Προβληματικές συμπεριφορές

!eLenI...@!

Νεοφερμένος

Η !eLenI...@! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
στην τάξη μου έχω ένα παιδί, το οποίο έχει κάποιο μικρό νοητικό νοητικό πρόβλημα.δεν μιλάει καθαρά,βρίζει,δέρνετε με άλλα παιδιά στα διαλείμματα κτλ.
Οι καθηγητές το ξέρουν αυτό και είναι αρκετά επιηκείς...άλλοι τον αντιμετωπίζουν ήρεμα...άλλοι με φωνές...άλλοι με τιμωρίες και άλλοι με αδιαφορία...Έχω παρατηρήσει ότι πολλές φορές εκμεταλεύεται αυτή την μεταχείριση...
Εσείς πώς θα το αντιμετωπίζατε;Τι πιστεύεται ότι είναι το καλύτερο για το παιδί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Υποθέτω πως απευθύνεσαι στους καθηγητές, αλλά ας απαντήσω κι εγώ.

Αυτό που θα έπρεπε να γίνεται, είναι να υπάρχουν ειδικά σχολεία για τα άτομα αυτά. Ναι, υπάρχουν ειδικά σχολεία, αλλά είναι μόνο για πολύ βαριές περιπτώσεις.

Ο καθηγητής θα πρέπει μεν να δείχνει κατανόηση στο πρόβλημά του, αλλά πρέπει επίσης να του δείξει ότι υπάρχει ένας συγκεκριμένος κώδικας συμπεριφοράς που πρέπει να ακολουθεί.

Όταν λες ότι παίζει ξύλο, το κάνει έτσι χωρίς λόγο; Μήπως τον κοροϊδεύουν τα άλλα παιδιά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!eLenI...@!

Νεοφερμένος

Η !eLenI...@! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
συνήθως είναι χωρίς λόγο,αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις(λίγες αλλά υπάρχουν)που γίνεται κ αυτό που λες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

santwno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η santwno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Αν υπάρχει κάποια νοητική διαταραχή, τότε θα πρέπει ο υπεύθυνος καθηγητής της τάξης σας να μιλήσει με τους γονείς του παιδιού για να αναγνωρίσει τι είδους πρόβλημα υπάρχει.
Από εκεί και πέρα,αν όντως έχει πρόβλημα και δεν το κάνει επίτηδες, θα πρέπει να του συμπεριφέρονται με κατανόηση και με ηρεμία αλλά και με διακριτικότητα, ώστε να μην φαίνεται πως του συμπεριφέρονται διαφορετικά.
Στην ιδανική περίπτωση, θα έπρεπε οι καθηγητές να αναγνωρίσουν το πρόβλημα και να βρουν το πώς αντιμετωπίζεται αυτό, από μια αναζήτηση στη βιβλιογραφία ή στο Ιντερνετ...Στην τελική να ζητήσουν και τη βοήθεια κάποιου ειδικού.
Σε καμία περίπτωση να μην τον τιμωρούν για τέτοιο λόγο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Δεν μου έχει τύχει να έχω στην τάξη τέτοιο μαθητή, αλλά αν είχα το μόνο σίγουρο θα ήταν ότι θα απευθυνόμουν στους γονείς του για αυτήν τη συμπεριφορά που έχει. Αν δεν μπορούν οι ίδιοι να τον συμμορφώσουν, τότε θα τους πρότεινα να επισκεφτεί το παιδί τους ένα ειδικό σε τέτοια ζητήματα ώστε να το βοηθήσει να αλλάξει κάποια σοβαρά προβλήματα του χαρακτήρα του και γενικά της συμπεριφοράς του.

Δεν νομίζω να τους κακοφαινόταν ή να θύμωναν με την πρότασή μου...Αλλωστε να το βοηθήσω θα ήθελα. Με το να έδειχνα αδιαφορία ή απάθεια χειρότερο κακό θα του έκανα.

Προτείνω να μιλήσετε στους καθηγητές και να έρθουν σε επαφή με τος γονείς του παιδιού -διακριτικά,χωρίς να αντιληφθεί ο ίδιος κάτι- και να συμβουλευτούν παιδοψυχολόγο ή καποιον ειδικό. Το παιδί αυτό χρειάζεται άμεση βοήθεια...Είναι κρίμα να συνεχίζεται αυτή η κατάσταση. :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Από εκεί και πέρα,αν όντως έχει πρόβλημα και δεν το κάνει επίτηδες, θα πρέπει να του συμπεριφέρονται με κατανόηση και με ηρεμία αλλά και με διακριτικότητα, ώστε να μην φαίνεται πως του συμπεριφέρονται διαφορετικά.
Ας μην του συμπεριφερονται διαφορετικα , επειδη καποιος εχει ενα προβλημα οποιασδηποτε φυσης δεν θα του καταλογισουμε το αλαθητο ,ακου κει δεν το κανει επιτηδες.Επειδη καποιος εχει νοητικη υστερηση οδηγειται σε παρεκκλίνουσα συμπεριφορα?Για βαλτε το κεφαλι σας λιγο κατω απ την βρυση.Ειχα ενα γνωστο μια ταξη μικροτερο(ειχε χαρτι γιατρου) και ολοι του δινανε πασο για τις βλακιες του και κανενας δεν το πυθαρχησε , το αποτελεσμα φυσικα ητανε να γινει χειροτερος.Καποια στιγμη τον διωξανε (χωρις συγκεκριμενο λογο , απλα δεν ξερανε πως να τον χειριστουνε πια --> ανικανοτητα καθηγητων ) διοτι δεν ειχανε τα κοτσια να κουμανταρουνε την κατασταση οπως επρεπε

Προτείνω να μιλήσετε στους καθηγητές και να έρθουν σε επαφή με τος γονείς του παιδιού -διακριτικά,χωρίς να αντιληφθεί ο ίδιος κάτι- και να συμβουλευτούν παιδοψυχολόγο ή καποιον ειδικό. Το παιδί αυτό χρειάζεται άμεση βοήθεια...Είναι κρίμα να συνεχίζεται αυτή η κατάσταση. :iagree:
Δεν περιμενα κατι καλυτερο να πει ενας καθηγητης αλλα ειχα την ελπιδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Δεν περιμενα κατι καλυτερο να πει ενας καθηγητης αλλα ειχα την ελπιδα

Δεν καταλαβαίνω τη στάση σου...Το ότι κάποιοι καθηγητές είναι αδιάφοροι και "ανίκανοι" το γνωρίζω και λυπάμαι πολύ γι' αυτο. Όμως δεν μπορείς να τους βάζεις όλους στην ίδια κατηγορία.
Ένας καθηγητής μόνος του δεν μπορεί να "συμμορφώσει" αυτό το παιδί. Χρειάζεται τη βοήθεια των γονιών και του ειδικού. Είναι πολύ λεπτά ζητήματα αυτά. Δόξα τω Θεω, έχω διαβάσει βιβλία για τη σχολική συμπεριφορά, όποια και να ναι αυτή, και πάντα η σωστή λύση είναι η συνεργασία του καθηγητή με τους γονείς και με ειδικό, όπου χρειάζεται. Δεν λέω αερολογίες ούτε είμαι άσχετη σε τέτοια θέματα που αφορούν μαθητές, τα έχω διαβάσει, δεν κάνω τον ξερόλα όπως κάνεις εσύ, έχω στοιχεία γι' αυτό και απαντώ. Οπότε δεν μπορείς να κρίνεις εσύ εμένα για τη λύση που θα έδινα στο πρόβλημα.

Αν θεωρείς ότι ξέρεις ποιο είναι το σωστό, ανέφερέ το. Μη βγάζεις λάθος τις λύσεις κάποιων που έχουν κάποια γνώση πάνω σε τέτοια ζητήματα ή έστω να δίνεις την εντύπωση ότι ειρωνεύεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

santwno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η santwno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Επειδη καποιος εχει νοητικη υστερηση οδηγειται σε παρεκκλίνουσα συμπεριφορα?/quote]

Υπάρχουν ορισμένες νοητικές ή ψυχολογικές διαταραχές που οδηγούν και σε παρεκκλίνουσα συμπεριφορά, σε βίαιη συμπεριφορά, σε υπερκινητικότητα, σε απομόνωση, σε εκρήξεις θυμού και άλλα.
Όσο να'ναι,στις σπουδές μου έχω διαβάσει αρκετά και το γνωρίζω, εσύ να μην κατακρίνεις κάτι που δεν ξέρεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aa144

Νεοφερμένος

Ο aa144 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σε κάποια άλλη χώρα, αυτός ο μαθητής θα ήταν σε ειδικό σχολείο, ήδη από την αρχή της σχολικής πορείας του.

Αλλά είμαστε στο Ελλαδιστάν, οπότε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Χρειάζεται τη βοήθεια των γονιών και του ειδικού. Είναι πολύ λεπτά ζητήματα αυτά. Δόξα τω Θεω, έχω διαβάσει βιβλία για τη σχολική συμπεριφορά, όποια και να ναι αυτή, και πάντα η σωστή λύση είναι η συνεργασία του καθηγητή με τους γονείς και με ειδικό, όπου χρειάζεται. .
Εγω στην θεση σου θα ντρεπομουνα όχι μονο να παραδεχτω ότι εχω ενστερνιστει τετοιους αποψεις αλλα και οτι εχεις αφιερωσει τοσο χρονο με καλες προθεσεις σε κενα αποτελεσματα.Αλλωστε μπορεις να εχεις 200 βιβλια αυτοβοηθειας στην βιβλιοθηκη σου , να εχεις γνωσεις αρκετες για να ωστε να γραψεις ενα ομως να μην μπορεις να βοηθησεις τον εαυτο σου να ξεπερασει τιποτα

Δεν καταλαβαίνω τη στάση σου...Το ότι κάποιοι καθηγητές είναι αδιάφοροι και "ανίκανοι" το γνωρίζω και λυπάμαι πολύ γι' αυτο. Όμως δεν μπορείς να τους βάζεις όλους στην ίδια κατηγορία.
Μα μονοι σας το κανετε , αλλος απο αδιαφορια αλλος απο ανικανοτητα

Ένας καθηγητής μόνος του δεν μπορεί να "συμμορφώσει" αυτό το παιδί. Χρειάζεται τη βοήθεια των γονιών και του ειδικού. Είναι πολύ λεπτά ζητήματα αυτά.
Γιατι , τι ακουσες για αυτο το παιδι και θελει ειδικο?"δεν μιλάει καθαρά,βρίζει,δέρνετε με άλλα παιδιά στα διαλείμματα κτλ" --> Αυτα ειναι τυπικα για τα παιδια αυτης της ηλικιας μπορει φυσικα να ειναι νοητικα ποιο πισω αλλα οσο αναφορα την συμπεριφορα του δεν ειδα κατι εξτριμ που απαιτει αμεσα την βοηθεια ειδικου.Ειναι αδυναμια καθηγητριων σαν και εσενα να χειριστουν ζητηματα λιγο εξω απ το κανονικο περιεχομενο καθιστουν αναγκαια την αποστασιοποιηση και την παρεμβαση ψυχολογων.
Συγνωμη αν σου φαινομαι λιγακι επιθετικος αυτο συμβαινει μονο γιατι σκιαγραφεις το καθηγητικο σου ειναι σε καθε λεξη και απλα δεν μου αρεσει

Υπάρχουν ορισμένες νοητικές ή ψυχολογικές διαταραχές που οδηγούν και σε παρεκκλίνουσα συμπεριφορά, σε βίαιη συμπεριφορά, σε υπερκινητικότητα, σε απομόνωση, σε εκρήξεις θυμού και άλλα.
Δεν μας εχει δωσει τιποτα το κοριτσι για να διακρινουμε καπου ψυχολογικη διαταραχη .Πολλοι εδω αντιμετωπιζουνε την κατασταση με το σκεπτικο "νταξι αφου ειναι καθυστεριμενος λογικα ειναι να συμπεριφερεται ετσι" μονο και μονο για να κανουν μασαζ στο ηδη κοιμισμενο μυαλο τους , το παιδι δεν θελει θεραπεια αλλα πειθαρχια αλλα επειδη δεν εχετε ιδεα πως να αντιμετωπισετε το προβλημα ή δεν εχετε τα κοτσια ( λογικο , δυσκολο ειναι) παίρνετε μια στροφηστην ψυχολογια και στη "δεν μπορω να κανω τιποτα εγω για αυτο" ιδεολογια και το κερασακι στην τουρτα αποτελει η κοροιδια ότι βοηθατε αλλο ατομο εκτος του εαυτου σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Προς beautiful loser

Η στάση σου είναι απαράδεκτη, δεν με γνωρίζεις, με κρίνεις χωρίς να ξέρεις και όπως είναι φυσικό δεν είναι δεκτή η συγγνώμη σου.

Εσύ θα πρεπε να ντρέπεσαι για αυτά που λες. Φαίνεται πως δεν έχεις ιδέα για το τι συμβαίνει σε τέτοιες περιπτώσεις μόνο από την άποψη που εκφράζεις για το συγκεκριμένο παιδί. Δεν είναι δυνατόν να προσπαθείς να αποδείξεις ότι είμαι εγώ λάθος κι εσύ ο σωστός, ενώ δεν γνωρίζεις κάποια θέματα.
Και ποιος είσαι δηλαδή εσύ που έχεις άποψη για όλους και για όλα χωρίς να είσαι σίγουρος για το τι λες; Και ποιος είσαι εσύ που θα κρίνεις εμένα και τον καθένα χωρίς να ξέρεις τι έχουμε κάνει πάνω σε τέτοια ζητήματα και ποιους συμβουλευτήκαμε;

Δεν θα συζητήσω άλλο μαζί σου γιατί πολύ απλά δεν μου αρέσει να μιλώ με άτομα που το παίζουν ξερόλες χωρίς να έχουν ιδέα τι ξεστομίζουν για τέτοιες ειδικες περιπτώσεις παιδιών. Διάβασε κανά βιβλίο για προβλήματα σχολικής συμπεριφοράς, πάρε γνώμες από παιδοψυχολόγους και μετά έλα να το ξανασυζητήσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Προς beautiful loser

Η στάση σου είναι απαράδεκτη, δεν με γνωρίζεις, με κρίνεις χωρίς να ξέρεις και όπως είναι φυσικό δεν είναι δεκτή η συγγνώμη σου.
Δεκτό κατι τετοιο περιμενα

Εσύ θα πρεπε να ντρέπεσαι για αυτά που λες. Φαίνεται πως δεν έχεις ιδέα για το τι συμβαίνει σε τέτοιες περιπτώσεις μόνο από την άποψη που εκφράζεις για το συγκεκριμένο παιδί. Δεν είναι δυνατόν να προσπαθείς να αποδείξεις ότι είμαι εγώ λάθος κι εσύ ο σωστός, ενώ δεν γνωρίζεις κάποια θέματα.
Και ποιος είσαι δηλαδή εσύ που έχεις άποψη για όλους και για όλα χωρίς να είσαι σίγουρος για το τι λες; Και ποιος είσαι εσύ που θα κρίνεις εμένα και τον καθένα χωρίς να ξέρεις τι έχουμε κάνει πάνω σε τέτοια ζητήματα και ποιους συμβουλευτήκαμε;
Πρεπει να πω ομως και εχω θυμωσει πολυ λιγουλακι μαζι σου διοτι ουτε ενα σχολιο στο περιεχομενο των αποψεων μου σαν να διαβασες την πρωτη γραμμη και απ την τσαντιλα σου να αρχιζες να επιτίθεσαι.\

Δεν θα συζητήσω άλλο μαζί σου γιατί πολύ απλά δεν μου αρέσει να μιλώ με άτομα που το παίζουν ξερόλες χωρίς να έχουν ιδέα τι ξεστομίζουν για τέτοιες ειδικες περιπτώσεις παιδιών. Διάβασε κανά βιβλίο για προβλήματα σχολικής συμπεριφοράς, πάρε γνώμες από παιδοψυχολόγους και μετά έλα να το ξανασυζητήσουμε.
Δηλαδη δεν εχει σημασια τι λεω ακομα και ειναι σωστο στην περιπτωση που δεν εχω διαβασει τα βιβλια σου .Το βρισκω επισης ειρωνικο/υποκριτικο να μου λες οτι κατηγορω τους παντες (συγχρονος απλώνοντας τις απολυτα τεκμηριωμενες σκεψεις μου)ενω εσυ δεν εκανες τιποτα παρα να αυτο σε εμενα.Σου εδωσα επιχειρηματα που αγνοησες με επιθεσεις και ετσι απλα επιβεβαιώνεις οτι δεν θες να αντιμετωπισεις τα προβληματα κατα μετωπον οπως ητανε το προηγουμενο μου συμπερασμα φαινεται οτι οχι μονο αυτη ειναι η σταση σου σαν καθηγητρια αλλα και σαν ανθρωπος.Το κομπλιμέντο μου για εσενα ειναι οτι μπηκα στο κοπο να απαντησω ενω δεν εχεις εσυ κανει τον κοπο να διαβασεις/σκεφτεις αυτα που γραφω.Δεν ξερω αν οι αποψεις μου ητανε too much για εσενα ή απλα τις περασες χωρις επεξεργασια ,αλλα δεν εχει νοημα να συνεχιστει οπως ειπες η συζητηση διοτι δεν σχολιασες τι εγραψα αλλα τι σε ενοχλησε.Ελπιζω την επομενη φορα να το χειριστεις πιο ωριμα το θεμα και να μην σε διασαλευσει η οργη.Καληνυχτα και ονειρα γλυκα :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Επειδή τα διάβασα γι' αυτό και σχολίασα. Πάνω στην άποψη που εξέφρασες ήταν η όλη αντίθεσή μου συν η επίθεση απέναντί μου. Μάλλον εσύ θα πρέπει να είσαι πιο ώριμος σε τέτοια λεπτά ζητήματα. Μην μπαίνεις πάλι στον κόπο να απαντήσεις, καλή σου νύχτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

santwno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η santwno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Ας πούμε ότι δεν έχει κάποιο ψυχολογικό πρόβλημα.
τότε πας εσύ beautiful loser, ποια εξήγηση θα μπορούσες να δώσεις στην αποκκλίνουσα συμπεριφορά όπως και στη βία που εμφανίζει. Δεν δέρνονται όλα τα παιδιά μεταξύ τους σε αυτή την ηλικία...
Αν θεωρείς πως οφείλεται στο ότι είναι "κακό παιδί" και τίποτα περαιτέρω, τότε τι θα έκανες για να τον συνετίσεις;Γιατί μέχρι τώρα δεν έχεις δώσει κάποια απτή λύση παρά μόνο θέλεις να καταρίψεις τις δικές μας λύσεις χωρίς όμως προτάσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
γνωριζω απο κοντινο μου προσωπο πως σε μια αναλογη περιπτωση (που η κατασταση βεβαια ειχε ξεφυγει περα απο καθε οριο, σε σημειο να κινδυνευει ανα πασα στιγμη η σωματικη ακεραιοτητα του παιδιου και των συμμαθητων του) αποφασιστηκε το παιδι να κανει μαθημα στο σχολειο με εναν ειδικο.


εδιτ: οταν λεω ειδικο δεν εννοω ψυχολογο or smth αλλα πτυχιουχο του τμηματος Ειδικης Αγωγης (συγγνωμη αλλα δεν γνωριζω πως ακριβως λεγεται αυτη η ειδικοτητα:))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Ας πούμε ότι δεν έχει κάποιο ψυχολογικό πρόβλημα.
Εσεις μεταφερετε δεδομενα απ τις προσωπικες σας υποθεσεις και τα λεγομενα βιβλια σας ενω το κοριτσι ειπε καθαρα
στην τάξη μου έχω ένα παιδί, το οποίο έχει κάποιο μικρό νοητικό νοητικό πρόβλημα.δεν μιλάει καθαρά,βρίζει,δέρνετε με άλλα παιδιά στα διαλείμματα κτλ.

ποια εξήγηση θα μπορούσες να δώσεις στην αποκκλίνουσα συμπεριφορά όπως και στη βία που εμφανίζει. Δεν δέρνονται όλα τα παιδιά μεταξύ τους σε αυτή την ηλικία...
ΤΑ περισσοτερα ειναι μες το ενστικτο του ανθρωπου οταν συμβαινουν σε λογικα πλαισια (διαβασε Riane Eisler), δεν ακουσα τιποτα το εξτριμ

Αν θεωρείς πως οφείλεται στο ότι είναι "κακό παιδί" και τίποτα περαιτέρω, τότε τι θα έκανες για να τον συνετίσεις;Γιατί μέχρι τώρα δεν έχεις δώσει κάποια απτή λύση παρά μόνο θέλεις να καταρίψεις τις δικές μας λύσεις χωρίς όμως προτάσεις
Εχω δωσει και παραπανω απ μια φορα , αν διαβασεις αυτο που εγραψα αντιπροτεινα να του επιβληθει η οποιαδηποτε τιμωρια προβλεπεται απ το νομο και τον καθηγητη αλλα επειδη ξαναλεω για 3η φορα δεν εχεται τα κοτσια να παρετε την αποφαση να το χειριστειτε οπως πρεπει και τρεχεται σε ψυχολογο/ψυχολογικα βιβλια/άρνηση (χωρις καν να εχει ψυχολογικα προβληματα!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cardiguss

Νεοφερμένος

Ο cardiguss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γιατι ρε φιλε, εσυ τοση ωρα απο τι μας μιλας δλδ? Απο τη προσωπικη εμπειρια που ειχες μικρος δε μας μιλας?

Η προσωπικη εμπειρια της κοπελας δε σου αρεσει, τα βιβλια που εχει διαβασει δε σου αρεσουν και πανω απο ολα αυτα δεν εχεις πει ουτε μια στιγμη τι πρεπει να κανουμε. Το μονο που λες ειναι τι δεν πρεπει να κανουμε και τι δεν κανουμε οι καθηγητες. Μιλα εσυ που δε μιλας απο πειρα η απο κακοηθη βιβλια και πες μας:

Τι πρεπει να γινεται για αυτο το παιδι σε αυτη τη περιπτωση?

Μαζευτικαμε να πουμε ολοι και κατακρινουμε αμεσως καθε ιδεα. Γιναμε ολοι ειδικοι ξαφνικα. Εχεις βγαλει αχρηστα τα βιβλια και τους εκπαιδευτικους ολους. Εσυ δλδ εισαι τοσο καλυτερος απο εμας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

heartless

Νεοφερμένος

Ο heartless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερα.. Πρεπει να ερθεις αμεσα σε επικοινωνια με τον Συμβουλευτικο Σταθμο της Δευτεροβαθμιας που ανηκει το σχολειο. Θα σου δωσουν καποιες κατευθυνσεις, και ζητησε τους να ερθουν να παρακολουθησουν τη συμπεριφορα του παιδιου.

edit: Νομιζα πως ησουν καθηγητρια, αλλα τωρα προσεξα πως εισαι μαθητρια της 2ας γυμνασιου. Βλακεια μου. Μιλησε με εναν καθηγητη αρχικα. Παντως πρεπει ολοι να γνωριζετε πως υπαρχουν ΣΣΝ(Συμβουλευτικος Σταθμος Νεων) στον οποιο μπορουν να απευθυνονται μαθητες, γονεις, καθηγητες. Και γινεται πραγματικη δουλεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Εχω δωσει και παραπανω απ μια φορα , αν διαβασεις αυτο που εγραψα αντιπροτεινα να του επιβληθει η οποιαδηποτε τιμωρια προβλεπεται απ το νομο και τον καθηγητη αλλα επειδη ξαναλεω για 3η φορα δεν εχεται τα κοτσια να παρετε την αποφαση να το χειριστειτε οπως πρεπει και τρεχεται σε ψυχολογο/ψυχολογικα βιβλια/άρνηση (χωρις καν να εχει ψυχολογικα προβληματα!)[/quote]

1ον κάνε μια επανάληψη σε κάτι βασικά ρήματα στη γλώσσα και στη γραμματική
2ον σε πληρώνουν και τα λες αυτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
H συντακτικη/γραμματικη ορθοτητα δεν αποτελει μετρο συγκρισης αποψεων , αμα εχεις κατι πεις πες το (καλυτερα σε προσωπικο μηνυμα αμα ειναι πριν 20 μερες το ποστ μου) επανω στην αποψη μου μη καταφευγεις στην ευκολη μεθοδο της ασκοπης κοροιδιας του τιποτα.Δεν θα γινω εγω ο στοχος σου για να εκφρασεις την δυσανασχέτηση που χεις με τα καθημερινα προβληματα της ζωης σου .Δεν προσφερεις τιποτα στην συζητηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top