Γενικό -  Τι χρειάζεται από προηγούμενες τάξεις;

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Όχι, όχι, μην πας τεχνολογική από φέτος. Χωρίς να ξέρω σίγουρα,έχω ακούσει ότι στην τεχνολογική δεν είναι τόσο καλό το επίπεδο. Χωρίς να είμαι σίγουρη επαναλαμβάνω. Απλώς, τα παιδια που επιλέγουν θετική, είναι λίγο πιο συνειδητοποιημένα νομίζω, και ενδιαφέρονται πραγματικά. Καθηγητής του σχολείου μου μου έχει πει ότι στην τεχνολογική, τα παιδιά δεν έχουν πολλή όρεξη κλπ.
Μετά, άλλαξε αν θες, αλλά θα έχεις πάρει καλές βασεις νομίζω.
Από τα παιδιά της τάξης μου που έκαναν τεχνολογική, μου έλεγαν, ότι τους έβαζε διαφορετικές ασκήσεις στα μαθηματικά κετεύθυνσης απ'ότι σε εμάς στη θετική. Επιπλέον, η τεχνολογική της Β', έχει αυτό το βαρετό, απ'ότι ειδα, μάθημα, την Τεχνολογία Επικοινωνιών, ή όπως λέγεται. Η Χημεία Κατεύθυνσης της Β', είναι πολύ πιο ενδιαφέρον μάθημα και αξίζει στα σίγουρα.

Η χημεια ειναι σιγουρα πιο ενδιαφερον μαθημα αλλα το πρωτο μισο ποστ σου ειναι λαθος.Γιατι συμβαινει μονο σε μερικα σχολεια.Δεν ειναι νομος οτι στην τεχνολογικη βαζουν πιο λιγες και ευκολες ασκησεις.Απλα πολοι διαλεγουν θετικη μονο στην β γιατι μερικοι κακοι μαθητες πηγαινουν τεχνολογικη,και θελουν να τους αποφυγουν.Παντως δεν ισχυει παντα και σε τοσο μεγαλο βαθμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Η χημεια ειναι σιγουρα πιο ενδιαφερον μαθημα αλλα το πρωτο μισο ποστ σου ειναι λαθος.Γιατι συμβαινει μονο σε μερικα σχολεια.Δεν ειναι νομος οτι στην τεχνολογικη βαζουν πιο λιγες και ευκολες ασκησεις.Απλα πολοι διαλεγουν θετικη μονο στην β γιατι μερικοι κακοι μαθητες πηγαινουν τεχνολογικη,και θελουν να τους αποφυγουν.Παντως δεν ισχυει παντα και σε τοσο μεγαλο βαθμο

Ναι, το ξέρω, γι'αυτό είπα εξάλλου ότι δεν ειμαι σίγουρη. Στο σχολείο μας τουλάχιστον, αυτό συνέβαινε.
Μερικοι επιλέγουν τεχνολογική για να αποφύγουν τη θεωρητική και επειδή θεωρούν ότι δεν πρόκειται να αντεπεξέλθουν στις απαιτήσεις της θετικής και έτσι διαλέγουν τη μέση λύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Ναι, το ξέρω, γι'αυτό είπα εξάλλου ότι δεν ειμαι σίγουρη. Στο σχολείο μας τουλάχιστον, αυτό συνέβαινε.
Μερικοι επιλέγουν τεχνολογική για να αποφύγουν τη θεωρητική και επειδή θεωρούν ότι δεν πρόκειται να αντεπεξέλθουν στις απαιτήσεις της θετικής και έτσι διαλέγουν τη μέση λύση.

Οκ.Αυτο που ηθελα να διευκρινισω ειναι πως τεχνολογικη και θετικη στη β λυκειου ειναι το ιδιο,δεδομενου οτι στην γ θα ξαναεπιλεξει τεχνολογικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MedMaria

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
απο πρωτη λυκειου δεν μπορω να σου πω γιατι δεν θυμαμαι καν τι καναμε με τετοιο καθηγητη που ειχα!:P απο δευτερα θελει να ξερεις κυκλο ελλειψη ευθεια υπερβολη(σε υπερβολικες:P ασκησεις). και μιγαδικους αν σας εκανε προς το τελος. οτι α^2+β^2>0 και =0 μονο αν α=β=0. ταυτοτητες (α+β)^2 και α^2-β^2. Τριγωνομετρια οπως ημ(α+β)=..... συν(α+β)=...... κανενα ln(λογαριθμο). κατι αλλο που μου ηρθε οτι αν Α*Β>0 τοτε Α/Β>0.. οτι |χ|^2=χ^2. την τριγωνικη ανισοτητα που θα σ χρησιμεψει στους μιγαδικους. τις ιδιοτητες των μετρων. να πολ/ζεις ενα κλασμα που εχει ριζα στον παρονομαστη με τον συζυγη για να φυγει απ τον παρονομαστη. αυτα μεχρι στιγμης:):bye:
-----------------------------------------
α κ πως να λυνεις τριγωνομετρικες εξισωσεις!! και επισης ιδιοτητες λογαριθμων!!

Σωστά όλα αυτά! Και από πρώτη Λυκείου, η άλγεβρα ίσως βοηθήσει (συναρτήσεις, ταυτότητες, εξισώσεις και τύποι Vieta) Από φυσική, κινήσεις (ευθύγραμμη, επιταχυνόμενη και όλα + ορμή θεωρήματα διατήρησης ορμής, Ε=U + Κ, μεταβολής της κινητικής ενέργειας..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
το εκανε και ενας φιλος μου αυτο με 18+ εκθεση και γενικα πανω απο 17 οι υπολοιποι βαθμοι του και με δυο 5 αρκια φυσικη και μαθηματικα εβγαλε10200


σκεψου οτι για καθε βαθμο που χανεις στα μαθηματικα χανεις 300 μορια...
δικη σου επιλιγη αλλα κανε σοβαρη προσπαθεια σε μαθηματικα και φυσικη τουλαχιστον αρχισε να τα καταλαβαινεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX16

Νεοφερμένος

Ο ALEX16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Τι ειναι απαραιτητο για τα μαθηματικα κ φυσικη κατευθυνσης απο προηγουμενες ταξεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Απο τη φυσικη κατευθυνσης της β λυκειου ελαχιστα πραγματα,μην πω και τπτ τελειως

Απο τα μαθηματικα κατευθυνσης καλο θ ηταν να ξερεις τις εξισωσεις των γτ απο την κατευθυνση της β λυκειου.Ειναι χρησιμες στους μιγαδικους.Και λιγα πραγματα για την εξισωση της ευθειας(μονο να την ξερεις δηλαδη.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Τι ειναι απαραιτητο για τα μαθηματικα κ φυσικη κατευθυνσης απο προηγουμενες ταξεις?
Απο Β λυκειου γενικης παιδειας: πολυωνυμικες,εκθετικες, λογαριθμικες οπωσδηποτε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

air*

Νεοφερμένος

Ο air* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Άλγεβρα Α' και Β' οπωσδήποτε (με εξαίρεση τις προόδους ίσως - τριγωνομετρία δε θα πρέπει να θυμάσαι απ'έξω όλους τους τύπους, αλλά σίγουρα θα πρέπει να θυμάσαι τον τρόπο με τον οποίο αποδεικνύονται)
Από μαθηματικά κατεύθυνσης θα έλεγα ότι καλό είναι να ξέρεις και διανύσματα.. (Όχι απαραίτητο αλλα η αντιστοιχία μιγαδικών-διανυσμάτων καθιστά τη γνώση αυτή αρκετά χρήσιμη..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Άλγεβρα Α' και Β' οπωσδήποτε (με εξαίρεση τις προόδους ίσως - τριγωνομετρία δε θα πρέπει να θυμάσαι απ'έξω όλους τους τύπους, αλλά σίγουρα θα πρέπει να θυμάσαι τον τρόπο με τον οποίο αποδεικνύονται)
Από μαθηματικά κατεύθυνσης θα έλεγα ότι καλό είναι να ξέρεις και διανύσματα.. (Όχι απαραίτητο αλλα η αντιστοιχία μιγαδικών-διανυσμάτων καθιστά τη γνώση αυτή αρκετά χρήσιμη..)

Και οι πρόοδοι χρειάζονται... Ειδικά σε ασκήσεις με μιγαδικούς μπορεί να εμπεριέχονται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leobakagian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Και οι πρόοδοι χρειάζονται... Ειδικά σε ασκήσεις με μιγαδικούς μπορεί να εμπεριέχονται..

Ρε παιδια,μην τον φρικαρετε τον ανθρωπο...οι προόδοι είναι άχρηστοι για τους μιγαδικούς...Τουλαχιστον για την γ'λυκειου...Μην αναλώνει ασκοπα το χρονο του...Είναι κριμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Συμφωνω,μην τους εκφοβιζουμε.Εξαλλου,το πνευμα των πανελληνιων στις ασκησεις μιγαδικων κυμαινεται σε ακρως επιφανειακα πραγματα.
Απο κει και περα,οσες περισσοτερες γνωσεις εχεις στα μαθηματικα τοσο το καλυτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimmy007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimmy007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Συμφωνω,μην τους εκφοβιζουμε.Εξαλλου,το πνευμα των πανελληνιων στις ασκησεις μιγαδικων κυμαινεται σε ακρως επιφανειακα πραγματα.
Απο κει και περα,οσες περισσοτερες γνωσεις εχεις στα μαθηματικα τοσο το καλυτερο.

Oι μιγαδικοί μπορούν άνετα να μπουν 4ο θέμα με ολοκληρώματα και να "καίνε"....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Oι μιγαδικοί μπορούν άνετα να μπουν 4ο θέμα με ολοκληρώματα και να "καίνε"....

Μεχρι στιγμης ομως μπαινουν βαρια βαρια 2ο θεμα ή μονο θεωρια.
Αν πεσει κανενα τετοιο καυτο θεμα φετος, θα σε δολοφονησω γκαντεμη.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Είχαν βάλει το 2004, ολοκλήρωμα, μιγαδικούς, και θεώρημα Φερμά. :P Παλιά όμως! Αλλά εντάξει, δεν ήταν τραγικό. Ψιλοφυσιολογικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Τι ειναι απαραιτητο για τα μαθηματικα κ φυσικη κατευθυνσης απο προηγουμενες ταξεις?

Μαθηματικά κατεύθυνσης Γ΄ Λυκείου

Άλγεβρα Α΄ Λυκείου: Όλα πολύ καλά: Ταυτότητες, Απόλυτες τιμές, Ρίζες, Εξισώσεις, Ανισώσεις, Συτήματα, Σύνολα, Συναρτήσεις.


Άλγεβρα Β΄ Λυκείου: Πολύ καλά Τριγωνομετρία-Τριγωνομετρικές εξισώσεις-Τριγωνομετρικές συναρτήσεις, Πάρα πολύ καλά Εκθετική-Λογαριθμική συνάρτηση, Λίγο προόδους και καλά τα πολυώνυμα

Μαθηματικά κατεύθυνσης Β΄ Λυκείου: Πολύ καλά ευθεία και κύκλο και λίγο έλλειψη, υπερβολή και παραβολή. Λίγο διανύσματα. Από θεωρία αριθμών δεν χρειάζεται τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Oι μιγαδικοί μπορούν άνετα να μπουν 4ο θέμα με ολοκληρώματα και να "καίνε"....

ΜακΑρι,να δουμε τι θα κανουμε.
δεΝ Εχω κανενα προβλημα οπως ειπε και o who δεν ηταν δυσκολο/.(το 2004)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Τυπολόγιο για όσους δίνουν Πανελλήνιες απο θετική κατευθυνση φέτος.:)


ΠΗΓΗ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 1616_XHMEIA_G_L.zip
    266.4 KB · Εμφανίσεις: 1,531

hambos22

Νεοφερμένος

Ο hambos22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Επειδή σκέφτομαι να διαβάσω το καλοκαίρι χημεία κατ γ (ήμουν τεχνολογικη), χρειάζεται να έχω γνώσεις από την χημεία κατ της β λυκείου; ή παλεύεται με διάβασμα;

Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ξεκίνα με της Γ κατευθείαν, πρακτικά βγαίνει και μόνη της απλά με την εμπειρία της Β θα ήσουν πιο άνετος. Αν ασχολήθηκες με τη γενικής φέτος ακόμα καλύτερα. Αν όχι και πάλι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Αν θες να δεις κάτι από τη Β πριν ξεκινήσεις εξοικειώσου λίγο με χημική ισορροπία(κατ) και οργανική(γενικής) ΜΟΝΟ. Μη μπλέξεις με τα υπόλοιπα της κατεύθυνσης, θα σε κουράσουν χωρίς λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top