Γενικό -  Τι χρειάζεται από προηγούμενες τάξεις;

fdLP.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο fdLP. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Στα μαθηματικα τι ακριβως χρειαζεται απο την Β'λυκειου δηλαδη?

απο οτι εχω ακουσει κωνικες τομες για κατευθ.
και τα περισσοτερα απο Β γενικης μαθηματικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trabeli

Νεοφερμένος

Ο trabeli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Μαθ κατ Β λυκειου:διανυσματα(μετρο κ.α),κωνικες τομες(Γ.Τ,εξισωσεις του κυκλου,παραβολη κ.α) και απο ευθεια(εξισωσεις ευθειων π.χ y=x κ.α)
αλγεβρα:τριγωνομετρια(για ταλαντωσεις),horner και απο 4ο κεφαλαιο (γραφικες παραστασεις εκθετικων και αλγοριθμων αλλα και καλα τις ιδιοτητες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilenaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριλένα.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Στα μαθηματικα τι ακριβως χρειαζεται απο την Β'λυκειου δηλαδη?


από τη Β΄?:D
Από κατεύθυνση η ευθεία, η εξίσωση εφαπτομένης, η εξίσωση κύκλου-παραβολής-έλλειψης-υπερβολής..
Από Άλγεβρα ουσιαστικά τα πάντα, είναι όλα σημαντικά!!
Περισσότερο προσοχή στην εκθετική και λογαριθμική συνάρτηση, ιδιότητες λογαρίθμων και στα πολυώνυμα.....
επίσης ότι έκανες Α' λυκείου από συναρτησεις............:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MONTA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MONTA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 164 μηνύματα.
απο οτι εχω ακουσει κωνικες τομες για κατευθ.
και τα περισσοτερα απο Β γενικης μαθηματικα
Eυχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgakos

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Παιδια S.O.S Καποιος ας μου πει αν θελει και αν μπορει ποια πραγματα πρεπει να ξερουμε πανω κατω χονδρικα για τα μαθηματικα κατευθυνσης της 3ης :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

forakos

Νεοφερμένος

Ο Χριστόφορος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Εννοεις απο τις προηγουμενες ταξεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
Παιδια S.O.S Καποιος ας μου πει αν θελει και αν μπορει ποια πραγματα πρεπει να ξερουμε πανω κατω χονδρικα για τα μαθηματικα κατευθυνσης της 3ης :'(

απο πρωτη λυκειου δεν μπορω να σου πω γιατι δεν θυμαμαι καν τι καναμε με τετοιο καθηγητη που ειχα!:P απο δευτερα θελει να ξερεις κυκλο ελλειψη ευθεια υπερβολη(σε υπερβολικες:P ασκησεις). και μιγαδικους αν σας εκανε προς το τελος. οτι α^2+β^2>0 και =0 μονο αν α=β=0. ταυτοτητες (α+β)^2 και α^2-β^2. Τριγωνομετρια οπως ημ(α+β)=..... συν(α+β)=...... κανενα ln(λογαριθμο). κατι αλλο που μου ηρθε οτι αν Α*Β>0 τοτε Α/Β>0.. οτι |χ|^2=χ^2. την τριγωνικη ανισοτητα που θα σ χρησιμεψει στους μιγαδικους. τις ιδιοτητες των μετρων. να πολ/ζεις ενα κλασμα που εχει ριζα στον παρονομαστη με τον συζυγη για να φυγει απ τον παρονομαστη. αυτα μεχρι στιγμης:):bye:
-----------------------------------------
α κ πως να λυνεις τριγωνομετρικες εξισωσεις!! και επισης ιδιοτητες λογαριθμων!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

androuan1992

Νεοφερμένος

Ο Αναστασόπουλος Νικόλαος Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Δεν θυμάμαι να γίνονται όλα.. Πάντως το βιβλίο της Α' Λυκείου είναι το κυριότερο. Επίσης το βιβλίο της Β' Γενικής έχει στο τελευταίο κεφάλαιο τα κύματα ;)
αν και εντος ύλης στην γ λυκειυ τα κύματα δεν συναντώνται ποτε ΄λλςτε στην ύλη λυκειόυ, καιως το αντίστοιχο κεφάλαιο της β' λυκείου ειναι εκτός ύλης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZIGFRID

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Κάποια πράγματα όπως το Α.Δ.Ο ή το Θ.Μ.Κ.Ε πρέπει να έχεις φτάσει στο σημείο να τα κατανοείς πολύ καλά, από προηγούμενες τάξεις. Κάποιος που έχει αφήσει κενά θα "πνιγεί" στην ύλη της τρίτης κυρίως και μετά θα πάρει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giwtou

Νεοφερμένος

Η Γιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
γεια σας! ίσως να σας φανεί παρανοϊκό αλλα ειμαι γ λυκείου και άλλαξα κατευθνση απο θεωρητική σε τεχνολογική! πιστεύω ότι ειναι είναι πιο εύκολη μιας και έχω κλήση στους υπολογιστές και μου ψιλο αρέσει η οικονομία κτλ! έχω όμως τεράστιο πρόβλημα στα μαθηματικά και στην φυσική! φύσικη ποτέ δεν διάβαζα και μαθηματικά έχω να αγγίξω από 1η λυκείου (που μου άρεζαν)(δεν ξέρω καν πως περνούσα τα μαθήματα):(..... σκέφτηκα ότι εαν δώσω στα υπόλοιπα βάση και στα μαθηματικά και φυσική όχι ίσως περάσω κάπου..... η σχολή που θέλω ειναι γύρω στα 10,000 μόρια έτσι και αλλιώς. αν ξεσκιστώ στα άλλα και δεν δώσω σημασία στα μαθηματικα και στην φυσική πειράζει? ξέρω ότι ειναι πολύ σημαντικά μαθήματα αλλά δεν τα πιάνω! να γυρίσω στην θεωρητική δεν παίζει με τπτ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
ποια σχολη θες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giwtou

Νεοφερμένος

Η Γιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
τοπογραφία σερρών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Διαβασε καλα τα αλλα και προσπαθησε τη βαση σε μαθηματικα και φυσικη.Εστω ενα 5 (θεωρια) σε μαθηματικα και φυσικη:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Αν ξεσκιστείς στα άλλα, όπως λες, και δώσεις λίγη προσοχή στα μαθηματικά και στη φυσική τότε πιστεύω δεν έχεις πρόβλημα, θα περάσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giwtou

Νεοφερμένος

Η Γιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
και εγώ αυτο σκέφτηκα!έτσι και αλλιώς οι καθηγητές στο σχολείο μου είναι πολύ καλοι! αν τους ζητήσω να με βοηθήσουν στη θεωρία θα το κάνουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
10000 μορια βγαινουν σχετικα ευκολα.Θα την πιασεις σιγουρα την σχολη αν γραψεις στα αλλα 15+
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koro

Νεοφερμένος

Ο koro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
ΦΕΤΟΣ ΘΑ ΠΑΩ ΔΕΥΤΕΡΑ ΛΥΚΕΙΟΥ .ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ .ΠΟΛΛΟΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΝΑ ΠΑΩ ΦΕΤΟΣ ΘΕΤΙΚΗ ΟΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ''ΚΑΛΥΤΕΡΗ'' ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΓΙΑ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗ ΤΙ ΛΕΤΕ?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
ΦΕΤΟΣ ΘΑ ΠΑΩ ΔΕΥΤΕΡΑ ΛΥΚΕΙΟΥ .ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ .ΠΟΛΛΟΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΝΑ ΠΑΩ ΦΕΤΟΣ ΘΕΤΙΚΗ ΟΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ''ΚΑΛΥΤΕΡΗ'' ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΓΙΑ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗ ΤΙ ΛΕΤΕ?????

μη γραφεις βρε με κεφαλαια σου ειπα και ανοιξε θεμα,μην γραφεις οπου να ναι! :thanks:

φιλικά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
μη γραφεις βρε με κεφαλαια σου ειπα και ανοιξε θεμα,μην γραφεις οπου να ναι! :thanks:

φιλικά :)

Mαρακι επειδη ειμαι καινουργιος μπορεις να μου εξηγησεις πως ανεβαζεις/φτιαχνεις θεμα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
ΦΕΤΟΣ ΘΑ ΠΑΩ ΔΕΥΤΕΡΑ ΛΥΚΕΙΟΥ .ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ .ΠΟΛΛΟΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΝΑ ΠΑΩ ΦΕΤΟΣ ΘΕΤΙΚΗ ΟΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ''ΚΑΛΥΤΕΡΗ'' ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΓΙΑ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗ ΤΙ ΛΕΤΕ?????


Όχι, όχι, μην πας τεχνολογική από φέτος. Χωρίς να ξέρω σίγουρα,έχω ακούσει ότι στην τεχνολογική δεν είναι τόσο καλό το επίπεδο. Χωρίς να είμαι σίγουρη επαναλαμβάνω. Απλώς, τα παιδια που επιλέγουν θετική, είναι λίγο πιο συνειδητοποιημένα νομίζω, και ενδιαφέρονται πραγματικά. Καθηγητής του σχολείου μου μου έχει πει ότι στην τεχνολογική, τα παιδιά δεν έχουν πολλή όρεξη κλπ.
Μετά, άλλαξε αν θες, αλλά θα έχεις πάρει καλές βασεις νομίζω.
Από τα παιδιά της τάξης μου που έκαναν τεχνολογική, μου έλεγαν, ότι τους έβαζε διαφορετικές ασκήσεις στα μαθηματικά κετεύθυνσης απ'ότι σε εμάς στη θετική. Επιπλέον, η τεχνολογική της Β', έχει αυτό το βαρετό, απ'ότι ειδα, μάθημα, την Τεχνολογία Επικοινωνιών, ή όπως λέγεται. Η Χημεία Κατεύθυνσης της Β', είναι πολύ πιο ενδιαφέρον μάθημα και αξίζει στα σίγουρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top