Βιολογία - εντυπώσεις

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Μάλιστα, σ'ευχαριστώ, αυτήν την απάντηση παρίμενα. Ξέχασες και αυτό https://www.bioacademy.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaou2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Μάλιστα, σ'ευχαριστώ, αυτήν την απάντηση παρίμενα. Ξέχασες και αυτό https://www.bioacademy.gr
ναι ναι αυτο δε θυμομουν αλλα το βρηκα και το βαλα και αυτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xitina

Νεοφερμένος

Η xitina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ερωτησις... :P Πως βλεπεται την ερευνα στην Ελλαδα;; δηλαδη εχει μελλον: (μακροπροθεμα μιλαω)
Πλιζ μην με βρισετεεε :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Ένα πράγμα μου κάνει εντύπωση σ' αυτό το φόρουμ. Οι περισσότεροι μαθητές θέλουν να «βολευτούν» ερευνητές..χωρίς να έχουν ιδέα από επιστήμες αλλά και από αγορά εργασίας και καθημερινότητα. Ωραίο να ζεις σε ροζ συννεφάκι, ε xitina; :whistle:

Για δουλειά, εργασία πώς το λένε στα μέρη σας..ούτε λόγος να φανταστώ, αφού άλλοι πληρώνουν τα σερβιετικά, τις Πάρους και τα i-pad. Χρυσοπληρωμένοι αργόσχολοι «ερευνητές» επειδή μας αρέσει η βιολογία του σχολείου γιατί η επιστήμη δεν νομίζω να είναι τόσο παραμυθάκι παπαγαλίας..ούτε να είναι τόσο ρόδινα στην έρευνα! ώστε χιλιάδες ανά τον κόσμο βιολόγοι να μην έγιναν ερευνητές. Μαλάκες είναι αυτοί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Λοιπόν xitina, για να απαντήσω στο ερώτημά σου, αν υπάρχει έρευνα στην Ελλάδα, η απάντηση είναι πώς ναι υπάρχει. Στο αν μπορείς να κάνεις καριέρα ως ερευνητής, η απάντηση είναι επίσης πώς ναι, μπορείς. Βέβαια τα προαναφερθέντα έχουν ως απαραίτητη προυπόθεση, την απόλυτη αφοσίωση στο αντικείμενό σου, τα τρελά έως εξαντλητικά ωράρια, μία αξιοπρεπή ακαδημαική πορεία, απίστευτα αποθέματα θέλησης, αλλά και υπομονής (κατ'εμέ η σημαντικότερη αρετή στον ερευνητικό χώρο) και last but not least την αγάπη σου για την επιστήμη πού θα επιλέξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xitina

Νεοφερμένος

Η xitina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ένα πράγμα μου κάνει εντύπωση σ' αυτό το φόρουμ. Οι περισσότεροι μαθητές θέλουν να «βολευτούν» ερευνητές..χωρίς να έχουν ιδέα από επιστήμες αλλά και από αγορά εργασίας και καθημερινότητα. Ωραίο να ζεις σε ροζ συννεφάκι, ε xitina; :whistle:

Για δουλειά, εργασία πώς το λένε στα μέρη σας..ούτε λόγος να φανταστώ, αφού άλλοι πληρώνουν τα σερβιετικά, τις Πάρους και τα i-pad. Χρυσοπληρωμένοι αργόσχολοι «ερευνητές» επειδή μας αρέσει η βιολογία του σχολείου γιατί η επιστήμη δεν νομίζω να είναι τόσο παραμυθάκι παπαγαλίας..ούτε να είναι τόσο ρόδινα στην έρευνα! ώστε χιλιάδες ανά τον κόσμο βιολόγοι να μην έγιναν ερευνητές. Μαλάκες είναι αυτοί;

Καταρχην ευχαριστω που μπηκες στον κοπο να μου απαντησεις :) Μετα, εγω δεν ειμαι απο αυτους που ζουν στο συννεφακι τους... Αντιθετα ξερω τι σημαινει δουλεια, και μεροκαματο και εργασια και οπως αλλιως θελεις να το πεις.. Ο πατερα μου ειναι ανεργος εδω και δυο χρονια και αντιμετωπιζουμαι δυσκολιες.. περα απο αυτο (καθως δεν ενδιαφερει κανεναν τα προσωπικα μου) ανηκω στους αναποφασιστους:P Δηλαδη ακομα ψαχνομαι τι θ δηλωσω και που θ παω οποτε κοιταω ολες τις παραμετρους... Και ξερω πως ακολουθοντας εναν τετοιο τομεα, θ αντιμετωπισω δυσκολιες και βλεπω την ανεργια με κεφαλαια γραμματα στο μελλον μου! Απλα πιστευω πως ειναι κατι που μου ταιριαζει οποτε γιατι να μην το ψαξω;;;
Καθως φενεσαι να εισια ο ανθρωπος με "ολες τις απαντησεις" θελω να σε ρωτησω αυτο... απο βιολογικο περαν απο καθηγητης, ή απο ερευνητης (που οπως φενεται μου εκοψες τα φτερα) τι μπορω να ακολουθησω;;

Λοιπόν xitina, για να απαντήσω στο ερώτημά σου, αν υπάρχει έρευνα στην Ελλάδα, η απάντηση είναι πώς ναι υπάρχει. Στο αν μπορείς να κάνεις καριέρα ως ερευνητής, η απάντηση είναι επίσης πώς ναι, μπορείς. Βέβαια τα προαναφερθέντα έχουν ως απαραίτητη προυπόθεση, την απόλυτη αφοσίωση στο αντικείμενό σου, τα τρελά έως εξαντλητικά ωράρια, μία αξιοπρεπή ακαδημαική πορεία, απίστευτα αποθέματα θέλησης, αλλά και υπομονής (κατ'εμέ η σημαντικότερη αρετή στον ερευνητικό χώρο) και last but not least την αγάπη σου για την επιστήμη πού θα επιλέξεις.

Ευχαριστω πλ για τις πληροφοιες!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Καταρχην ευχαριστω που μπηκες στον κοπο να μου απαντησεις :) Μετα, εγω δεν ειμαι απο αυτους που ζουν στο συννεφακι τους... Αντιθετα ξερω τι σημαινει δουλεια, και μεροκαματο και εργασια και οπως αλλιως θελεις να το πεις.. Ο πατερα μου ειναι ανεργος εδω και δυο χρονια και αντιμετωπιζουμαι δυσκολιες.. περα απο αυτο (καθως δεν ενδιαφερει κανεναν τα προσωπικα μου) ανηκω στους αναποφασιστους:P Δηλαδη ακομα ψαχνομαι τι θ δηλωσω και που θ παω οποτε κοιταω ολες τις παραμετρους... Και ξερω πως ακολουθοντας εναν τετοιο τομεα, θ αντιμετωπισω δυσκολιες και βλεπω την ανεργια με κεφαλαια γραμματα στο μελλον μου! Απλα πιστευω πως ειναι κατι που μου ταιριαζει οποτε γιατι να μην το ψαξω;;;
Καθως φενεσαι να εισια ο ανθρωπος με "ολες τις απαντησεις" θελω να σε ρωτησω αυτο... απο βιολογικο περαν απο καθηγητης, ή απο ερευνητης (που οπως φενεται μου εκοψες τα φτερα) τι μπορω να ακολουθησω;;



Ευχαριστω πλ για τις πληροφοιες!! :)

Το οτι οι περισσοτεροι ειναι αρκετα Ελληναραδες-βολεμενοι-βαρεμενοι και δεν κανουν ερευνα δεν σημαινει οτι ειναι ''απιαστο ονειρο'' η κατι τετοιο.Απλα θα χρειαστει να εισαι πορομενος με αυτο που κανεις ,αρκετα ωστε να φας τα χρονια σου σε μεταπτυχιακα-δικακτορικα-μεταδιδακτορικα για να αποκτησεις εμπειρια.
Στο Ελλαδισταν ειναι αρκετα πιο δυσκολο να ασχοληθεις με ερευνα διοτι λειπουν υποδομες, χρηματοδοτηση (και αυτη η λιγη ερευνα που εχουμε απο κονδυλια της ΕΕ ειναι) .Εξω απο την αλλη καπως πιο ευκολο.
Εκτος απο ερευνα/καθηγητης τωρα μπορεις να δουλεψεις σε νοσοκομεια (εργαστηρια βιοχημειας ,μοριακης διαγνωστικης κ.α) σε διαγνωστικα κεντρα ,αν και παλι δεν ξερω ποσο ειναι εφικτο εδω.
Το θεμα ειναι να σου αρεσει.Αν σου αρεσει θα βρεις τροπο να το εξασκησεις , εδω ή εξω ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xitina

Νεοφερμένος

Η xitina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Βερμανος ξερω οτι τα πραγμτα ειναι δυσκολα:( απλα το βιολογικο ειναι μια σχολη που παντα με ενδιαφερε... Τρ πλεον δεν ξερω τι να κανω... Δεν εχω προβλημα να κουραστω και να παιδευτω για να επιτυχω τον σκοπο μου, απλα θελω να εχει αντικρισμα η δουλεια μου... Με αλλα λογια να μην φτυσω αιμα και στο τελος δεν βρω δουλεια... :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Βερμανος ξερω οτι τα πραγμτα ειναι δυσκολα:( απλα το βιολογικο ειναι μια σχολη που παντα με ενδιαφερε... Τρ πλεον δεν ξερω τι να κανω... Δεν εχω προβλημα να κουραστω και να παιδευτω για να επιτυχω τον σκοπο μου, απλα θελω να εχει αντικρισμα η δουλεια μου... Με αλλα λογια να μην φτυσω αιμα και στο τελος δεν βρω δουλεια... :Ρ

Κοιτα συνηθως αν δουλεψεις για κατι θα αμοιφθεις , ανεξαρτητως των συνθηκων :) . Γενικα ειμαι της αποψης οτι προεχει να κανεις κατι που σου αρεσει παρα κατι που θα σου δωσει σιγουρο χρημα. Στην δευτερη περιπτωση μπορει να εχεις τα λευτα αλλα δεν θα εισαι ευαριστημενος με την καθημερινοτητα σου. Οποτε θα προτεινα να ακολουθησεις αυτο που σου αρεσει(το σωστο ειναι σε αυτο που ''εχεις κλιση'' γιατι η αληθεια ειναι πως η βιολογια του λυκειου δεν εχει σχεση με του πανεπιστημιου (αυτο ισχυει για ολες τις επιστημες) ,σε αντιθεση με το λυκειο εχει πολυ περισσοτερη πρακτικη πλευρα και λιγοτερη παπαγαλια(αν και θα πρεπει σε καποια μαθηματα να μαθεις απεξω πολλους ορους και διαφορα αλλα))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xitina

Νεοφερμένος

Η xitina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Και εγω δεν ειμαι υπερ της παπαγαλιας... το αντιθετο μαλιστα:P Γι αυτο και κλεινω προς αυτον τον τομεα...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Και εγω δεν ειμαι υπερ της παπαγαλιας... το αντιθετο μαλιστα:P Γι αυτο και κλεινω προς αυτον τον τομεα...;)

good
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Καταρχην ευχαριστω που μπηκες στον κοπο να μου απαντησεις :) Μετα, εγω δεν ειμαι απο αυτους που ζουν στο συννεφακι τους... Αντιθετα ξερω τι σημαινει δουλεια, και μεροκαματο και εργασια και οπως αλλιως θελεις να το πεις.. Ο πατερα μου ειναι ανεργος εδω και δυο χρονια και αντιμετωπιζουμαι δυσκολιες.. περα απο αυτο (καθως δεν ενδιαφερει κανεναν τα προσωπικα μου) ανηκω στους αναποφασιστους:P Δηλαδη ακομα ψαχνομαι τι θ δηλωσω και που θ παω οποτε κοιταω ολες τις παραμετρους... Και ξερω πως ακολουθοντας εναν τετοιο τομεα, θ αντιμετωπισω δυσκολιες και βλεπω την ανεργια με κεφαλαια γραμματα στο μελλον μου! Απλα πιστευω πως ειναι κατι που μου ταιριαζει οποτε γιατι να μην το ψαξω;;;
Καθως φενεσαι να εισια ο ανθρωπος με "ολες τις απαντησεις" θελω να σε ρωτησω αυτο... απο βιολογικο περαν απο καθηγητης, ή απο ερευνητης (που οπως φενεται μου εκοψες τα φτερα) τι μπορω να ακολουθησω;;

Δεν αντιλέγω σχετικά με το γεγονός ότι πρέπει να ψάξεις τι θέλεις ακριβώς. Έτσι πρέπει. Απλά πρέπει να ξεκινάμε από τη βάση και μετά να κοιτάμε την κορυφή και όχι ανάποδα. Η έρευνα κακά τα ψέματα, παγκοσμίως όπου χρηματοδοτείται από Βιομηχανίες (κακή λέξη στην αριστερίζουσα δεξιά Ελλάδα) ή από Ερευνητικά Ινστιτούτα (αμφιλεγόμενου καθεστώτος: δημοσίου ή ιδιωτικού) είναι ...ειδική «εργασία». Θέλει αυτά που αναφέρει ο bemanos και ο Dr. No: δηλαδή πολλή δουλειά, χωρίς ωράριο και με αβέβαιο αποτέλεσμα. Επειδή δεν μ' αρέσει να εξωραϊζω ανθρώπινα συστήματα λόγω ατελειών που έχουν, πουθενά στον κόσμο δεν υπάρχει 100% αξιοκρατία. Παντού υπάρχει ευνοιοκρατία και «γνωριμίες». Καταλαβαίνεις τι εννοώ: προωθούνται πιο εύκολα οι γνωστοί, αλλά αυτό επηρεάζεται και από την φυσιογνωμία της χώρας, ως κοινωνία. Για παράδειγμα, η κόρη του Γιωργάκη Παπαντρέου σπουδάζει Βιολογία στην Οξφόρδη. Πιστεύεις ότι δεν θα την προωθήσουν πιο εύκολα από μια άλλη, κόρη ανώνυμου με τα ίδια ή και καλύτερα προσόντα; :hmm: Όσο αξιοκρατικό και αν είναι το σύστημα, για κάποιους ανθρώπους οι θέσεις εργασίας είναι πιασμένες από αυτούς πριν γεννηθούν. Με αυτά δεν θέλω να σε αποθαρρύνω και λυπάμαι που κατάλαβες αυτό. Θέλω να σε προσγειώσω λιγάκι και να δεις πέρα από την «στατικότητα» του πτυχίου. Η αγορά εργασίας είναι πλέον ασταθής και αυτό πρακτικά σημαίνει ότι δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα πρέπει να εργαστείς ως βιολόγος. Σπουδάζεις αυτό που σου αρέσει και οι γνώσεις που θα αποκτήσεις ως τρόπο αναλυτικής σκέψης, ως δυνατότητες επικοινωνιακής προσαρμοστικότητας (analytical skillis απαραίτητα για θέσεις εργασίας) θα σε βοηθήσουν να εργαστείς ως πτυχιούχος τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Ενημερωτικά στη χώρα μας, 7 στους 10 φοιτητές δεν παίρνει πτυχίο Πανεπιστημίου ποτέ..για να καταλάβεις την αξία του «χαρτιού» αυτού. Καλή επιτυχία σου εύχομαι και μακάρι να πετύχεις τον στόχο σου.

Αν σπούδαζα Βιολογία θα ειδικευόμουν στην διδακτική με νέα εποπτικά μέσα μάθησης για την μέση εκπαίδευση. Θα ήθελα να αλλάξω τον απαρχαιωμένο τρόπο διδασκαλίας ενός τόσο ενδιαφέροντος μαθήματος. Όσο και αν οι περισσότεροι μαθητές αποστρέφονται την μέση εκπαίδευση επειδή τους «απογοήτευσε», θεωρώ ότι η νέα γενιά πρέπει να το θέσουμε στοίχημα ζωής να αλλάξουμε πολλά στραβά του παρελθόντος ή ότι μας πλήγωσε. Τα μαθήματα μπορούν να γίνουν ευκαιρίες κοινωνικοποίησης και ενεργής συμμετοχής των μαθητών και όχι παθητικής συμμετοχής..μέσω της παπαγαλίας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
nrb ως συνήθως πάνω κάτω συμφωνώ με όσα λες, ωστόσο η βιολογία ειναι αχανής και δεν υπάρχει μόνο η έρευνα και η εκπαίδευση, μπορεις να δραστηριοποιηθείς στον χώρο της υγείας , να εργαστείς σε νοσοκομεία, να ιδρύσεις δικό σου εργαστήριο( έχουμε αυτόνομη υπογραφή σε αναλύσεις καρυοτύπου, κυτταρογεννετικής, σπερμοδιαγράμματα κλπ.), να εργαστείς ως διαιτολόγος μετά από σχετικό Msc, στο περιβάλλον μπορείς να βγάλεις άδεια μελετητή, η βιολογική ωκεανογραφία επίσης αναπτύσσεται ραγδαία, η βιοπληροφορική είμαι σίγουρος πώς αποτελεί το παρόν και το μέλλον στην μοντελοποίηση βιολογικών δομών κ.α.( στην αστυνομία και ειδικότερα στην διευθυνση εγκληματολογικών εργαστηρίων δεν αναφέρομαι γιατί οι θέσεις είναι ελάχιστες και κάτι τέτοιο πρέπει να το γουστάρεις πολύ, forensics συγκεκριμένα). Δεν παραβλέπω το γεγονός πώς οι περισσότεροι συνάδελφοι, μετά τον προπτυχιακό κύκλο σπουδών επιλέγουν να επαναπαυθούν στον χώρο της εκπαίδευσης( άλλωστε υπάρχει και σχετική κατεύθυνση στο τμήμα όπως και σε όλες τις σχολές θετικών επιστημών), ωστόσο όπως και για τον μαθηματικό, τον φυσικό κλπ., έτσι και για τον βιολόγο, πιστεύω ( και έτσι είναι ) πώς η εκπαίδευση δεν αποτελεί μονόδρομο. Βέβαια όποιος γουστάρει πραγματικά να γίνει καθηγητής και μόνο αυτός, ίσως μπορέσει να βοηθήσει στην αναβάθμιση της διδασκαλίας του μαθήματος, πού μόνο βιολογία δεν είναι. ( κατ'εμέ βιολογία μαθαίνεις, μονο στον παγκο του εργαστηρίου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MixLazarKal

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Ακούω τόσα για το βιολογικό της Κρήτης και γίνομαι περισσότερο περήφανος για τον εαυτό μου που περνάω εκεί! Τρέμε Ηράκλειοοο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary_mary

Νεοφερμένος

Η mary_mary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Πέρασα Φυσικό στην Πάτρα φέτος το οποίο ήταν η δεύτερη επιλογή μου. Είμαι χαρούμενη γιατί με ενδιαφέρει η σχολή, ωστόσο έχω μεγάλο κόλλημα με τη Βιολογία που ήταν και η πρώτη επιλογή μου.
Η αλήθεια είναι πως ακόμη δεν έχει αρχίσει η σχολή και είναι λάθος να κρίνω και να ψάχνομαι ενώ δεν έχω καν δει τα μαθήματα, απλά πολύ φοβάμαι ότι δε θα ικανοποιηθώ στο 100% γιατί έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου τη Βιολογία.

Όσοι γνωρίζετε λοιπόν, μπορείτε να με ενημερώσετε γενικά για τις κατατακτήριες και αν μπορώ από Φυσικό να μπω Βιολογικό με αυτόν τον τρόπο;
Ακόμη, αν υποθέσουμε ότι μένω στο Φυσικό και το τελειώνω (μακριά την πήγα τη βαλίτσα..), υπάρχει κάποιο μεταπτυχιακό σχετικό με τη Βιολογία;
Το μόνο κοντά σε Βιολογία που έχω δει (και πάι όχι και τόσο) είναι το μεταπτυχιακό στην Ιατρική Φυσική.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων:thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Η Φυσική όπως γνωρίζεις, όπως και κάθε Θετική επιστήμη έχει πολλές επιστημονικές διεξόδους. Ακόμη είσαι σχετικά "μικρή" για να εκτιμήσεις σωστά τι ακριβώς θα σπουδάσεις, τι εφόδια-skills θα αποκτήσεις και σε τι κλάδο θα ειδικευτείς προπτυχιακά-μεταπτυχιακά. Πλέον κανείς δεν λέει "σπουδάζω φυσική" διότι μιλάμε για ένα αχανές πεδίο διακριτών επιστημονικών κλάδων. Δόξα τω θεώ, ακόμη και μαθηματικά να έχεις σπουδάσει, μπορείς να ασχοληθείς με βιολογικές εφαρμογές (βλ. ο ερευνητικός κλάδος των βιομαθηματικών ή μαθηματικής βιολογίας ως ειδίκευση των εφαρμοσμένων μαθηματικών). Μια καθηγήτρια του Βιολογικού Τμήματος του Παν.Πατρών έχει βασικό πτυχίο Φυσικής και είχε βραβευτεί το 2010 από την Unesco L’Oreal (διεθνές βραβείο «UNESCO- L'OREAL for Young Women in Life Sciences 2010») για μια πρωτότυπη ερευνητική εργασία πάνω στην βιολογία. Το είχαν αναφέρει και οι ειδήσεις επειδή ήταν η μόνη Ελληνίδα βραβευθείσα της χρονιάς, παγκοσμίως. Οι εφαρμογές έρχονται σε μεταπτυχιακό επίπεδο, σύμφωνα με ένα κατάλληλο μεταπτυχιακό πρόγραμμα όπου εκεί πλέον προσανατολίζεσαι σε συγκεκριμένο πλαίσιο μελέτης και μετέπειτα έρευνας (π.χ. διδακτορικό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Όσοι γνωρίζετε λοιπόν, μπορείτε να με ενημερώσετε γενικά για τις κατατακτήριες και αν μπορώ από Φυσικό να μπω Βιολογικό με αυτόν τον τρόπο;
Ακόμη, αν υποθέσουμε ότι μένω στο Φυσικό και το τελειώνω (μακριά την πήγα τη βαλίτσα..), υπάρχει κάποιο μεταπτυχιακό σχετικό με τη Βιολογία;
Διακρινω μια μικρη συγχυση νομιζω. Για να δωσεις κατατακτηριες, πρεπει να εισαι κατοχος πτυχιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Οταν τελειώσεις το φυσικό μπορείς να δώσεις κατατακτήριες, αλλα το θέμα είναι τι θες να σπουδάσεις. Στο φυσικό θα κάνεις μαθήματα οπως μηχανική, ηλεκτρομαγνητισμό, θερμοδυναμική, ρευστομηχανική, πυρηνική φυσική, κλάδους μαθηματικών και κάποια θεωρητικά. Στο βιολογικό θα κάνεις κυρίως μαθήματα βιολογίας. Τι σε ενθουσιάζει περισσότερο? Ακόμα και με πανελλήνιες μπορείς γτ η βάση είναι μικρή. Μπορείς και μετα αλλα γτ να πας μέσω Τουρκίας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Υπάρχουν τομείς της βιολογίας που χρειάζονται ρευστομηχανική, ηλεκτροαμαγνητισμό, θερμοδυναμική,...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Πέρασα Φυσικό στην Πάτρα φέτος το οποίο ήταν η δεύτερη επιλογή μου. Είμαι χαρούμενη γιατί με ενδιαφέρει η σχολή, ωστόσο έχω μεγάλο κόλλημα με τη Βιολογία που ήταν και η πρώτη επιλογή μου.
Η αλήθεια είναι πως ακόμη δεν έχει αρχίσει η σχολή και είναι λάθος να κρίνω και να ψάχνομαι ενώ δεν έχω καν δει τα μαθήματα, απλά πολύ φοβάμαι ότι δε θα ικανοποιηθώ στο 100% γιατί έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου τη Βιολογία.

Όσοι γνωρίζετε λοιπόν, μπορείτε να με ενημερώσετε γενικά για τις κατατακτήριες και αν μπορώ από Φυσικό να μπω Βιολογικό με αυτόν τον τρόπο;
Ακόμη, αν υποθέσουμε ότι μένω στο Φυσικό και το τελειώνω (μακριά την πήγα τη βαλίτσα..), υπάρχει κάποιο μεταπτυχιακό σχετικό με τη Βιολογία;
Το μόνο κοντά σε Βιολογία που έχω δει (και πάι όχι και τόσο) είναι το μεταπτυχιακό στην Ιατρική Φυσική.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων:thumbsup:

Φυσικά και μπορείς να μπεις με κατατακτήριες (αφού βεβαίως πάρεις το πτυχίο σου), ωστόσο και ερευνητικά μπορείς να ασχοληθείς με την βιοφυσική, έναν μεγάλο κλάδο της σύγχρονης βιολογίας ( στο βιολογικό της Αθήνας, μπορεί και στα υπόλοιπα δεν γνωρίζω, υπάρχει ξεχωριστός τομέας), ο οποίος κυρίως ασχολείται με τις επιδράσεις των διαφόρων ακτινοβολιών στην έμβια ύλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top