Γενικό -  Τι χρειάζεται από προηγούμενες τάξεις;

Atsallica

Νεοφερμένος

Ο Atsallica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Α ευχαριστω πολυ! Τεχνολογικη θα παω...:)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Frank2004

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Με δεδομενο οτι η φυσικη για τις πανελληνιες εξετασεις ειναι συνεχεια της υλης της Α Λυκειου, χανει τον καιρο του ενας υποψηφιος που ασχολειται με την υλη της Β;
Μηπως οποιος εχει απαιτησεις πρεπει να προετοιμαζεται στην υλη της Γ;
Πεστε τη γνωμη σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Βασικα εχω ακουσει πως χρειαζονται ορισμενα πραγματα απο τη φυσικη της Β αλλα πολυ λιγα!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geogytheio

Νεοφερμένος

Ο giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γύθειο (Λακωνία). Έχει γράψει 118 μηνύματα.
κατα τη γνωμη μου ειναι ενα μαθημα αποπροσανατολισμου..... το μονο που κανει ειναι να σε βγαζει απο το "κλιμα"...οπως και τα περισσοτερα μαθηματα στην β λυκειου.κανονικα θα επρεπε να υπηρχε μια προετοιμασια απο την β για την τριτη και τις πανελληνιες... το μονο που ισως χρειαζεται ειναι ορισμενα στοιχεια για τον ηλεκτρισμο που βοηθουν στην κατανοηση των ηλεκτρικων ταλαντωσεων,δηλαδη μια υποπαραγραφος του σχολικου βιβλιου της γ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Απο τη φυσικη της Β' δεν χρειαζεται τιποτα.

Και οσον αφορα αυτα με τις ηλεκτρικες ταλαντωσεις,ειναι πολυ λιγα αυτα που σου χρειαζονται, και μπορεις ΧΑΛΑΡΑ να τα μαθεις στην Γ' λυκειου.Μιλαμε για 1-2 τυπους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

genetics_75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο genetics_75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Βλακείες ...... σχεδόν τίποτα............ μονο κατι πραγματάκια στο τελος για ρευμα και αυτεπαγωγή που όπως ειπαν πιο πανω μπορεις να τα διαβασεις κ στην τρίτη(χρειάζονται για ΥΠΟΕΝΟΤΗΤΑ ΕΝΟΣ (!) ΑΠΟ ΤΑ 4 ΚΕΦΑΛΑΙΑ
κ εγώ απορώ..........η θεωρητική προετοιμάζεται για τα αρχαία και τα λατινικά απο τη β λυκείου στην κατεύθυνση...........εμείς μαθηματικά φυσική τπτ!!!! χάθηκε να βάλει στη β ενα στερεό σώμα?? :nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
με τις πραξεις αποκτας δυσευρετη πειρα ομως που σε βοηθα παντου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

genetics_75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο genetics_75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
με τις πραξεις αποκτας δυσευρετη πειρα ομως που σε βοηθα παντου

nαι αυτο που λές είναι σωστό , και γενικα εξασκεισαι στο σκεπτικό της φυσικής....αλλά αν σου είχαν ενα κομμάτι απο την υλη της γ και εκανες εξασκηση στις πραξεις σε αυτο , στη β λυκειου, τα πράγματα θα ηταν πολύ καλύτερα για τις πανελλήνιες.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fdLP.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο fdLP. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
εγω που δεν πολυ διαβαζα φυσικη και στο τελος ειδα οτι ειναι ευκολα τελικα λετε να εχω καλα προβλημα για του χρονου?Φυσικα με διαβασμα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Άντε καλά το πάτε παιδιά! (ειρωνεία)
Όλα δηλαδή πρέπει να είναι προσαρμοσμένα με σκοπό τις πανελλήνιες ε?
Και η ουσιαστική γνώση γιά την οποία μιλάτε στις διαδηλώσεις και στις καταλήψεις?Πάει περίπατο?
Τι σόι μόρφωση είναι αυτή που θεωρεί άχρσηστη την ύλη μιάς ολόκληρης τάξης?
Κάποιο παιδί γνωστό μου, πέρασε Χημικός μέσω Τεχνολογικής και τα βρήκε μπαστούνια μέχρι που αναγκάστηκε να κάνει μερικά ιδιαίτερα ενώ σπούδαζε γιά να τα καταφέρει να περάσει κανένα μάθημα!
Συμπέρασμα.Όλα που θα μάθετε θα σας βοηθήσουν σε κάποια φάση της ζωής σας.Να είστε σίγουροι γι' αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Frank2004

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Άντε καλά το πάτε παιδιά! (ειρωνεία)
Όλα δηλαδή πρέπει να είναι προσαρμοσμένα με σκοπό τις πανελλήνιες ε?
Και η ουσιαστική γνώση γιά την οποία μιλάτε στις διαδηλώσεις και στις καταλήψεις?Πάει περίπατο?
Τι σόι μόρφωση είναι αυτή που θεωρεί άχρσηστη την ύλη μιάς ολόκληρης τάξης?
Κάποιο παιδί γνωστό μου, πέρασε Χημικός μέσω Τεχνολογικής και τα βρήκε μπαστούνια μέχρι που αναγκάστηκε να κάνει μερικά ιδιαίτερα ενώ σπούδαζε γιά να τα καταφέρει να περάσει κανένα μάθημα!
Συμπέρασμα.Όλα που θα μάθετε θα σας βοηθήσουν σε κάποια φάση της ζωής σας.Να είστε σίγουροι γι' αυτό.
οταν καταργηθουν τα ξαναλεμε αυτα τα "χριστιανικα"...
ως τοτε ο σκοπος των καλων πρεπει να ειναι να κερδισουν στον ανταγωνισμο...
οσο για το μαθημα καλο ειναι να ακουγεται, αλλα οχι να του δινεις ωρες.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Inferno29278

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Inferno29278 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
παιδιά μην θεωρείτε τόσο άχρηστη τη φυσική. Πραγματικά, για τη Γ' Λυκείου χρειάζονται ελάχιστα πράγματα, αλλά είναι πολύ πιθανό να σας χρειαστούν στη σχολή που θα περάσετε. Συγκεκριμένα, στη σχολή που θέλω εγώ, αν δεν είχα κάνει τη φυσική Β' λυκείου και κυρίως αυτή της γενικής παιδείας, θα ήταν σαν να πάω ξεβράκωτος στα αγγούρια. Δείτε και λίγο παραπέρα από το χρησιμοθηρικό τρόπο σκέψης που μας επιβάλλει το λύκειο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taratata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηρώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
παιδιά μην θεωρείτε τόσο άχρηστη τη φυσική. Πραγματικά, για τη Γ' Λυκείου χρειάζονται ελάχιστα πράγματα, αλλά είναι πολύ πιθανό να σας χρειαστούν στη σχολή που θα περάσετε. Συγκεκριμένα, στη σχολή που θέλω εγώ, αν δεν είχα κάνει τη φυσική Β' λυκείου και κυρίως αυτή της γενικής παιδείας, θα ήταν σαν να πάω ξεβράκωτος στα αγγούρια. Δείτε και λίγο παραπέρα από το χρησιμοθηρικό τρόπο σκέψης που μας επιβάλλει το λύκειο


θα συμφωνήσω...
-----------------------------------------
Άντε καλά το πάτε παιδιά! (ειρωνεία)
Όλα δηλαδή πρέπει να είναι προσαρμοσμένα με σκοπό τις πανελλήνιες ε?
Και η ουσιαστική γνώση γιά την οποία μιλάτε στις διαδηλώσεις και στις καταλήψεις?Πάει περίπατο?
Τι σόι μόρφωση είναι αυτή που θεωρεί άχρσηστη την ύλη μιάς ολόκληρης τάξης?
Κάποιο παιδί γνωστό μου, πέρασε Χημικός μέσω Τεχνολογικής και τα βρήκε μπαστούνια μέχρι που αναγκάστηκε να κάνει μερικά ιδιαίτερα ενώ σπούδαζε γιά να τα καταφέρει να περάσει κανένα μάθημα!
Συμπέρασμα.Όλα που θα μάθετε θα σας βοηθήσουν σε κάποια φάση της ζωής σας.Να είστε σίγουροι γι' αυτό.


επίσης θα συμφωνήσω!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
παιδιά μην θεωρείτε τόσο άχρηστη τη φυσική. Πραγματικά, για τη Γ' Λυκείου χρειάζονται ελάχιστα πράγματα, αλλά είναι πολύ πιθανό να σας χρειαστούν στη σχολή που θα περάσετε. Συγκεκριμένα, στη σχολή που θέλω εγώ, αν δεν είχα κάνει τη φυσική Β' λυκείου και κυρίως αυτή της γενικής παιδείας, θα ήταν σαν να πάω ξεβράκωτος στα αγγούρια. Δείτε και λίγο παραπέρα από το χρησιμοθηρικό τρόπο σκέψης που μας επιβάλλει το λύκειο

HΜΜΥ να υποθέσω;:xixi:Πάντως όλοι οι από πάνω έχουν δίκιο.Το ίδιο ισχύει και στη χημεία κατ ότι δεν χρειάζεται εντελώς για την 3η αλλά σε πολλούς οδηγούς σπουδών έχω δει ότι χρειάζονται και η φυσική και η χημεία:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geogytheio

Νεοφερμένος

Ο giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γύθειο (Λακωνία). Έχει γράψει 118 μηνύματα.
οταν ειπα πριν οτι η φυσικη της β ειναι αχρηστη εννοουσα για το θεμα των πανελληνιων.... φυσικα και αυτα που καναμε στην ταξη αυτη ηταν και σημαντικα και μπορω να πω αρκετα ενδιαφεροντα και αναμφισβητητα θα μας χρειαστουν οχι μια αλλα πολλες φορες στη ζωη μας!!!! αλλα μια ταξη πριν τις πανελληνιες και αφου ουσιαστικα ετσι οπως ειναι το συστημα οι πανελληνιες ειναι ο μονος τροπος εισοδου στην ανωτατη εκπαιδευση πιστευω οτι ειδικα στα μαθηματα βαρυτητας θα επρεπε να υπηρχε υλη πιο "κοντινη" σε αυτη στην οποια θα εξεταστουμε για καλυτερη προετοιμασια και οχι να κανουμε ενα μαθημα που ουσιαστικα μας αποπροσανατολιζει απο το "κλιμα" στο οποιο ειχαμε ηδη μπει στην α λυκειου... δεν θα μπορουσε για παραδειγμα να κανουμε ηλεκτρισμο στην α λυκειου αφου το καναμε και στο γυμνασιο;;;φυσικα αυτοι που κανουν τα βιβλια ειναι επιστημονες και δεν θελω να αμφισβητησω τις αποψεις τους αλλα αυτη ειναι η αποψη μου!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jbasm

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
το μονο που χρειαζεται απο την φυσικη της β λυκειου ειναι τα κυκλωματα και οι αντιστασεις και αυτα μονο για καποιον που θα παει τεχνολογικη 1 που εχει ηλεκτρολογια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Τίποτα δεν είναι άχρηστο παιδιά. Η γνώση και η όρεξη για μάθηση μόνο καλό κάνουν. Η δικιά μου χρονιά ήταν η μοναδική του νέου συστήματος που δεν διδάχθηκαν ηλεκτρομαγνητικό πεδίο και επαγωγή στην κατεύθυνσης παρά μόνο στη γενική παιδεία της Β΄ Λυκείου και στεναχωρέθηκα γι αυτό. Όσον αφορά την κατανόηση της Φυσικής της Γ΄ Λυκείου δεν χρειάζονται πολλά παρά μόνο ορισμένα πράγματα στην αυτεπαγωγή. Η φυσική πάνω από όλα είναι επιστήμη και τρόπος σκέψης και όζχι διαγωνίσματα και εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhorse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο deadhorse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 330 μηνύματα.
Κάποιο παιδί γνωστό μου, πέρασε Χημικός μέσω Τεχνολογικής και τα βρήκε μπαστούνια μέχρι που αναγκάστηκε να κάνει μερικά ιδιαίτερα ενώ σπούδαζε γιά να τα καταφέρει να περάσει κανένα μάθημα!

Εννοείται πως θα τα έβρισκε μπαστούνια. Με Χημεία Γενικής Α' και Β' λυκείου μόνο πώς να μη δυσκολευτεί κανείς στο χημικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilenaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριλένα.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 244 μηνύματα.

MONTA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MONTA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Στα μαθηματικα τι ακριβως χρειαζεται απο την Β'λυκειου δηλαδη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top