κάτι τέτοιο γιατί δεν έχει νόημα.Διαβάζετε για εσάς και κάνετε ασκήσεις για να εξασκηθείτε, και όχι για να πάμε την επόμενη μέρα στο σχολείο έχοντας κάνει τις ασκήσεις και περιμένοντας ο καθηγητής να πάρει το τετράδιο , να δει τις ασκήσεις και να βάλει καλό βαθμό!!! αυτό πρέπει να το καταλάβετε όλοι σας, είναι πολύ σημαντικό να ξέρουμε γιατί διαβάζουμε, καθώς δεν πρέπει να κοροϊδεύουμε τον εαυτό μας, σωστά;;;Ας συνεχίσω λοιπόν με τους τρόπους που θα σας βοηθήσουν να διαβάσετε και να μην βαριέστε γενικά να το κάνετε αυτό.Λοιπόν,ένας ακόμη τρόπος να μην βαριόμαστε είναι να οργανωθούμε γενικά, να γράψουμε σε ένα χαρτί όλα τα μαθήματα-ασκήσεις-θεωρία που έχουμε για την επόμενη μέρα , να έχουμε ένα συγιρισμένο γραφείο και πάνω ένα πιάτο φρούτα ή κάτι που ταυτόχρονα να μας απασχολεί (φαγητό, χυμός) έτσι είμαι σίγουρη πως θα σας έρθει η όρεξη αρκεί να έχετε τακτοποιημένο γραφείο και οργανωμένα όλα τα πράγματα (φωτοτυπίες σε φακέλους κλπ.) αυτά είχα να σας πω..αα ακόμη ένα καλό διάβασμα απαιτεί καθαρό μυαλό!αυτό μην το ξεχάσετε ποτέ!μην αφήνετε ΠΟΤΕ τα μαθήματά σας για το βράδυ, να τα κάνετε το πρωί ή το μεσημέρι που έχετε ακόμα καθαρό μυαλό και είστε ξεκούραστοι (το βράδυ να συνιθίζετε να χαλαρώνετε και να κοιμάστε νωρίς για να πάει καλά η μέρα σας).Τέλος μία ακόμη συμβουλή είναι να μην σπαταλάτε άσκοπα χρόνο!όταν διαβάζετε να ξέρετε τι κάνετε και να μην χαζεύετε ταυτόχρονα: δηλαδή το θέμα δεν είναι οι ώρες αλλά η ποιότητα (για να σας δώσω να καταλάβετε, εννοώ: αν διαβάσετε στις 11 το βράδυ θα χαζεύετε λίγο επειδή είστε κουρασμένοι και γενικά δεν θα συγκεντρώνεστε εύκολα οπότε ας πούμε μπορεί να διαβάζετε 2 ώρες και την επόμενη μέρα να μην θυμάστε τίποτα-ενώ αν διαβάσετε ένα πρωί παρέα με το φως της ημέρας θα κάνετε ποιοτικό διάβασμα και θα σας πάρει πολύ λιγότερη ώρα)......αυτά είχα να σας πω συγνώμη αν σας κούρασα και ελπίζω να σας φάνηκα χρήσιμη..όποτε θέλετε ζητήστε μου καμιά συμβουλή, θα είμαι στη διάθεσή σας και γενικά μου αρέσει να βοηθάω τους ανθρώπους...ευχαριστώ πολύ!γεια σας:):)και να θυμάστε : ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΘΜΟ Ή ΤΟΥΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ.ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ->ΘΑ ΑΝΤΜΑΜΕΙΦΘΕΙΤΕ ΜΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top