Βιολογία - εντυπώσεις

maroulucky

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
τρελαινομαι για βιολογια και ελπιζω να καταφερω να περασω(αν πιασω τα μορια)υπαρχει κανεις φοιτητης ή πτυχιουχος να μας πει εντυπωσεις?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

'Ιρις

Νεοφερμένος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Είμαι φοιτήτρια στο Βιολογικό της Αθήνας. Ειλικρινά, ήθελα ιατρική. Δεν τα πήγα όμως και τόσο καλά και πέρασα στο Βιολογικό. Μπορώ να πω ότι δεν το μετανιώνω. Είναι μια σχολή με πάρα πολλά εργαστήρια, κάτι που μου αρέσει πάρα πολύ. Από το σχολείο πίστευα ότι είναι μια τελείως θεωρητική επιστήμη στην οποία έπρεπε να μάθεις πάρα πολλούς όρους, γι΄αυτό και την απέρριπτα. Νόμιζα ότι μόνο η ιατρική είχε και πράξη. Τελικά δεν έχει καμία σχέση. Πήγα απλά να δω πώς είναι η σχολή και τελικά έμεινα για τους εξής λόγους:
1) Είναι πρακτική επιστήμη που εφαρμόζεται
2) Είναι η επιστήμη του σήμερα και του αύριο
3) Συνεργάζεται με όλες τις επιστήμες
Αυτά που πρέπει να προσέξεις είναι η μελλοντική σου εργασία. Στην Ελλάδα η έρευνα δεν είναι αρκετά ανεπτυγμένη και χρειάζεται υπομονή. Ακόμα και στο Δημόσιο να μπεις είναι λίγο δύσκολο. Επίσης, να ξέρεις ότι το Βιολογικό είναι μία από τις λίγες σχολές που θα αναγκαστείς να είσαι συνέχεια στη σχολή λόγω εργαστηρίων. (Υπάρχουν σχολές στις οποίες οι φοιτητές πατάνε μόνο για τις εξετάσεις)

Ό, τι άλλο θες σχετικά με βιολογία μπορείς να με ρωτήσεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Periklis

Νεοφερμένος

Ο Περικλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Εχει πολλα εργαστηρια ε?Τωρα εχω ενα ακομη λογο να προσπαθω!
Τι ακριβως κανετε ομως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

'Ιρις

Νεοφερμένος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Πρώτα θα ήθελα να διευκρινήσω για να μην παρεξηγηθώ για το προηγούμενο κείμενό μου. Συνεχίζω να θεωρώ την ιατρική μία από τις πιο ενδιαφέρουσες επιστήμες. Απλά τώρα μπορώ να πω το ίδιο και για τη βιολογία.

Τώρα να απαντήσω. Τα εργαστήρια που κάναμε για παράδειγμα στο πρώτο εξάμηνο ήταν πάνω στην οργανική και ανόργανη χημεία. Ουσιαστικά όσα κάναμε στο λύκειο θεωρητικά, τώρα τα κάναμε και πρακτικα: ογκομετρήσεις, χημική ισορροπία, δείκτες κλπ. Φυσικά αρκετά πιο δύσκολα. Στη Βοτανική ένα εξάμηνο δουλεύαμε πάνω από ένα μικροσκόπιο. Βλέπαμε μέρη ενός φυτού και τα σχεδιάζαμε. Τέλος, στην Εισαγωγή στη Βιολογία είχαμε λίγα για αρχή εργαστήρια, όπως απομόνωση DNA, ζύμωση, αίμα, μίτωση- μείωση και λίγο οικολογία. Αυτά για πρώτο εξάμηνο. Το δεύτερο εξάμηνο θα το ξεκινήσω το Μάρτη. Περιμένω να είναι πιο ενδιαφέρον καθώς θα έχει ζωολογία.

Στη θέση σου πάντως, αν δεν έχεις πρόβλημα για την πόλη που θα περάσεις θα κοιτούσα το πρόγραμμα των σπουδών όλων των σχολών και θα διάλεγα πιο μ' αρέσει περισσότερο. Εγώ ήθελα να περάσω Αθήνα. Ακόμα δεν ξέρω αν έκανα τη σωστή επιλογή. Ο βιολόγος μου μου είχε πει ότι στην Κρήτη η έρευνα είναι πιο αναπτυγμένη. Δεν ξέρω όμως να σου πω. Αν δε δεις και τα δύο μέρη, δύσκολα κρίνεις. Για παράδειγμα εδώ στην Αθήνα ένα πρόβλημα είναι τα πολλά άτομα που έρχονται από τις μεταγραφές με αποτέλεσμα να υπάρχουν προβλήματα με τα εργαστήρια. Όμως συγχρόνως εδω μπορείς να πηγαίνεις σε ημερίδες βιολογίας, να ενημερώνεσαι, να γνωρίζεις πολύ κόσμο. Η Αθήνα είναι μια πόλη που δε θα μπορείς να πεις ότι βαριέσαι γιατί δε βρίσκεις τι να κάνεις.
Επίσης, θέλω να τονίσω ότι το βιολογικό της Αθήνας είναι μια από τις πιο δύσκολες σχολές.
Τέλος, θα σου συνιστούσα να κοιτάξεις και για επαγγελματική αποκατάσταση. Γνωρίζω πως υπάρχουν άνθρωποι που αποφασίζουν με μόνο κριτήριο την επιθυμία τους και μετά βλέπουν. Λένε ότι παντού έχει ανεργία, οπότε ως κριτήριο έχω τις κλίσεις μου. Δε διαφωνώ, αλλά καλό είναι μέσες άκρες να ξέρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maroulucky

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
ευχαριστω που απαντησες!!!!με ενδιαφερει πολυ η βιολογια και η αληθεια ειναι οτι για την επαγγελματικη αποκατασταση δεν το εχω πολυκοιταξει!παρολα αυτα βρισκω πολυ ενδιαφεροντα αυτα που λες και σιγουρα αν καταφερω να πιασω αυτα τα ρημαδομορια που ειναι και πολλα η βιολογια θα ειναι απο τις πρωτες επιλογες μου!!!εσυ ποιον τομεα σκεφτεσαι να ακολουθησεις?εννοω το μετα απο τη σχολη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toknil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η toknil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Ψάχνοντας το πρόγραμμα των μαθημάτων ανα έξάμηνο δεν εντόπισα κάπου ανατομία,εκτός και αν κάνω λάθος.Διδάσκεται στο βιολογικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giot

Νεοφερμένος

Η giot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Γεια σας, μόλις πήρα τα αποτελέσματα των πανελλαδικών και επειδή δεν περνάω μέσω ιατρικής, μικροβιολογία, θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται με κατατακτήριες από βιολογία να μπω μικροβιολογία και πόσα χρόνια παραπάνω θα είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Για να γίνεις μικροβιολόγος πρέπει να τελειώσεις ιατρική και να κάνεις ειδικότητα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giot

Νεοφερμένος

Η giot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Για να γίνεις μικροβιολόγος πρέπει να τελειώσεις ιατρική και να κάνεις ειδικότητα.:)

Το ξέρω απλά ρωτάω μήπως γίνεται απο βιολογία να μπεις μετά ιατρική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Γίνεται.Το πώς δεν το ξέρω.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

'Ιρις

Νεοφερμένος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Λοιπόν, toknil. Ανατομία ανθρώπου, απ΄όσο ξέρω διδάσκουν στην ιατρική, στη φαρμακευτική και στην οδοντιατρική. Στο Βιολογικό θα κάνεις ανατομία ζώων και φυτών κυρίως.
-----------------------------------------
cris@to,Επειδή ενδιαφέρθηκα πέρυσι. Για να πας Ιατρική από το Βιολογικό, πρέπει πρώτα να τελειώσεις το Βιολογικό(4 χρόνια), κι αφού τελειώσεις να δώσεις κατατακτήριες εξετάσεις και αν περάσεις θα μπεις στο 2ο έτος της Ιατρικής. Ε, μετά κανονικά. Τελειώνεις την Ιατρική, αγροτικό, ειδικότητα Μικροβιολογίας.
https://ischool.e-steki.gr/member.php?u=9815
-----------------------------------------
Πάντως, να ξέρεις ότι ως Βιολόγος μπορείς να δουλέψεις σε δημόσιο ή ιδιωτικό κέντρο μικροβιολογίας. Έχεις γνώσεις μικροβιολογίας, αλλά δεν έχεις δικαίωμα να ανοίξεις δικό σου ιατρείο καθώς δεν είσαι γιατρός, αλλά βιολόγος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giot

Νεοφερμένος

Η giot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Εθχαριστώ πολύ...:)Κάπου διάβασα οτι από βιολόγος κάνοντας κάποιο μεταπτυχιακό μπορείς να ανοίξεις αιματολογικό... Ισχύει;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

'Ιρις

Νεοφερμένος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Maroulucky, συγγνώμη που άργησα να απαντήσω, αλλά το είχα ξεχάσει και δε μου ερχόταν ενημέρωση. Σήμερα μου ήρθε ενημέρωση. Λοιπόν, εγώ ακόμα δεν ξέρω με τι θα ήθελα να ασχοληθώ ακριβώς. Υπάρχουν πολλές επιλογές και σκέφτομαι ότι επειδή εδώ στην Αθήνα δεν έχουμε κατευθύνσεις μπορώ να γνωρίσω πιο πολλά πράγματα για τον κάθε τομέα και μετά να αποφασίσω. Προς το παρόν, έχω απορρίψει μόνο τα φυτά.
-----------------------------------------
Εθχαριστώ πολύ...:)Κάπου διάβασα οτι από βιολόγος κάνοντας κάποιο μεταπτυχιακό μπορείς να ανοίξεις αιματολογικό... Ισχύει;;;

Με τα μέχρι τώρα δεδομένα, δεν μπορούμε στην Ελλάδα. Στο εξωτερικό, σε κάποιες χώρες, απ΄όσα έχω ακούσει μπορείς να ανοίξεις για εργαστηριακές ασκήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giot

Νεοφερμένος

Η giot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ.. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο που δεν γίνεται... Τα τμήματα της Βιολογίας έχουν πραγματικά δυσανάλογα υψηλές βασεις με την επαγγελματική αποκατάσταση που προσφέρουν... :(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

'Ιρις

Νεοφερμένος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Οι βάσεις δε διαμορφώνονται με βάση την επαγγελματική αποκατάσταση, αλλά με βάση τη ζήτηση της σχολής από τους μαθητές. Αν ήταν έτσι οι γιατροί και οι δικηγόροι θα έπρεπε να ήταν πολύ χαμηλότερα. Επίσης, στη Βιολογία μπαίνουν πάρα πολλοί που δεν πέρασαν ιατρική.
Νομίζω ότι οι Βιολόγοι έχουν σχετικά καλή αποκατάσταση, καθώς έχουν πολλές επιλογές και πολλούς κλάδους. Ιδιαίτερα στην Αθήνα που δεν υπάρχουν κατευθύνσεις, έχεις τη δυνατότητα να δουλέψεις σε πολύ διαφορετικές θέσεις εργασίας. Το κακό είναι ότι δε θα πρέπει να περιμένεις πολλά χρήματα σε αυτό το επάγγελμα, εκτός κι αν σου έρθουν όλα βολικά. Τον τελευταίο καιρό οι βιολόγοι ζητούν τα δικαιώματα τους. Δεν παύει να είναι η επιστήμη του αιώνα που διανύουμε. Όσες χώρες το κατάλαβαν, το εκμεταλλεύονται. Στην Ελλάδα πολλά πράγματα γίνονται με κάποια καθυστέρηση.
Ίσως τα λέω αυτά, επειδή είμαι πολύ μικρή, κι είμαι ακόμα πολύ αισιόδοξη. Όμως νομίζω πως με απαισιοδοξία δε θα πάμε πουθενά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pauline

Δραστήριο μέλος

Η pauline αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
το να μπεις ιατρικη γινεται αφου τελειωσεις τη βιολογία και δώσεις κατατακτήριες στη σχολή της ιατρικής! τότε μπορείς να μπεις στο πρώτο έτος της ιατρικής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giot

Νεοφερμένος

Η giot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Νομίζω πως μπαίνεις στο δεύτερο έτος της ιατρικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Απο Φαρμακευτικη στο 2ο (η στο 3ο, δε θυμαμαι) και απο Βιολογικο στο 1ο, νομιζω ετσι ειχα διαβασει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maroulucky

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Οι βάσεις δε διαμορφώνονται με βάση την επαγγελματική αποκατάσταση, αλλά με βάση τη ζήτηση της σχολής από τους μαθητές. Αν ήταν έτσι οι γιατροί και οι δικηγόροι θα έπρεπε να ήταν πολύ χαμηλότερα. Επίσης, στη Βιολογία μπαίνουν πάρα πολλοί που δεν πέρασαν ιατρική.
Νομίζω ότι οι Βιολόγοι έχουν σχετικά καλή αποκατάσταση, καθώς έχουν πολλές επιλογές και πολλούς κλάδους. Ιδιαίτερα στην Αθήνα που δεν υπάρχουν κατευθύνσεις, έχεις τη δυνατότητα να δουλέψεις σε πολύ διαφορετικές θέσεις εργασίας. Το κακό είναι ότι δε θα πρέπει να περιμένεις πολλά χρήματα σε αυτό το επάγγελμα, εκτός κι αν σου έρθουν όλα βολικά. Τον τελευταίο καιρό οι βιολόγοι ζητούν τα δικαιώματα τους. Δεν παύει να είναι η επιστήμη του αιώνα που διανύουμε. Όσες χώρες το κατάλαβαν, το εκμεταλλεύονται. Στην Ελλάδα πολλά πράγματα γίνονται με κάποια καθυστέρηση.
Ίσως τα λέω αυτά, επειδή είμαι πολύ μικρή, κι είμαι ακόμα πολύ αισιόδοξη. Όμως νομίζω πως με απαισιοδοξία δε θα πάμε πουθενά.


παντως μου κανει εντυπωση το οτι το βιολογικο της κρητης ειναι το πιο χαμηλο σε μορια παρολο που εχω ακουσει απο πολλους να λενε οτι ειναι αν οχι το καλυτερο ενα απο τα καλυτερα!η αισιοδοξια χρειαζεται στις μερες μας:P!παντως θελω να πιστευω οτι σιγουρα θα αναπτυχθει κι αλλο τα επομενα χρονια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

'Ιρις

Νεοφερμένος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
παντως μου κανει εντυπωση το οτι το βιολογικο της κρητης ειναι το πιο χαμηλο σε μορια παρολο που εχω ακουσει απο πολλους να λενε οτι ειναι αν οχι το καλυτερο ενα απο τα καλυτερα!η αισιοδοξια χρειαζεται στις μερες μας:P!παντως θελω να πιστευω οτι σιγουρα θα αναπτυχθει κι αλλο τα επομενα χρονια...
Μη σου κάνει καθόλου εντύπωση. Όσα και να λένε για την Κρήτη οι περισσότεροι θέλουν να είναι κοντά στο σπίτι τους. Δεν είναι εύκολο να αφήνει ένας Αθηναίος την Αθήνα του και να πηγαίνει Κρήτη. Η ζωή του φοιτητή γίνεται ολοένα και πιο δύσκολη στις μέρες μας. Η Αθήνα περιλαμβάνει τη μισή Ελλάδα. Επομένως είναι λογικό να έχει πάντα μεγάλη βάση και η Κρήτη μικρή. Από την άλλη πλευρά πολλοί θέλουν να ζήσουν τη φοιτητική ζωή σε μεγαλούπολη κι όχι στην Κρήτη. Έτσι, τελικά η βάση της Κρήτης πέφτει. Κι εμένα μου έλεγαν Κρήτη, αλλά εγώ προτίμησα Αθήνα. Η μόνη είμαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top