Τεχνολογία - Εργασία τεχνολογίας Β' Γυμνασίου.

κατερω

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η κατερω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 210 μηνύματα.
εγω προσωπικου και ενημερωσης κατι τετοιο!
και η χαζη τα εχει βαλει με μενα και μου λεει συνεχεια
οτι δεν μπορω να εμπιβληθω σην ομαδα επειδη κανουμε φασαρια!
απαιιιιιισια:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meangirl

Νεοφερμένος

Η Παναγιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Σκάλα (Λακωνία). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
διευθυντης οικονομικων?????εχουμε τιποτα????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m!R$!n!oO$

Νεοφερμένος

Η m!R$!n!oO$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Πεύκα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ψάξε στο βιβλίο σου..εκεί εξηγεί σε μια συγκεκριμένη σελίδα(σόρρυ ρι αλλά δε θυμάμαι ποια) τις ιδιότητες όλων των διευθυντών..νομίζω πως θα σε βοηθήσει!:)

Εγώ πρότεινα στην ομάδα μου να κάνουμε σοκολατοβιομηχανία αλλά δεν μπορώ να βρω τρόπο για την κατασκευή της μακέτας..:(Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει,πλζ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
εμεις 2 εργασιες ειχαμε κανει στο γυμανσιο,και οι 2 κατασκευες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ebe

Νεοφερμένος

Η Εβελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αργοστόλι (Κεφαλλονιά). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Ρε παιδία δεν καταλαβαίνω τη τρέλα σας έχει πιάσει όλους για ξενοδοχιακές μονάδες...Σε εμάς το β τμήμα θα κάνει ξενοδοχείο κ εμείς στο ά είμαστε ανάμεα σε πυροσβεστικό σταθμό κ σε εργοστάσιο παραγωγής παραδοσιακών προιόντων..Η ιδέα μου ήταν τα παραδοσιακά προιόντα κ πάλι καλά πληροφορίες να βρουμε υπάρχουν χιλιάδες.. Αν όμως ψηφιστεί το Π.Σ τι θα κάνουμε....?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evoulini

Νεοφερμένος

Η evoulini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
παιδια ευχαριστω....Θα γραψω τελικα απο το βιβλιο καποια...Οσο για την σοκολατοβιομηχανια, εισαι τυχερη, καποιοι συμμαθητες μου κανουν το ιδιο ακριβως!!!Αν θες θα τους ρωτησω και θα σου πω!!! Και για το ξενοδοχειο, αστα, εχουμε μπλεξει τα μπουτια μας να το φτιαξουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Παιδιά αυτή είναι η ιστιοσελίδα του γυμνασίου όπου φοιτούσα για την τεχνολογία, ελπίζω να σας βοηθήσει έστω και λίγο..

https://users.sch.gr/housos/index.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meangirl

Νεοφερμένος

Η Παναγιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Σκάλα (Λακωνία). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
εμεις παλι εχουμε επιλεξει εργοστασιο με ζωοτροφες....ιδεα ενος κοριτσιου ηταν!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣΟΦΙΑ-ΦΑΙΗ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Λεχαινά (Ηλεία). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
παιδια εμεις καναμε αεροδρομιο.πολυ ευκολο!!!σκεφτειτε το!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ
ΕΙΣΑΓΩΓΗ
Σε οποιαδήποτε βιομηχανία κάποιος πρέπει να συντονίζει τις οικονομικές δραστηριότητες της βιομηχανίας. Για αυτό είναι υπεύθυνος ο δ/ντης οικονομικών.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΩΝ ΚΑΘΗΚΟΝΤΩΝ ΤΟΥ
Ο δ/ντης οικονομικών ελέγχει και συντονίζει τα οικονομικά της επιχείρησης. Καθορίζει τη διαδικασία έκδοσης και πώλησης μετοχών, το σύστημα έλεγχου των οικονομικών της εταιρίας και οργανώνει σύστημα συναλλαγών με τις τράπεζες. Αναλυτικά τα καθήκοντα του είναι:
i. Συμμετέχει στη διαμόρφωση του καταστατικού της επιχείρησης. (το καταστατικό ορίζει τη μορφή της επιχείρησης, τα προϊόντα παραγωγής της, τους κανόνες πώλησης μετοχών αλλά και τα μοιράσματα από τα κέρδη της εταιρίας κ.α.)
ii. Υπολογίζει το κόστος παραγωγής, αναλύει τις οικονομικές απαιτήσεις των τμημάτων και βάση αυτών συντάσσει τον προϋπολογισμό της εταιρίας.
iii. Διαχειρίζεται τα φορολογικά της εταιρίας.
iv. Προετοιμάζει τον ετήσιο ισολογισμό της επιχείρησης.
v. Υπολογίζει τα κέρδη της επιχείρησης και τα μοιράζει στους μετόχους της.
vi. Οργανώνει σύστημα μισθοδοσίας του προσωπικού και σύστημα συναλλαγών με τις τράπεζες.

Ο ΡΟΛΟΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥ ΟΜΟΙΩΜΑΤΟΣ
Υπολογίζει το κόστος παραγωγής του ομοιώματος ύστερα από την επιλογή των εργαλείων και των υλικών που θα χρησιμοποιηθεί στην κατασκευή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
εμείς θα κάνουμε ένα εργοστάσιο γαλακτοβοιομηχανίας.επειδή η καθηγήτριά μας είναι πέρα βρέχει ,μπορεί κανείς να μου πει:εγώ που είμαι υπεύθυνη μάρκετινγκ τι θα κάνω(θα βρω πληροφορίες; ):what:

Η καθηγήτριά μας είναι πέρα βρέχει και δεν μας είπε τίποτα άλλο εκτός του τι τμήμα αναλαμβάνει ο καθένας .Είμαι υπεύθυνη του τμήματος μάρκετινκ και θέλω να μάθω τις ''υποχρεώσεις'' μου ως υπεύθυνη του τμήματος αυτού .Μήπως πρέπει απλά να βρω πληροφορίες ;;;:what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Βιβλίο Τεχνολογίας, άνοιξε, δες, μάθε.


Τόσο απλό είναι ρε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Βιβλίο τεχνολογίας, σελίδα 69.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Η καθηγήτριά μας δεν μας κάνει από το βιβλίο και για αυτο δεν το ήξερα .Σας ευχαριστώ όμως για τις απαντήσεις σας !!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelos15

Νεοφερμένος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
παιδια εμεις καναμε αεροδρομιο.πολυ ευκολο!!!σκεφτειτε το!!!


ποπο με σωζει να πουμε και δεν κσέραμε τ να κάνουμε.!!!:no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fffppp

Νεοφερμένος

Η Φωτεινη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιστιαία (Εύβοια). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
:nyxterida::yy:Εγω τι να πω που πειρα marketing!!!!! αλλα θα τα βγαλω περα...που θα μου παει!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelos15

Νεοφερμένος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
:nyxterida::yy:Εγω τι να πω που πειρα marketing!!!!! αλλα θα τα βγαλω περα...που θα μου παει!!!!!!!!

Τι λες ρε πας καλά τέλειο ακου εκει -Marketing- και λες οτι ειναι δύσκολο εγω που διάβασα απο το book εκει που λεεί για τις ειδικότητες ειδα οτι είναι very very easy :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:(Βέβαια οπως το πάρει κανείς......)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny-4

Νεοφερμένος

Ο Johnny-4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ποπο...τι είναι αυτή η Τεχνολογία...! Σε μας το Α τρίμηνο έκανε μόνο θεωρία... :jumpy:Τέλος πάντων, που θα βρω πληροφορίες για μια βιομηχανία εσωρούχων???? Ας βοηθήσει κάποιος....:jumpy:help!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meangirl

Νεοφερμένος

Η Παναγιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Σκάλα (Λακωνία). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ MARKETING
O ρόλος μου ως διευθυντής MARKETING είναι πολύ σοβαρός και σημαντικός. Σαν διευθύντρια MARKETING, συνεργάζομαι και με άλλα στελέχη της βιομηχανίας μας, όπως είναι Γενικος Διευθυντής ο Διευθυντής Οικονομικών και ο Διευθυντής Παραγωγής Προϊόντων
Το MARKETING, περιλαμβάνει την έρευνα της αγοράς, την διαφήμιση και προώθηση προϊόντων καθώς και τις πωλήσεις. Για την έρευνα αγοράς πρέπει να προσδιορίσω τις ανάγκες των πελατών για νέα προϊόντα και να προτείνω εκείνα που εγώ θεωρώ αναγκαία να παράγει τη βιομηχανία μας, για να έχει κέρδη. Στην δική μας βιομηχανία ένα χαρακτηριστικό προϊόν της παραγωγής μας, είναι η κομπόστα. Ταυτόχρονα λαμβάνω υπόψη τις τιμές ανταγωνιστικών προϊόντων. Η διαφήμιση είναι ένας σημαντικός ρόλος στην προώθηση του προϊόντος. Η διαφήμιση μπορεί να γίνει μέσω των Μαζικών Μέσων Ενημέρωσης όπως το ραδιόφωνο και η τηλεόραση, αλλά και μέσω του τύπου όπως οι εφημερίδες και τα περιοδικά. Εκτός απʼ την διαφήμιση στην προώθηση των προϊόντων βοηθάει η συμμετοχή σε εμπορικές εκθέσεις, η χρήση ελκυστικής συσκευασίας και άλλα. Ο τομέας των πωλήσεων, ασχολείται με το σύστημα προώθησης προϊόντων της βιομηχανίας στην εσωτερική και την εξωτερική αγορά, για παράδειγμα τον τρόπο πώλησης. Ακόμη ασχολούμαι με την επιλογή και την εκπαίδευση του προσωπικού που θα κάνει τις πωλήσεις , γιατί ανάλογα με το προϊόν που πουλάμε, χρειάζονται οικονομικές και τεχνικές γνώσεις. Επίσης, ασχολούμαι με την πρόβλεψη της πορείας και τον έλεγχο των πωλήσεων. Ο τελευταίος τομέας με τον οποίο ασχολούμαι είναι ο τρόπος πληρωμής. Ο πελάτης, χρησιμοποιεί συνήθως τους δύο πιο συνηθισμένους τρόπους πληρωμής: τα μετρητά και τις επιταγές. Στην προκειμένη περίπτωση όμως επειδή το προϊόν δεν έχει και τόσο υψηλές τιμές, ο πελάτης μπορεί να πληρώσει μόνο σε μετρητά, εκτός εάν αγοράσει μία τόσο μεγάλη ποσότητα και δεν μπορεί να πληρώσει σε μετρητά. Αυτά είμαι υποχρεωμένη να κάνω ως διευθύντρια MARKETING.
-----------------------------------------
μπορει καποιος να μου πει τροπους αυξησης του κερδους ενος εργοστασιου????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikolas.B3

Νεοφερμένος

Ο Νικόλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
χαχα τεχνολογια εγω εχω 13...πάντως μία λύση για όλα είναι το google
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top