Γενικό -  Ποια σχολή θα επιλέγατε, χωρίς να δίνατε εξετάσεις;

Nina!

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Νηπιαγωγος ή διατροφολόγος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣΤΕΛΛΑ ΠΑΓΩΝΑ

Νεοφερμένος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θήβα (Βοιωτία). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
ΠΑΝΤΕΙΟ ΑΘΗΝΑΣ!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕλένηΚρ

Νεοφερμένος

Η Ελενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Μύρινας (Λέσβος). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
αγγλική φιλολογία ή Διερμηνεία Κέρκυρας. Μάλλον το δεύτερο αλλα θέλει και 2η γλώσσα...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexia1992

Νεοφερμένος

Η Αλεξια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Δημοσιογραφια και Μ.Μ.Ε. Θεσσαλονικης, με η χωρις πανελληνιες!
Συμφωνώ αλλά στην Αθήνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

L0up3

Νεοφερμένος

Η Αννουλα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
δεν ειναι θεωρητικης αλλα ειναι το ονειρο μου παιδια... εχω ψωνιο με κτ τετοια... Μοριακης Βιολογιας, Γεννετικη Ιατρικη κλπ.... πωπωπωωωωω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

helen_hania

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βάμος (Χανιά). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
φιλοσοφικη αθηνων!!!!!!!η μεγαλη μου λατρεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Συμφωνώ αλλά στην Αθήνα

Ραντεβου σε 1μιση χρονο στη Θεσσαλονικη, αν δεν καταφερεις για Αθηνα :jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
δεν ειναι θεωρητικης αλλα ειναι το ονειρο μου παιδια... εχω ψωνιο με κτ τετοια... Μοριακης Βιολογιας, Γεννετικη Ιατρικη κλπ.... πωπωπωωωωω...
Δυσκολες σχολες αλλα και με ενδιαφερον...εγω θα θελα Χημικος μηχανικος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Με καμια δεν θα αλλαζα το Ιστορικο και την Φιλοσοφικη....:)
Αν η ερωτηση ηταν λιγο διαφορετικη δηλαδη ποιες αλλες σχολες θα σε ενδιεφεραν τοτε αυτες ειναι ειναι:
Νομικη και Ψυχολογια Παντειου απο το 1ο πεδιο...
Αρχιτεκτονες ΕΜΠ απο το 4ο...
Μαρκετινγκ-επικοινωνιας ασοεε απο το 5ο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ιατρικη Θεσσαλονικης...τωρα που το σκεφτομαι και Φαρμακευτικη Θεσσαλονικης...αλλα αμα το κοσκινισω κι αλλο Διαιτολογιας-Διατροφολογιας στο Χαροκοπειο μονο που θελω Θεσσαλονικη...ή και Κτηνιατρικη...και ΣΣΑΣ Ιατρικη ...να παω λιγο σε ολα να δω πως ειναι και θα σας πω..:PΜηπως κανενα Πολυτεχνειο τωρα που το σκεφτομαι:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Καλα ιδιαιτερα το πτυχιο της Νομικης ειναι ουσιαστικα ενα πτυχιο κενο.
Για να γινεις δικηγορος και να μην φυτοζωεις ειλικρινα ειναι ακατορθωτο οι περισσοτεροι αρχιζουν απο 300 ευρω, αλλα οι μισοι θεωρητικαριοι γοητευμενοι απο το ονομα της Νομικης επιλεγουν αυτη σαν τα ζωα, τι να πει κανεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Καλα ιδιαιτερα το πτυχιο της Νομικης ειναι ουσιαστικα ενα πτυχιο κενο.
Για να γινεις δικηγορος και να μην φυτοζωεις ειλικρινα ειναι ακατορθωτο οι περισσοτεροι αρχιζουν απο 300 ευρω, αλλα οι μισοι θεωρητικαριοι γοητευμενοι απο το ονομα της Νομικης επιλεγουν αυτη σαν τα ζωα, τι να πει κανεις

Tι είναι ακατόρθωτο και τι όχι, δεν είναι κανείς μας σε θέση να το κρίνει.
Και γιατί να είναι ''ζώα''? Επειδή επιλέγουν κάτι που αγαπάνε?Κάτι που γουστάρουν να κάνουν? Γιατί είναι και μια σχολή που δεν είναι εύκολα προσβάσιμη. Δεν μπαίνει και ο κάθε τυχαίος, για να κάνει την πλάκα του απλά.Μην τα ισοπεδώνουμε και όλα. Δεν σου αρέσει εσένα καλώς.Κάποιου άλλου του αρέσει.
Αν σου αρέσει και εσένα η ψυχολογία(ένα παράδειγμα) μπορώ να πω τότε καλά τι ζώα είναι αυτοί που την επιλέγουν..δεν έχει δουλειά έξω.είναι εξοφλημένοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Ντακς οχι και κενο πτυχιο μην υπερβαλουμε....Τωρα για το οτι στην ασκηση παιρνουν 300-400 ευρω δουλευουν 10ωρα και κανουν τους χαμαλιδες ειναι γεγονος....Αλλα οπως και να το κανουμε ειναι καλη σχολη ως προς τις γνωσεις που προσφερει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Tι είναι ακατόρθωτο και τι όχι, δεν είναι κανείς μας σε θέση να το κρίνει.
Και γιατί να είναι ''ζώα''? Επειδή επιλέγουν κάτι που αγαπάνε?Κάτι που γουστάρουν να κάνουν? Γιατί είναι και μια σχολή που δεν είναι εύκολα προσβάσιμη. Δεν μπαίνει και ο κάθε τυχαίος, για να κάνει την πλάκα του απλά.Μην τα ισοπεδώνουμε και όλα. Δεν σου αρέσει εσένα καλώς.Κάποιου άλλου του αρέσει.
Αν σου αρέσει και εσένα η ψυχολογία(ένα παράδειγμα) μπορώ να πω τότε καλά τι ζώα είναι αυτοί που την επιλέγουν..δεν έχει δουλειά έξω.είναι εξοφλημένοι...
Οι μισοι της θεωρητικης εχουν ως στοχο την Νομικη αυτο ειναι γεγονος ειλικρινα θα ηθελα καποιος να μου παραθεσει γιατι καποιος θα διαλεγε τη Νομικη
μηπως για τα λεφτα που θα χει ως δικηγορος?
Αυτο που μου τη σπαει ειναι οτι αποφασιζουν να δωσουν για μια σχολη χωρις σκεψη κοιτανε μονο το ονομα της καθε σχολης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Οι μισοι της θεωρητικης εχουν ως στοχο την Νομικη αυτο ειναι γεγονος ειλικρινα θα ηθελα καποιος να μου παραθεσει γιατι καποιος θα διαλεγε τη Νομικη
μηπως για τα λεφτα που θα χει ως δικηγορος?
Αυτο που μου τη σπαει ειναι οτι αποφασιζουν να δωσουν για μια σχολη χωρις σκεψη κοιτανε μονο το ονομα της καθε σχολης

Που ξέρεις ότι κοιτάνε μόνο το όνομα της σχολής? Έχεις γνωρίσει πολλούς για να το λες αυτό? Δική τους επιλογή είναι..δικό τους το μέλλον.. Γιατί υπάρχει τέτοια κριτική δεν καταλαβαίνω.Τελοσπάντων, όπως το βλέπει ο καθένας.Αλλά όχι με δύο ατάκες να καταστρέφεις ιδέες και όνειρα κάποιων.Είτε είναι σωστά ή λάθος.Δεν θα κριθει από εμάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Που ξέρεις ότι κοιτάνε μόνο το όνομα της σχολής? Έχεις γνωρίσει πολλούς για να το λες αυτό? Δική τους επιλογή είναι..δικό τους το μέλλον.. Γιατί υπάρχει τέτοια κριτική δεν καταλαβαίνω.Τελοσπάντων, όπως το βλέπει ο καθένας.Αλλά όχι με δύο ατάκες να καταστρέφεις ιδέες και όνειρα κάποιων.Είτε είναι σωστά ή λάθος.Δεν θα κριθει από εμάς.
Το οτι οι δικηγοροι ειναι ενα εξαιρετικα κορεσμενο επαγγελμα δεν χρειαζεται να εχουμε δεικτη ευφυιας ανω των 90 ΙQ για να το αντιληφθουμε, οποτε χωρις επαγγεματικη αποκατασταση και κατ επεκταση χωρις οικονομικη ανεξαρτησια και δεν θα λεγα και οτι ο χωρος του Δικαιου ειναι ενα εξαιρετικα ενδιαφερον, γιατι να επιλεξουν αυτη την σχολη?
Μηπως ομως δεν ειναι δικα τους ονειρα αλλα προιον κοινωνικων ψευδαισθησεων που περιβαλλει το επαγγελμα του δικηγορου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εγω παντως οταν ηθελα να περασω Νομικη...το ηθελα επειδη ηταν ονειρο μου να γινω μεγαλοδικηγορος να αγορευω στα δικαστηρια να εχω δικες περιεργες κτλ κτλ και θεωρουσα τα μαθηματα ενδιαφεροντα και το εψαξα πολυ το πραγμα ειδα τι δικαστηρια υπαρχουν και με φανταζομουν στο γραφειο μου...αλλο που μετα μου φυγε η επιθυμια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Το οτι οι δικηγοροι ειναι ενα εξαιρετικα κορεσμενο επαγγελμα δεν χρειαζεται να εχουμε δεικτη ευφυιας ανω των 90 ΙQ για να το αντιληφθουμε, οποτε χωρις επαγγεματικη αποκατασταση και κατ επεκταση χωρις οικονομικη ανεξαρτησια και δεν θα λεγα και οτι ο χωρος του Δικαιου ειναι ενα εξαιρετικα ενδιαφερον, γιατι να επιλεξουν αυτη την σχολη?
Μηπως ομως δεν ειναι δικα τους ονειρα αλλα προιον κοινωνικων ψευδαισθησεων που περιβαλλει το επαγγελμα του δικηγορου?

Μήπως υπερβάλλουμε λιγάκι και έχουμε μάθει να τα βλέπουμε όλα με μια μικρή δόση καχυποψίας? Όχι ότι δεν φταίμε όταν γίνεται αυτό..γιατί έτσι μάθαμε πια να αντιμετωπίζουμε τα πράγματα.

Μα, δεν καταλαβαίνω. Γιατί να μην επιλέξουν αυτή την σχολή?? Τι είναι πια? Ησυχάστε λίγο...και αυτό με το ότι δεν βρίσκεις ενδιαφέρουσα την σχολή άρα γιατί να την επιλέξει κάποιος..μισό δεν στέκει..πραγματικά. Να στο πω ώμα..αν εγώ θέλω να πάω Νομική, τι με νοιάζει που εσύ δεν την βρίσκεις ενδιαφέρουσα? Εμένα με τρελαίνει.Aπλά.
Και επειδή βλέπω ότι είμαστε άλλης αντίληψης και οι δύο. Εσύ σκέφτεσαι τις οικονομικές απολαβές.Εγώ σκέφτομαι να κάνω κάτι που μου αρέσει και με γεμίζει..και το απολαμβάνω κάθε φορά που ασχολούμαι μαζί του.Αυτό δεν βγάζει πουθενά ό,τι και να πεις ό,τι και να πω.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Εσύ σκέφτεσαι τις οικονομικές απολαβές.Εγώ σκέφτομαι να κάνω κάτι που μου αρέσει και με γεμίζει..και το απολαμβάνω κάθε φορά που ασχολούμαι μαζί του
Eκτος τι θα φανταζεσαι οτι θα σε γεμιζει, αν φανταζεσαι μεγαλα γραφεια παραξενες δικες,πολιτικα σκανδαλα τοτε μαλλον θα εισαι και σε αλλο κοσμο, το πιο πιθανο θα ειναι να βρεθεις στο γραφειο ως βοηθος ενος μικροδικηγορου στην καλυτερη περιπτωση βεβαια, γιατι στη χειροτερη θα προσπαθεις να επιβιωσεις απο τα 300 ευρω αν αποφασισεις να ανοιξεις και δικο σου γραφειο.
Δεν πιστευω βεβαια να σε γεμιζει αυτη η εικονα μαλλον θα σε αδειασει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Eκτος τι θα φανταζεσαι οτι θα σε γεμιζει, αν φανταζεσαι μεγαλα γραφεια παραξενες δικες,πολιτικα σκανδαλα τοτε μαλλον θα εισαι και σε αλλο κοσμο, το πιο πιθανο θα ειναι να βρεθεις στο γραφειο ως βοηθος ενος μικροδικηγορου στην καλυτερη περιπτωση βεβαια, γιατι στη χειροτερη θα προσπαθεις να επιβιωσεις απο τα 300 ευρω αν αποφασισεις να ανοιξεις και δικο σου γραφειο.
Δεν πιστευω βεβαια να σε γεμιζει αυτη η εικονα μαλλον θα σε αδειασει

Aρχικά να ξεκαθαρίσω ότι δεν πάω για δικηγόρος.Δεν είμαι καν θεωρητική.
Απλά να καταλάβεις, μεγάλο παιδί είσαι πια, ότι ο κόσμος όλος αρχικά δεν γυρίζει από τις δικές σου ή δικές μου απόψεις. Ο καθένας κάνει αυτό που θέλει. Και αυτό έχει νόημα για μένα.Να κάνει αυτό που θέλει και όχι να συνδυάζει τις ιδέες που μαθαίνει από τους απ'έξω και αυτό που θεωρείται πρέπον. Γιατί σνομπάρεις αυτόν που θα μπει στη σχολή αυτή? Όταν αύριο ο γιός σου θα μπλέξει κάπου ένας από αυτούς θα τον αθωόσουν στο δικαστήριο.
Αφήστε να κάνουμε όλοι μας αυτό που πραγματικά θέλουμε χωρίς να επηρεαζόμαστε από αυτά. Γίνεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top