Mittelstufe (C1)

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!Έδωσα το goethe Β2 τον Μάιο που μας πέρασε και επειδή το πήρα με αρκετά καλό βαθμό λέω να συνεχίσω και για το C1.Υπάρχει όμως ένα πρόβλημα:επειδή από Σεπτέμβριο θα πηγαίνω Α'Λυκείου δεν θα έχω αρκετό ελεύθερο χρόνο.Το C1 είναι αρκετά δυσκολότερο από το Β2;Πόσες ώρες την εβδομάδα πρέπει να κάνω μάθημα ετσί ώστε να είμαι έτοιμος να το δώσω το Μάιο που μας έρχεται;

Κι εγώ στην ίδια φάση είμαι και σου λεω να ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΜΕ ΤΑ 1000! Σίγουρα έχουμε πολύ δουλειά... Η γραμματική έχει πολύ δουλειά καθώς είναι ότι έχει και δεν έχει η γλώσσα αλλά και το λεξιλόγιο δεν πάει πίσω... Επίσης είναι και η λογοτεχνία θα μας δώσουν 5 βιβλία από τα οποία θα διαβάσουμε 2 επιλογής και θα εξεταστούμε και σε αυτά... Προτείνω να αρχίζεις να διαβάζεις εφημερίδες: Süddeutsche Zeitung, Sterne και φυσικά να πάρεις γερμανογερμανικό λεξικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hero1

Νεοφερμένος

Ο hero1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Κι εγώ στην ίδια φάση είμαι και σου λεω να ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΜΕ ΤΑ 1000! Σίγουρα έχουμε πολύ δουλειά... Η γραμματική έχει πολύ δουλειά καθώς είναι ότι έχει και δεν έχει η γλώσσα αλλά και το λεξιλόγιο δεν πάει πίσω... Επίσης είναι και η λογοτεχνία θα μας δώσουν 5 βιβλία από τα οποία θα διαβάσουμε 2 επιλογής και θα εξεταστούμε και σε αυτά... Προτείνω να αρχίζεις να διαβάζεις εφημερίδες: Süddeutsche Zeitung, Sterne και φυσικά να πάρεις γερμανογερμανικό λεξικό!

Αυτό με τη λογοτεχνία δεν είναι για το C2;Πάντως εγώ έχω ακούσει-δεν ξέρω αν ισχύει-ότι το C1 δεν είναι πολύ δυσκολότερο του Β2...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Αυτό με τη λογοτεχνία δεν είναι για το C2;Πάντως εγώ έχω ακούσει-δεν ξέρω αν ισχύει-ότι το C1 δεν είναι πολύ δυσκολότερο του Β2...

Όχι και στο C1 είναι από ότι μου είπε η καθηγήτριά μου...
Βασικά γιατί μπερδεύτηκα ( ναι ναι και δεν το έχω πάθει ποτέ με πτυχίο)
Δίνω για Kleines deutsches Sprachdiplom του Goethe:P άλλο είναι;:hmm::hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hero1

Νεοφερμένος

Ο hero1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Όχι και στο C1 είναι από ότι μου είπε η καθηγήτριά μου...
Βασικά γιατί μπερδεύτηκα ( ναι ναι και δεν το έχω πάθει ποτέ με πτυχίο)
Δίνω για Kleines deutsches Sprachdiplom του Goethe:P άλλο είναι;:hmm::hmm::hmm::hmm:

Το Kleines deutsches Sprachdiplom δεν υπάρχει πια...(βασικά παλιά υπήρχαν τρια C2 αλλα πλέον συμφωνα με τη σελίδα του Goethe "Από τις 01.01.2012 το Goethe-Zertifikat C2: Großes Deutsches Sprachdiplom αντικαθιστά τις τρεις μέχρι τώρα εξετάσεις Goethe-Zertifikat: Zentrale Oberstufenprüfung (ZOP), Kleines Deutsches Sprachdiplom (KDS) και Großes Deutsches Sprachdiplom (GDS). "
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Το Kleines deutsches Sprachdiplom δεν υπάρχει πια...(βασικά παλιά υπήρχαν τρια C2 αλλα πλέον συμφωνα με τη σελίδα του Goethe "Από τις 01.01.2012 το Goethe-Zertifikat C2: Großes Deutsches Sprachdiplom αντικαθιστά τις τρεις μέχρι τώρα εξετάσεις Goethe-Zertifikat: Zentrale Oberstufenprüfung (ZOP), Kleines Deutsches Sprachdiplom (KDS) και Großes Deutsches Sprachdiplom (GDS). "

ωραια:P στο C2 έχει λογοτεχνία άρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hero1

Νεοφερμένος

Ο hero1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

charriss

Νεοφερμένος

Ο charriss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Υπαρχει το progress του νικολα βλαχου Durch die Lupe η εκδοση.Κοιταξε και τις εκδοσεις Klett και το νεο θεμα που εφτιαξα δηλαδη θεματα εκθεσεων στη γερμανικη γλωσσα. Εχω αναρτησει ηδη μια εκθεση. Πιστευωω θα σε ενδιαφερει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Κι εγώ στην ίδια φάση είμαι και σου λεω να ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΜΕ ΤΑ 1000! Σίγουρα έχουμε πολύ δουλειά... Η γραμματική έχει πολύ δουλειά καθώς είναι ότι έχει και δεν έχει η γλώσσα αλλά και το λεξιλόγιο δεν πάει πίσω... Επίσης είναι και η λογοτεχνία θα μας δώσουν 5 βιβλία από τα οποία θα διαβάσουμε 2 επιλογής και θα εξεταστούμε και σε αυτά... Προτείνω να αρχίζεις να διαβάζεις εφημερίδες: Süddeutsche Zeitung, Sterne και φυσικά να πάρεις γερμανογερμανικό λεξικό!
Παιδάκια,ξυπνάτε,το Γ1 του Goethe γιατί το ΚΠγ δεν το θεωρώ ΚΑΝ πτυχίο,είναι απλά γελοίο και καθόλου αξιόπιστο,μπροστά στο Β2 του Goethe δεν φαντάζει τόσο τρομερό όσο νομίζετε.:P Θέλει ένα καλό δούλεμα το λεξιλόγιο (εγώ προσωπικά έχω το Wortsalat που καλύπτει Β2 και C1) και θα πάρω και το Progress C1 του Βλάχου. Είναι ζόρικο γενικά κάθε βιβλίο από το Βλάχο και το ξέρω διότι τώρα που δίνω Β2 δούλευα ως τελευταίο βιβλίο τεστ αυτό του Βλάχου,δεν έβγαζα τη βάση σε κανένα Teil.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charriss

Νεοφερμένος

Ο charriss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Εγω που ειμαι Γ λυκειου να παω για c1?Το λεω αυτο επειδη θα δωσω γερμανικα στις πανελληνιες. Συμφερει περισσοτερο να κανω το c1 και να προετοιμαστω για το ειδικο μαθημα κατα το τελος;Σκεφτομαι οτι επειδη το ειδικο μαθημα ειναι ευκολοτερο απο το c1 κανοντας το c1 θα μαθω περισσοτερα για το ειδικο μαθημα. Δεν εννοω να δωσω πτυχιο αλλα να βγαλω την υλη του c1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Εγω που ειμαι Γ λυκειου να παω για c1?Το λεω αυτο επειδη θα δωσω γερμανικα στις πανελληνιες. Συμφερει περισσοτερο να κανω το c1 και να προετοιμαστω για το ειδικο μαθημα κατα το τελος;Σκεφτομαι οτι επειδη το ειδικο μαθημα ειναι ευκολοτερο απο το c1 κανοντας το c1 θα μαθω περισσοτερα για το ειδικο μαθημα. Δεν εννοω να δωσω πτυχιο αλλα να βγαλω την υλη του c1.

Μπορεί ναι,μπορεί και όχι. Εγώ θεωρώ ότι καλύτερο θα ήταν να ξεκινούσες βιβλία προετοιμασίας του ειδικού. Αν έχεις Β2 Goethe,το ειδικό με λίγο λεξιλόγιο από ένα βιβλίο στυλ του Wortsalat του Καραμπάτου το φτιάχνεις και φυσικά διαβάζοντας αν θέλεις και το γλωσσάρι από τη σειρά των βιβλίων προετοιμασίας. Τώρα αν θες,ντε και καλά προετοιμασία για γνώσεις του Γ1 πάρε το γλωσσάρι του Progress C1 πχ και διάβαζέ το.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hero1

Νεοφερμένος

Ο hero1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Σήμερα έδινα το c1 στη Θεσσαλονίκη.Έδινε κανένας άλλος;Πώς σας φάνηκαν τα θέματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Παιδιά για επίπεδο Γ1 ο ΑΣΕΠ αναγνωρίζει 2 διαφορετικά πτυχία του Goethe
• GOETHE – ZERTIFIKAT C1 του Ινστιτούτου Goethe.
• PRUFUNG WIRTSCHAFTSDEUTSCH (PWD) του Ινστιτούτου Goethe.

Τι διαφορά έχουν;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Το δεύτερο είναι επαγγελματικά γερμανικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Nina Τα λόγια είναι περιττά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λίγο κάποιος μπορεί να με διαφωτήσει; Το Γ1 είναι κυρίως λεξιλόγιο και εκφράσεις απ'ότι έχω καταλάβει;

Επίσης, εάν είναι έτσι, πώς μαθαίνεις τόσο λεξιλόγιο; Δεν είναι δύσκολο; Πέραν από τα κείμενα, βέβαια, πώς αλλιώς μπορείς να εξασκηθείς γι'αυτό;

Βαγγέλης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Λίγο κάποιος μπορεί να με διαφωτήσει; Το Γ1 είναι κυρίως λεξιλόγιο και εκφράσεις απ'ότι έχω καταλάβει;

Επίσης, εάν είναι έτσι, πώς μαθαίνεις τόσο λεξιλόγιο; Δεν είναι δύσκολο; Πέραν από τα κείμενα, βέβαια, πώς αλλιώς μπορείς να εξασκηθείς γι'αυτό;

Βαγγέλης

Εκφράσεις! ΆΠΕΙΡΕΣ ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ. ΑΠΕΙΡΕΣ.
Το λεξιλόγιο εγώ το μάθαινα με πολύ διάβασμα. Φαντάσου ότι έγραφα κάθε μέρα 20 λέξεις σε χαρτάκια και τα έβαζα παντού. Σε μπουφαν, κασετίνες κλπ και τις διάβαζα κάθε μέρα όλη μέρα. Όπως και τις εκφράσεις... Έτσι, από το Σάββατο μέχρι το επόμενο Σάββατο που είχα το τεστ των λέξεων ( έγραφα κάθε βδομάδα) μάθαινα γύρω στις 140-150 λέξεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εκφράσεις! ΆΠΕΙΡΕΣ ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ. ΑΠΕΙΡΕΣ.
Το λεξιλόγιο εγώ το μάθαινα με πολύ διάβασμα. Φαντάσου ότι έγραφα κάθε μέρα 20 λέξεις σε χαρτάκια και τα έβαζα παντού. Σε μπουφαν, κασετίνες κλπ και τις διάβαζα κάθε μέρα όλη μέρα. Όπως και τις εκφράσεις... Έτσι, από το Σάββατο μέχρι το επόμενο Σάββατο που είχα το τεστ των λέξεων ( έγραφα κάθε βδομάδα) μάθαινα γύρω στις 140-150 λέξεις...

Από 'κει και πέρα όμως θα σου μείνουν οι λέξεις; Και οι εκφράσεις. Αυτό είναι το θέμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Από 'κει και πέρα όμως θα σου μείνουν οι λέξεις; Και οι εκφράσεις. Αυτό είναι το θέμα...

Κάνεις και κείμενα με τις λέξεις αυτές. Η δική μου καθηγήτρια ετοίμαζε κείμενα δικά της. Έβρισκε σε εφημερίδες και τα άλλαζε λίγο ξέρεις για να τα προσαρμόσει. Όπως και στο ακουστικό μου έβαζε ομιλίες από την βουλή φαντάσου:P
Κάθε τέλος του μήνα έγραφα τεστ με όλες τις λέξεις και τις εκφράσεις του μήνα.... και κάθε 3 μήνες γενικά επαναληπτικό:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάνεις και κείμενα με τις λέξεις αυτές. Η δική μου καθηγήτρια ετοίμαζε κείμενα δικά της. Έβρισκε σε εφημερίδες και τα άλλαζε λίγο ξέρεις για να τα προσαρμόσει. Όπως και στο ακουστικό μου έβαζε ομιλίες από την βουλή φαντάσου:P
Κάθε τέλος του μήνα έγραφα τεστ με όλες τις λέξεις και τις εκφράσεις του μήνα.... και κάθε 3 μήνες γενικά επαναληπτικό:whistle:

Για το Γ1 μιλούμε πάντα; Πωωω, ξέρω 'γω, πρόβλημα να ακούσω ομιλίες από την βουλή δεν έχω, κάτι ανάπηρους στο μυαλό (αν και τυχαίνει κάποιοι να είναι και σε αναπηρικό καροτσάκι) δεν θέλω να ακούω. Στην τελική, πάμε και από Αυστρία, εάν χρειαστεί :P. Δηλαδή, άκουγες ομιλίες και η καθηγήτριά σου ετοίμαζε ερωτήσεις; Ωραίο αυτό. Ή υπάρχουν και στα βιβλία αυτά;

Μάλιστα, άρα όσο πάει το βουνό μεγαλώνει. Μάλλον θα ακούω συνέχεια γερμανικά από τώρα, μπας και συνηθίσω:P

Επί τη ευκαιρία, ξέρεις πώς μπορώ να βρω ταινίες γερμανικές με γερμανικούς υπότιτλους; Νομίζω ο συνδυασμός αυτός θα με βοηθούσε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top