Επιλογή καριέρας

loveforensics

Νεοφερμένος

Η loveforensics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
θελω να ξερω τι θα επιλεγατε:

μια σχολη (και κατ επεκταση επαγγελμα) που δεν αγαπατε αλλα ειναι κοινως αποδεκτη
ή
μια αμφιλεγομενη και επισφαλη που αγαπατε?

θετω προσωπικο παραδειγμα:
ιατρικη(που ξερω πως αν προσπαθισω αρκετα θα καταφερω να περασω αλλα δεν το νοιωθω)

θεατρο-ηθοποιια(που δεν ειμαι σιγουρη αν εχω το απαιτουμενο ταλεντο αλλα το αγαπαω οσο τιποτε αλλο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Για να μη βαρεθείς τη ζωή σου (κυριολεκτικά) πήγαινε και κάνε ό,τι σ' αρέσει. Και εγώ υποψιάζομαι ότι κάτι τέτοιο θα κάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Valentina~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Valentina~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,185 μηνύματα.
Για να μη βαρεθείς τη ζωή σου (κυριολεκτικά) πήγαινε και κάνε ό,τι σ' αρέσει.
συμφωνω!!!!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
θελω να ξερω τι θα επιλεγατε:

μια σχολη (και κατ επεκταση επαγγελμα) που δεν αγαπατε αλλα ειναι κοινως αποδεκτη
ή
μια αμφιλεγομενη και επισφαλη που αγαπατε?

θετω προσωπικο παραδειγμα:
ιατρικη(που ξερω πως αν προσπαθισω αρκετα θα καταφερω να περασω αλλα δεν το νοιωθω)

θεατρο-ηθοποιια(που δεν ειμαι σιγουρη αν εχω το απαιτουμενο ταλεντο αλλα το αγαπαω οσο τιποτε αλλο)

Μια αμφιλεγομενη και επισφαλη που αγαπας.
Δεν υπαρχει περιπτωση να το μετανιωσεις.
Κι εγω ειχα τον ιδιο προβληματισμο αρχες Β' λυκειου, που αποφασισα οτι θελω να σπουδασω ζωγραφικη και τεχνη νεων μεσων. Η αλλη επιλογη ηταν ψυχολογια. Προφανως και διαλεξα το πρωτο, γιατι με ευχαριστει οσο τιποτα, και προτιμω να παλεψω για το ψωμι μου οταν τελειωσω σπουδες, παρα να ειμαι σχετικα οκεη οικονομικα απο κατι που δεν μου δινει ευχαριστιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
θελω να ξερω τι θα επιλεγατε:

μια σχολη (και κατ επεκταση επαγγελμα) που δεν αγαπατε αλλα ειναι κοινως αποδεκτη
ή
μια αμφιλεγομενη και επισφαλη που αγαπατε?

θετω προσωπικο παραδειγμα:
ιατρικη(που ξερω πως αν προσπαθισω αρκετα θα καταφερω να περασω αλλα δεν το νοιωθω)

θεατρο-ηθοποιια(που δεν ειμαι σιγουρη αν εχω το απαιτουμενο ταλεντο αλλα το αγαπαω οσο τιποτε αλλο)

Αμα δεν κάνεις αυτό που σ αρέσει θα αποτύχεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Κι εγώ θα έλεγα να διαλέξεις μια σχολή που να σου αρέσει. Το θέμα είναι ότι αν δεν έχεις άμεση επαγγελματική αποκατάσταση θα πρέπει να σε ταϊζουν οι γονείς σου. Είναι ένα θέμα που με προβληματίζει και μένα. Θέλω τρελά ψυχολογία,αλλά μου λένε ότι δεν έχει δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Να επιλέξεις αυτό που αγαπάς.Αυτό είναι που θα το κάνεις με ευχαρίστηση.Θα ξυπνάς το πρωί και δεν θα βαριέσαι που το κάνεις. Συμφωνώ με πιου, είναι καλύτερο να παλεύεις για να βγάλεις τα χρήματα που πρέπει..Φαντάσου την ηθική ικανοποίση μετά.Όταν θα έχεις πετύχει όλα αυτά που ονειρεύεσαι.:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Η χρυση τομη ειναι να κανεις αυτο που αγαπας και να βγαζεις λεφτα απ' αυτο! :P

Παντως εγω ειμαι απο αυτους που επιλεγουν αυτο που πραγματικα θελουν, χωρις να πολυσκεφτονται την αποκατασταση. Βεβαια με βασανιζει το ερωτημα "ως ποτε θα με τρεφουν οι γονεις μου;" μιας και αυτο θελω να σταματησει το γρηγοροτερο δυνατο, λογω της ψωροπερηφανειας που με δερνει :P. Αλλα πιστευω οτι τροπος βρισκεται για ολα, καλη θεληση να υπαρχει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!sunny!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
θελω να ξερω τι θα επιλεγατε:

μια σχολη (και κατ επεκταση επαγγελμα) που δεν αγαπατε αλλα ειναι κοινως αποδεκτη
ή
μια αμφιλεγομενη και επισφαλη που αγαπατε?

θετω προσωπικο παραδειγμα:
ιατρικη(που ξερω πως αν προσπαθισω αρκετα θα καταφερω να περασω αλλα δεν το νοιωθω)

θεατρο-ηθοποιια(που δεν ειμαι σιγουρη αν εχω το απαιτουμενο ταλεντο αλλα το αγαπαω οσο τιποτε αλλο)

Βρήκες άνθρωπο τώρα να σε βοηθήσει! Είμαι σε παρόμοιο δίλημμα με τη διαφορά ότι δε σκέφτομαι την ιατρική αλλά κάποια άλλη σχολή (από θεωρητική) ...Καταλήγω κατόπιν ωρίμου σκέψεως:P στο ότι το καλύτερο είναι να βρεις μια σχολή που να σου αρέσει και να σε εξασφαλίζει οικονομικά αλλά παράλληλα να κάνεις αυτό που σου αρέσει και ό,τι προκύψει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Κι εγώ θα έλεγα να διαλέξεις μια σχολή που να σου αρέσει. Το θέμα είναι ότι αν δεν έχεις άμεση επαγγελματική αποκατάσταση θα πρέπει να σε ταϊζουν οι γονείς σου. Είναι ένα θέμα που με προβληματίζει και μένα. Θέλω τρελά ψυχολογία,αλλά μου λένε ότι δεν έχει δουλειά.


Τόσοι τρελοί κυκλοφορούν, δε γίνεται....
Ειδικά άμα σταθείς στην τηλεόραση θα βγάλεις τρελά λεφτά.......:D

Παιδιά εγώ από το Γυμνάσιο ήθελα οικονομικά ή μάρκετινγκ καθώς πάντα φανταζόμουν τον εαυτό μου σε μαι επιχείρηση, όπου θ α΄'μαι στέλεχος και θα τη διοικώ. καθώς ακόμη και τώρα έχω ιδέες τις οποίες θέλω να εφαρμόσω. Να φανταστείτε την τρέλα μου μέχρι και οικονομικές εφημερίδες διαβάζω. (τα ένθετα των Κυριακάτικων.... είπαμε αλλά μην το χοντρίνουμε) κι αυτά όμως δεν είναι και πολύ ευνόητα στο κοινό.

Αλλά φοβάμαι ότι είναι λίγο βαρετό επάγγελμα και ειδικά άμα είναι να καταλήξω λογιστής.... δράμα η κατάσταση. Δεν το θέλω με τίποτα.
Θέλω οικονομικός σύμβουλος αλλά τί θα γίνει;;;Ειδικα΄στο Ελλάδα δεν έχουμε και τόσες επιχειρήσεις συν του ότι πολλοί είνα ιαπόφοιτοι οικονομικής σχολής.


Η άλλη μου αγάπη είναι η Φυσική. Τρελένομαι! Ειδικά τα εξωσχολικά θέματα,όπως το διάστημα και όλα τα φαινόμενα στν Αστροφυσική.

Πραγματικά έχω μπερδευτεί. Πάντως φυσική δε βλέπω να πιάνω τα μόρια...Λόγω των μαθηαμτικών κατεύθυνσης που έχουν συντελεστή. ενώ στα οικονομικά συντελεστή έχει το ΑΟΘ.

Πέρα από αυτό όμως δεν ξέρω τι από τα δυο θέλω στα αλήθεια...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_st8

Νεοφερμένος

Η maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
εγω ακομα κ τωρα στο 2ο 6μηνο δε ξερω αν εχω κανει τη σωστη επιλογη..γι αυτο θα σου πω 1 πραγμα..μη παρεις τετοια αποφαση μονο και μονο επειδη στο λενε αλλοι...ειναι αποφαση καθοριστικη για το υπολοιπο της ζωης σου..και στο λεω με σιγουρια οτι καποτε θα μετανιωσεις που ουτε καν προσπαθησες γι αυτο που ηθελες εσυ και ισως ακομα να μισησεις τα ατομα που σε ω8ησαν σ αυτο..NO RUSH...εχεις ακομα 2 χρονια μπροστα σου για να σκεφτεις καλα τι θελεις και τι οχι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Τόσοι τρελοί κυκλοφορούν, δε γίνεται....
Ειδικά άμα σταθείς στην τηλεόραση θα βγάλεις τρελά λεφτά.......:D

Παιδιά εγώ από το Γυμνάσιο ήθελα οικονομικά ή μάρκετινγκ καθώς πάντα φανταζόμουν τον εαυτό μου σε μαι επιχείρηση, όπου θ α΄'μαι στέλεχος και θα τη διοικώ. καθώς ακόμη και τώρα έχω ιδέες τις οποίες θέλω να εφαρμόσω. Να φανταστείτε την τρέλα μου μέχρι και οικονομικές εφημερίδες διαβάζω. (τα ένθετα των Κυριακάτικων.... είπαμε αλλά μην το χοντρίνουμε) κι αυτά όμως δεν είναι και πολύ ευνόητα στο κοινό.

Αλλά φοβάμαι ότι είναι λίγο βαρετό επάγγελμα και ειδικά άμα είναι να καταλήξω λογιστής.... δράμα η κατάσταση. Δεν το θέλω με τίποτα.
Θέλω οικονομικός σύμβουλος αλλά τί θα γίνει;;;Ειδικα΄στο Ελλάδα δεν έχουμε και τόσες επιχειρήσεις συν του ότι πολλοί είνα ιαπόφοιτοι οικονομικής σχολής.


Η άλλη μου αγάπη είναι η Φυσική. Τρελένομαι! Ειδικά τα εξωσχολικά θέματα,όπως το διάστημα και όλα τα φαινόμενα στν Αστροφυσική.

Πραγματικά έχω μπερδευτεί. Πάντως φυσική δε βλέπω να πιάνω τα μόρια...Λόγω των μαθηαμτικών κατεύθυνσης που έχουν συντελεστή. ενώ στα οικονομικά συντελεστή έχει το ΑΟΘ.

Πέρα από αυτό όμως δεν ξέρω τι από τα δυο θέλω στα αλήθεια...:(

Άμα είναι η δουλειά μου να εξαρτάται απ'την τηλεόραση ρε Θάνο,χέσε μέσ@.



Υποθέτω ότι θα πρέπει να αποφασίσεις συντομα,γιατί δεν έχεις πολύ χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ποτε δεν θα εκανα κατι ολη μου τη ζωη χωρις να το αγαπω και να το ευχαριστιεμαι απλα και μονο επειδη ειναι κοινα αποδεκτο και θα μου αποφερει πολλα λεφτα....ας βγαλω και λιγοτερα αλλα να μην γυριζω σπιτι απογοητευμενη απο τη δουλεια και γενικοτερα τη ζωη μου....εξαλλου δεν εχει τοσο σχεση το επαγγελμα αλλα ο επαγγελματιας...αμα εισαι καλος σε αυτο που κανεις ο,τι και να ειναι αυτο θα ειναι ολα οκ....:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exxxdy

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
θελω να ξερω τι θα επιλεγατε:

μια σχολη (και κατ επεκταση επαγγελμα) που δεν αγαπατε αλλα ειναι κοινως αποδεκτη
ή
μια αμφιλεγομενη και επισφαλη που αγαπατε?

θετω προσωπικο παραδειγμα:
ιατρικη(που ξερω πως αν προσπαθισω αρκετα θα καταφερω να περασω αλλα δεν το νοιωθω)

θεατρο-ηθοποιια(που δεν ειμαι σιγουρη αν εχω το απαιτουμενο ταλεντο αλλα το αγαπαω οσο τιποτε αλλο)
Συμφωνώ μαζί σου στο θέατρο και την υποκριτική, αλλα επίσης τρελένομαι για την μουσική....γενικά προτιμώ της καλλιτεχνικής φύσεως καριέρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr strange

Δραστήριο μέλος

Ο Mr strange αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
παιδες θα ηθελα να με βοηθησετε!!!εγω απο την πεμπτη δημοτικου εως και τωρα(α' λυκειου...)θελω να γινω ηθοποιος ή σκηνοθετης!ξερετε να εχει σχεση με την τηλεοραση!!!αλλα το προβλημα οπως παντα ειναι οι γονεις και περισσοτερο ο πατερας!ο πατερας μου θελει να γινω αστυνομικος παααααααααααααααααααααααααρα πολυ!και η αλλη επιλογη ΤΟΥ ειναι οδοντιατρος!εμενα αυτα τα επαγγελματα δεν με ευχαριστουνε ΚΑΘΟΛΟΥ!!!!!!!!!τι να κανω?μια φορα του ειχα εκφρασει την επιθυμια μου αλλα μου ειπε: ''εκει πανε μονο οι που*****ες...και ετσι τα φτερα μου κοπηκαν!ξερω οτι μπορει να μην βρω δουλεια αλλα...μου αρεσει καθε φορα που εχουμε θεατρολογια στο σχολειο ειμαι με ενα χαμογελο ως τα αυτια!!!γτ το ευχαριστιεμαι ρε παιδι μου το μαθημα!!!μετα σκεφτηκα να σπουδασω για δημοτικη εκπαιδευση(18.500 μορια περιπου...)αλλα ειναι αρκετα...ειπα να σπουδασω πρωτα αυτο και μολις τελειωσω το πανεπιστημιο να γραφτω σε μια δραματικη σχολη!!!δεν ξερω σας παρακαλω να μου δωσετε χρησιμες συμβουλες να ξεμπερδευτω επιτελους!!!α!και συμφωνω με τον Χρηστο!!απο πανω...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
παιδες θα ηθελα να με βοηθησετε!!!εγω απο την πεμπτη δημοτικου εως και τωρα(α' λυκειου...)θελω να γινω ηθοποιος ή σκηνοθετης!ξερετε να εχει σχεση με την τηλεοραση!!!αλλα το προβλημα οπως παντα ειναι οι γονεις και περισσοτερο ο πατερας!ο πατερας μου θελει να γινω αστυνομικος παααααααααααααααααααααααααρα πολυ!και η αλλη επιλογη ΤΟΥ ειναι οδοντιατρος!εμενα αυτα τα επαγγελματα δεν με ευχαριστουνε ΚΑΘΟΛΟΥ!!!!!!!!!τι να κανω?μια φορα του ειχα εκφρασει την επιθυμια μου αλλα μου ειπε: ''εκει πανε μονο οι που*****ες...και ετσι τα φτερα μου κοπηκαν!ξερω οτι μπορει να μην βρω δουλεια αλλα...μου αρεσει καθε φορα που εχουμε θεατρολογια στο σχολειο ειμαι με ενα χαμογελο ως τα αυτια!!!γτ το ευχαριστιεμαι ρε παιδι μου το μαθημα!!!μετα σκεφτηκα να σπουδασω για δημοτικη εκπαιδευση(18.500 μορια περιπου...)αλλα ειναι αρκετα...ειπα να σπουδασω πρωτα αυτο και μολις τελειωσω το πανεπιστημιο να γραφτω σε μια δραματικη σχολη!!!δεν ξερω σας παρακαλω να μου δωσετε χρησιμες συμβουλες να ξεμπερδευτω επιτελους!!!α!και συμφωνω με τον Χρηστο!!απο πανω...:)

Θα προσπαθήσω να μην σχολιάσω τα σχόλια του πατέρα σου.Δεν συμφωνώ καθόλου σε αυτό που λέει. Τελοσπάντων..Κάθησες να του πεις ότι σου αρέσει πάρα πολύ?Και ότι αν κάνεις κάτι που σου αρέσει θα είσαι και εσύ ευτυχισμένος και θα το κάνεις καλά.Δεν έχει νόημα να προσπαθεί να σε πείσει να κάνεις κάτι που δεν θες.Θα το έχεις απωθημένο δηλαδή σε όλη σου την ζωή?Επειδή εκείνος πιστεύει ότι θα αποκατασταθείς επαγγελματικά με τέτοια επαγγελμάτα μάλλο...Αλλά δεν είναι έτσι.Το θέμα είναι να κάνεις κάτι με το οποίο τρελαίνεσαι.όχι με κάτι που σου επιβάλλουν.Την δική σου ευτυχία θα σκεφτείς.Αυτό που θες εσύ και μόνο εσύ. Κανείς δεν είναι σε θέση να σε πείσει για το αντίθετο.Μπορείς να μιλήσεις με επιχείρηματα,να εξηγήσεις και αν δεν καταλάβει ούτε τότε..τότε δεν ξέρω.Εγώ θα το έκανα ούτως ή αλλιώς. Ελπίζω να πάρεις τις σωστές αποφάσεις για σένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top