Σπουδές Φυσικής

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

kambou

Νεοφερμένος

Ο kambou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Θα ηθελα να σπουδασω φυσικη και αργοτερα να κατευθυνθω προς αστροφυσικη (<-- πως λεγε? μου αρεσει το διαστημα τελος παντων) θα ηθελα μερικες πληροφοριες σχετικα με αυτο το θεμα.

κυρια ερωτηση ειναι το ποσα μορια θελει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Υπαρχει ηδη θεμα, δες εδω:https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=39839
ιδιος τιτλος κιολας...
κοιταμε λιγο πρωτα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambou

Νεοφερμένος

Ο kambou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εμαθα οτι οι σπουδες για φυσικη ειναι 4 χρονια . (<-- σωστα?) μετα για αστροφυσικη ποσα χρονια ειναι? Ενοω να εχω τελειωσει αστροφυσικη. και να μην χρειαζομαι αλλο πια σπουδες , να ειμαι ετοιμος να ... (εργασθω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
4 χρονια ειναι ναι, μετα αν κανεις μεταπτυχιακο ειναι 1-2 χρονια. Αστροφυσικη βεβαια κανεις και μεσα στη σχολη. Στο πανεπιστημιο Αθηνων απ'οσο μου εχουν πει στο τελευταιο ετος παιρνεις κατι σαν κατευθυνση και εχει κ αστροφυσικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
και στο ΑΠΘ επίσης στον 3 χρόνο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Levi

Νεοφερμένος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Στο φυσικο της πατρας υπαρχει κατευθηνση στο 4ο ετος : Θεωρητικη, υπολογιστικη φυσικη και αστροφυσικη, μετα απο αυτο (που τελειωνει κανονικα στα 4 χρονια) μπορεις να ακολουθησεις καποιο σχετικο μεταπτυχιακο με 1-2 επιπλεον χρονια. Μην βιαζεσαι παντως, αν μπεις στο φυσικο θα καταλαβεις οτι υπαρχουν και πολλα αλλα θεματα που μπορεις να ασχοληθεις και τωρα ουτε καν γνωριζεις την υπαρξη τους :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambou

Νεοφερμένος

Ο kambou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ναι αλλα αν κανω μεταπτυχιακο , τοτε δεν ειναι περισσοτερες οι γνωσεις απο το αν κανω εδω. ή δεν παιζει ρολο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν καταλαβα ακριβως τι εννοεις... ποιο ειναι το "εδω"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambou

Νεοφερμένος

Ο kambou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
το εδω ειναι στη ελλαδα (που μπορει να ειναι?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
μεταπτυχιακο μπορεις να κανεις και στην Ελλαδα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
εννοεί που θα είναι καλύτερο το επίπεδο των σπουδών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΛΕΝΑΚΙ

Νεοφερμένος

Η ΕΛΕΝΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
πιστευω πως στο εξωτερικο ειναι καλυτερα,το συστημα ειναι διαφορετικο και συνηθως πιο απαιτητικα ολα τα πανεπιστημια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
πιστευω πως στο εξωτερικο ειναι καλυτερα,το συστημα ειναι διαφορετικο και συνηθως πιο απαιτητικα ολα τα πανεπιστημια
Όχι ακριβώς.Εξαρτάται πού θα πας.Αν πχ πας αμερική τότε οκ ναι είναι πολύ καλύτερα.Αλλά αν πας καμιά ιταλία ή αγγλία(εκτός των λίγων καλών-κορυφαίων) σίγουρα δεν είναι καλύτερα.Πολύ καλό το φυσικό ΑΠΘ έχω ακούσει.Μπορεί το ελληνικό σύστημα να έχει τα χίλια μύρια αρνητικά(καταλήψεις και πολλά άλλα) αλλά τουλάχιστον το επίπεδο σπουδών είναι αρκετά ικανοποιητικό σε πολλές σχολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ourania

Νεοφερμένος

Η ourania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Υπάρχουν καλά πανεπιστήμια και εδώ και στην Αγγλία και στις Ηνωμένες πολιτείες. Το θέμα είναι η οργάνωση. Το ανέφερε και μια φίλη παραπάνω. Τα πανεπιστήμια στο εξωτερικό έχουν ένα σταθερό πρόγραμμα. Εδώ με τις καταλήψεις και όλα αυτά μπορεί να χαθείς, πρέπει μόνος σου να στρωθείς, δε σε πιέζει κανείς. Ως γνωστόν είναι λίγο χαβαλές η φοιτητική ζωή εδώ (προς θεού δε λέω ότι αμα δεν είσαι συνειδητοποιημένος δεν μπορείς να βγάλεις και στα 4 χρόνια τη σχολή σου και με καλό βαθμό). Αν βγεις με καλό βαθμό πάλι έχεις και περισσότερες επιλογές για μεταπτυχιακά.

Θα μπορούσες πάλι με υψηλό βαθμό απολυτηρίου να πας κατευθείαν σε πανεπιστήμιο έξω. Αυτό βέβαια είναι μεγάλη απόφαση και πρέπει σαφώς να έχεις και την οικονομική δυνατότητα για κάτι τέτοιο (αν και στην τελκή μπορεί να μη σου κοστίσει πολύ περισσότερο από το να σπουδάσεις επαρχία). Για σπουδές έξω μπορείς να δεις στα:
https://www.fulbright.gr/
https://www.britishcouncil.org/gr/greece.htm

Κάνε και δω ένα search www.astrovox.gr αν δεν έχεις κάνει ήδη, να δεις κι άλλες γνώμες γιατί αυτό το θέμα έχει συζητηθεί πολλές φορές στο παρελθόν.

Δε θέλω να σε μπερδέψω. Ούτε να σου πω ότι είναι καλύτερα εδώ ή έξω. Και οι δυο πλευρές έχουν συν και πλην. Και εγώ είμαι αρκετά μπερδεμένη.

Όσο για τα μόρια, που ρώτησες, με ένα search σε μια μηχανή αναζήτησης μπορείς να δεις ότι κυμαίνονται περίπου από 14800 μέχρι 16600 μόρια. Αν και αυτά δε χρειάζεται νομίζω να σε απασχολούν από τώρα.
-----------------------------------------
Τώρα σε είδα φίλε kambou που έχεις ρωτήσει και στο astrovox. Χαλαρά. Και να έχεις καλή επιτυχία σε ό,τι κι αν αποφασίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
απλά ενημερωτικά...Οι προπτυχιακές σπουδές φυσικής στην Ελλάδα είναι απαιτητικές και πολλές φορές το επίπεδο υψηλότερο....οι ύλη που καλείται ο φοιτητής να καλύψει υπερβαίνει αρκετές φορές αυτή των πανεπιστημίων του εξωτερικού. γιαυ΄τό και στα μεταπτυχιακά οι Έλληνες έχουν μια ευκολία:) τα πανεπιστήμια της Αμερικής|(τα καλά πάντα) έχουν σίγουρα πολύ ανταγωνισμό, πίεση και...δουλειά!!!!!!!!και στην Ελλάδα όμως ο καλός φοιτητής εργάζεται απλά εδω στο λεξιλόγιο υπάρχει και η λέξη "φοιτητική ζωή":P

υ.γ.για τις υποτροφίες δεν μιλάω....πραγματικά πρέπει να σκιστείς για να σε κρατήσουν.κι εγω μάλλον για εξωτερικό με βλέπω(αν το επιτρέψουν οι βαθμοί μου)αλλά δεν κλείνω την πόρτα στην Ελλάδα.1000+++++++++++ φορές καλύτερα τα εγχώρια πανεπιστήμια παρά να βρεθείς σε κανένα κοτέτσι (και χειρότερα) "university"της Αγγλίας ή της Αμερικής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Παιδιά εμάς στο Φυσικό της Αθήνας μερικοί καθηγητές μας έχουν πει ότι το επίπεδο σπουδών που υπάρχει στα τμήματα φυσικής της χώρας μας σε προπτυχιακό επίπεδο (φυσικά μας έχουν πει ειδικά για το δικό μας τμήμα) είναι πολύ υψηλό και αυτό τα κάνει από τα απαιτητικότερα της Ευρώπης και του κόσμου γενικώς. Συνεπώς τουλάχιστον για το προπτυχιακό επίπεδο δεν αξίζει να ξενιτευτείτε. Γνώμη μου (μέχρι τώρα τουλάχιστον - ίσως κάνω λάθος) είναι ότι δεν αξίζει ούτε στα μεταπτυχιακά.

Για την ιστορία κάπου είχα δει μία στατιστική μελέτη που έδειχνε ότι ο μέσος έλληνας φοιτητής Φυσικής κατανοεί καλύτερα διάφορες φυσικές έννοιες από τους φοιτητές αντιστοίχων σπουδών στην Αμερική.

edit:
Αρχική Δημοσίευση από Krou:
Στο πανεπιστημιο Αθηνων απ'οσο μου εχουν πει στο τελευταιο ετος παιρνεις κατι σαν κατευθυνση και εχει κ αστροφυσικη.
Δεν είναι κάτι ΣΑΝ κατεύθυνση, είναι κατεύθυνση. Δεν είναι η μοναδική (*). Μαθήματα κατευθύνσεων αρχίζεις να παίρνεις από το 3ο έτος.

*:
1/Αστροφυσική, Αστρονομία, Μηχανική
2/Ηλεκτρονική\Υπολογιστές - Τηλεπικοινωνίες\Αυτοματισμός
3/Φυσική Περιβάλλοντος - Μετεωρολογία
4/Πυρηνική Φυσική και Φυσική Στοιχειωδών Σωματιδίων
5/Φυσική Στερεάς Κατάστασης και Επιστήμης Υλικών
6/Εκπαίδευση
7/Γενικός Κύκλος
Περισσότερα στον οδηγό σπουδών του τμήματος: https://www.cc.uoa.gr/physics/hellenic/odigos_spoudon.pdf.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marios22

Νεοφερμένος

Ο marios22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ενδιαφέρομαι και εγώ για να ασχοληθώ με την αστροφυσική. Σκέφτομαι να πάω σε κάποια ιδιωτική σχολή/πανεπιστήμιο σε Αθήνα ή Πάτρα (δεν έδωσα πανελλήνιες). Ξέρει κανίς να μου προτείνει κάποια σχολή ή σχολές και σε τι επίπεδο βρίσκονται σε σχέση με της κρατικές σχολές?

Επίσης θα ήθελα τη γνώμη σας για τον αν αξίζει τον κόπο να περιμένω μέχρι τον Μάιο για να δώσω πανελλήνιες (δηλαδή να χάσω 1 χρόνο) και πόσο εύκολο είναι να περάσει κανείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν παιζει να υπαρχουν ιδιωτικες σχολες για αστροφυσικη στην Ελλαδα. Μονο σε πανεπιστημιο στο εξωτερικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marios22

Νεοφερμένος

Ο marios22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Δεν βλέπω τη φυσική σαν δουλεία. Θέλω να ασχοληθώ επειδή μου αρέσει. Επίσης γνωρίζω πως θέλει αρκετό διάβασμα αλλά πριν πάρω αυτή την απόφαση το σκέφτηκα καλά...
Τι γνώμη έχετε για την Σχολή Ξενόπουλου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ASTRONIK999

Νεοφερμένος

Ο Νίκος Χουσάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Παιδιά και εγώ κατάφερα να μπω φέτος στο τμημα Φυσικης Αθηνων και ανυπομωνω να ξεκινησω τα μαθηματα. Ειμαι πολυ αισιοδοξος για το μελλον και θα δωσω τα παντα για να παρω ενα καλο πτυχιο. Σκοπευω να κανω ενα μεταπτυχιακο εδω στην Ελλαδα και ενα στην Αμερικη και να μεινω εκει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top