Mittelstufe (C1)

violitzou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η violitzou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Παιδιά δίνω C1 το Μαιο..και έχω καταγχωθεί.:worry:.. έχει κανένας εκφράσεις για έκθεση ???
Hilfeee..!!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thomas_tz

Νεοφερμένος

Ο Thomas_tz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Γεια σας παιδια.α

Θα ήθελα να ρωτήσω τα 2 ακόλουθα πράγματα :

1. Λέω να δώσω τον Σεπτέμβριο 2013 για C1 Goethe ή ΚΠΓ διαβάζωντας από τώρα. Αλλά δεν θέλω να πάω φροντηστήριο. Τη γραμματική και το λεξιλόγιο θέλω να το διαβάσω μόνος μου. Και λίγο πριν το τέλος θα παώ για έκθεση και Προφορικά.
Πιστεύετε ότι γίνεται ????? Μπορώ να τα καταφέρω ?????

Γενικά μπορώ να προετοιμαστώ μόνος μου για C1 Goethe ή Γ1 ΚΠΓ ?????????

2. Πες τε μου βιβλία για ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ και ΛΕΞΙΛΟΓΙΟ για MITTELSTUFE C1 .

Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Νομιζω ειναι δυνατο να συμβει αυτο που λες, αρκει να εχεις ηδη απο τα προηγουμενα χρονια καλες βασεις. Θα σου προτεινα, ωστοσο, να δωσεις μονο του Goethe, μιας και δεν υπαρχει καποιος ιδιαιτερος λογος να δωσεις το κρατικο. Ετσι, θα μπορεσεις να διαθεσεις και παραπανω χρονο για το πιστοποιητικο του Goethe.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Παιδια εχω μια ερωτησουλα. Ποσο καιρο περιπου θα μου παρει μια καλη προετοιμασια για το C1? ειμαι Β2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Παιδια εχω μια ερωτησουλα. Ποσο καιρο περιπου θα μου παρει μια καλη προετοιμασια για το C1? ειμαι Β2.

Κοίτα εμένα μου πήρε ένα καλοκαίρι εντατικότατου διαβάσματος.
Πιστεύω για χαλαρές καταστάσεις έναν (σχολικό) χρόνο περίπου. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Κοίτα εμένα μου πήρε ένα καλοκαίρι εντατικότατου διαβάσματος.
Πιστεύω για χαλαρές καταστάσεις έναν (σχολικό) χρόνο περίπου. ;)

Σε ευχαριστω:) δεν εχω προβλημα να ζοριστω εξ αλλου τα γερμανικα ειναι η αγαπη μου! Θα δω πως θα πανε τα πραγματα και θα πραξω αναλογως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
εγω που εδωσα τον ιουνιο και το πηρα εκανα μαθηματα 1,5 χρονο(ειχα βγαλει 3 βιβλια με tests).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Σε ευχαριστω:) δεν εχω προβλημα να ζοριστω εξ αλλου τα γερμανικα ειναι η αγαπη μου! Θα δω πως θα πανε τα πραγματα και θα πραξω αναλογως!

Νόμιζω φαίνεται πως τους έχεις αδυναμία Deutsch lover :P
Ναι γενικά μπορείς με μεράκι και λιιιιιιιγη πιεσούλα να τα καταφέρεις σε λίγο χρόνο..
Καλή τύχη ό,τι κι αν κάνεις!! :):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Κι εγω θα ηθελα να παρω C1, απο το Β1 εχω να διαβασω αλλα εχω μαθει πολλα στον προφορικο λογο κι εχω βελτιωσει τα μαλα την προφορα μου, σκεφτομαι να το παλεψω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Νόμιζω φαίνεται πως τους έχεις αδυναμία Deutsch lover :P
Ναι γενικά μπορείς με μεράκι και λιιιιιιιγη πιεσούλα να τα καταφέρεις σε λίγο χρόνο..
Καλή τύχη ό,τι κι αν κάνεις!! :):)
Χαχαχα ναι με προδιδει το νικ μου:redface:
ναι γενικα και για το Β2 πιεστηκα λιγακι αλλα τουλαχιστον αξιζε!
Dankeschön!!:D
Κι εγω θα ηθελα να παρω C1, απο το Β1 εχω να διαβασω αλλα εχω μαθει πολλα στον προφορικο λογο κι εχω βελτιωσει τα μαλα την προφορα μου, σκεφτομαι να το παλεψω...

Μεχρι πριν λιγο καιρο δεν ημουν σιγουρη αν ηθελα να παρω το C1 δεν πιστευα τοσο στον εαυτο μου. Αλλα αξιζει! Να πας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Καλησπερα!:D ξεκινησα προετοιμασια για C1 ( πιθανοτατα θα δωσω το Goethe αλλα υπαρχει μια μικρη περιπτωση να καταληξω στο ÖSD). Συζητησαμε την καθηγητρια μου για βιβλια και λεει πως μαλλον θα δουλεψουμε την σειρα Station C1. Ειμαστε και οι 2 λιγο ''απειρες'' απο βιβλια μιας και μεχρι τωρα χρησιμοποιουσαμε ελαχιστα βιβλιο ... ( δουλευαμε το Planet). Καποιος που εχει δωσει για C1 ή προετοιμαζεται με ποια σειρα το κανει;
Επισης ξερετε καποια καλη γραμματικη; ( θελω να ειναι ΜΟΝΟ γερμανοφωνη).
Εχω την κιτρινη του Deyer Schmtt Lehr- und Übungsbuch der deutschen Grammatik Aktuell
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silia1991

Νεοφερμένος

Η silia1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Χθες δωσαμε C1 (απογευματινη βαρδια).Ηθελα να ρωτησω πώς σας φανηκαν τα θεματα. Μιλαω για τα γραπτα παντα :) Επισης, επειδη παντα ειχα ενα θεματακι με τα προφορικα, φοβαμαι μη με κοψανε γιατι δεν ειπα πολλα κ στο δευτερο teil μας σταματησανε πολυ γρηγορα. Απο ο,τι εχετε ακουσει κοβουν πολλους στα προφορικα? εγω δεν εχω εικονα , μονο ο αδερφος μου ειχε κοπει αλλα με αλλο συστημα και ειχε κολλησει κιολας :)
εμενα τα θεματα μου φανηκαν βατα εκτος απο το δευτερο teil του Schreiben που μου ξεφυγαν 2-3 και το πρωτο teil tou ακουστικου που επισης μ ξεφυγαν 4-5 :)
ρωταω κυριως γιατι ακουσα απο μερικα παιδια-γυμνασιοπαιδα κιολας - να λενε τι πανευκολα που ηταν τα θεματα και λεω νταξει, οχι κ πανευκολα :) ενιωσα λιγο τουβλο. προφανως ηταν για να ψωνιστουν κ λιγο αλλα θελω να χω μια πιο σφαιρικη εικονα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vickie13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Εγώ έδινα το πρωί

1ο και 3ο Τeil σχετικα εύκολα εκτός από 2-3
2ο Τeil πολυ ευκολο,ήταν όλα πολύ ξεκάθαρα.Πολλά παιδιά πάντως δυσκολεύτηκαν γιατί δεν ήξεραν τι σημαιναν Begegnung και Vorkommnis.

Στο ακουστικό δεν είχαμε καθόλου καλό ήχο αλλά παρόλα αυτά το 2ο Τeil εμένα μου φάνηκε εύκολο.Το 1ο είχε 2-3 που με δυσκόλεψαν.

Στο Schreiben όντως είχε στο 2ο Τeil 2-3 που ήταν δύσκολα γιατί δεν υπήρχε κάποια αναφορά μέσα στο κείμενο.

Στα προφορικά νομίζω ότι οι μεγάλες παύσεις και τα γραμματικά-συντακτικά λάθη στοιχίζουν πολύ.Γενικά πάντως νομίζω ότι κόβουν ευκολα αν δουν ότι κάποιος δεν πληρεί το επίπεδο. Πάντως νομίζω ότι χθες κάποια θέματα προφορικών ήταν τελείως κουλά.

Καλά Αποτελέσματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

silia1991

Νεοφερμένος

Η silia1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
ωχ μη μου λες τετοια...εκανα αρκετα λαθη στα προφορικα δεν ειχα παυσεις αλλα εκανα λαθακια...μετρια δλδ πηγα αλλα δεν προσεχα ακριβως τι λαθη εκανα μποριε παραπανω απο οσα υποθετω ή λιγοτερα...ετσι οπως το παρουσιαζεις μαλλον τα δικα μας ηταν βατοτερα...απλως δεν εχω καταλαβει τι παιζει ρε γαμωτο με αυτο το πτυχιο...οταν ακους να λενε 15χρονα ηταν ευκολα κ συ το βρισκεις μετριο δεν ξερεις κ τι να υποθεσεις
Καλα αποτελεσματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
ωχ μη μου λες τετοια...εκανα αρκετα λαθη στα προφορικα δεν ειχα παυσεις αλλα εκανα λαθακια...μετρια δλδ πηγα αλλα δεν προσεχα ακριβως τι λαθη εκανα μποριε παραπανω απο οσα υποθετω ή λιγοτερα...ετσι οπως το παρουσιαζεις μαλλον τα δικα μας ηταν βατοτερα...απλως δεν εχω καταλαβει τι παιζει ρε γαμωτο με αυτο το πτυχιο...οταν ακους να λενε 15χρονα ηταν ευκολα κ συ το βρισκεις μετριο δεν ξερεις κ τι να υποθεσεις
Καλα αποτελεσματα!

Βασικα. Αν καποιος εχει ''καει'' με τα γερμανικα και εχει κανει ΑΡΙΣΤΗ προετοιμασια γιατι να μην του φανουν πανευκολα ακομα κι αν ειναι 15;:hmm:.. Αχ και για εμενα ετσι θα λενε :/:. Πραγματικα, το πτυχιο δεν παει με την ηλικια... Εγω, οταν εδεινα Β2 πριν 1.5 μηνα ηταν ενα παιδακι 6η δημοτικου που του φανηκαν γελοια. Κι ομως, το πιστεψα... Απο οτι εμαθα εκανε αρτια προετοιμασια... Ολοι ελεγαν αυτο: '' τωρα σιγα το 12χρονο..,μμμ το ψωνιο''.
*Παντως οτι υπαρχουν και καποιοι που επειδη στα 15 εδωσαν για Τσε1 νομιζουν οτι ειναι θεεοι υπαρχουν:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silia1991

Νεοφερμένος

Η silia1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Βασικα. Αν καποιος εχει ''καει'' με τα γερμανικα και εχει κανει ΑΡΙΣΤΗ προετοιμασια γιατι να μην του φανουν πανευκολα ακομα κι αν ειναι 15;:hmm:.. Αχ και για εμενα ετσι θα λενε :/:. Πραγματικα, το πτυχιο δεν παει με την ηλικια... Εγω, οταν εδεινα Β2 πριν 1.5 μηνα ηταν ενα παιδακι 6η δημοτικου που του φανηκαν γελοια. Κι ομως, το πιστεψα... Απο οτι εμαθα εκανε αρτια προετοιμασια... Ολοι ελεγαν αυτο: '' τωρα σιγα το 12χρονο..,μμμ το ψωνιο''.
*Παντως οτι υπαρχουν και καποιοι που επειδη στα 15 εδωσαν για Τσε1 νομιζουν οτι ειναι θεεοι υπαρχουν:P


ναι δε λεω...και γω ειχα κανει αριστη προετοιμασια αλλα γελοια δε μ φανηκαν σε καμια περιπτωση...επισης στο τελος της εξετασης ακουσα ενα μικρο παιδι να λεει μια απαντηση για ενα σημειο π ηθελε μια πολυ απλη λεξη κ αυτος εβαλε την πιο δυσκολη που ηταν ομως λαθος για να αποδειξει οτι ξερει...νομιζω δεν εχουν ωριμοτητα να σκεφτουν καποια πραγματα, οχι οτι δεν εχουν γνωσεις συντακτικες/γραμματικες...η κριση τους λειπει περισσοτερο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Το πώς σου φάνηκε μια εξέταση δεν είναι απαραίτητα ένδειξη του πόσο καλά τα πήγες. Γενικά για εμάς τους καθηγητές ο μαθητής που βγαίνει από την εξέταση και λέει πόσο εύκολη του φάνηκε, ειδικά για εξετάσεις επιπέδου Β2 και πάνω, είναι επίφοβος. Ειδικά όταν είναι μικρός / άπειρος / μέτριος μαθητής.

Συμβαίνει και το αντίθετο. Μαθήτριά μου που βγήκε από την εξέταση του Proficiency κλαίγοντας γιατί "ήταν σίγουρη" πως είχε αποτύχει, πέρασε με 75% (ούτε καν κοντά στη βάση, όχι να κοπεί κιόλας).

Υπάρχουν όμως και παιδιά που ξέρουν ακριβώς πώς τα πήγαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
ναι δε λεω...και γω ειχα κανει αριστη προετοιμασια αλλα γελοια δε μ φανηκαν σε καμια περιπτωση...επισης στο τελος της εξετασης ακουσα ενα μικρο παιδι να λεει μια απαντηση για ενα σημειο π ηθελε μια πολυ απλη λεξη κ αυτος εβαλε την πιο δυσκολη που ηταν ομως λαθος για να αποδειξει οτι ξερει...νομιζω δεν εχουν ωριμοτητα να σκεφτουν καποια πραγματα, οχι οτι δεν εχουν γνωσεις συντακτικες/γραμματικες...η κριση τους λειπει περισσοτερο:)
Σιγουρα.... Μερικοι καβαλουν το καλαμι:P.
Καλα αποτελεσματα κοπελα μου:)

Το πώς σου φάνηκε μια εξέταση δεν είναι απαραίτητα ένδειξη του πόσο καλά τα πήγες. Γενικά για εμάς τους καθηγητές ο μαθητής που βγαίνει από την εξέταση και λέει πόσο εύκολη του φάνηκε, ειδικά για εξετάσεις επιπέδου Β2 και πάνω, είναι επίφοβος. Ειδικά όταν είναι μικρός / άπειρος / μέτριος μαθητής.

Συμβαίνει και το αντίθετο. Μαθήτριά μου που βγήκε από την εξέταση του Proficiency κλαίγοντας γιατί "ήταν σίγουρη" πως είχε αποτύχει, πέρασε με 75% (ούτε καν κοντά στη βάση, όχι να κοπεί κιόλας).

Υπάρχουν όμως και παιδιά που ξέρουν ακριβώς πώς τα πήγαν.

Das stimmt! Συμφωνω απολυτα! Εγω ( που ακομα δεν πηρα βεβαια τα αποτελεσματα) δεν βγηκα πολυ αισιοδοξη απο το Leseverstehen ( Κατανοηση κειμενων) οταν αναρτηθηκαν οι λυσεις ειδα πως μπορει να μην τα πηγα οσο καλα θα ηθελα ( αγχος, θεματα παλουκια) αλλα δεν κοπηκα:P. Πηγα πολυ καλα:D και ειδικα σε ασκησεις δεν περιμενα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hero1

Νεοφερμένος

Ο hero1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!Έδωσα το goethe Β2 τον Μάιο που μας πέρασε και επειδή το πήρα με αρκετά καλό βαθμό λέω να συνεχίσω και για το C1.Υπάρχει όμως ένα πρόβλημα:επειδή από Σεπτέμβριο θα πηγαίνω Α'Λυκείου δεν θα έχω αρκετό ελεύθερο χρόνο.Το C1 είναι αρκετά δυσκολότερο από το Β2;Πόσες ώρες την εβδομάδα πρέπει να κάνω μάθημα ετσί ώστε να είμαι έτοιμος να το δώσω το Μάιο που μας έρχεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!Έδωσα το goethe Β2 τον Μάιο που μας πέρασε και επειδή το πήρα με αρκετά καλό βαθμό λέω να συνεχίσω και για το C1.Υπάρχει όμως ένα πρόβλημα:επειδή από Σεπτέμβριο θα πηγαίνω Α'Λυκείου δεν θα έχω αρκετό ελεύθερο χρόνο.Το C1 είναι αρκετά δυσκολότερο από το Β2;Πόσες ώρες την εβδομάδα πρέπει να κάνω μάθημα ετσί ώστε να είμαι έτοιμος να το δώσω το Μάιο που μας έρχεται;

Δωστο σίγουρα. Κι εγώ ή γ γυμνασίου πήγαινα ή α λυκείου όταν το έδωσα και δεν είχα θέμα. Βέβαια αρκετή δουλειά είχα κάνει το καλοκαίρι αλλά και το χειμώνα δεν πιέστηκα αρκετά. Keep in mind όμως ότι έχει αρκετό διάβασμα και εστίαση σε λεπτομέρειες όπως και εμβάθυνση στη γραμματική. Και πολύ λεξιλόγιο φυσικά. Εφόσον έχεις την ευκαιρία άρπαξέ την ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top